strona główna
Pisarz:
Jerzy Afanasjew

Wydawnictwa zwarte
Scenariusze, utwory sceniczne, słuchowiska
Publikacje w antologiach i pracach zbiorowych
Publikacje w czasopismach
Przekłady
Adaptacje
Wstępy, prace redakcyjne

Wywiady i wypowiedzi

Bibliografie, słowniki, historie literatury
Opracowania ogólne
Pomniejsze materiały biograficzne
Opracowania poszczególnych utworów

Utwory poświęcone pisarzowi
Informacje inne



 (c)2002 InfoServe.pl
 
Jerzy Afanasjew

1932-1991
Pseud.: Afanasjew z Sopotu; hr. dyr. Paradox; Paradox; hr. habilitowany Paradox; hr Paradox; hr Paradox Czerwony;hr. Paradox Karnawałowy; hr. Paradox Powiatowy; hr. Paradox Szum; hr. Paradox Wiosenny; Lord hrabia Paradox; Lord Paradox; Lord Paradox Klonowy; Lord Paradox Podwójny; Lord Paradox Sauté.
Poeta, prozaik, dramaturg, reżyser teatralny i filmowy

.
Jerzy Afanasjew urodził się 11 września 1932 roku w Nowej Wilejce, niewielkim miasteczku, położonym kilka kilometrów na wschód od Wilna (obecnie dzielnica Wilna). Miejscowość powstała w II połowie XIX w. w związku z budową magistrali kolejowej łączącej Sankt Petersburg z Warszawą. Prawa miejskie otrzymała w 1903. W l. trzydziestych XX w. znajdowały się w Nowej Wilejcy koszary, stacja kolejowa na trasie Wilno – Mołodeczno, kościół katolicki i cerkiew oraz kilka zakładów przemysłowych, m.in. fabryka Mosera.
Ojciec, Jerzy Afanasjew, syn Wiktora, inżynier kolejnictwa, urodził się w 1896 w Penzie; jego matką była Berta Moser, córka pochodzącego z Sankt Gillen w Szwajcarii Aloisego Mosera. Alois Moser przybył do Nowej Wilejki w XIX w.; zatrudnił się jako zawiadowca stacji kolejowej Nowowilejsk, później zbudował własną fabrykę Union, w której skład wchodziła odlewnia i ślusarnia, a także szwalnia i hafciarnia wykonująca szwajcarskie hafty. Przed II wojną Zakład Przemysłowy A. Moser i S-nowie m.in. szył mundury dla polskich policjantów i strażaków. Był też znany z działalności charytatywnej. W Nowej Wilejce i Wilnie mieszkała liczna i dobrze sytuowana rodzina Moserów. Żona Alojzego, Anna Górowska, była fundatorką obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej znajdującego się obecnie w kościele św. Kazimierza w Nowej Wilejce, a Karol Moser był pierwszym burmistrzem miasteczka.
Jerzy Afanasjew, syn Wiktora, także miał udziały w zakładach przemysłowych. W 1931 ożenił się z Ireną Teresą Bolińską, urodzoną w Jekaterynosławiu, córką cukiernika i zesłańca na Sybir. Po rewolucji i powstaniu państwa polskiego Bolińscy wyjechali do Poznania. Po ślubie rodzina Afanasjewów zamieszkała w Nowej Wilejce w jednym z domów należących do fabryki przy ul. Połockiej 37. Jerzy został ochrzczony, tak jak jego ojciec, w obrządku prawosławnym, w cerkwi Piotra i Pawła. Wczesne dzieciństwo spędzone w domu rodzinnym w Nowej Wilejce oraz w Wilnie (u babci Berty, właścicielki gazowni) zakończyło się w 1938, kiedy to rodzice się rozeszli; matka zaangażowała się w związek z Józefem Siawciłło, sędzią sądu w Wilnie. Jerzy z matką wyjechał na kilka miesięcy do Łomży, do siostry matki – Wandy Jasińskiej, żony dyrektora miejscowego banku. W Łomży został ochrzczony w kościele katolickim; później mieszkał z matką w Baranowiczach. W zimie 1939 wyjechali wraz z Józefem Siawciłło do Warszawy. Tu dotarła do nich wiadomość o śmierci Jerzego Afanasjewa, który zginął 21.07.1940 w miejscowości Gleisbargen (dziś Jagoczany) niedaleko Gołdapi. Matka wzięła ślub z Józefem Siawciłło. Najdłużej mieszkali przy ul. Smulikowskiego 13, utrzymywali się z dochodów niewielkiego sklepiku w Sterdyniu niedaleko Sokołowa na Podlasiu. Uczył się w szkołach powszechnych w Warszawie i Sterdyniu. Miesiące letnie spędzał w Stredyniu, gdzie mieszkała siostra matki Helena, malarka, z mężem Witoldem Gloskinem, lekarzem. Ze względu na chorobę płuc kilka miesięcy kurował się w Rabce, wypoczywał też w Świdrze. Przy końcu wojny matka zachorowała na nowotwór, Jerzym zaopiekowali się wujostwo Jasińscy w Skalbmierzu. Tam przeżył tzw. bitwę o Skalbmierz (5.08.1944). Już po upadku powstania warszawskiego do Skalbmierza przyjechał ojczym, który uciekł z transportu. Wkrótce przyszła wiadomość o śmierci matki, zastrzelonej i spalonej 19.08.1944 w szpitalnym łóżku w Instytucie Radowym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie-Ochocie przez rosyjskich esesmanów z Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej (RONA) pacyfikującej powstanie.
Ucieczkę Niemców widział z plebanii w Kruszynie koło Częstochowy, gdzie po powstaniu zatrzymała się ciotka Helena z mężem. Stamtąd wyjechali do Płocka, rodzinnego miasta wuja Witolda. W Płocku rozpoczął naukę w organizującym się Państwowym Liceum i Gimnazjum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego; należał też do harcerstwa. W 1947 ojczym, który ożenił się z adwokatką i pracował jako sędzia, zabrał go do Białegostoku. Uczęszczał do gimnazjum im. Stefana Czarneckiego, brał udział w zajęciach i wycieczkach drużyny harcerskiej. Po kilku miesiącach wyjechał do Szwajcarii, do Bazylei, na zaproszenie stryja Mikołaja Bułajewa (syna Berty Moser z drugiego małżeństwa), który studiował w Szwajcarii przed wojną, miał obywatelstwo tego kraju, a w czasie wojny przyjechał do Polski jako przedstawiciel Czerwonego Krzyża i odwiedził rodzinę w Warszawie. W Szwajcarii Jerzy rozpoczął naukę w szkole budowlanej dla techników, terminował też u architekta, należał do skautów. Ze względu na niedostateczne postępy w nauce i konflikty ze szwajcarską żoną stryja, wiosną 1948 wrócił do Polski, do Płocka. Tym razem podjął naukę w Gimnazjum i Liceum im. Króla Władysława Jagiełły, wkrótce jednak wyjechał do Białegostoku do technikum budowlanego. Działał w Związku Młodzieży Polskiej, występował jako recytator i konferansjer na szkolnych akademiach. Po maturze bez powodzenia zdawał na architekturę. Uzyskał nakaz pracy w wojsku, co chroniło go przed powołaniem do służby zasadniczej. Pracował jako technik na budowach w Warszawie, Gubinie i Poznaniu.
W 1953 został przyjęty na Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej, później przeniósł się na architekturę. Od początku studiów angażował się w kulturalne życie studenckie; był członkiem Prezydium Komitetu Uczelnianego Zrzeszenia Studentów Polskich (ZSP); brał udział w popularnych wówczas konkursach recytatorskich. W 1954 współtworzył Studencki Zespół Satyryków, którego powstanie inspirowała Rada Uczelniana ZSP PG, a opiekunem artystycznym był oddelegowany z Teatru Wybrzeże aktor Zbigniew Cybulski. SZS przygotował jedno przedstawienie „W czym kto – co”, nazwane później „Zerowym”, prezentowane wielokrotnie w stołówce akademickiej przy ul. Siedlickiej we Wrzeszczu (premiera w listopadzie 1954). Zespół z Politechniki – o którym stało się głośno w środowisku studenckim – połączył swoje siły ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (PWSSP), którzy także planowali stworzenie teatru (m.in. Wowo Bielicki, Jacek Fedorowicz, Elżbieta Chwalibóg, Honorata Łaparewicz). Dołączył do nich Bogumił Kobiela, który, podobnie jak Cybulski, był aktorem Teatru Wybrzeże i został zaangażowany przez ZSP jako instruktor kulturalny studentów Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. Powstał Studencki Teatrzyk „Bim-Bom”, działający w l. 1955-1960. Jerzy Afanasjew był jednym z najważniejszych twórców Bim-Bomu, współautorem programów „Ahaaa” (1955), „Radość poważna” (1956), „Toast” (1957), a także aktorem. Bim-Bom zyskał dużą popularność, stał się ceniony (liczne nagrody i recenzje w prasie krajowej) i modny; przeszedł do historii polskiego teatru, nie tylko studenckiego; był także ikoną ówczesnego młodego pokolenia inteligencji i jednym z symboli zmian zachodzących w Polsce w połowie l. pięćdziesiątych XX w. Oprócz występów na scenie Teatru Lalki i Aktora Miniatura w Gdańsku-Wrzeszczu Bim-Bom dawał przedstawienia w całej Polsce (m.in. podczas Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie w 1955), zyskał też status towaru eksportowego i reprezentował polską kulturę studencką i awangardową za granicą. W l. 1956-1960 Jerzy Afanasjew wyjeżdżał wraz z teatrem do Rostocku, Moskwy, Paryża, Amsterdamu, Rotterdamu, Wiednia, Brukseli. W 1957 wraz z Wowo Bielickim, Krystyną Sokołowska-Bielicką, Jackiem Fedorowiczem i Witoldem Leszczyńskim odbył podróż samochodem dookoła Europy: Warszawa – Praga – Wiedeń – Zurych – Bazylea – Wenecja – Rzym – Monte Carlo – Riwiera – Paryż – Bruksela – Londyn – Bruksela – Berlin – Warszawa. O wyprawie tej, która miała również charakter edukacyjno-propagandowy i patronat Ministerstwa Kultury, powstał filmowy reportaż „100 dni dookoła Europy”.
Oprócz działalności w Bim-Bomie rozwijał też indywidualną twórczość literacką. W 1956 debiutował w prasie jako autor scenariusza filmowego „Chyba to jest dziwne” w tygodniku Po prostu (nr 15). W Po prostu publikował też inne scenariusze i opowiadania. W tym roku współredagował wychodzący od czerwca do grudnia Dwutygodnik Studentów i Młodej Inteligencji Wybrzeża Kontrasty, a w 1957 nowe pismo studenckie – Uwaga. W 1957 i 1958 został laureatem Gdańskiego Konkursu Literackiego i laureatem nagrody przyznawanej przez gdańską grupę literacką „Szkoła Grafomanów” (1958), której był członkiem.
Po porzuceniu nauki na PG od 1957 kontynuował studia na Wydziale Architektury w PWSSP w Gdańsku (absolutorium w 1960). Współpracował z teatrzykami gdańskimi działającymi równolegle z Bim-Bomem lub wywodzącymi się z Bim-Bomu: Teatrzykiem Rąk „Co To” i kabaretem „To Tu”.
26.02.1958 ożenił się z Aliną Ronczewską, absolwentką PWSSP w Gdańsku, scenografką i malarką.
W 1959 założył z żoną i szwagrem Ryszardem Ronczewskim autorski Teatr Pantomimy i Komedii „Cyrk Rodziny Afanasjeff”. „Cyrk” w l. 1959-1963 dał prawie 200 przedstawień w całej Polsce, otrzymał wiele nagród, uczestniczył w festiwalach i przeglądach teatralnych, m.in. w Grecji i Wielkiej Brytanii. Programy: „Tralabomba” (1959), „Białe zwierzęta” (1960), „Komedia masek” (1961), „Dobry wieczór, Błaźnie” (1962). W 1963 „Cyrk” zakończył działalność. W październiku tego roku Teatr Rozmów wystawił podczas „Spotkań Jesiennych” w KSW Żak jego sztukę „Olaf Grubasow”, w reż. Ryszarda Ronczewskiego, ze scenografią Jerzego Krechowicza; spektakl zdobył laury na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów w Monaco (1965).
W 1959 wydał pierwszą książkę: tomik wierszy, tekstów piosenek i humoresek „Księżycowy pierścień” (Wydaw. Morskie), a kilka miesięcy później zbiór opowiadań satyrycznych i krótkich scenariuszy „Mucha i anioł” (Wydaw. Iskry). W 1960 został członkiem Związku Literatów Polskich (do rozwiązania związku w 1983), a w 1961 członkiem Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W l. 1962-1964 wchodził w skład kolegium redakcyjnego nowego wybrzeżowego pisma – magazynu kulturalno-społecznego – Litery. Dużą popularność przyniosła mu współpraca z Przekrojem (zapoczątkowana w 1957) i publikowany tam cykl epistolarnych grotesek „Pocztą od Afanasjewa”.
W 1960 zrealizował pełnometrażowy film „Białe zwierzęta” wg własnego scenariusza. Pisał też scenariusze do filmów rysunkowych, a za film dokumentalny „Getto ciszy” (1964) otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.
W l. sześćdziesiątych publikował kolejne tomy, głównie krótkich surrealistycznych opowiadań („O człowieku, który witał się nogą”, 1962; „Rozumny rogacz”, 1964; „Przedmieście Nigdy”, 1968), a także utwory dla dzieci. Napisana z żoną opowieść „Czarodziejski młyn” (1961) na stałe weszła do repertuaru teatrów lalkowych.
W l. 1962-1966 studiował reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi (dyplom uzyskał w 1974). W l. 1963-1968 był członkiem Komisji Kultury Rady Naczelnej ZSP, a w l. 1968-1971 członkiem Komisji do spraw Teatru KC ZMS. Na scenie zawodowej debiutował jako reżyser w 1964 w Teatrze Nowym w Łodzi dramatem Sławomira Mrożka „Indyk”. Później reżyserował niemal wyłącznie dla telewizji, a pierwszą sztuką było „Zdarzenie” wg Jacka Londona zrealizowane w TVP Łódź w 1965.
W l. 1966-1968 był zatrudniony w zespole filmowym „Kadr”, był m.in. II reżyserem serialu „Przygody Marka Piegusa”. Należał do Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
1 maja 1967 urodził się syn, Jerzy Włodzimierz.
W 1967 Teatr Wybrzeże wystawił na scenie Kameralnej w Sopocie jego farsę pt. „Łóżko”. Był też współautorem (z żoną) libretta baletu „Pancernik Potiomkin” wystawionego w Operze Bałtyckiej (1967) i libretta baletu „Oczarowanie” (Opera Wrocławska, 1969). W l. 1968-1970 pracował na etacie reżysera w Telewizji Warszawskiej.
W 1969 wstąpił do PZPR – wystąpił po wprowadzeniu stanu wojennego 13.12.1981.
Przy końcu l. sześćdziesiątych wydał głośną książkę wspomnieniowo-dokumentacyjną o teatrzykach studenckich Wybrzeża „Sezon Kolorowych Chmur”, a w 1970 „Okno Zbyszka Cybulskiego”.
W 1970 wyreżyserował wg własnego scenariusza, na podstawie powieści Stanisława Goszczurnego, film fabularny „Prom”. W jesieni 1970 wyjechał na trzymiesięczne stypendium rządu norweskiego, otrzymane za pośrednictwem ZLP. Od 1972 do 1982 pełnił funkcję prezesa gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przez lata zabiegał o powstanie w Gdańsku Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W 1972 objął stanowisko głównego reżysera w Ośrodku TVP Gdańsk. Łącznie wyreżyserował dla TV ponad 20 spektakli. M.in. „Człowiek na warcie” wg Leskowa (1973), „Jenny” wg Caldwella (1973), „Nadzieja” Heijermansa (1974), „Młyn na wzgórzu” Gjellerupa (1977), „Ciężkie czasy” Bałuckiego (1978), „Polityka” Perzyńskiego (1980). W l. 1973-1979 był członkiem Komisji Kultury KW PZPR w Gdańsku, a w l. 1976-1979 radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku. W 1974 obronił dyplom w Łódzkiej Szkole Teatralnej i Filmowej (przedstawienie dyplomowe: "Jenny", praca teoretyczna: książka "Sezon Kolorowych Chmur"). Przy końcu tego roku przebywał w Szwecji na stypendium rządu szwedzkiego.
W l. siedemdziesiątych wydał kilka powieści: („Mam w nosie lorda, proszę pana!”, 1971; „Radosna twórczość”, 1976; „Ja jestem tobą”, 1977; „Laboratorium”, 1978), zbiorów opowiadań („Szklarz wieczności”, 1974; „Świat do góry nogami”, 1974; „Chimery”, 1976; „Poczta Afanasjewa”, 1979) i utworów dla dzieci („Baśnie”, 1971; „Babcia i słoń”, z żoną, 1972).
W 1980 wstąpił do NSZZ Solidarność, był też członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni, a także autorem scenariusza i reżyserem uroczystości poświęcenia miejsca pod Pomnik, 17.12.1980. W związku z zakazem pełnienia funkcji kierowniczych w TVP złożył wymówienie i od marca 1982 przeszedł na rentę. Od 1982 był związany z grupą „Wiązania” przy kościele dominikanów w Gdańsku. Publikował wiersze w antologiach wydawanych przez Kurię Biskupią w Gdańsku z okazji Dni Kultury Chrześcijańskiej. Reżyserował też w Teatrze Muzycznym w Gdyni, m.in. własne przedstawienie „Pryp straszny a jednak poeta” (pt. „Kabaret literacki Afanasjewa”, 1984). W 1985 prowadził na Uniwersytecie Gdańskim wykłady monograficzne o historii teatrów studenckich. W 1986 wydał wspomnieniową książkę „Każdy ma inny świt”. W 1988 został członkiem Polskiego PEN Clubu, a w 1989 Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 1989 wrócił do TVP Gdańsk na stanowisko głównego reżysera.
W l. osiemdziesiątych wydał m.in. zbiory wierszy („Zamknięci w deszczowej windzie”, 1981; „Ręka o trzech palcach”, 1982; „Obecność”, 1985; „Relief”, 1985), opowiadania („Biurowiec”, 1982; „Lustro porosłe mchem”, 1985; „Nos poety”, 1987; „Zabawa w myśli : opowiadania wybrane”, 1989).
Od l. pięćdziesiątych był związany z Sopotem, niektóre utwory podpisywał Afanasjew z Sopotu, a literaturoznawcy uważali go za twórcę literackiego mitu Sopotu. Zmarł 26 września 1991 roku. Został pochowany na cmentarzu katolickim w Sopocie. Na domu, w którym mieszkał wraz z rodziną przez kilkadziesiąt lat, słynnym „domu z wieżą” przy ul. 3 Maja 45 m 3 (wcześniej Dzierżyńskiego), znajduje się upamiętniająca pisarza tablica.

