Z Wypożyczalni Międzybibliotecznej ma prawo korzystać każdy będący czytelnikiem czytelni Popularnonaukowej Biblioteki Głównej.
Zamówienie na niezbędne i nieosiągalne w Trójmieście materiały biblioteczne czytelnik składa osobiście.
Zamówione przez czytelnika książki mogą być sprowadzone z bibliotek uczestniczących w ogólnokrajowej sieci bibliotecznej , do której należą :biblioteki naukowe, biblioteki publiczne, biblioteki pedagogiczne, biblioteki naczelnych organów władzy i administracji państwowej, biblioteki ośrodków informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej. Wszystkie inne biblioteki wcześniej nie wymienione uczestniczą w wypożyczaniu międzybibliotecznym za pośrednictwem bibliotek publicznych stopnia wojewódzkiego oraz wojewódzkich bibliotek pedagogicznych.
Zamówione przez czytelnika książki sprowadzane są z zależnie od treści i rodzaju z bibliotek publicznych i pedagogicznych stopnia wojewódzkiego lub odpowiednich bibliotek naukowych lub bibliotek ośrodków informacji naukowej , technicznej i ekonomicznej.
Jeśli poszukiwana książka znajduje się na terenie Trójmiasta, Wypożyczalnia Międzybiblioteczna pomaga w zlokalizowaniu jej, czytelnik – mieszkaniec Gdańska, Gdyni lub Sopotu musi do niej dotrzeć sam.
Materiały biblioteczne, których brak w bibliotekach krajowych, można wypożyczać z bibliotek zagranicznych za pośrednictwem Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Czytelnik składa zamówienie na jednolitym formularzu rewersu, który będzie używany jako rewers jednorazowy lub rewers okrężny.
Czytelnik na rewersie podaje opis bibliograficzny, który powinien zawierać :
*dla wydawnictw zwartych : nazwisko i imię autora, tytuł, miejsce i rok wydania
*dla wydawnictw ciągłych : tytuł, miejsce wydania, tom, rocznik, rok wydania, numer zeszytu, strony, nazwisko autora i tytuł artykułu.
Czytelnik, który nie zna dokładnych danych bibliograficznych, podaje źródło informacji o poszukiwanej pozycji, pracownik Wypożyczalni Międzybibliotecznej pomoże w zlokalizowaniu jej za pomocą dostępnego katalogu on–line.
Rewersy powinny być wypełniane przez zamawiającego czytelnie; przy alfabetach niełacińskich stosuje się transliterację.
Rewersy-zamówienie powinny być realizowane w terminie 2 tygodni od dnia złożenia zamówienia.
Na życzenie czytelnika można wykonać odbitkę kserograficzną z fragmentów dzieł lub artykułów czasopism nie przekraczających 15 stron druku. Koszt powielenia dokumentów wtórnych ponosi czytelnik.
Sprowadzone materiały biblioteczne udostępniane są czytelnikom wyłącznie na miejscu w Czytelni Biblioteki Głównej.
Wypożyczenia z bibliotek krajowych są bezpłatne, za wypożyczenie materiałów z bibliotek zagranicznych koszty porto -przesyłki ponosi czytelnik (wg taryfy Poczty Polskiej).
Przygotowane na podstawie Zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 25 marca 1980 roku :
w sprawie zasad wypożyczania międzybibliotecznego