Nagrody i odznaczenia
1950 – Odznaka Sprawny do Pracy i Obrony
1951 – Odznaka Sprawny do Pracy i Obrony
1958 – Nagroda Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku za projektowanie w r. akademickim 1957/1958
1960 – Złota Odznaka Zrzeszenia Studentów Polskich
1962 – Za Zasługi dla Gdańska
1966 – Odznaka Tysiąclecia
1967 – Zasłużonym Ziemi Gdańskiej
1971 – Order Stańczyka
1973 – Zasłużony Działacz Kultury
1974 – Medal 30-lecia Polski Ludowej
1976 – Złoty Krzyż Zasługi
1980 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
1980 – Nagroda Wojewody Gdańskiego za osiągnięcia w l. 1979-1980

Ważniejsze źródła pomocne w opracowaniu biogramu:
– Afanasjew Jerzy. Każdy ma inny świt. – Wydaw. Morskie, 1982
– Afanasjew Jerzy. Sezon kolorowych chmur. – Wydaw. Morskie, 1968
– Zawadzka Joanna. Afanasjew Jerzy // W: Współcześni polscy pisarze i badacze literatury : słownik biobibliograficzny / oprac. zespół pod red. Jadwigi Czachowskiej i Alicji Szałagan. T. 1, A-B. – Wydaw. Szkolne i Pedagogiczne, 1994 + uzup. w t. 10
– Kordel Jan Krzysztof. Afanasjew Jerzy // W: Słownik biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego. Suplement I / pod red. Zbigniewa Nowaka. – Gdańskie Towarzystwo Naukowe, 1998
– Katalog rękopisów Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk : sygnatury MS 6124-6321 : spuścizna Jerzego Afanasjewa / oprac. Jan Krzysztof Kordel. – Biblioteka Gdańska PAN, 2007
– Jerzy Afanasjew // W: Słownik biograficzny teatru polskiego. T. 3, 1910-2000 A-Ł. – Instytut Sztuki PAN, 2017
– Afanasjew Jerzy // W: Kto jest kim w Polsce 1984. – Interpress, 1984
– Kochanowski Mieczysław. Radość poważna. – Wydaw. Morskie, 1989
– Nowicka Katarzyna. Poetyzowanie zwyczajności PRL-u w studenckich teatrach Wybrzeża: Co To, Bim-Bom, Cyrk Rodziny Afanasjeff. – Katedra, 2020

Biogram i bibliografię oprac. Leszek Rybicki

Bibliografia w opracowaniu

W bibliografii uwzględniono jedynie w wyborze recenzje trzech programów Bim-Bomu współtworzonych przez Jerzego Afanasjewa. Obszerne zestawienie recenzji przedstawień Bim-Bomu zob. Jerzy Afanasjew. Sezon kolorowych chmur. - Gdynia : Wydaw. Morskie, 1960. - S. 226-228: Indeks niektórych głosów w prasie. [Ok. 140 poz.]


Indeks Tytułów




TWÓRCZOŚĆ



Wydawnictwa zwarte



  1. Księżycowy pierścień  [wiersze, teksty piosenek, humoreski] / obwoluta Andrzej Majewski ; il. Kazimierz Wiśniak ; red. Maria Jasik ; korektor Grażyna Bral. - [Gdynia] : Wydaw. Morskie, 1959. - 76 s.
        Zawartość: Co jutro.. ; Deszcz ; Sklep z muzyką ; Wiatr ; Jesień ; Z powodu przeziębienia... ; Jestem sercem... ; Gdybym był... ; Spojrzałem... ; Na stole kieliszek... ; Wyszedłem z okna... ; W nocy.. ; Neron spalił... ; Głowę mam.. ; Ja nie piszę... ; Prawie już spałem... ; Jeślibym jutro... ; Byłaś spokojna... ; Samotność ma... ; Malarze na Montmartrze... ; Knajpa ; Dziwy ; Przygoda ; Paliłem papierosa... ; Dlaczego latarnie są żółte?... ; Jutro wygnę... ; Mam gruby stół... ; Idąc w dwójkę nad morzem... ; Przyjaciele malarze!... ; Dzieciom dzieci mych przyjaciół ; Myśli mi płyną... ; Pewna pani... ; Na ulicy w Dekoracji... (Piosenka z programu teatrzyku COTO) ; O jednym świętym (Piosenka z programu teatrzyku COTO) ; Ballada o kochance z akwareli (Piosenka z programu teatrzyku "Bim-Bom") ; Srebrny most [proza, dat.: kwiecień 1957] ; Piosenka ; Zegary [proza, dat.: grudzień 1956] ; Fikus [1957] ; Zasłyszana opowieść o rozdeptanych pantoflach.
    * Wydano staraniem Gdańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich i Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku.
    * Nakład 1000 egz. Oddano do składania 3.12.1958. Druk ukończono w kwietniu 1959. Cena zł 15.

  1. Mucha i anioł  [satyry prozą i scenariusze filmowe] / il. Karol Baraniecki i Kazimierz Wiśniak. - Warszawa : Iskry, 1959. - 241 s.. - (Biblioteka Stańczyka)
        Zawartość: Mucha (Humoreski): Mucha, Opowieść pruska ; Ślizgawka ; Małpa ; Pogodne opowiadanie dla wszystkich ; Soldateska ; Pan Cepek czyli elegia na śmierć ; Mur ; Swawolny Dyzio, czyli mowa pogrzebowa na dwie osoby ; Plamy na słońcu ; Marszałek ; W sprawie małpy ; Dzień św. Hilariona ; Porady dla młodych ludzi ; Zguby znalezione w pociągach pośpiesznych w roku 1957 latem, wiosną i jesienią zestawione przez kontrolera PKP J. Afanasjewa ; Dziadek ; List ; Mundur generała ; Przenajświętsza Panienka. - Anioł (Scenariusze filmowe): Chyba to jest dziwne ; Szafa ; Podwórko ; Archangielsk (Złośliwy syn trębacza) ; Historia czerwonego kanarka ; Pan Makary na oceanie ; Pan Makary, jego pies i straszliwy złodziej ; Pan Trąba, film rysunkowy dla dzieci ; Katastrofa ; Zwariowane przygody toreadora ; Podżegacze buffo ; Człowiek z kółkiem ; Wojenko, wojenko... ; Maszkary ; Akwarium ; Wesoły mężczyzna ; Anioł ; Magie.

  1. Czarodziejski młyn [opowieść dla dzieci] / Alina Afanasjew [współaut.] ; il. Jerzy Afanasjew. - Gdynia  : Wydaw. Morskie, 1961. - 58 s. : il. [20]
    ISBN 8303009648
    Wyd. 2 / il. Teresa Wilbik. - Warszawa : Biuro Wydawnicze "Ruch", 1970. - 70 s. : il, 27 cm ; wyd. 2 [właśc. 3] / il. Teresa Wilbik-Stanny. Warszawa : Krajowa Agencja Wydawnicza RSW Prasa Książka Ruch, 1975 ; wyd. 2 [właśc. 4] il. Teresa Wilbik-Stanny. - Gdańsk : Krajowa Agencja Wydawnicza, 1986. - 67 s., rys. kolor, 24 cm. - ISBN 303009648 ; [wyd. 5] / il. Teresa Wiblik-Stanny. - Warszawa : Wydaw. Dwie Siostry, 2010. - 108 s., il. (w tym kolor.), 19 cm. - (Mistrzowie Ilustracji). - ISBN 9788360850213.
    W y d. d ź w i ę k o w e: [bajka muzyczna]. - Warszawa : Polskie Nagrania Muza, 2006. - 1 Lp stereo, 31,5x31,5 cm ; reż. Ludwik René, muz. Zbigniew Turski, lektorzy: Jerzy Bończak, Marian Kociniak, Piotr Polk, Anna Seniuk. - Warszawa : Omedia, 2006. - 1 dysk optyczny CD (43 min 29 s) : digital, 12 cm [nagranie archiwalne z 1973, wyk.: Andrzej Bogucki, Zygmunt Bończa-Tomaszewski, Aleksander Dzwonkowski (i in.)]. - (Seria: Bajki-Grajki, 41) ; Wyd. 2014.
        Zawartość: zob. hasło Afanasjew Alina.
    * P r z e k ł a d y: s ł o w a c.: Ljetajúci mlyn / Alina a Jerzy Afanasjewovici ; tł. Olga Silnická ; il. Katarina Sevellová-Šuteková. - Bratislava : Mladé Letá, 1979. - 70 s., nlb. 5 ; c z e s.: Začarovaný mlýn / Alina a Jerzy Afanasjewovi ; [z pol. přel. Jan Pišta ; il. František Skála]. - Praha : Albatros, 1987. - 72, [7] s. : il. ; 25 cm.
    * Adaptacje, nagrody: zob. hasło Afanasjew Alina.

  1. Gałązka światła  [wiersze] / okł. projektował Janusz Stanny. - Warszawa : Iskry, 1962. - 94 s. ; 20,0x12,5 cm
        Zawartość: Łabędź (Poecie Witoldowi Dąbrowskiemu) [dat.: luty 1961] ; Poemat o Świętym Jerzym (Redaktorowi "Przekroju" Marianowi Eilemu) [marzec 1961] ; Jarzębina (Alince) [luty 1961] ; Pęki białych róż [wrzesień 1961] ; Ślepiec [1959] ; Proroctwo [1959 ; Drzewa [1959] ; Drzewo i gwiazdy [1959] ; Zmysły [1959] ; Ptak niemowli... [1959] ; 27 batalion [1959] ; Grudniowy wiersz ; Szubienica [1960] ; Okno ; Następcy tronów [1960] ; Nocne myśli [1960] ; Pokoje (malarstwo słowami) [1960] ; Ludzie idą (plastyka liter) (Mac Larenowi, kanadyjskiemu poecie ekranu) [1960] ; Kury moje kury gdzie was diabli poniosą [1960] ; Rym [1960] ; Czarny ptak [1960] ; Drabina [1960] ; Wyłącznik na ścianie [1960] ; Telefony [1960] ; Niebo [1960] ; Zielona dziewczyna [1961] ; Kiedy zabiorą mnie z domu... [1961] ; Róża ; Wschód ; Fantazje [1961] ; Tęcza (rzeźbiarzowi Romualdowi Frejerowi, twórcy teratrzyku "Co To") [1961] ; Neony [1960] ; Manekiny [1961] ; Nr [1961] ; Piosenka ludowa [1960] ; Braterstwo Szlagier (z Cyrku) [1958] ; Słońce [1961] ; Kredowe koło [1961] ; Ocean [1961] ; Wschód : Pieśń I (inc.: Daleko na brzegu...) [1961] ; Południe : Pieśń II [1961] ; Zachód : Pieśń III [1961].
    * Podpisane: Afanasjew z Sopotu.
    * Na skrzydełku fot. Autora i nota.
    Dąbrowski Witold - utwory dedykowane ; Frejer Romuald - utwory dedykowane ;

  1. O człowieku, który witał się nogą  [opowiadania satyryczne] / il. Krystyn Zieliński. - Łódź : Wydaw. Łódzkie, 1962. - 39 s. : il. ; 17 cm. - (Puszka Satyry ; 1)
        Zawartość: Koń ; Mój pobyt na prowincji ; Satyryczne kije ; Skrzypek ; Krótkowidz ; Tytuł gazety ; Ploteczki filmowe ; Amant filmowy ; Ja snob kupiłem sobie aktora ; Pup ; Humorysta ; Monolog dyrektora cyrku.

  1. Zegarowy król  [baśń dla dzieci] / il. Gabriel Rechowicz. - Warszawa : Nasza Księgarnia, 1962. - 10 k. nlb.. : il. kolor. ; 21 cm
    W y d. d ź w i ę k o w e: Zegarowy król [bajka słowno-muzyczna] / muz. Bronisław Kazimierz Przybylski ; wykonanie Zbigniew Zapasiewicz. - Warszawa : Polskie Nagrania, 1982. - 54 min [płyta gramofonowa analog., 45 o/ min, mono], 17 cm. - SN 0784 Muza ; wyd. 2 1984.
  1. Rozumny rogacz [humoreski i komedia] / oprac. graficzne Daniel Mróz. - Kraków : Wydaw. Literackie, 1964. - 190 s.
        Zawartość: Kożuch ; Amant filmowy ; Golc ; Koń ; Każdy człowiek ma swój cień ; Cień czasu ;
    Jakiś, którędy ; Żarłoczność nie popłaca ; Dyktator ; Głupstewko ; Dusza oprawcy ; Ariuszka Tiń-Tiń ; Podróżujące nogi surrealizmu ; Opowiadania zamieszczone w
    "Grobowych nowinach" ; Tytuł gazety ; Zakon świętych Humorystów ; Ja snob kupiłem sobie aktora ; Kosmonauta Mars ; Pan A. ; Podróż ; Gęby ; Ludzkość ; Ziemia kogutów panów ; W okolicy nie było jadłodajni ; Szczur z wiatru ; Dramaturg i piekarz ; Toreador ; Śmieszny Oleg Grubasow : Arcykomedia w 2 aktach.

  1. Przedmieście Nigdy  [opowiadania] / il. Daniel Mróz. - Kraków : Wydaw. Literackie, 1968. - 279 s.
        Zawartość: Szkielet z medalem ; Kartki znalezione na pustyni Tarwes w 1873 r., a napisane przez porucznika Lamartine a ; Gnom na śmietniku świata ; Chłopcu oczy siwieją na jesień ;
    Zachody i wschody kończą się wraz z cieniem ziemi ; Potwór w gazetowej koronie ; Zamyślony zwierz ; Opowiadania z zeszytu chłopca: Proch w ciemności ; Matka ; Drewniane karabinki ; Kwiaty przerażenia ; Ślady szubrawców ; Dorzecza moich rzek ; Centrum ; Nos Belzebuba ; Głupi Bartolomeo z Neapolu ; Teatr w kieszeni ; Papierowy rycerz ; Stary krawiec Ikar ; Geolog ; Ptak ; Kanarek ; Urzędnik Girolamo ; Łódka światła jak ballada ; Lotne kroki ; Zasłyszana opowieść o rozdeptanych pantoflach ; Fikus ; Srebrny most ; Formy trapezoidalne ; Gość języka ; Jestem taki samotny ; Oczy ; Łysy ; Płot ; Pies ; Ostatni bajarz Rzeczypospolitej ; Sufit realizmu ; Czas psychologiczny ; Studnia z piasku ; Przedmieście Nigdy.
    * Na s. tyt. aut.: Afanasjew z Sopotu.

  1. Sezon kolorowych chmur : Bim, Bom..., Co to..., Cyrk ... / oprac. graf. Alina Ronczewska-Afanasjew i Marian Leciej ; zapis i opracowanie literackie pantomim i tekstów teatralnych, odtworzenie sytuacji i scen, dobór materiałów fotograficznych - Jerzy Afanasjew ; zapis muzyki - opracowanie nut - Józef Zawadzki.. - Gdynia : Wydaw. Morskie, 1968. - 241 s. : il. ; 23 cm
        Zawartość: Z życia gdańskich teatrzyków 1954-1964: Wstęp ; Malutkie państewko "Bim-Bom" ; Teatrzyk rąk "Co To" ; Teatrzyk komiczny cyrk. - Część dokumentarna: Teatrzyk "Bim-Bom" ; Niektóre obrazki teatrzyku rąk "Co To" ; Cyrk Rodziny Afanasjeff teatrzyk komiczny ; Niektóre teksty z innych programów. - Informacje źródłowe: Dzienniczek Bim-Bomu ; Bim-Bom: Ważniejsze dane ; Odgłosy w prasie (fragmenty recenzji) ; Indeks niektórych głosów w prasie [bibliografia]. "Co To": Ważniejsze dane ; Odgłosy w prasie (fragmenty recenzji) ; Indeks niektórych głosów w prasie [bibliografia]. Teatrzyk "Cyrk Rodziny Afanasjeff": Ważniejsze dane ; Odgłosy w prasie (fragmenty recenzji) ; Indeks niektórych głosów w prasie (bibliografia). Melodie Sezonu Kolorowych Chmur [nuty i tekst].
    * Podpisane: Afansjew z Sopotu.
    * Zawiera m.in. opracowane przez J.A. zapisy pantomim, skeczy, tekstów teatralnych, scen z poszczególnych programów. M.in. podpisane teksty J.A.: Minęły sławy; Świat nie jest taki zły; Na ulicy w Dekoracji; O jednym świętym; Ballada o nodze; Prezent na ślub Jacka; Chalet; Atrament; Ballada o kochance z akwareli; Kolsziki; Kanarek; Piosenka o chłopcach; Makary.
    * Zawiera ok. 140 fot. i liczne il. Autorzy il.: Alina Afanasjew ; Jerzy Afanasjew; Tadeusz Ciesiulkiewicz, Jacek Fedorowicz, Karol Ferster, Jan Góra, Stanisław Horno-Popławski, Andrzej Jagodziński, Jerzy Krechowicz, Bogdan Krzyżanowski, Włodzimierz Łajming, Andrzej Majewski, Kajetan Zygmunt Pakszys, Ewa Rouba, Juliusz Studnicki, Wojciech Suchodolski, Henryk Tomaszewski, Kazimierz Wiśniak, Jerzy Zabłocki, Jacek Żuławski.

  1. Okno Zbyszka Cybulskiego : brulion z życia aktora filmowego połowy XX wieku. - Łódź : Wydaw. Łódzkie, 1970. - 477 s., 48 s. tabl. : il., portr.  ; 20 cm
    [Wyd. 2] Łódź : Wydaw. Łódzkie, 1980. - 322 s., 16 k. tabl. : il., portr. - ISBN 8321801366 ; [Wyd. 3] Łódź : Wydaw. Łódzkie, 1987. - 325 s., [32] s. tabl. : faks., fot., portr. - ISBN 8321801366 ; [Wyd. 4] / posł. Andrzej Wajda. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 2008. - 508 s., 16 s. tabl. : il.; 21 cm. - ISBN 9788374698528
    Cybulski Zbigniew - opracowania ;

  1. Baśnie [baśnie] / il. Olgi Siemaszko. - Warszawa : Biuro Wydawnicze Ruch, 1971. - 41 s., [4] kolor tabl. : il. ; 25 cm
    [Wyd.] 1972 ; Wyd. 2 Warszawa : Krajowa Agencja Wydawnicza, 1980. - 45 s. ; [Wyd. 3] Warszawa : Biuro Wydawnicze Ruch, 1980 ; [Wyd. 4] / il. Artur Gulewicz. - Warszawa : Wydaw. Zielona Sowa, 2014. - 95 s. : il. kolor ; 22 cm. - Seria Na Lata!. - ISBN 9788378959847.
    W y d. d ź w i ę k o w e: Baśnie [Panna Fontanna; Lampa i słowik ; Fałszywe łzy ; Gitara ; Ojczyzna] / muz. Bronisław Kazimierz Przybylski ; reż. Wojciech Maciejewski ; wyk. Magda Zawadzka [i in.]. - Warszawa : Polskie Nagrania, [1984. -] [1 płyta : analog., 33 o/min, stereo]. - SX 1810 Polskie Nagrania Muza ; [Wyd.] Baśnie / muz. Bronisław Kazimierz Przybylski ; reż. Wojciech Maciejewski ; wyk. Jan Kobuszewski, Krzysztof Kolberger, Irena Kwiatkowska. - Warszawa : Polskie Nagrania, [198?] [kaseta]. - CK 461 Muza ; Baśnie / muz. Bronisław Kazimierz Przybylski ; reż. Wojciech Maciejewski ; wyk. Jan Kobuszewski, Krzysztof Kolberger, Irena Kwiatkowska, Andrzej Szczepkowski, Zbigniew Zapasiewicz, Magda Zawadzka. - Warszawa : Polskie Nagrania, 2013. - 1 płyta audio (CD) : zapis cyfrowy, stereo. ; 12 cm. - PNCD 1492 Polskie Nagrania.
        Zawartość: Zegarowy król ; Piękny kwiat bajki ; Wędrowny grajek ; Czarodziejski wiersz ; Ojczyzna ; Fałszywe łzy ; Księżycowy prom ; Pastuszek ; Lampa i słowik ; Panna-fontanna ; Gitara ; Ostatni dzień.
    * Podpisane: Afanasjew z Sopotu.

  1. Mam w nosie lorda, proszę pana! [powieść] / okł. i przerywniki projektował Karol Baraniecki. - Łódź : Wydaw. Łódzkie, 1971. - 261 s. : rys. ; 18 cm
    Wyd. 2 1975 ; 19,5x12 cm [nakład 20 000 + 294 egz.]
  1. Babcia i słoń [literatura dla dzieci] / [współautor:] Alina Afanasjew ; il. Stanisław Ibis-Gratkowski. - Łódź : Wydaw. Łódzkie, 1972. - 122 s. : il. ; 20 cm
    [Wyd. 2] / il Teresa Wilbik. - Gdańsk : Krajowa Agencja Wydawnicza, 1986. - 67 s. : rys. kolor, 24 cm. - ISBN 8303009648 ; Wyd. 2 [właśc. 3] / il. Leszek Ołdak. - Warszawa : Nasza Księgarnia, 1987. - 98 s. : il. kolor., 21x24 cm. - ISBN 83-10-08667-9
  1. Szklarz wieczności [opowiadania] / il. Daniel Mróz. - Kraków : Wydaw. Literackie, 1974. - 270 s.
        Zawartość: Zdziwienie ; Lampka nie-Aladyna ; Papier ; Rozmowa ; Słoneczko ; Uderzenie ; Nie wiedział ; Kryteria ; Laseczka ; Kwadratowe koło ; Śpiewak z Tyrolu ; Dziwny sen Abrahama Ssaka ; (Fantazja urbanistyczna ; Siwy ptak z Lafotów ; Dumne panie ; Uczone mięso ; Pan Prezes i Kopytko ; Muzykalny Staruszek ; Urzędnicy i kwiaty ; Bas generalny ; Królestwo kamieni ; Szczęście Czterykopytko ; Panna fontanna ; Czarodziejski wiersz ; Pastuszek ; Wędrowny grajek ; Słonius Tropikalus ; Złote drzewo ; Gdzie jest gdzie ; Emocja X ; Diabeł kusi Matuzalema ; Tafla snu ; Osioł w ogrodzie ; Szklarz wieczności (Kosmosatyra) ; Świat XY.

  1. Świat do góry nogami [opowieści] / il. Elżbieta Dietrych. - Łódź : Wydaw. Łódzkie, 1974. - 224 s. ; 20 cm
        Zawartość: Ach, te urocze, małe zakątki ; Dżentelmen, Książę humoru ; Tupot pluskiew ; Zaciszny cmentarz ; Świat do góry nogami ; Dama napastowana przez trzech panów w rogu pokoju; Sobota, imieniny kota ; My się też cywilizujemy, proszę państwa ; Gdy budzi się zwierz... ; Szaleńcy i poeci.
    * Podpisane: Jerzy Afanasjew z Sopotu.

  1. Chimery : opowiadania wybrane [opowiadania] / okł. i s. tyt. projektował Jerzy Krechowicz ; wstępem opatrzył Marian Grześczak. - Gdańsk : Wydaw. Morskie, 1976. - 174 s. ; 19,5x12,5 cm
        Zawartość: Marian Grześczak. Afanasjewy. - Ślizgawka ; Przenajświętsza Panienka ; Kożuch ; Amant filmowy ; Golc ; Każdy człowiek ma swój cień ; Cień czasu ; Jakiś Którędy ; Żarłoczność nie popłaca ; Dusza oprawcy ; Podróżujące nogi surrealizmu ; Podróż ; Ludzkość ; W okolicy nie było jadłodajni ; Szczur z wiatru ; Śmieszny ; Szkielet z medalem ; Gnom na śmietniku świata ; Zachody i wschody kończą się wraz z cieniem ziemi ; Ślady szubrawców ; Dorzecza moich rzek ; Centrum ; Głupi Bartolomeo z Neapolu ; Teatr w kieszeni ; Urzędnik Girolamo ; Łódka światła jak ballada ; Oczy ; Pies ; Czas psychologiczny ; Studnia w piasku ; Zdziwienie ; Laseczka ; Kwadratowe koło ; Śpiewak z Tyrolu ; Dziwny sen Abrahama Ssaka ; Królestwo kamieni ; Złote drzewo ; Emocja X ; Diabeł kusi Matuzalema Tafla snu ;
    * Nakład 10 000 + 250 egz. Oddano do składania 15.07.1976. Podpisano do druku i druk ukończono w listopadzie 1976.
    * Wybór z tomów: Mucha i anioł; Rozumny Rogacz; Przedmieście Nigdy; Szklarz wieczności.
    * P r z e k ł a d y: c z e s.: Chiméry / przeł. L. Štipán // Světowá Literatura [Praga]. - 1979, nr 2
    Afanasjew Jerzy - twórczość - opracowania ;

  1. Radosna twórczość [powieść] / il. Stefan Drobner. - Łódź : Wydaw. Łódzkie, 1976. - 170 s.
  1. Ja jestem tobą [powieść]. - Kraków : Wydaw. Literackie, 1977. - 177 s. ; 20 cm
  1. Laboratorium [powieść] / okł. i s. tyt. projektował Jerzy Krechowicz. - Gdańsk : Wydaw, Morskie, 1978. - 117 s. ; 19,5x12,5 cm
    * Na IV okł. fot. Autora. Nakład 9750 + 250 egz. Oddano do składania 13.12.1977. Podpisano do druku i druk ukończono w czerwcu 1978

  1. Poczta Afanasjewa / wyboru dokonał i wstępem opatrzył Eryk Lipiński ; oprac. graficzne Kazimierz Wiśniak. - Gdańsk : Wydaw. Morskie, 1979. - 162 s. ; 17x11 cm
    * Nakład 9750 + 250 egz.

  1. Machina poetica : fantazja poetycko-naukowa [powieść] / rysunki wg projektów autora Henryk Piotrzkowski. - Gdańsk : Wydaw. Morskie, 1980. - 121 s., [4] k. tabl. : il. ; 20 cm
        Zawartość: Jerzy Afanasjew: Wstęp. - Rozprawa pomiędzy Avanasievusem a plutonem toczona w XX wieku o względności pojęć wyspieszeń i opóźnień, o względności uznawanego pojęcia śmierci, o konstrukcji pojazdu kosmicznego, który zamieniając się w światło uleci z szybkością światła, i czwarta zobaczona naszego układu współrzędna kolorowa.

  1. Zamknięci w deszczowej windzie [wiersze] / oprac. graficzne Jerzy Krechowicz. - Gdańsk : Wydaw. Morskie, 1981. - 73 s. ; 18 cm
    ISBN 83-215-9166-3
        Dedykacja: Synowi
        Zawartość: Zieleń ; Skrzydła ; Oczy ; Zapomnienie ; Wyglądanie ; Czytamy gazety ; Kobieta w czerni ; Kropla chwili ; Wianek ; Gałązka z wierszem ; Szedłem drogą ; Szukam chwil ; Mrówki na zasiekach ; Sen : Anioły na motocyklach ; Bezszelestny lot ; Z gwiazdami we włosach ; Niosą kamienie ; Prześwietleni ; Pochyleni ; Raport ; Ziarenko podnosi ; Obóz ; Pamięć ; Przymykamy oczy ; Po ptakach ; Pochyleni nad książką ; Ubrani w dunkry ; Ku końcowi ; Manekiny ; Sekunda ; Listek ; Jesteśmy ; Przy świecy ; Zamknięci w deszczowej windzie ; Kamień ; Urzędnicy ; W mieście ; Otoczeni ; Impresja.
    * Nakład 1800 + 200 egz.

  1. Ręka o trzech palcach [wiersze] / na okł. collage Daniela Mroza. - Kraków : Wydaw. Literackie, 1982. - 86 s.
    ISBN 83-08-00783-X
        Dedykacja: ...Alinie...
        Zawartość: Chłopiec nazywał się Hirosima, dziewczyna Nagasaki... ; Biały cierń na poduszce tkwi ; Białe i czarne ; Ręka o trzech palcach: Pokój z wami ; Getto ; Po bitwie ; Jerzy z rogami ; Puste ramy ; Cementowe lilie ; Kwiaty nieskończoności ; Anioł knajp i tawern ; Mnich ; Arianna ; Lilie cementowe ; Och tak ; Nic i krzywe niebo ; Był wieczór ; Krety ; Obcy ; Poezjorudy ; Czerwony Krzyż ; Nieznane twarze ; Kankan z miotłą ; Noce kamienne ; 30 lat ; Wariacje na 24 klawiszolitery (żart) ; Słońce zachodzi tylko w oczach.
    * Oddano do składania 22.09.1981 r. Druk ukończono w marcu 1982.
    Afanasjew Alina - utwory dedykowane ;

  1. Dziwne przygody pana Zająca [opowiadanie dla dzieci] / il. Zbigniew Jujka. - Gdańsk : Wydaw. Morskie, 1984. - 44 s. ; 29 cm
    ISBN 83-215-9839-0
    * Nakład 99 750 egz.

  1. Lustro porosłe mchem [opowiadania] / projekt okł. i il. Jerzy Afanasjew. - Kraków - Wrocław : Wydaw. Literackie, 1985. - 130 s. ; 16x12 cm
    ISBN 83-08-01227-2
        Dedykacja: Mojej żonie Alinie
        Zawartość: Szliśmy po obłokach ; Stary cyrkowiec ; Dziki klucz ; Lustro porosłe mchem ; Oczy pięknej kobiety ; Słoń ; Kwiaty ; Poranek ; Biały zamek ; Strażnik ; ; W słońcu ; Don Kichote ; Taksówkarz ; Dusza psa ; Zegarmistrz ; Koral ; Morze ; Obraz ; Szczur ; Biblioteka ; Połykacz ognia ; Iglica ; Pożar ; Jezioro ; Rajski ptak ; Krasnoludki ; Okno ; Pomnik ; Pegaz ; Sosna ; Krew ; Ręka ; Pustelnik ; Zapach ziemi ; Sztukmistrz ; Kaplica ; Karzeł ; Artysta ; Frontowiec ; Dobosz ; Atak ; Sufit ; Nieśmiertelny ; Organista ; Ogniomistrz ; Spiker ; Ten skurwysyn aligator ; Portret ; Radioamator ; Lusterko ; Ethos ; Wódz ; Źródło ; Kurtyna ; Dzwon ; Pomylony ; Sen ; Gratulacje ; Lina ; Róża ; Kra ; Pająk ; Niedźwiedź.
    * Nakład 10 000 + 283 egz. Oddano do składania 5.11.1984. Podpisano do druku 1.04.1985. Druk ukończono 1.04.1985.
    * Dat.: zima 1982.
    Afanasjew Alina - utwory dedykowane ;

  1. Obecność [wiersze] / oprac. graficzne Jerzy Afanasjew. - Gdańsk : Wydaw. Morskie, 1985. - 108 s. ; 16,5x12,0 cm
    ISBN 83-215-9201-5
        Zawartość: Obecność ; Kamienny Chrystus ; Wyrok ; Ofiara ; Lodowe chmury ; Kat ; Trzymajmy się ; Nauczono mnie ; Apokalipsa ; Idą ; Niepokonani ; Kolęda ; Trwoga ; Strach ; Stwierdzenie ; Rozdarcie ; Płonęły ; Litania ; Oświęcim ; Zdruzgotani ; Jutro ; Idziemy ; Robotnikom ; Betlejem ; Medium ; Wyjście ; Dyskusja ; Piszczałki ; Być wolnym ; Sądzeni ; Wyrok ; Pożegnanie ; Podanie ; Otoczeni ; Wieczór ; Cywilizacja ; Sekwana ; Pejzaż ; Posągi ; Kosmos ; Nieznani ; Na usypiskach ; Dzień ; Szyby ; W cichym oratorium ; Piją mgłę ; Z gwiazdą ; Dwoje oczu ; Manekiny ; Powódź ; Wspomnienie ; W czapce ; Czas obecny ; Modlitwa ; Madonna ; Dzieciństwo ; Twarz ; Kamieniem ; Wielkanoc ; Matka z ruchu ; Kropla ; Niepewność ; Lata ; Chciałbym ; Skrawki wiosny ; Pamiętam ; Ikony ; Bazar ; Świątek ; Wieczne milczenie ; Okno z widokiem ; W amforze ; Noc ; Ty ; Marzenie ; Spokrewnieni ; Chodzę wśród nocy ; Zagadka ; Nauczono mnie ; Bez myśli ; Patrząc w siebie ; Ten sam ; Wyzwolony ; Sprzed lat ; Madonna rankiem ; Zima i wiosna ; Poranek ; Odnowa.
    * Nakład 900 + 100 egz.

  1. Relief [wiersze] / projekt okł. Daniel Mróz ; na zdjęciach Cyrk Rodziny Afanasjeff. - Kraków : Wydaw. Literackie, 1985. - 62 s., [8] s. il. : il. ; 16 cm
    ISBN 83-08-01533-6
        Zawartość: Wzlecieć ; Matka ; Na zawsze ; Mój sen ; Wymówienie ; Ptak ; W nieskończoności ; Stół ; Chłopiec ; Myśli ; Modlę się ; Noc ; Dzień dzisiejszy ; Atropina ; Opuszczeni ; Nadchodzi noc ; Zapatrzeni ; My szczury ; Ciemnym dniem ; Faryzeusze ; Zdrowaś mario ; Ad acta ; Milczenie ; Kolędnicy ; Ulatują ; Synku ; Cienie ; Cisza ; Wiedząc ; Zatarte ziemią ; Sam ; Twoje czyny ; Biel ; Wyznania ; W kałuży ; Popołudnie : Dematerializacja ; Wieża Babel ; Milczenie ; Poduszka ; Historia ; Co nie nastąpi ; Wraz ze mną ; Samotna kra ; Nasz los ; Myślę ; Kożuch ; Pycha ; W słońcu ; W zasadzie ; Po cichutku ; Ogrody ; Liść ; Przygoda.
    * Nakład 2000+1850. Oddano do składania 19.03.1985. Druk ukończono w czerwcu 1985.

  1. Każdy ma inny świt : wspomnienia, notatki, recenzje, wywiady, refleksje : 1932-1982. - Gdańsk : Wydaw. Morskie, 1986. - 343 s., [64] s. tabl. : fot., portr. ; 21 cm
    ISBN 8321582621
        Zawartość: Sezon białych chmur. - Sezon kolorowych chmur: Bim-Bom ; Co to ; Cyrk Rodziny Afanasjeff. - Sezon szarych chmur.
    * Datowane: Wiosną 1982 roku.

  1. Nos poety : satyry / oprac. graficzne Kazimierz Wiśniak ; zdjęcie autora Tadeusz Link. - Warszawa : Państwowe Wydaw. Iskry, 1987. - 204 s. : il. ; 19,5x12,5 cm. - (Biblioteka Stańczyka)
    ISBN 83-207-0901-6
        Zawartość: Wstęp. - Satyryczne kije: Mój pobyt na prowincji ; Satyryczne kije ; Skrzypek ; Krótkowidz ; Tytuł gazety ; Ja, snob, kupiłem sobie aktora ; Pup ; Humorysta ; Dziura ; bohater ; Model babci ; Życie redaktora ; Auto-=dżokej ; Pożytek z łaźni ; Wizytówka ; Samochwała ; Mrózka ; Prowincja ; Obłąkana fabryka ; Skrzynia ; Żona moja nie cierpi much ; szynka wielkanocna ; Łobuz ; Ha. Ha. Ha. ; Szachy ; Przedziałek na głowie ; Wzór klienta ; Złotówka ; Broda i biedak ; Ponure plemię na świat mnie wydało ; Mędrzec ; Baby ; Piwnica ; Śpiewająca żona ; Ambasador ; Bank snu ; Geolog ; Niewidzialni ; Prestidigitator i uczone mięso ; Drzewo ; Symbol na wietrze ; państwowa sprawa ; ministerstwo absurdu ; Mgła Wielka okazja ; Sam ; wśród ; mgły ; Święte źródło ; Telefonowy król ; Opowieść pijaka ; Trumna z brzuchem ; Dziwna kariera ; Gadająca głowa ; Krzesełko ; Sielanka ; Łysy filozof ; nieśmiertelny ; Radioamator. - Listy od Afanasjewa. - Listy do Afanasjewa. - Listy do "Szpilek".
    * Nakład 14 750 + 250 egz.

  1. Niech żyje słoń : (Baśń poetycka) [literatura dla dzieci]. - Gdańsk : Wydaw. Morskie, 1988. - 42 s.
  1. Zabawa w myśli : opowiadania wybrane / okł. i kartę tyt. projektowała Małgorzata Śliwińska . - Warszawa : Czytelnik, 1989. - 255 s. ; 20,0x14,5 cm
    ISBN 8307015073
        Zawartość: Mucha ; Ślizgawka ; Kożuch (I-VIII) ; Golc ; Koń ; Każdy człowiek ma swój cień ; Cień czasu ; Jakiś którędy ; Żarłoczność nie popłaca ; Dusza oprawcy ; Ariuszka Tin-Tin (Humoreska) ; Podróżujące nogi surrealizmu ; Zakon świętych humorystów ; Podróż ; Ludzkość ; W okolicy jadłodajni ; Szczur z wiatru ; Śmieszny ; Szkielet z medalem ; Kartki znalezione na pustyni Taures w 1873 roku, a napisane przez porucznika Lamartine ; Gnom na śmietniku świata ; Chłopcy oczy siwieją na jesień ; Zachody i wschody słońca kończą się wraz z cieniem ziemi ; Potwór w gazetowej koronie ; Zamyślony zwierz ; Ślady szubrawców ; Dorzecza moich rzek ; Centrum ; Głupi Bartolomeo z Neapolu ; Teatr w kieszeni ; Stary krawiec Ikar ; Urzędnik Girolamo ; Lotne kroki ; Srebrny most ; Oczy ; Pies ; Czas psychologiczny ; Kwadratowe koło ; Śpiewak z Tyrolu ; Dziwny sen Abrahama Ssaka (Fantazja urbanistyczna) ; Dumne panie ; Królestwo kamieni ; Szczęście ; Panna fontanna ; Wędrowny grajek ; Złote drzewo ; Diabeł kusi Matuzalema ; Fala snu ; Osioł w ogrodzie ; Szklarze wieczności ; W kwadracie ; Klakier ; Don Juan i fotel ; Samotność ; Kat ; Drzewo ; Nos ; Sąd ostateczny ; Skazany na wieczną samotność ; Waga ; Monument ; Na ostrzu noża ; Flisak ; Sternik ; Wieloryb ; Ryba ; Lot ; Serenada ; Sfinks ; Krzesełko ; Stary cyrkowiec ; Lustro porosłe mchem ; Słoń ; Nieśmiertelny.
    * Fot. Autora na IV okł.
    * Nakład 9750 + 250. Oddano do składania 23.10.1987. Druk ukończono w kwietniu 1989 r.

  1. Miasto chleba : miniatury poetyckie. - Gdańsk : Wydaw. Morskie, 1990. - 124 s.
  1. Nocne Polaków rozmowy czyli żartobliwe wywiady z osobliwymi postaciami [miniatury prozatorskie] / projekt okł. i il. Konstanty Szampowalski. - Wrocław : Agencja Wydawniczo-Poligraficzna Rubikon, 1992 ; 20,5x14,5 cm
    ISBN 83-900207-0-8
        Zawartość: Generał ; Pisarz wszechczasów ; Dyrygent ; Znany ogrodnik ; Wodotryski ; Skromność ; Anioły ; Dojarz dzwonów ; Pan Serpentini ; Kino ; Zasłużony kolejarz ; Chór wiatrów ; Babcia Pampanini ; Marynowane parasole ; Olimpijczyk ; Wielki skrzypek ; Dobranoc ; Moda ; Sławny malarz ; Kucharz ; Jamniki ; Strażak ; Dziadek Iwan ; Pan Apollo ; Magnetyzer kosmosu ; Pułkownik Puszkin ; Krasnoludki ; Mikroskopijne słonie ; Pan kaktus ; Pan Rotbaum ; Człowiek-ucho ; Pies ; Ciemnooki Hiszpan ; Balon ; Pan Smith ; Eksport ; Ogrodnik ; Niewidzialne rybki ; Ponurak ; Auto-wywiad.
    * Podpisane: Jerzy Afanasjew z Sopotu.

  1. Listy : portret wielokrotny / wybór i oprac. Jolanta Szulkowska ; Ewa Nawrocka. - Gdańsk : Polnord - Wydaw. Oskar, 2000. - 262 s. : il. ; 21 cm. - (Biblioteka 100-lecia Miasta Sopotu)
    ISBN 83-86181-69-9
  1. Tralabomba : dramaty i scenariusze [dramaty, scenariusze] / wstęp Paweł Stangret ; wybór utworów Tomasz Kaczorowski ; oprac. tekstów Bartłomiej Kuczkowski. - Warszawa : Instytut Badań Literackich PAN, 2020. - 319 s. ; 21 cm. - (Dramat Polski. Reaktywacja ; t. 13)
    ISBN 9788366448124
        Zawartość: Olaf Grubasow : arcykomedia w dwu aktach ; Łóżko : farsa hotelowa w trzech aktach ; Jadę nad morze : monolog na jednego aktora ; Halny, hej! : farsa absurdalna w jednej odsłonie - jeśli nie ukradziono kurtyny ; Cyrk : parodia ; Tralabomba ; Dobry wieczór, błaźnie ; Teatrzyk na rogu.

Scenariusze, utwory sceniczne, słuchowiska



  1. Zero [scenariusz programu teatru studenckiego] / wspołautor: Jerzy Afanasjew. - Gdańsk : Politechnika Gdańska, 1954
    * Pierwszy program Studenckiego Teatru Satyry przy Politechnice Gdańskiej (późniejszy Bim-Bom). Program sponsorowało Studium Wojskowe PG. Premiera w listopadzie 1954 w stołówce akademickiej PG przy ul. Siedlickiej we Wrzeszczu.

  1. Ahaaa [scenariusz przedstawienia teatru studenckiego] / współtwórcy scenariusza: Jerzy Afanasjew, Wowo Bielicki, Zbigniew Cybulski, Jacek Fedorowicz, Bogumił Kobiela. - Gdańsk, 1955
    * Pierwszy oficjalny program Bim-Bomu. Premiera 28.04.1955 w Teatrze Miniatura we Wrzeszczu.

  1. Radość poważna [scenariusz przedstawienia teatru studenckiewgo] / współtwórcy scenariusza: Jerzy Afanasjew, Wowo Bielicki, Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela, zespół. - Gdańsk, 1956
    * Drugi oficjalny program Bim-Bomu. Premiera 3.03.1956 w Teatrze Lalek we Wrzeszczu.

  1. Dobry wieczór, błaźnie / Alina Afanasjew, Jerzy Afanasjew ; reż. Alina Afanasjew, Jerzy Afanasjew ; scenogr. Alina Ronczewska Afanasjew ; oprac. muzyczne Olga Ronczewska ; kier. muzyczne Janusz Hajdun. - Gdańsk : Cyrk Rodziny Afanasjeff Tralabomba, 1962
    * Premiera: 26.03.1962.
    * Wyk.: Ryszard Ronczewski, Jerzy Afanasjew, Alina Ronczewska-Afanasjew, Janusz Hajdun, Grażyna Krawczyńska.

  1. Olaf Grubasow : arcykomedia w 2 aktach / reż. Ryszard Ronczewski ; scenogr. Jerzy Krechowicz ; dźwięk Janusz Hajdun ; wyk. Andrzej Szaciłło, Leszek Kowalski. - Gdańsk : Teatr Rozmów, 1963
    * Premiera 20.11.1963 w KSW Żak w Gdańsku
    * Druk zob. Rozumny rogacz.
    P r z e k ł a d y: c z e s.: Olaf Bartipan / przeł. Jan Pišta // Reportoar Male Scerny (Praha). -1964, nr 11 ; s e r b.: / przeł. Slavicek, wyst. Sarajewo, 1965.

  1. Czrodziejski młyn / Alina Afanasjew, Jerzy Afanasjew ; adapt. scen. i współpraca reż. Natalia Gołębska ; insc. i reż Michał Zarzecki ; scenogr. Gizela Bachtin-Karłowska ; muz. Wanda Dubanowicz ; choreogr. Edward Dobraczynski. - Gdańsk : Teatr Lalki i Aktora Miniatura, 1964
    * Premiera pt. Latający wiatrak: 21.06.1964 w Toruniu. (Wznowienie 16.10.1972).
    * I n n e w y s t a w i e n i a: Reż. Jerzy Zitzman; scenogr. Andrzej Łabiniec; muz. Krzysztof Penderecki. - Bielsko-Biała : Teatr Lalek Banialuka, 1965 (23.05); TVP 13.02.1966, 50 min ; • Reż. Henryk Ryl; scenogr. Alina Afanasjew; muz. Stefan Kisielewski. - Łódź : Teatr Lalek Arlekin, 1966 (30.06) ; • Reż. i insc. Barbara Rychłowska-Kulikowska; scenogr. Lucjan Zemel; muz. Wanda Dubanowicz. - Toruń : Teatr Lalki Baj Pomorski, 1972 (10.12) ; • Adapt. W. Nikołajew, W. Rutmiński; reż. Krzysztof Niesiołowski. - Leningrad : Gosudarstvennyj Boloj Teatr Kukol ; • Reż. Andrzej Dziedziul; scenogr. Maria Królikowska; muz. Jolanta Szczerba-Kanik. - Będzin : Teatr Dzieci Zagłębia, 1979 (8.02) ; • Reż. Andrzej Dziedziul. - Jelenia Góra : Jeleniogórski Teatr Animacji, 1979 ; • Pt. Latający wiatrak, reż. Krzysztof Niesiołowski. - Warszawa : Teatr Lalki i Aktora "Baj" ; • Reż. Krzysztof Niesiołowski. - Szczecin : Teatr Lalek "Pleciuga", 1984 • Reż. Grzegorz Lewandowski; scenogr. Aleksandra Fichna-Chełkowska; muz. Jolanta Szczerba-Kanik. - Będzin : Teatr Dzieci Zagłębia, 1984 (16.05) ; • Adapt. i reż. Bożena Janik; scenogr. Andrzej Czyczyło; muz. Bogumił Pasternak. - Białystok : Białostocki Teatr Lalek, 1992 (1.02) ; • Reż. Krzysztof Niesiołowski; scenogr. Adam Kilian; muz. Bogumił Pasternak; teksty piosenek Zbigniew Stawecki. - Warszawa : Teatr Baj, 1995 (22.04) ; • Adapt. i reż. Petr Nosálek; adapt. Renata Chudecka; scenogr. Tomáš Volkmer; muz. Pavel Helebrand. - Katowice : Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, 1998 (10.09) ; • Reż. Krzysztof Niesiołowski; scenogr. Adam Kilian; muz. Bogumił Pasternak; teksty piosenek Zbigniew Stawecki. - Rzeszów : Teatr Maska, Scena dla Najmłodszych Kacperek, 2002 (22.09) ; • Adapt. i reż. Petr Nosálek; adapt. Renata Chudecka; scenogr. Tomáš Volkmer; muz. Pavel Helebrand. - Jelenia Góra : Jeleniogórski im. Cypriana Kamila Norwida (Scena Animacji), 2003 (28.09).
    R a d i o: PR. Radiowy Teatr dla Dzieci, 1968 ; 1971 ; • Reż. Ludwik René. - PR II, 30.05, 45 min ; • Reż. Ludwik René. - PR II. Radiowy Teatr dla Młodzieży, 21.12.1980, 60 min ; • PR IV, cz. 1-2: 21.08.1988, 30 min; 28.08.1988, 30 min.
    T e l e w i z j a: [przedstawienie Teatru Miniatura:] Teatr Telewizji, 6.01.1973, 70 min. (II Telewizyjny Festiwal Widowisk Lalkowych 17.12.1972-28.01.1973; nagroda) ; toż 23.12.1973 (III Telewizyjny Festiwal Widowisk Lalkowych 23,12,1973-3.02.1974) ; [przedstawienie Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, reż. Krzysztof Niesiołowski], TVP I, 8.02.1985, 49 min (Telewizyjny Festiwal Widowisk Lalkowych (3-10.02.1985).

  1. Latający wiatrak / Alina Afanasjew, Jerzy Afanasjew ; adapt. i reż. Natalia Gołębska. - Gdańsk : Teatr Lalki i Aktora Miniatura, 1964
    * Zob. Czarodziejski młyn

  1. Pancernik Potiomkin : balet w 5 obrazach / libretto Alina i Jerzy Afanasjew (wg scen z filmu Sergiusza Eisensteina) ; muz. Juliusz Łuciuk ; choreogr. i reż. Janina Jarzynówna-Sobczak i Zygmunt Kamiński ; inscenizacja Jerzy Afanasjew ; scenogr. Alina Ronczewska-Afanasjew. - Gdańsk : Opera i Filharmonia Bałtycka, 1967
    * Premiera 6.11.1967.
    * Wykonawcy: Janusz Wojciechowski, Zygmunt Jasman, Alicja Boniuszko, Zygmunt Kamiński i in.

  1. Łóżko : hotelowa farsa w trzech aktach [sztuka sceniczna] / reż. Zbigniew Bogdański ; scenogr. Liliana Jankowska . - Gdańsk : Teatr Wybrzeże. Scena Kameralna w Sopocie, 1967
    * Premiera: 28.07.1967.
    * Wyk.: Zbigniew Bogdanski ; Jan Sieradziński, Stanisław Michalski, Lech Grzmociński, Tadeusz Rosiński, Henryk Bista, Leszek Kowalski, Teresa Lassota, Antoni Billiczak, Anna Chodakowska, Juliusz Terajewicz.
    * Streszczenie w Biuletynie Informacyjnym Ministerstwa Kultury i Sztuki. - 1967, nr 6. ; Fot z przedstawienia: Teatr. - 1967, nr 17, s. 19; nr 17, s. 15.

  1. Jego Książęca Mość Kaczorek Czerwony [słuchowisko] / Alina Afanasjew, Jerzy Afanasjew ; adapt. Krystyna Wodnicka. - Polskie Radio I : Teatr Polskiego Radia. Godzina Dziewcząt i Chłopców, 1970, 25 min
    * Późniejsze emisje i realizacje: reż. Helena Merenhole. - PR I, Teatr Polskiego Radia. Radiowy Teatr dla Dzieci, 11.04.1971, 25 min. ; PR I Teatr Polskiego Radia. Teatr Szkolny, 22.02.1973, 25 min ; PR II, Teatr Polskiego Radia. Program dla Dziewcząt i Chłopców, 11.09.1974, ok. 15 min ; PR I, Teatr Polskiego Radia. Słuchowiska dla Szkół. Teatr Szkolny. Dla klas III-IV, 30.12.1976, 25 min.
    * Inne realizacje: pt. Czerwony kaczorek : Król Kukuryku III. - Bielsko-Biała : Teatr Lalek „Banialuka”, 1975 ; pt. Czerwony Kaczorek / reż. Jerzy Zitzman. - Bielsko-Biała : Teatr Lalek „Banialuka”, 1984 także w Programie I Telewizji Polskiej 4 lutego (38 min) w ramach Telewizyjnego Festiwalu Widowisk Lalkowych (3-10.02.1985 r.)].

  1. Prom [scenariusz filmowy] / scenariusz i reż. Jerzy Afanasjew wg powieści Stanisława Goszczurnego. - Zespół Iluzjon, 1970
    * Premiera 11.12.1970 r.

  1. Groch z kapustą wg Juliana Tuwima : heca warszawska w dwóch aktach / reż. Ryszard Ronczewski. - Gdańsk : Teatr Wybrzeże, Teatr Kameralny w Sopocie, 1971
    * Premiera: 6.06.1971.
    * Fot. // Teatr. - 1971, nr 15, s. 27.
    * Realizacja TV: scenariusz Jerzy Afanasjew ; reż. Ryszard Ronczewski. - TVP I Teatr Telewizji (Gdańsk), 1973 (1.02); TVP II (27.06), (24.07), 50 min.

  1. Kot z pawim ogonem [słuchowisko dla dzieci młodszych] / Alina Afanasjew, Jerzy Afanasjew ; adapt. Krystyna Wodnicka : PR I, 1971
    * Emisja: 2.05, 20 min.
    * Późniejsze emisje: PR I, Radiowy Teatr dla Dzieci. Teatr Fantazji, 8.04.1973 ; PR I, Radiowy Teatr dla Dzieci, 8.08.1976 ; PR I, Wakacyjny Teatr dla Dzieci, 30.07 ; Adapt. Krystyna Wodnicka; reż. Helena Merenholc, PR IV, 19.08.1990, 30 min.

  1. Kochajmy święta / Lucyna Legut, Jerzy Afanasjew ; reż. Jerzy Afanasjew. - TVP Łódź, II : Redakcja Rozrywkowa, 1973
    * Emisja: 4.02.1973, 70 min.

  1. Kobieta [ ] / [aut.: Jack London] ; tłum. tadeusz Jan Dehnel ; scenariusz i reż. Jerzy Afanasjew. - TVP I. - Teatr Małych Form, 1976
    * Emisja: 16.04.1976, 40 min.

  1. Chciwość krawca Naparstka [słuchowisko] / [aut.:] Lucyna Legut, Alina Afanasjew, Jerzy Afanasjew. - Warszawa. - Polskie Radio I, 1978
    * Wg Lucyny Legut słuchowisko zostało nadane w 1978. Brak inf. w Archiwum PR i w Polskiej Bibliografii Literackiej.

  1. Jan Pierzyna Tirlitapski i jego Zabawki [sluchowisko] / [aut.:] Afanasjew Alina, Afanasjew Jerzy, Legut Lucyna ; reż. Andrzej Piszczatowski. - PR I. - Radiowy Teatr dla Dzieci, 1978
    * Emisja: 26.02.1978, 27 min.
    * Późniejsze emisje: PR I 27.01.1980, PR I 26.09.1982, PR I 10.06.1984, PR IV 8.06.1986, PR I10.06.1986.
    * Wykonawcy: Mariusz Benoit, Władysław Kowalski, Gustaw Lutkiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Majchrzak, Jadwiga Zykun, Andrzej Piszczatowski i in.

  1. Kabaret literacki / reż. Jerzy Afanasjew. - Gdynia : Teatr Muzyczny, 1985
  1. Pryp straszny a jednak poeta : kabaret literacki. - Gdynia : Teatr Muzyczny, Scena Kameralna, 1985
    * Prapremiera; 9.03.1985.

  1. Mała Rouque / Maupassant Guy [autor] ; tł. Irena Wieczorkiewicz ; scenariusz i reż. Jerzy Afanasjew. - TVP I : Teatr Telewizji, 1987
    * Emisja 27.07.1987, 57 min.

  1. Gdy fortepian zasypia [słuchowisko] / [aut.:] Alina Afanasjew, Jerzy Afanasjew ; reż. Sławomir Pietrzykowski : Polskie Radio IV, 1994
    * Emisja 21.08.1994, 26 min.

  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff Bis, 2004
    Zob. Afanasjew Alina

Publikacje w antologiach i pracach zbiorowych



  1. Poemat o Świętym Jerzym ; Róża ; Zielona dziewczyna ; Ludzie idą ; Tęcza ; Słońce  [wiersze] // W: Poeci pomorscy : almanach / wybór, układ i słowo wstępne Jerzego Kwiatkowskiego ; red. Maria Kowalewska. - Gdynia : Wydaw. Morskie, 1962. - S. 256-258, 258-259, 259-260, 260, 261, 262-265
    * Podpisane: Afanasjew z Sopotu.
    * Nota na s. 307.

  1. Chłopiec nazywał się Hirosima... ; Pamiętam wojen... (...matce) ; Schemat ciemni... ; Biały cierń... ; Białe i czarne ; Ręka o trzech palcach: Pokój z wami; Getto; Po bitwie ; Pięknie ci się spokój ułożył we włosach ; Jerzy z rogami ; Podróż  [wiersze] // W: Poeci pomorscy : almanach. [T.] 2 / wybór tekstów Jerzy Kwiatkowski ; okł. s. tyt., ilustracje Stanisław Szymański. - Gdynia : Wydaw. Morskie, 1964
    * Podpisane: Afanasjew z Sopotu.
    * Nota na s. 219-220.

  1. Ręka o trzech palcach [1. Pokój. 2. Getto. 3. Po bitwie]   [wiersze] // W: Poeci Czerwonej Róży / oprac. graf. Jan Młodożeniec ; [przedmowa:] Artur Międzyrzecki, 1965. - S. 106-111
    * Wiersze nagrodzone na Turniejach Poezji Społecznie Zaangażowanej o Nagrodę Czerwonej Róży w l. 1960-1964, m.in. J.A. III nagroda w 1962. jury: Artur Międzyrzecki, Witold Wirpsza, Wiktor Woroszylski, Marian Grześczak, Ernest Bryll. Rozpatrywano 1100 utwo
    Afanasjew Jerzy - nagrody ;

  1. Listy do Przekroju // W: Pięć śmiechów głównych / Jerzy Afanasjew, Maciej J. Kononowicz, Włodzimierz Słobodnik, Horacy Safrin, Jan Sztaudynger ; projekt s. tytułowych i przerywników Alina Ronczewska-Afanasjew ; projekt obwoluty Stanisław Gratkowski ; red. Tadeusz Chróścielewski. - Łódź : Wydaw. Łódzkie, 1967. - S. 5-83
    * Książka składa się z wyboru utworów pięciu autorów, m.in. J.A. Blok tekstów J.A. pt. "Listy do Przekroju" stanowią utwory pisane w formie listów do Redaktora Przekroju (i tam publikowane). Niektóre listy dat: Sopot, Gdańsk, 1958-1964.

  1. [Wiersz]  [wiersz] // W: Nastolatki nie lubią wierszy / wiersze wybrał Wiktor Woroszylski ; oprac. graf. Bohdan Butenko. - Warszawa : Nasza Księgarnia, 1967
  1. [Proza] // W: Przedstawiamy humor polski  : pory roku. / wybór Jerzy Wittlin. - Warszawa : Iskry, 1968. - (Biblioteka Stańczyka)
  1. Świat nie jest taki zły  [artykuł] // W: Teatrty studenckie w Polsce / red. Jerzy Koenig. - Warszawa, 1968
    * Skrócona i poprawiona wersja tego artykułu ukazała się pt. "Czasy Bim-Bomu" w pracy zbiorowej "Gdańsk teatralny", 1988.

  1. Świat nie jest taki zły... ; Gdańsk teatry i premiery  [artykuł] // W: Teatry studenckie w Polsce. - Warszawa, 1968. - S. 141-161 ; 280-281
    * Dot. teatrów studenckich w Gdańsku.

  1. Mówi Jerzy Afanasjew: Ze Zbyszkiem Cybulskim zetknąłem się w Bim-Bomie // W: O Zbigniewie Cybulskim / mówią i piszą: Jerzy Afanasjew [i in.] ; materiały zebrał i oprac. Włodzimierz Bielicki ; wprowadzenie Krzysztof Teodor Toeplitz ; oprac. graf. Stanisław Zamecznik. - Warszawa : Wydaw. Artystyczne i Filmowe, 1969. - S. 29-33 : il.
    * Wprowadzenie równol. pol, ang., niem.
    Cybulski Zbigniew - opracowania ;

  1. [Proza]  [proza] // W: Stańczyk czyli śmiejmy sie przez czały rok / oprac. graf. Eryk Lipiński ; red. Helena Głowacka. - Warszawa : Iskry, 1970. - (Biblioteka Stańczyka ; 58)
    * Zawiera także wywiad z J.A.

  1. Każdy człowiek ma swój cień  [opowiadanie] // W: Duchy na dachu : groteski / wyboru dokonali Ryszard Marek Groński, Antoni Marianowicz ; okł. i oprac. graficzne Andrzej Dudziński. - Warszawa : Wydaw. Iskry, 1974. - S. 9-12
  1. [Wiersz]  [wiersz] // W: Estrada : materiały repertuarowe dla estrad / [Cz. 1] Teatry i kabarety studenckie ; red. Zbigniew Adrjański. - Warszawa : Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1975
  1. [Utwór] // W: Twentieth-century Polish avant-garde drama : plays, scenaries, sritical documents / wyd. i wstęp D Ch Geroluld ; tł. Daniel Ch. Gerould [przy współpr.] Eleonore Gerould. - Ithaca : Cornell University Press, 1977
    * Zawiera utwory autorów: Jerzy Afanasjew, Konstanty Ildefons Gałczyński, Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Andrzej Trzebiński, Stanisław Ignacy Witkiewicz.

  1. [Wiersz]  [wiersz] // W: Z nowej polskiej poezji = A New Polish Poetry : zbiór w dwóch językach = A Billingual Collection / red. Milne Holton i Paul Vangelisti. - Pittsburgh : University of Pittsburgh Press, 1978. - XVI, 117 s. - (Pitt Poetry Series)
    * Także noty o autorach.

  1. [Humoreski]  [opowiadania] // W: [Wesoły kalejdoskop]. - Mińsk, 1979
  1. [Proza] // W: Nový tanec la ba da... : polské povidky / výbr. Józef Waczków ; přel. Anetta Balajková. - Praha : Melantrich, 1982
    * Autorzy antologii: Jan Himilsbach, Jan Wojdowski, Władysław Lech Terlecki, Eugeniusz Kabatc, Edward Stachura, Janusz Krasiński, Jerzy Afanasjew, Marek Nowakowski, Marian Grześczak, Janusz Głowacki, Jerzy Górzański, Ireneusz Iredyński.

  1. [Proza]  [proza] // W: Uśmiechnięte słowa : opowiadania dla dzieci / wybór tekstów Joanna Papuzińska, Urszula Przybyszewska ; il. Henryk Laskowski. - Warszawa : Krajowa Agencja Wydawnicza, 1982 : il.
    * Utwory, m.in. J.A., Adama Bahdaja, Heleny Bechlerowej, Anny Chodorowskiej, Hanny Januszewskiej, Miry Jaworczakowej, Joanny Kulmowej, Hanny Ożogowskiej, Joanny Papuzińskiej, Marii Terlikowskiej.

  1. Faryzeusze ; Milczenie  [wiersze] // W: W tej jedynej chwili : wiersze poetów Wybrzeża. - Gdańsk : [b.w.], 1985. - S. 4-5
    * Na s. red. i na okł.: Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Gdańsk październik 1985.
    * Publikacja wydana z okazji Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zorganizowanego w Gdańsku w październiku 1985 r.

  1. Po bitwie ; Okno  [wiersze] // W: Strofy z dreszczykiem : antologia / wybrał i oprac. Robert Stiller. - Warszawa : Iskry, 1986. - S. 249, 266
  1. Czasy Bim-Bomu  [artykuł] // W: Gdańsk teatralny : historia i współczesność / pod red. Jana Ciechowicza, przy współpracy Haliny Kasjaniuk. - Gdańsk : Państwowy Teatr Wybrzeże, 1988. - S. 104-113
    * Wg J.A. autorami programu "Radość poważna" byli: Włodzimierz Bielicki, Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela i J.A.
    * M.in. tekst listu redakcji "Po prostu" do J.A. w sprawie Bim-Bomu z 1955. (s. 107).
    * Fot. z programu "Tralabomba" Cyrku Rodziny A.

  1. Pamiętam ; Wieczne milczenie ; Ikony ; Kolędnicy ; Madonna rankiem ; Niepewność // W: Tyulko modlitwa ocaleje : liryka relogijna poetów gdańskich / oprac. Tadeusz Skutnik ; okł. i s. tyt. Janusz Osicki ; il. Jan Góra. - Gdańsk : Kuria Biskupia Gdańska, 1988. - S. 9-14
    * Publikacja wydana z okazji Dni Kultury Chrześcijańskiej zorganizowanych w Gdańsku w 1988 r.

  1. [Wiersze]  [wiersze] // W: Czerwona Róża : 1960-1984 : antologia / pod red. Jerzego Koperskiego, Eugeniusza Kuppera, Andrzeja K. Waśkiewicza. - Warszawa : Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1988
    * Antologia wierszy nagrodzonych i wyróżnionych w Ogólnopolskim Turnieju Poezji Społecznie Zaangażowanej o nagrodę Czerwonej Róży; m.in. utwory J.A.

  1. Man hat mich gelehrt = Nauczono mnie  [wiersz] // W: Mit Fischen leben... = Żyć z rybami... : Eine Anthologie Bremer und Gdańsker Autoren / Hrsg. Bolesław Fac, Usrel Habermann, Tadeusz Piotrowski, Konstanty Radziwiłł ; Abbildungen von Jan Góra, Franz Radziwiłł. - Bremen : Edition Temmen, 1989. - S. 273-274
    ISBN 3-926958-36-7
  1. Polski rok 1980 // W: Uwięziona kolęda / Alina Afanasjew. - Gdańsk : Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Oddział Gdańsk, 1991
  1. [Wiersz]  [wiersz] // W: Janusz Korczak w legendzie poetyckiej / wybór i oprac. Alicja Szlązakowa. - Warszawa : Interlibro, 1992
  1. [Wiersz]  [wiersz] // W: Na mojej ziemi był Oświęcim... : Oświęcim w poezji współczesnej. Cz. 2 / wybór i oprac. Adam A. Zych. - Oświęcim : Wydaw. Państwowego Muzeum, 1993
  1. [Wiersz]  [wiersz] // W: Antologia poezji wigilijnej / wybór i oprac. merytoryczne: Jerzy Fryckowski. - Warszawa : Morex, 1995
  1. [Wspomnienie o Bogumile Kobieli]  [wspomnienie] // W: Zezowate szczęście : opowieść o Bogumile Kobieli : listy, wspomnienia, fotografie  / Maciej M. Szczawiński. - Katowice : Towarzystwo Zachęty Kultury, 1996. - (Ludzie, Dzieła, Krajobrazy)
  1. Ręka o trzech palcach (Pokój z wami ; Getto ; Po bitwie)  [wiersz] // W: Między słowem a światłem : poezja i malarstwo współczesnych artystów z Wybrzeża / wstęp i wybór Kazimierz Nowosielski ; red. Elżbieta Pękała ; oprac. biogramów Kazimierz Nowosielski i Wojciech Zmorzyński ; projekt graf. książki i okł., skład komputerowy, reprod. fotograficzne Jacek Zdybel. - Gdańsk : Nadbałtyckie Centrum Kultury, 2006. - S. 44, 46
    ISBN 83-919189-5-5 ; ISBN 978-83-919189-5-1
  1. Jerzy z rogami ; Białe i czarne ; Ręka o trzech palcach (fragmenty)  [wiersze] // W: Podróż do Gdańska : jubileuszowa antologia wierszy : 20-lecie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Gdańk / wstęp, wybór i redakcja Krzysztof Kuczkowski ; fot. Stefan Figlarowicz. - Gdańsk : Maszoperia Literacka, 2009. - S. 55-58
    * Nota na s. 55.

  1. [Utwór] // W: Sdelano v Pol še, vek - XX = Wykonano w Polsce, wiek - XX : antologia  / vbr. i perev. Andrej Bazilevskij = = wybr. i przeł. Andrej Bazylewski. - Moskva : Vahazar, 2009. - 1037 s.. - (Kollekciâ Pol skoj Literatury = Kolekcja Literatury Polskiej ; 1-015 )
    ISBN 5881900413
Publikacje w czasopismach



  1. Bałwany : (scenariusz filmowy) // Po prostu : tygodnik studentów i młodej inteligencji. - 1956, nr 24, s. 8
  1. Chyba to jest dziwne : (scenariusz filmowy) // Po prostu : tygodnik studentów i młodej inteligencji. - 1956, nr 15, s. 8
  1. Dziwna ulica :  [proza] // Kontrasty : dwutygodnik studentów i młodej inteligencji Wybrzeża. - 1956, nr 8, s. 5
  1. Etiudki: Po obu stronach ; Chciałbym ci, Kasiu... ; Jest na świecie... ; Na peronie... ; I jest także krzywa uliczka... :  [proza] // Kontrasty : dwutygodnik studentów i młodej inteligencji Wybrzeża. - 1956, nr 3, s. 1
  1. Klawisze :  [proza] // Kontrasty : dwutygodnik studentów i młodej inteligencji Wybrzeża. - 1956, nr 9, s. 5
  1. Szafa :  [proza] // Po prostu : tygodnik studentów i młodej inteligencji. - 1956, nr 38, s. 6
  1. Słoneczniki :  [proza] // Po prostu : tygodnik studentów i młodej inteligencji. - 1956, nr 42, s. 8
  1. Trzy kolorowe bajki ; Zasłyszana opowieść o rozdeptanych pantoflach :  [proza] // Po prostu : tygodnik studentów i młodej inteligencji. - 1956, nr 31, s. 5
  1. Zielone morze :  [proza] // Kontrasty : dwutygodnik studentów i młodej inteligencji Wybrzeża. - 1956, nr 5, s. 3
  1. Ballada o kochance z akwareli :  [wiersz] // Przegląd Kulturalny. - 1957, nr 2, s. 12
  1. Bim-Bomowcy w Ostendzie myślą o Sopocie :  : pierwsze chwile w Anglii : w 100 dni dookoła Europy :  [artykuł] // Dziennik Bałtycki. - 1957, nr 220, s. 8
    * Relacja z podróży teatrzyku Bim-Bom po Europie. Tekst poświęcony głównie porównaniu Ostendy i Sopotu pod względem atrakcji oferowanych wczasowiczom.

  1. Dzień św. Hilariona :  [proza] // Sztandar Młodych. - 1957, nr 297, s. 2-3
  1. Dziwna ulica ; Zielone morze :  [proza] // Kierunki. - 1957, nr 15, s. 3
    * Z rys. autora.

  1. Figus :  [proza] // Przegląd Kulturalny. - 1957, nr 12, s. 12
  1. Gdzie pogrzebano psa? :  [proza] // Kierunki. - 1957, nr 24, s. 7
  1. Halo, tu Ameryka! :  [proza] // Karuzela. - 1957, nr 11, s. 6-7
  1. Jesienny remanent :  [wiersz] // Głos Wybrzeża. - 1957, dod. Dziewiata Fala, nr 43, s. 2
  1. Jeśli bym jutro... ; Wyszedłem z okna... :  [wiersze] // Dziennik Bałtycki. - 1957, nr 286 (1-2.12), dod. Rejsy, nr z 1.12, s. 7
  1. List :  [proza] // Przekrój. - Nr 656 (1957), s. 15
  1. Małpa :  [proza] // Zebra : magazyn graficzno-literacki [Kraków]. - 1957, nr 6, s. 4-7
  1. Na ulicy Dekoracji... :  [wiersz] // Zebra : magazyn graficzno-literacki [Kraków]. - 1957, nr 8, s. 12
  1. Nowelka najkrótsza :  [proza] // Uwaga : dwutygodnik społeczno-kulturalna [Gdańsk]. - 1957, nr 3, s. 8
  1. Nowelka nerwowa :  [proza] // Uwaga. - 1957, nr 4, s. 8
  1. Opowieść pruska :  [proza] // Szpilki. - 1957, nr 33, s. 7
  1. Pan Copek czyli elegia na śmierć :  [proza] // Sztandar Młodych. - 1957, nr 243, s. 8
  1. Piwnica :  [proza] // Karuzela. - 1957, nr 21, s. 8
  1. Sen :  [proza] // Uwaga : dwutygodnik społeczno-kulturalna [Gdańsk]. - 1957, nr 13, s. 4
  1. Srebrny Most :  [proza] // Ziemia i Morza. - 1957, nr 24-25, s. 6
    * Opowiadanie nagrodzone w Gdańskim Konkursie Literackim.
    Afanasjew Jerzy - nagrody ;

  1. Swawolny Dyziu czyli mowa pogrzebowa na osoby dwie :  [proza]. - Uwaga : dwutygodnik społeczno-kulturalny [Gdańsk]. - 1957, nr 12, s. 5
  1. Teatrzyk na rogu // Uwaga. - 1957, nr 1-4, 6
  1. Zegary :  [proza] // Od nowa : dwutygodnik studencki [Warszawa]. - 1957, nr 2, s. 4-5
  1. Zguby znalezione... :  [proza] // Karuzela. - 1957, nr 24, s. 10
  1. Złodziej welonów :  [proza]. - Uwaga : dwutygodnik społeczno-kulturalny [Gdańsk]. - 1957, nr z 9.04, wyd. specjalne, s. 5
  1. [Bim-Bom] :  [artykuł] // Nové Polsko [Praga]. - 1957, nr 6, s. 13-15
  1. [Sto] 100 dni w Europie :  [proza] // Kierunki. - 1957, nr 29-30, 37-49, 45, 49
  1. [Trzy] 3 listy Afanasjewa :  [proza] // Przekrój. - Nr 655 (1957), s. 18-19
  1. Amant filmowy :  [opowiadanie] // Nowa Kultura. - 1959, nr 14, s. 5
  1. Anioł :  [scenariusz filmowy] // Współczesność. - 1959, nr 11, s. 6
  1. Cyrk :  [opowiadanie] // Polska. - 1959, nr 10, s. 29
  1. Historia czerwonego kaczorka : (Scenariusz) :  [scenariusz; fragment] // Ekran. - 1959, nr 39, s. 13-14
  1. Humorysta :  [opowiadanie] // Współczesność. - 1959, nr 19, s. 12
  1. Humorysta :  [opowiadanie] // Głos Wybrzeża. - 1959, nr 149, s. 4
  1. Mucha :  [scenariusz filmowy] // Współczesność. - 1959, nr 11, s. 7
  1. Na marginesie Inspekcji pana Anatola zawiłe rozważania :  [artykuł] // Ekran. - 1959, nr 38, s. 14
    * O komizmie w filmie.

  1. Pani Admirałowa Marynarki :  [opowiadanie] // Współczesność. - 1959, nr 14, s. 11-12
  1. Panie Dyrektorze ZBM Sopot, ul. Chrobrego! :  [list]. - Rubryka: Śmiało i Szczerze // Dziennik Bałtycki. - 1959, nr 40 (17.02), s. 6
    Satyryczny list do dyr. Zakładów Budownictwa Miejskiego dot. przeciekającego dachu po remoncie kapitalnym domu przy ul. Dzierżyńskiego 31 w Sopocie. Z komentarzem redakcji.

  1. Plamy na słońcu :  [opowiadanie] // GłosTygodnia. - 1959, nr 28, s. 4
  1. Pocztą od Afanasjewa :  [proza] // Przekrój. - Nr 720, 736, 738, 740, 741, 749, 754, 762 (1959), s. 7, 12, 17, 12, 20, 17, 20, 6
  1. Porządny obywatel :  [opowiadanie] // Nowa Kultura. - 1959, nr 14, s. 5
  1. Przenajświętsza Panienka :  [opowiadanie] // Współczesność. - 1959, nr 16, s. 12
  1. PUP :  [opowiadanie] // Karuzela. - 1959, nr 19, s. 11
  1. Siwa pchła ; Świat nie jest taki zły. . . :  [wiersze] // Walka Młodych. - 1959, nr 27, s. 8
  1. Wojenko... wojenko... :  [scenariusz filmowy] // Ekran. - 1959, nr 40, s. 12-13
  1. [Artykuł] :  [artykuł] // Wieczór Wybrzeza. - 1959, nr 272, s. 3
  1. Świat nie jest taki zły :  [wiersz] // Walka Młodych. - 1959, nr 27, s. 8
  1. Świat nie jest taki zły. . . :  [wiersz] // Od nowa. - 1959, nr 26, s. 1, 7
  1. Afanasjew gratuluje! :  [proza] // Wieczór Wybrzeża. - 1960, nr 301, s. 3
  1. Białe zwięrzęta // Przekrój. - Nr 818/820 (1960), s. 28-29
    * Komentarz do cyklu fot.

  1. Golc :  [opowiadanie] // Współczesność. - 1960, nr 12, s. 12
  1. Juliusz :  [opowiadanie] // Współczesność. - 1960, nr 24, s. 8
  1. List :  [proza] // Wieczór Wybrzeża. - 1960, nr 31, 96, 233, 297, s. 3, 3, 3, 3
  1. O prawo artysty : list otwarty do Lecha Bądkowskiego :  [list otwarty] // Wieczór Wybrzeża. - 1960, nr 297
    * Odpowiedź na felieton radiowy Lecha Bądkowskiego, nadany w PR Gdańsk w grudniu 1960, zarzucający J.A. nadmierne domaganie się od władz finansowania jego działalności teatralno-filmowej.
    Afanasjew Jerzy a Lech Bądkowski ;

  1. Opowiadanie zamieszczam w Grobowych Nowinach :  [proza] // Świat. - 1960, nr 10, s. 21
  1. Pocztą od Afanasjewa :  [proza] // Przekrój. - 1960, Nr 782/784, 802-805, 809, 814, 817
  1. Serce i pies : (Scenariusz filmowy) // Przegląd Kulturalny. - 1960, nr 1, s. 5
  1. Siedemnascie straszliwych plotek // Ekran. - 1960, nr 8, s. 24
  1. Tu pociąg kino Palace // Ekran. - 1960, nr 20, s. 14-15
  1. Wielka Karta Sopotu Sopockie Lato // Głos Wybrzeża. - 1960, nr 256, s. 3
  1. Wiersz o wielkiej szynce :  [wiersz] // Panorama Północny. - 1960, nr 16, s. 16
  1. Zasłyszana opowieść o rozdeptanych pantoflach // Głos Wybrzeża. - 1960, nr 62, s. 4-5
  1. Fabryka :  [wiersz] // Głos Wybrzeża. - 1961, nr 30, s. 3
  1. Ludzie idą ; Pokoje ; Rzym :  [wiersze] // Współczesność. - 1961, nr 17, s. 11
  1. Następcy tronów :  [wiersz] // Wieczór Wybrzeża. - 1961, nr 38, s. 3
  1. Nocne myśli :  [wiersz] // Ekran. - 1961, nr 52-53, s. 19
    * Z notą autora.

  1. O przyjęciu do PAN obywateli: Broniewskiego, Słonimskiego i Przybosia : (tym razem poważnie) :  [artykuł] // Współczesność. - 1961, nr 6, s. 12
  1. Okno :  [wiersz] // Wieczór Wybrzeża. - 1961, nr 70, s. 3
  1. Okno ; Ptak niemowli ; [Dwudziesty siódmy] 27 batalion :  [wiersze] // Współczesność. - 1961, nr 4, s. 12
  1. Pocztą od Afanasjewa // Przekrój. - Nr 821, 822, 824, 835, 837, 841-842, 844, 851, 858, 866-867 (1961)
  1. Pomnureplemię na świat mnie wydało :  [proza] // Szpilki. - 1961, nr 49, s. 6
  1. Satyryczne kije :  [proza] // Szpilki. - 1961, nr 28, s. 5
  1. Szubienica :  [wiersz] // Wieczór Wybrzeża. - 1961, nr 49, s. 2
  1. [Dwudziesty siódmy] 27 batalion :  [wiersz] // Wieczór Wybrzeża. - 1961, nr 75, s. 3
  1. Łabędź :  [wiersz] // Głos Koszaliński. - 1961, nr 84, s. 4
  1. Ach te śliczne szansonetki czyli sopockie li-li - la-la // Przekrój. - Nr 903 (1962), s. 19-20
    * Dot. II Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie.

  1. Austriacki epizod :  [artykuł - korespondencja] // Litery. - 1962, nr 10, s. 4
  1. Ekspedycja karna :  [proza] // Litery. - 1962, nr 11, s. 30
  1. Gilotyna dla Madame Butterfly :  [felieton] // Litery. - 1962, nr 1-2, s. 22
    * Dot. anachroniczności opery.

  1. Każdy czlowiek ma swój cień :  [proza] // Itd. - 1962, nr 42, s. 16
  1. Koń :  [proza] / tł. Naum Labkovskij // Ogonek. - 1962, nr 30, s. 31
  1. Mały i duży :  [opowiadanie] // Litery. - 1962, nr 1-2, s. 20
    * Tekst niepodpisany. Inf. o autorstwie J.A. na II s. okł.

  1. Mój srebrny teatr rzeźba // Współczesność. - 1962, nr 19, s. 10
    * Dot. "Cyrku Rodziny Afanasjeff".

  1. Newa (Andrejowi Wozniesieńskiemu) :  [wiersz] // Głos Wybrzeża. - 1962, nr 256, s. 4
    Wozniesieński Andrej - utwory dedykowane ;

  1. Pan A. :  [proza] // Itd. - 1962, nr 51-52, s. 19
  1. Pęki białych róż :  [wiersz] // Litery. - 1962, nr 5, s. 10
  1. Pocztą do Afanasjewa // Przekrój. - 878, 879, 883, 894, 896, 909, 912, 916, 918, 921 (1962)
  1. Praca kulturalna czy... kafejka // Wieczór Wybrzeża. - 1962, nr 96, s. 3
  1. Przedziałek na głowie :  [proza] // Itd. - 1962, nr 18, s. 16
  1. Ptak :  [proza] // Dziennik Bałtycki. - 1962, nr 239, s. 3
  1. Ptak :  [proza] // Litery. - 1962, nr 10, s. 29
  1. Ręka o trzech palcach : Po bitwie :  [poemat (fragment)] // Itd. - 1962, nr 47, s. 13
  1. Solone śledzie [cykl] // Litery. - 1962, nr 7, 12, s. 29, 26
  1. Szubienica :  [wiersz] // Głos Wybrzeża. - 1962, nr 106, s. 4
    * Dot. obozu Stutthof.
    Stutthof - w literaturze ;

  1. Tytuł gazety // Szpilki. - 1962, nr 2, s. 7
  1. Wielki słownik pt. redaktor polski // Ekran. - 1962, nr 3, s. 16
  1. Złote kopuły :  [artykuł - korespondencja] // Litery. - 1962, nr 11, s. 1
    * Korespondencja z Leningradu.

  1. [Nota] :  [nota] // Litery. - 1962, nr 10, s. 18
    * Nota dot. Witalija Borinowa, którego wiersze były wydrukowane w tym nr. Liter.
    Borinow Witalij - opracowania ;

  1. [Trzydzieści] 30 lat :  [wiersz] // Litery. - 1962, nr 8, s. 15
  1. Żarłoczność nie popłaca :  [proza] // Litery. - 1962, nr 7, s. 29
  1. Cień czasu :  [proza] // Itd. - 1963, nr 31, s. 13
  1. Dramaturg i piekarz :  [proza] // Dziennik Bałtycki. - 1963, nr 250, s. 4
  1. Jakiś, którędy : (Opowiadanie) :  [proza] // Ty i Ja. - 1963, nr 8, s. 6-8
  1. Mózg :  [proza] // Litery. - 1963, nr 4, s. 28-29
  1. Mucha i generał :  [scenariusz filmowy] // Litery. - 1963, nr 2, s. 18-19
  1. Pięknie ci się spokoj ułożył na włosach :  [wiersz] // Litery. - 1963, nr 5, s. 9
  1. Pocztą od Afanasjewa // Przekrój. - Nr 928, 943 (1963)
  1. Ręka o trzech palcach : a. Pokój z wami ; b. Ghetto ; c. Po bitwie :  [wiersz] // Litery. - 1963, nr 1, s. 9
    * III nagroda w Turnieju Poezji Społecznie Zaangażowanej o nagrodę Czerwonej Róży. Druk obok innych nagrodzonych wierszy: I nagroda: Tomasz Gluziński "Monolit"; II nagroda: Stanisław Dąbrowski "Paskinada"; Turniej Jednego Wiersza: Mieczysław Czychowski "Misterium na uboczu". W krótkiej nocie skład jury: Ernest Bryll, Marian Grześczak, Artur Międzyrzecki, Witold Wirpsza, Wiktor Woroszylski
    Czychowski Mieczysław - nagrody ; Gluziński Tomasz - nagrody ; Dąbrowski Stanisław - nagrody ; Afanasjew Jerzy - nagrody ; Wirpsza Witold ; Woroszylski Wiktor ; Miedzyrzecki Artur ; Grześczak Marian ; Bryll Ernest ;

  1. Solone śledzie // Litery. - 1963, nr 1, 2, 3, s. 31, 31, 31
  1. Mrożek Sławomir. Indyk :  [uwagi reżyserskie] // Program Teatru Nowego w Łodzi. - 1964
    * Uwagi J.A., reż. spektaklu.
    Mrożek Sławomir - twórczość - opracowania - Indyk - inscenizacje ;

  1. Olaf Bařtipán :  [tekst sceniczny] / tł. [na j. czes.] Jan Pišta // R[epertoár] M[alé] S[cény] (Praga). - 1964
  1. Dramatik a pekař / tł. [na j. czes.] Jan Pišta // R[epertoár] M[alé] S[cény] (Praga). - 1965, nr 5, s. 7-8
    Polem: 
    * Tyt. oryg. : Dramaturg i piekarz.

  1. Od Afanasjewa list teatralny // Nowa Kultura. - 1965, nr 16
    * Obszerny list J.A. do redakcji dot. inscenizacji "Indyka" Sławomira Mrożka w Teatrze Nowym w Łodzi.
    Mrożek Sławomir - twórczość - opracowania - Indyk, inscenizacje ;

  1. Pocztą od Afanasjewa // Przekrój. - Nr 1036, 1050, 1055 (1965)
  1. Sezon kolorowych chmur :  [fragmenty książki] // Kultura. - 1965, nr 13, s. 10
  1. Sezon kolorowych chmur : Pantonima z papierosem :  [fragment książki] // Litery. - 1965, nr 5, s. 13
    * Zawiera: scenariusz skeczu "Pantomima z papierosem"; zapowiedź ukazania się książki "Sezon kolorowych chmur"; krótkie informacje o historii i osiągnieciach Bim-Bomu; fragment tekstu Konstantego Puzyny o Bim-Bomie z książki "Teatr w Polsce współczesnej",1963.

  1. Sezon kolorowych chmur :  [fragment książki] // Polityka. - 1965, nr 26, s. 12
  1. Sezon Kolorowych Chmur [fragment] : Radość poważna // Kultura. - 1965, nr 13, s. 10
  1. Specjalny korespondentz I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu donosi :  [artykuł] // Przekrój. - Nr 1055 (1965), s. 5
  1. Listologia. Listy do gwiazd telewizji, teatru, filmu... // Kultura. - 1966, nr 36, s. 5
  1. Medvedibus — činovnikus :  [proza] / tł. Michaił Geller, l. Klenovič // Polša (Warszawa). - 1966, nr 1, s.18
  1. Od Afanasjewa liście pocztowe // Przekrój. - Nr 1101, 1104 (1966), s. 15, s. 1
  1. Pocztą od Afanasjewa : w sprawie pamiątek po Conradzie // Przekrój. - Nr 1115 (1966), s. 4
    * O akcji sprowadzenia z Tasmanii do Muzeum Morskiego w Gdańsku fragmentów statku "Otago", którym krótko dowodził Joseph Conrad. Także apel do czytelników Przekroju na całym świecie, by przysyłali pamiątki do powstającego w Muzeum Morskim działu "Polacy na morzach świata".
    Conrad Joseph - zbiory - Muzeum Morskie w Gdansku ;

  1. Pocztą od Afanasjewa // Przekrój. - Nr 1082, 1100: 1108, 1115, 1117 (1966), s. 14, s. 13-14, s. 9, s. 4, s. 1
  1. Poema za sveti Gorgija ; Slepec :  [wiersze] / tł. Tanas Nikolovski // Sovremenost (Skopje) . - 1966, nr 3, s. 246-248
  1. Ze świata ciszy // Przekrój. - Nr 1089 (1966), s. 4-5
  1. Alicja B[oniuszko] w krainie czarów // Przekrój. - Nr 1160 (1967), s. 10
    Boniuszko Alicja ;

  1. Etuda s cigaretami :  [proza] / tł. Jan Pišta // Repetoár Malé Scény (Praha). - 1967, nr 1, s. 38-39
    * Tyt. oryg.: Pantomima z papierosem.

  1. Formy w Elblągu. - Pocztą od Afanasjewa // Przekrój. - Nr 1142 (1967), s. 1-2
    * Dot. Biennale Form Przestrzennych w Elblągu.

  1. Katova duša ; Diktátor ; Každý človek má svoj tieň ; Kôň.; Poviedka uverejnená v Hrobových novinách. ; Pažravos sa nevypláca :  [proza] / tł. Józef Marušiak // Revue Svetovej Literatúry (Bratislava). - 1967, nr 2, s. 60-69
    * Tyt. oryg.: Dusza oprawcy; Dyktator; Każdy człowiek ma swój cień; Koń; Opowiadanie zamieszczone w „Grobowych
    Nowinach”; Żarłoczność nie popłaca.

  1. Pocztą od Afanasjewa // Przekrój. - nr 1142, nr 1160 (1967), s. 1-2, s. 10
  1. Prestidigitator i uczone mięso :  [proza] // Świat. - 1967, nr 32, s. 10
  1. Skrzypce - smyczkowy instrument muzyczny; Skrzypek - grający na skrzypcach // Przekrój. - Nr 1170 (1967), s. 11
    * Dot. Konstantego Kulki.
    Kulka Konstanty ;

  1. Był wieczór ; Nic i krzywe niebo :  [wiersze] // Poezja. - 1968, nr 6, s. 61-62
  1. Dziwny sen Abrahama Ssaka : Przedmieście Nigdy :  [proza] // Świat. - 1968, nr 2, s. 10, 13
  1. Niech no tylko zakwitną jabłonie :  [wiersz] // Płomienie. - 1968, nr 5, s. 35
  1. Tafla snu :  [proza] // Współczesność. - 1968, nr 6, s. 6
  1. Był wieczór... :  [wieczór] // Życie Literackie. - 1969, nr 50, s. 1
  1. Jadę nad morze : (monolog na 1 aktora) // Szpilki. - 1969, nr 32, s. 6
  1. Listy do žurnalu Pšekruj / tł. T. Pavljučenko // Vitčyzna [Kijów]. - 1969, nr 2, s. 200-201
  1. Listy korolja Jureka Pobožnego :  [proza] / tł. T. Pavljučenko // Vitčyzna [Kijów]. - 1969, nr 4, s. 202-203
  1. Myśli o studenckim teatrze :  [artykuł] // Student. - 1969, nr 5, s. 17
  1. Nasz gdański Potiomkin :  [artykuł] // Teatr. - 1969, nr 4, s. 16-17
    * Dot. inscenizacji w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

  1. Ręka o trzech palcach : 1. Pokój :  [wiersz] // Litery. - 1969, nr 9, s. 15
  1. Czas psychologiczny :  [proza] // Radar. - 1970, nr 2, s. 16
  1. Gitara :  [proza] // Ziemia Gdańska. - Nr 83 (1970), s. 40-44
  1. Wieczyste pole: Czas trafienia ; Opowieść pierwsza ; Sen ziemi ; Cesarz nienawiści ; Opowieść druga ; Bieg do ataku ; Anioły wypychaja diabły na zakręcie lęku ; Opowieść trzecia ; Opowieść czwarta i ostatnia :  [poemat] // Litery. - 1970, nr 10, s. 28-29
  1. Czterykopytko :  [proza] // Radar. - 1971, nr 3, s. 16
  1. Dumne panie :  [proza] // Karuzela. - 1971, nr 8, s. 10
  1. Fałszywe łzy :  [proza] // Dziennik Bałtycki. - 1971, nr 116, s. 5
  1. Księżycowy prom :  [proza] // Dziennik Bałtycki. - 1971, nr 134, s. 5
  1. Kwadratowe koło :  [proza] // Karuzela. - 1971, nr 10, s. 7
  1. mężczyzna, który mioał zająć sie gospodarstwem : (wg ludowej opowieści norweskiej) :  [proza] // Karuzela. - 1971, nr 21, s. 10
  1. Na urodziny Yorku czyli: jak "Katedral skakal  : (korespondencja z Anglii dla P[rzekroju] // Przekrój. - Nr 1382 (1971), s. 13-14
  1. Stare konie także powinny sie smiać // Kulisy. - 1971, nr 22, s. 3-6
  1. Szczęście : baśni dla dorosłych :  [proza] // Litery. - 1971, nr 5, s. 21-22
  1. Śpiewak z Tyrolu :  [proza] // Szpilki. - 1971, nr 13, s. 7-11, 17-19
  1. Był wieczór :  [wiersz] // Odgłosy. - 1972, nr 6, s. 7
  1. Ogłoszenia :  [proza] // Przekrój. - nr 1408 (1972), s. 19
  1. Opera z księżyca // Przekrój. - Nr 1395 (1972), s. 16
  1. Robot Orfeusz :  [proza] // Kamena. - 1972, nr 3, s. 9
  1. Czarodziejski wiersz ; Panna-fontanna :  [opowiadania] // Radar. - 1973, nr 10, s. 28
  1. Diabeł kusi Matuzalema ; Ptaszysko ; Uczone mięso :  [opowiadania] // Kultura. - 1973, nr 38, s. 7
  1. Emocja X ; Złote drzewo :  [opowiadania] // Życie Literackie. - 1973, nr 7, s. 9
  1. Mały ekran :  [artykuł] // Teatr. - 1973, nr 19, s. 11-13
    * O specyfice teatru TV.

  1. Pan Prezes i kopytko :  [opowiadanie] // Karuzela. - 1973, nr 5, s. 12
  1. Pastuszek ; Wędrowny grajek :  [opowiadania] // Radar. - 1973, nr 8, s. 25
  1. Poczta do Afanasjewa : Był sobie kiedyś... // Przekrój. - Nr 1479 (1973), s. 14
  1. Poczta do Afanasjewa // Przekrój. - 1973, Nr 1477, 1481, 1483, 1485, 1487, 1489, 1491, 1493, 1495, 1497, 1499
  1. Zaczarowane drzewo :  [opowiadanie] // Karuzela. - 1973, nr 2, s. 11
  1. Świat XY :  [proza (fragment)] // Miesięcznik Literacki. - 1973, nr 10, s. 15-27
  1. Dziwny sen Abrahama Ssaka : (fantazja urbanistyczna) :  [opowiadanie] // Nowy Wyraz. - 1974, nr 6-7, s. 78-85
  1. Niech no tylko zakwitną jabłonie :  [wiersz] // Nowa Wieś. - 1974, nr 18, s. 8
  1. Poczta do Afanasjewa // Przekrój. - Nr 1503-1543, 1546-1550 (1974)
    * Teksty były publikowane co dwa tygodnie, tj. w nr 1503, 1505, 1507 itd. Większość podpisana pseudonimami: hrabia dyr. Paradox, hrabia habilitowany Paradox itp.

  1. Szklarz wieczności :  [opowiadanie] // Litery. - 1974, nr 6, s. 19-21
  1. Ballada o nodze :  [wiersz] // Poglądy. - 1975, nr 14, s. 20
  1. Cud :  [proza] // Szpilki. - 1975, nr 14, s. 4
  1. Drugi brzeg :  [artykuł] // Teatr. - 1975, nr 2, s. 20-23
    * Reportaż o teatrach szwedzkich.

  1. Poczta do Afanasjewa // Przekrój. - Nr 1553-1561, 1565-1579, 1580-1584, 1585, 1586, 1590-1598, 1601 (1975)
    * Teksty były publikowane zwykle co dwa tygodnie, tj. w nr 1553, 1555, 1557 itd. Większość podpisana pseudonimami: hrabia dyr. Paradox, hrabia habilitowany Paradox itp.

  1. W szwedzkich teatrach :  [artykuł] // Czas. - 1975, nr 6, s. 24
  1. Zebranie :  [skecz] // Poglądy. - 1975, nr 14, s. 20
    * Skecz z programu teatrzyku studenckiego Bim Bom.

  1. Życie :  [opowiadanie] // Szpilki. - 1975, nr 21, s. 7
  1. Curiosum :  [proza] // Szpilki. - 1976, nr 3, s. 7
  1. Kwiatki :  [proza] // Szpilki. - 1976, nr 8, s. 16
  1. Pocztą do Afanasjewa // Przekrój. - Nr 1604, 1606, 1610 (1976)
  1. Strażnik :  [opowiadanie] // Poezja. - 1976, nr 7-8, s. 155-156
  1. U podnóża wielkiej góry :  [fragm. powieści] // Głos Wybrzeża. - 1976, nr 71, s. 6
    * Fragm. powieści "Rzut karny".

  1. Kanar ; Pan z wielkim zębem :  [opowiadanie] // Szpilki. - 1977, nr 37, s. 7
  1. Klakier :  [opowiadanie] // Szpilki. - 1977, nr 50, s. 9
  1. Laboratorium :  [opowiadanie] // Miesięcznik Literacki. - 1977, nr 7, s. 20-24
  1. Pan Adolf ; Absurdalny świat ; Garb jak góra :  [opowiadania] // Szpilki. - 1977, nr 38, s. 8-9
  1. Pan z łysą głową ; Tajemniczy śmiech :  [opowiadanie] // Szpilki. - 1977, nr 43, s. 8
  1. Uwaga - dziury - uwaga - dziury - uwaga - dziury - uwaga - dziury - uwaga - dziury :  [proza] // Szpilki. - 1977, nr 3, s. 6
  1. W kwadracie :  [opowiadanie] // Szpilki. - 1977, nr 35, s. 5
  1. Autografy rozproszone z biblioteki J. Afanasjewa // Szpilki. - 1978, nr 5-53, s. 9
  1. Encyklopedia polonica z wykałaczką // Szpilki. - 1978, nr 14, s. 5
  1. Nad ziemią :  [opowiadanie] // Szpilki. - 1978, nr 48, s. 17
  1. Niezwykly czlowiek :  [opowiadanie] // Szpilki. - 1978, nr 3, s. 11
  1. Nokturn :  [opowiadanie] // Szpilki. - 1978, nr 9, s. 6
  1. Poemacik bez tytulu :  [wiersz] // Szpilki. - 1978, nr 33, s. 16
  1. Słownik pt. Redaktor polski // Szpilki. - 1978, nr 13, s. 9
  1. Ukłon :  [opowiadanie] // Szpilki. - 1978, nr 5, s. 7
  1. Wielki inscenizator ; Muszla ; Dziwne oblicze :  [opowiadania] // Szpilki. - 1978, nr 37, s. 7
  1. Absurdalny świat ; Chorąży ; Dezintegracja ; Kat :  [opowiadania] // Fakty. - 1979, nr 11, s. 7
  1. Don Juan i fotel ; Kat ; Na ostrzu noża ; Samotność ; Samotny :  [opowiadania] // Fakty. - 1979, nr 48, s. 6
  1. Dyrektorska reka ; Dziecko szczęścia :  [opowiadania] // Szpilki. - 1979, s. 17
  1. Ďabel pokuši Metuzaléma ; Hloupý Bartolomee z Neapole ; Hlídka v poušti ; Každy člověk má swůj stín ; Oči ; Cesta ; Přenejcvětějši Panenka ; Kostra z medailí ; Podezřele stopy ; Směšný ; Divadlo do kapsy ; Nenasytenest se navypláci :  [proza] / tł. Ludvik Štěpán // Světová Literatura (Praha). - 1979, nr 2, s. 188-206
    * Z notą tł. o autorze, podpisaną: LŠ.
    * Tyt. oryg.: Diabeł kusi Matuzalema ; Głupi Bartolomeo z Neapolu ; Każdy człowiek ma swój cień ; Oczy ; Podróż ; Przenajświętsza Panienka ; Szkielet z medalem ; Ślady szubrawców ; Śmieszny ; Teatr w kieszeni ; Żarłoczność nie popłaca.

  1. Kurze życie :  [opowiadanie] // Szpilki. - 1979, nr 14, s. 16
  1. Metamorfoza ; Klakier ; Nos ; Puste morze ; Zanim zacznie padać deszcz :  [opowiadania] // Literatura. - 1979, nr 6, s. 10
  1. Mgła :  [opowiadanie] // Szpilki. - 1979, nr 31, s. 17
  1. Minęły sławy dawnej dni... :  [wiersz] // Radar. - 1979, nr 7, s. 39
  1. Náhrobok :  [opowiadanie] / tł. [na jęz. słowac.] Václav Křepela // Roháč (Bratislava). - 1979, nr 39, s. 10
    * Tyt. oryg.: Nagrobek.

  1. Niech no tylko zakwitną jabłonie :  [wiersz] // Zielony Sztandar. - 1979, nr 44 dod.
    * Z nutami.

  1. Pan Konstanty // Szpilki. - 1979, nr 49, s. 8
  1. Apostoł :  [proza] // Szpilki. - 1980, nr 41, s. 8
  1. Biurowy poeta ; Krzesełko :  [proza] // Szpilka. - 1980, nr 34, s. 7
  1. Codzienność ; Telefonowy król :  [proza] // Szpilki. - 1980, nr 7, s. 5
  1. Dziwak ; Pan w starszym wieku :  [proza] // Szpilki. - 1980, nr 1, s. 8
  1. Hmla :  [proza] / tl. V.K. [ne jęz. słowac.]  // Rohač (Bratislava). - 1980, nr 7, s. 10
    * Tyt. oryg.: Mgła.

  1. Impresja ; Sekunda :  [wiersze] // Tygodnik Kulturalny. - 1980, nr 8, s. 9
  1. Jesteśmy :  [proza] // Szpilki. - 1980, nr 4, s. 10
  1. Kamień ; Skrzydła ; Zieleń :  [wiersz] // Fakty. - 1980, nr 49, s. 6
  1. Nenufar ; Pióro na nosie :  [proza] // Szpilki. - 1980, nr 50, s. 16
  1. Pajączek ; Wieczny odpoczynek ; Wielka łapa :  [proza] // Życie Literackie. - 1980, nr 21, s. 9
  1. Pan Konstantin / tł. [na jęz. słowacki] V.K. // Rohač (Bratislava). - 1980, nr 15, s. 16
    * Tyt. oryg.: Pan Konstanty.

  1. Pan Zero ; Rezydent :  [proza] // Szpilki. - 1980, nr 45, s. 8
  1. Postarší pán :  [proza] / tł. [na jęz. słowac.] Václav Křepela // Roháč (Bratislava). - 1980, nr 30, s. 16
    * Tyt. oryg.: Pan w starszym wieku.

  1. Sen ; Manekiny ; Anioły na motocyklach :  [wiersz] // Poezja. - 1980, nr 6, s. 47-48
  1. Szedłem drogą ; Wyglądanie :  [wiersze] // Kultura. - 1980, nr 41, s. 3
  1. Ubrani w Dunkry ; Przymykamy oczy :  [wiersze] // Życie Literackie. - 1980, nr 1, s. 11
  1. [Bim-Bom po latach] :  [sprostowanie] // Życie Literackie. - 1980, nr 32, s. 17
    * Sprostowanie do artykułu: Grześczak Marian: Bim-Bom po latach // Życie Literackie. - 1980, nr 8, s. 7.
    Grześczak Marian - opracowania ;

  1. Gadająca głowa ; Ukłon :  [proza] // Szpilki. - 1981, nr 6, s. 16
  1. Jego twórczość dokumentem naszej epoki :  [artykuł] // Dziennik Bałtycvki. - 1981, nr 107 (1.06) wyd. AB, s. 2
    * O Andrzeju Wajdzie wraz z gratulacjami za uhonorowanie reżysera nagrodą "Złota Palma" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes za "Człowieka z żelaza". Podpisane: Jerzy Afanasjew, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Gdańsku.
    Wajda Andrzej - nagrody - Człowiek z żelaza ;

  1. Jubileusz ; Kompleks niższości :  [proza] // Szpilki. - 1981, nr 11, s. 17
  1. Ministerstwo absurdu ; Sam wśród mgły ; Sąd ostateczny ; Symbol na wietrze ; Upojny zapach :  [proza] // Fakty. - 1981, nr 44, s. 6
  1. Mužčina v opasnom vozraste :  [proza] / tł. Regina Kuśnierz // Polša. - 1981, nr 10, s. 40
    * Tyt. oryg.: Pan w starszym wieku.

  1. Niezastąpiony ; Pan Murek :  [proza] // Szpilki. - 1981, nr 15, s. 8
  1. Pero na nose :  [proza] / tł. [na jęz. słowac.] Václav Křepela // Roháč (Bratislava). - 1981, nr 33, s. 10
    * Tyt. oryg. : Pióro na nosie.

  1. Poczta od Afanasjewa // Szpilki. - 1981, nr 29, 34, 38, 43, 46, s. 6; 10; 9; 17; 9
  1. Prześwietleni :  [wiersz] // Życie Literackie. - 1981, nr 9, s. 6
  1. Ręka o trzech palcach : Pokój z wami :  [poemat, fragm.] // Dziennik Bałtycki. - 1981, nr 210, s. 5
  1. Obcy :  [wiersz] // Przekrój. - Nr 1933 (1982), s. 12-13
    * Z notą o autorze.

  1. Opowieść druga ; Sen ziemi ; Wieczne pole ; Cesarz nienawiści :  [wiersze] // Poezja. - 1982, nr 10, s. 53-55
  1. Faryzeusze ; Kamienny Chrystus :  [wiersze] // Tygodnik Powszechny. - 1983, nr 18, s. 5
  1. Kim jesteś [cykl:] Ads acta ; jutro ; kim jesteś ; My szczury ; Strach ; Stwierdzenie ; Wzlecieć :  [wiersze] // Pomerania. - 1983, nr 11, s. 12
  1. Kolędnicy ; Płonęły ; Twarz ; Twoje czyny ; Wczoraj :  [wiersze] // Pomerania. - 1983, nr 5, s. 13
  1. Kurtyna :  [proza] // Program Teatru Wybrzeże w Gdansku. - 1983, 5,03, s. 4
  1. Pán nula :  [opowiadanie] / tł. na jęz. słowac. V.K. // Roháč (Bratislava). - 1983, nr 14, s. 10
    * Tyt. oryg.: Pan Zero.

  1. Poetissimus :  [opowiadanie] // Głos Wybrzeża. - 1983, nr 41 (18.02), dod. Delta, nr 2, s. 6
    * Opowiadanie z tomu "Biurowiec".

  1. Stary cyrkowiec ; Dziki klucz ; Lustro porosłe mchem ; Strażnik :  [opowiadania] // W Drodze. - 1983, nr 5, s. 72-73, 73-75, 75-76, 76
  1. Żart - Dzwon - Sen...: Ethos ; Radioamator ; Dzwon ; Sen ; Gratulacje ; Róża ; Kra ; lusterko ; Ten skurwysyn aligator ; Spiker :  [proza poetycka] // Pomerania. - 1983, nr 8, s. 41
  1. Arlekin ; Gołąb :  [proza] // Szpilki. - 1984, nr 23, s. 3
  1. Betlejem ; Kolędnicy :  [wiersze] // Nowe Życie. - 1984, nr 23, s. 13
  1. Chata :  [proza] // Przekrój. - Nr 2034 (1984), s. 12
  1. Człowiek - mucha ; Żagiel :  [proza] // Literatura. - 1984, nr 8, s. 39
  1. Dlugi list :  [proza] // Przekrój. - Nr 2036 (1984), s. 12-13
  1. Dzika kaczka ; Smok (W ten dzień jechałem windą...) ; Gwizd ; Strach na wróble :  [proza] // Szpilki. - 1984, nr 49, s. 8, 8, 8-9, 9
  1. Faryzeusze ; Wygnanie ; Madonna rankiem ; Modlitwa :  [wiersz] // Nowe Życie. - 1984, nr 18, s. 12, 15
  1. Flisak ; Spiker :  [proza] // Szpilki. - 1984, nr 6, s. 5
  1. Jezioro ; Biały zamek :  [proza] // W Drodze. - 1984, nr 2, s. 87, 87-88
  1. Kukulka ; Kurtyna :  [proza]. - 1984, nr 15, s. 4
  1. Lot ; Ryba ; Dobosz ; Sosna :  [proza] // Pomerania. - 1984, nr 2, s. 21, 21, 21-22, 22
  1. Matka z mchu :  [wiersz] // Gwiazda Morza. - 1984, nr 6, s. 8
  1. Miniatury :  [proza] // Życie Warszawy. - 1984, nr 251, s. 9
  1. Misja specjalna ; Nadzór :  [proza] // Pomerania. - 1984, nr 8, s. 26
  1. Na zawsze ; Stół ; Atropina ; Dematerlizacja ; Zrzuciłem różę :  [wiersze] // Więź. - 1984, nr 6, s. 64-65
  1. Nenahraditelný kolega :  [proza] / tł. [na jęz. czes.] Eva Jílková // Svobodné Slovo (Praha). - 1984, nr z 30.06, s. 12
    * Tyt. oryg.: Niezastąpiony.

  1. Niech no tylko zakwitną jabłonie :  [wiersz] // Program Teatru Dramatycznego w Gdyni. - 1984, [nr] 4, s. 24
  1. Nieśmiertelny :  [proza] // Przekrój. - 1984, Nr 2038, s. 12-13
  1. O Iwanuszce - głuptasku :  [proza dla dzieci] // Krajobrazy (Suwałki). - 1984, dod. Krajobrazy Dzieciom, nr 9, s. 2
  1. Ogrodnik ; Sprzedawca baloników :  [proza] // Szpilki. - 1984, nr 32, s. 4
  1. Opowiadania :  [proza] // Życie Warszawy. - 1984, nr 215, s. 9
  1. Order ; Smok (W pewnej kuracyjnej miejscowosci...) :  [proza] // Szpilki. - 1984, nr 19, s. 4
  1. Pochyłość :  [proza] // Przekrój. - Nr 2031 (1984), s. 13
  1. Pociąg :  [proza] // Przekrój. - 1984, Nr 2032, s. 12-13
  1. Polowanie :  [proza] // Szpilki. - 1984, nr 40, s. 4
  1. Posłannictwo :  [proza] // Przekroj. - Nr 2039 (1984), s. 12
  1. Pożegnanie zawodu ; Wołanie :  [proza] // Pomerania. - 1984, nr 11, s. 23
  1. Przemiana ; Zdrajcy :  [wiersze] // Pomerania. - 1984, nr 10, s. 27
  1. Pusta kartka :  [proza] // Przekrój. - Nr 2041 (1984), s. 18
  1. Pustelnik ; Zapach ziemi ; Kaplica ; Karzeł ; Łysy filozof ; Ogniomistrz ; Ryba ; Zasłużonym na polu chwały :  [proza] // Odra. - 1984, nr 2, s. 87, 87-88, 88, 88, 88, 89, 89, 89
  1. Serenada ; Frontowiec ; Zasłużonym na polu chwały ; Organista ; Flisak ; Atak ; Artysta :  [proza] // Pomerania. - 1984, nr 1, s. 34, 34, 34-35, 35, 35, 35-36, 36
  1. Sjesta :  [proza] // Przekroj. - Nr 2033 (1984), s. 12-13
  1. Skała :  [proza] // Przekrój. - Nr 2035 (1984), s. 13
  1. Ukopchana żyrafa :  [proza] // Szpilki. - 1984, nr 40, s. 4
  1. Wiatr ; Za ścianą :  [wiersze] // Pomerania. - 1984, nr 9, s. 26
  1. Wielce Szanowny Panie Redaktorze w Aniołkach? :  [proza] // Szpilki. - 1984, nr 51, s. 3
    * Podpisane: Afanasjew z Sopotu.

  1. Wieloryb :  [proza] // Szpilki. - 1984, nr 9, s. 9
  1. Wódz :  [proza] // Przekrój. - Nr 2040 (1984), s. 13
  1. Wołanie ; Zielony listek :  [proza] // Pomerania. - 1984, nr 11, s. 23
  1. Zielony kapelusz :  [proza] // Szpilki. - 1984, nr 23, s. 3
  1. Amant filmowy :  [proza] // Szpilki. - 1985, nr 14, s. 8
  1. Figury woskowe :  [proza] // Szpilki. - 1985, nr 13, s. 4-5
  1. Jasień ; Lawina ; Łańcuch ; Matka uśmiechająca się :  [proza] // W Drodze. - 1985, nr 2, s. 70-83
  1. Madonna ; Matka z mchu :  [wiersze] // Nowe Życie : religia, kultura, społeczeństwo : Dolnośląskie pismo katolickie (Wrocław). - 1985, nr 1, s. 3
  1. Skrzywdzeni :  [wiersz] // Nowe Życie ; religia, kultura, społeczeństwo : Dolnośląskie pismo katolickie (Wrocław). - 1985, nr 11, s. 11
  1. Tytuł gazety :  [proza] // Szpilki. - 1985, nr 26, s. 5
    * Z notą o autorze podpisaną W.F. (właśc. Witold Filler).

  1. Wieczność ; Wielki Wóz :  [proza] // W Drodze. - 1985, nr 2, s. 79-81
  1. Wielce Szanowny Panie Redaktorze... :  [felieton] // Szpilki. - 1985, nr 2, s. 3
  1. Wielkanoc :  [wiersz] // Nowe Życie ; religia, kultura, społeczeństwo : Dolnośląskie pismo katolickie (Wrocław). - 1985, nr 7, s. 13
  1. Zwycięzca i zwyciężony // Pomerania. - 1985, nr 1, s. 30
  1. Zwycięzca i zwyciężony ; Milczące królestwo :  [proza] // Pomerania. - 1985, nr 1, s. 30, 30-31
  1. Noc ; Wrony :  [proza] // Pomerania. - 1986, nr 7, s. 26
  1. Połykacz ognia ; Szliśmy w obłokach :  [proza] // W drodze. - 1986, nr 7-8, s. 114-115
  1. Szubienica :  [wiersz] // Rzeczywistość. - 1986, nr 35, s. 8
    * Podpisane: Afanasjew z Sopotu.

  1. [Humoreska] :  [proza] // Duga (Belgrad). - 1986, nr 326
  1. Absurdalny świat ; Don Juan i fotel :  [proza] // Słowo Ludu. - 1987, nr z 24.07, s. 8
  1. Cisza ; Lęgniemy się ; Żabi skrzek :  [wiersze] // Tygodnik Kulturalny. - 1987, nr 39, s. 7
  1. Cywilizacja :  [wiersz] // Wieczór Wybrzeża. - 1987, nr 51, s. 4
    * Z notą o autorze.

  1. Kolęda // Nowe Życie : religia, kultura, społeczeństwo Dolnośląskie pismo katolickie (Wrocław). - 1987, 26, s. 13
  1. Kompleks niższości :  [proza] // Słowo Ludu. - 1987, nr 279, s. 6
  1. Mówca :  [proza] // Słowo Ludu. - 1987, nr z 25.09, s. 6
  1. Niezastapiony :  [proza] // Słowo Ludu. - 1987, nr 168, s. 8
  1. Nokturn :  [proza] // Słowo Ludu. - 1987, nr z 17.07, s. 8
  1. Pan w starszym wieku :  [proza] // Słowo Ludu. - 1987, nr z 21.08, s. 8
  1. Przerażone oczy :  [proza] // Słowo Ludu. - 1987, nr z 18.09, s. 8
  1. Samotny :  [proza] // Słowo Ludu. - 1987, nr z 10.07, s. 6
  1. Sąd ostateczny :  [proza]. - 1987, nr z 7.08, s. 8
  1. Tajemniczy śmiech :  [proza] // Słowo Ludu. - 1987, nr 4.09, s. 8
  1. W kwadracie :  [proza] // Słowo Ludu. - 1987, nr z 23.10, s. 6
  1. Baśń o dzielnym Olafie :  [proza] // Tygodnik Kulturalny. - 1988, nr 6, s. 8
  1. Biurowy poeta :  [wiersz] // Słowo Ludu. - 1988, nr 1503, s. 8
  1. Ikony ; Lata ; Modlitwa :  [wiersze] // Nowe Życie : religia, kultura, społeczeństwo : Dolnośląskie pismo katolickie (Wrocław). - 1988, nr 14, s. 1
  1. Kim jesteś ; Klęska (Dla Pani A. Origilia z Turynu ze Zgrupowania Notre Dame) ; Nienawiść ; Walczą :  [wiersze] // Pomerania. - 1988, nr 10, s. 21
    Origilia A. - utwory dedykowane ;

  1. Kim jesteś ; Nienawiść :  [wiersze] // Nowe Życie ; religia, kultura, społeczeństwo : Dolnośląskie pismo katolickie (Wrocław). - 1988, nr 8, s. 3
  1. Klaun :  [proza] // W Drodze. - 1988, nr 6, s. 38-42
  1. Madonna rankiem ; Pamiętam :  [wiersze] // Nowe Życie ; religia, kultura, społeczeństwo : Dolnośląskie pismo katolickie (Wrocław). - 1988, nr 17, s. 5
  1. Metamorfoza :  [proza] // Słowo Ludu. - 1988, nr 1500, s. 8
  1. Pan z ogonem :  [wiersz] // Słowo Ludu. - 1988, nr 1502, s. 8
  1. Pod oknami :  [wiersz] // Gwiazda Morza. - 1988, nr 13, s. 5
  1. Tytuł gazety :  [proza] // Tygodnik Siedlecki. - 1988, nr 30, s. 12
  1. Wygnanie :  [wiersz] // Nowe Życie ; religia, kultura, społeczeństwo : Dolnośląskie pismo katolickie (Wrocław). - 1988, nr 18, s. 5
  1. Za oknami :  [wiersz] // Nowe Życie ; religia, kultura, społeczeństwo : Dolnośląskie pismo katolickie (Wrocław). - 1988, nr 10, s. 7
  1. [Polemika] // Szpilki. - 1988, nr 36, s. 2
    Polem z: Urban Jerzy: co dalej z Osiecką? [felieton] // Szpilki. - 1988, nr 29, s. 14 [podpisane: Klakson].
    Urban Jerzy ;

  1. Świątek ; Wieczne milczenie :  [wiersze] // Nowe Życie ; religia, kultura, społeczeństwo : Dolnośląskie pismo katolickie (Wrocław). - 1988, nr 5, s. 14-15
  1. Czas obecny ; Twarz :  [wiersze] // Nowe Życie : religia, kultura, społeczeństwo : Dolnośląskie pismo katolickie (Wrocław). - 1989, nr 8, s. 16
  1. Człowiek - mucha :  [proza] // Pomerania. - 1989,  nr 3, s. 35
  1. Figury woskowe ; Głód ; Pociąg :  [proza] // Pomerania. - 1989,  nr 12,  s. 17-18
  1. Kataryniarz ; Noc ; Zwyciężca i zwyciężony ; Zdrajcy ; Znicz olimpijski :  [proza] // W Drodze. - 1989, nr 7, s. 63, 64, 64, 65, 65
  1. Listy z Sopotu :  [proza] // Głos Polski (Toronto). - 1989, nr 31, s. 7
  1. Listy z Sopotu :  [proza] // Głos Polski (Toronto). - 1989, nr 11-12, s. 8
  1. Matka z mchu ; Niepewność :  [wiersz] // Nowe Życie : religia, kultura, społeczeństwo : Dolnośląskie pismo katolickie (Wrocław). - 1989, nr 12, s. 1, 7
  1. Pisarz wszechczasów ; Dyrygent ; Znany ogrodnik ; Dobranoc ; Babcia Pompanini :  [proza] // W kręgu książki. - Nr 14 (1989), s. 66-75
    Polem: 
  1. Wieczne milczenie :  [wiersz] // Nowe Życie : religia, kultura, społeczeństwo : Dolnośląskie pismo katolickie (Wrocław). - 1989, nr 4, s. 5
  1. Wielkanoc :  [wiersz] // Nowe Życie : religia, kultura, społeczeństwo : Dolnośląskie pismo katolickie (Wrocław). - 1989, nr 7, s. 13
  1. Zapamiętajcie ton :  [artykuł] / Jerzy Afanasjew, Alina Afanasjew // Gwiazda Morza. - 1989, nr 2, s. 6-7
    * Dot. dawnej i obecnej działalności Klubu studenckiego Żak w Gdańsku.

  1. [List do redakcji] :  [list do redakcji] // Tygodnik Powszechny. - 1989, nr 15, s. 7
  1. Egon Gonczarski :  [artykuł] // Po prostu. - 1990, nr 2, s. 16
    Gonczardki Egon ;

  1. Lenin, Lenin, bój się Boga :  [proza] // Szpilki. - 1990, nr 44, s. 5
  1. Wywiad z subgubernatorem Cenzury w mieście Piekle :  [proza] // Po prostu. - 1990, nr 2, s. 16
  1. [Proza] :  [proza] // Gazeta Wyborcza. - 1993, dod. Gazeta Morska, nr 135
  1. Nauczono mnie ; Wieczność :  [wiersz] // Tytuł. - 1997, nr 3-4, s. 64-65, 65-66
  1. Pożar ; Wielki Wóz ; Posłannictwo ; Wieczność ; Jesień :  [proza] // Topos. - 1998, nr 3, s. 29, 29, 30, 30, 31
  1. Nocne Polaków rozmowy (I-XIX) :  [proza] // Szpilki. - 1999, nr 3, 6, 8, 14, 16, 20-22, 25, 26, 28, 30, 32-35, 38, 41, 47
  1. O ślubie Cybulskiego // Przekrój. - 2001, nr 9, s. 46
    * Przedruk. Pierwodruk: Poczta Afanasjewa // Przekrój. - Nr 805 (1960)
    Cybulski Zbigniew ;

Przekłady



  1. Borinow Witalij: Astronauta ; Obrazek ; Absurd ; Pustynny oset ; Białe zęby... ; Po drugiej stronie... [wiersze] / tł. Jerzy Afanasjew // Litery. - 1962, nr 10, s. 18
    * Z notą.


  1. Asbjörnsen Peter Christen: Mruczek - Burczek - Gęsie Jajo : opowiedział wg baśni Asbjörnsena Jerzy Afanasjew [baśnie] / tł. Jerzy Afanasjew // Ziemia Gdańska. - Nr 91 (1972), s. 86-95
    * Komentarz J.A. na s. 84-85.


  1. Moe Jörgen Engebretsen.  Bajka o popielnym Janku / tł. Alina i Jerzy Afanasjewowie / adapt. Halina Borowska. - PR I : Radiowy Teatr dla Dzieci Młodszych, 1974
    * Emisja: 3.11.1974, 20 min. * Późniejsze emisje: adapt. Małgorzata Baranowska, PR I Radiowy Teatr dla Dzieci Młodszych, 4.10.1976, 20 min. ; PR II, 18.11.1978.


  1. Asbjørnsen Peter Christen ; Moe Jørgen Engebretsen.  Był sobie raz... : ludowe baśnie norweskie [baśnie] // W:  Był sobie raz... : ludowe baśnie norweskie / tł. [z niem.] Jerzy Afanasjew ; il. Janusz Osicki. - Gdańsk : Krajowa Agencja Wydawnicza, 1983. - 75 s.
    ISBN 8303000152
    * Tyt. oryg. norweskiego: Es war einmal...


  1. Steen Vagn: Nastrój potrafi zaskoczyć ; To, co pamiętamy w słowach [wiersze] / tł. Jerzy Afanasjew // Pomerania. - 1985, nr 8, s. 19
    * z nota.


Adaptacje



  1. Poeta : eksperyment profesora Roussa [teatr telewizji] / aut. Karel Čapek ; tł. Maria Erhardtowa ; adapt. i reż. Jerzy Afanasjew. - TVP II. Scena Młodych (Studencka), 1971
    * Emisja 25.07.1971, 60 min.


  1. Dzieło sztuki / [aut.:] Antoni Czechow ; adapt. i reż. Jerzy Afanasjew. - TVP II
    * Emisja 26.02.1972, 40 min. Późniejsze emisje: 1.06.1972


  1. Klucz i anioły / [aut.:] Averčenko Arkadij ; tł. Adam Ochocki ; adapt. Adam Ochocki i Jerzy Afanasjew ; reż. Jerzy Afanasjew. - TVP I Teatr Rozrywki
    * Emisja: 1974 (27.04), 60 min.


  1. Nadzieja / [aut.:] Heijermans Herman ; adapt. na podst. gwarowego przekładu Jana Kasprowicza Grażyna Bral ; adapt. i reż. Jerzy Afanasjew. - Gdańsk
    * Emisja: 2.09.1974, 80 min.


Wstępy, prace redakcyjne






WYWIADY I WYPOWIEDZI



  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Tadeusz Rafałowski // Głos Wybrzeża. - 1958, nr 159, s. 3-4
    * Podpisane: Raf.


  1. [Wypowiedź] [wypowiedź] // Sztandar Młodych. - 1959, nr 266, s. 3
    * Wypowiedź w dyskusji w Sztandarze Młodych nt. teatru studenckiego.


  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. K. Kryształek. - Fot. // Panorama Północy. - 1959, nr 12, s. 10

  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. A. Beck // Od nowa. - 1959, nr 8, s. 2

  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. M. Boratyński  // Głos Tygodnia. - 1959, nr 28, s. 4

  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Zdzisław Łabędzki // Wieczór Wybrzeża. - 1959, nr 102, s. 3
    * Podpisane: (Łab).


  1. Bim-Bom, Co to i Cyrk Tralabomba zaproszone na festiwal do Brukseli : rozmowa z Jerzym Afanasjewem [wywiad] / Julia Ziegenhirte // Dziennik Bałtycki. - 1960, nr 90 (14.04), s. 3
    * O zaproszeniu gdańskich teatrzyków studenckich na festiwal teatrów współczesnych, organizowany przez belgijski Pałac Sztuki w Brukseli w dn. 15.05-15.06.


  1. [Wypowiedź] [wypowiedź] // Kaszëbë. - 1960, nr 7, s. 3
    * Odp. na pytanie w ankiecie "To lubię": "Którą z książek wydanych przez literatów Wybrzeża uważam za najlepszą i dlaczego?".


  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Lesław Miller // Wiadomości Legnickie : Tygodnik Ziemi Legnickiej. - 1961, nr 10 , s. 3

  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Sławomir Sierecki // Wieczór Wybrzeża. - 1962, nr 108, s. 2

  1. Jerzy Afanasjew [wypowiedź]. - Rubryka: Literaci o sobie // Litery. - 1963, nr 2, s. 33
    * Wypowiedź m.in. J.A. nt. planów artystycznych w 1963 r.


  1. Literaci o sobie [wypowiedź] // Litery. - 1963, nr 2, s. 33
    * M.in. wypowiedź J.A.


  1. Jerzy Afanasjew [wypowiedź w ankiecie]. - Fot. // Współczesność. - 1964, nr 13, s. 4
    * Obszerna wypowiedź J.A. w ankiecie redakcyjnej dot. własnej drogi twórczej pisarzy i perspektyw literatury polskiej.
    * Dat.: 24.05.1964.


  1. Ulubiona książka mojego dzieciństwa i obecnie [wypowiedź w ankiecie] // Panorama Północy. - 1965, nr 19, s. 7

  1. W malowanej wieży [wywiad] / [z Aliną i Jerzym Afanasjewami] rozm. Tadeusz Rafałowski. - Fot. // Głos Wybrzeża. - 1965, nr 19, s. 5-6

  1. [Wypowiedź] [wypowiedź] // Kultura. - 1965, nr 16, s. 10
    * Wypowiedź nt. reżyserowanej przez siebie sztuki Sławomira Mrożka "Indyk" w Teatrze Nowym w Łodzi. Z notą.


  1. Balet "Pancernik Potiomkin" [wywiad] // Ekran. - 1967, nr 45, s. 14-15
    * Dot. inscenizacji w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.


  1. Kolorowy obłok nad wieżą [wywiad] / rozm. [Tadeusz Rafałowski]. - Fot. // Głos Wybrzeża. - 1967, nr 209, s. 4
    * Podpisane: Raf.


  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Ludmiła Kosycarz // Głos Wybrzeża. - 1967, nr 2, s. 4

  1. O teatrze studenckim mówi Jerzy Afanasjew [wypowiedź] / oprac. Dorota Giełdzik // Politechnik. - 1968, nr10, s. 4

  1. Film regionalny [wywiad] / rozm. Elżbieta Smoleń-Wasilewska // Film. - 1970, nr 2, s. 10-11

  1. Moich dziesięć książek [ankieta] // Orientacja. - 1970, nr z IV-V, 10-14

  1. [Wypowiedź] [wypowiedź]. - Rubryka; Nasi autorzy o sobie. - Fot. // Karuzela. - 1971, nr 8, s.10

  1. Szansa autonomii [wypowiedź] // Kultura. - 1972, nr 11, s. 8
    * Wypowiedź m.in. J.A. w drukowanej w kilku numerach Kultury dyskusji pt. Raport o stanie kultury.


  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Krystyna Celichowska // Wieczór Wybrzeża. - 1972, nr 231, s. 3

  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Konrad Eberhardt. - Fot. // Ekran. - 1973, nr 22, s. 3-5

  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Jacek Kowal // Wiadomości (Wrocław). - 1973, nr 3, s. 14

  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Stanisław Majewski // Gromada Rolnik Polski. - 1973, nr 1, s. 5-7

  1. ... o swych wcieleniach [wywiad] / rozm. Andrzej Wróblewski. - Rubryka: Mówią Życiu. - Fot. // Życie Warszawy. - 1974, nr 164, s. 7
    * Podpisane: Ibis.


  1. Rozmawiamy z Jerzym Afanasjewem naczelnym reżyserem Gdańskiego Ośrodka Telewizyjnego [wywiad] / rozm. Piotr Słowikowski. - Fot. // Scena. - 1974, nr 9, s. 19-20

  1. W warsztatach pisarzy Wybrzeża [wypowiedź] / rozm. Izabella Trojanowska // Głos Wybrzeża. - 1974, nr 227, s. 5
    * Podpisane: I.T.
    * Wypowiedzi 14 pisarzy Wybrzeża, m.in. J.A.


  1. [Wypowiedź] [wypowiedź] // Przekrój. - Nr 1574 (1974), s. 10-11
    * Wypowiedź w ankiecie "Jestem ojcem...".


  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Bogdan Danowicz // Tydzień (Poznań). - 1975, nr 25, s. 16

  1. ...całe życie pod górę : rozmowy z pisarzami [wywiad] / rozm. Ewa Moskalówna. - Fot. // Głos Wybrzeża. - 1976, nr 97, s. 5

  1. Drążyć skałę... [wywiad] / rozm. L[udmiła] Kosycarz // Głos Wybrzeża. - 1976, nr 40, s. 5
    * Dot. gdańskiego koła Stowarzyszenia Filmowców Polskich.


  1. [Wypowiedź] [wypowiedź] / oprac. LK.-Koś.. - Fot. // Głos Wybrzeża. - 1976, nr 217, s. 5
    * Wypowiedzi gdańskich pisarzy, m.in. J.A., w związku z VII Dekadą Pisarzy Wybrzeża.


  1. [Wypowiedź] [wypowiedź] // Poezja. - 1976, nr 7-8, s. 154-155
    * O własnej twórczości.


  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Ewa Moskalówna // Głos Wybrzeża. - 1976, nr 97, s. 5

  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Sławomir Sierecki // Wieczór Wybrzeża. - 1976, nr 201, s. 3
    * Podpisane: Sier.
    * Przed Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.


  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Marcin Okoński // Wariant Jesienny : wydanie jednorazowe [Gdańsk]. - 1977
    * Jednodniówka wydana przez KSW Żak.


  1. Fantazja wyzwolona [wywiad] / rozm. Rita Gołębiowska. - Fot. // Tygodnik Kulturalny. - 1978, nr 7, s. 7

  1. Punkty widzenia [wypowiedź] // Czas. - 1978, nr 42, s. 28
    * Dot. profilu czasopisma Punkt.


  1. Z Bim-Bomu do telewizji [wywiad] / rozm. Marian Terlecki. - Fot. // Polityka. - 1978, nr 10, s. 8

  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Rita Gołębiowska. - Fot. // Tygodnik Kulturalny. - 1978, nr 7, s. 7

  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Marian Terlecki. - Fot. // Polityka. - 1978, nr 10, s. 8

  1. Najbliższy jest mi nadrealizm [wywiad] / rozm. Lesław Jerzy Ordan. - Fot. // Fakty. - 1979, nr 11, s. 7, 10

  1. Z pozycji świadka [wywiad] / rozm. Włodzimierz Amerski. - Fot. // Wieczór Wybrzeża. - 1979, nr 272, s. 3-4
    * Dot. realizacji spektaklu TV "Proces Alberta Forstera".


  1. [Wypowiedź] [wypowiedź] / not. Anna Kościelecka // Głos Wybrzeża. - 1979, nr 231, s. 6
    * Dot. aktualnych prac J.A.


  1. Ankieta : w jednym zdaniu (wspomnienie o "Przekroju") [wypowiedź] // Przekrój. - Nr 1829 (1980), s. 20

  1. Na warsztacie naszych twórców [wypowiedź] / [oprac.] a.z. // Dziennik Bałtycki. - 1980, nr 105, s. 4
    * M.in. krótka wypowiedź J.A. nt. bieżącej twórczości.


  1. Oświadczenie [oświadczenie] // Dziennik Baltycki. - 1980, nr 251 (17.11), dod. Samorządność, nr 2, s. 3
    * Krótkie oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy TV w Gdańsku popierające strajkujących przedstawicieli służby zdrowia, oświaty i kultury oraz postulat przeznaczenia % budżetu na kulturę. Podpisał J.A. (prezes SFP przy TV w Gdańsku).


  1. Przez ogród fikcji, kreacji i przeżyć [wywiad] / rozm. Małgorzata Sokołowska. - Fot. // Czas. - 1980, nr 22, s. 26

  1. Spotkania z pisarzem [wypowiedź] / oprac. Andrzej Mętlewicz // Dziennik Bałtycki. - 1980, nr 123 (31.05-1.06), s. 4
    * Wypowiedzi wybrzeżowych pisarzy (Stanisława Fleszarowa-Muskat, Jacek Kotlica, Janina Wieczerska, Teresa Ferenc, J.A.) nt. spotkań autorskich.


  1. W jednym zdaniu : (Wspomnienie o Przekroju) [wypowiedź w ankiecie] // Przekrój. - Nr 1829 (1980),  , s. 20

  1. Wybór, pasja, przygoda [wywiad] / rozm. Wiesława Czapińska. - Fot. // Ekran. - 1980, nr 22, s. 8

  1. [Oświadczenie] [oświadczenie] // Dziennik Bałtycki. - 1980, nr 251, s. 3
    * Tekst oświadczenia Koła Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Gdańsku w związku ze strajkiem Stoczni Gdańskiej im. Lenina w Gdańsku; podpisał J.A. (prezes Koła).


  1. [Wypowiedź] [wypowiedź] // Ekran. - 1980, nr 32, s. 5
    * W cyklu pt. "Telewizja naszych możliwości".


  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Beata Sowińska. - Fot. // Życie Warszawy. - 1980, nr 111, s. 7

  1. [Wypowiedź] [wypowiedż] // Sztandar Młodych. - 1981, nr 123, s. 1, 3
    * Dot. Festiwalu Filmowego w Cannes i przyznaniu Złotej Palmy "Człowiekowi z żelaza" w reż. Andrzeja Wajdy.


  1. [Wywiad [wywiad] / rozm. Henryk Tronowicz. - Fot. // Ekran. - 1981, nr 31, s. 18
    * M.in. o teatrze TV w OTV Gdańsk.


  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Barbara Henkel // Echo Dnia [Kielce]. - 1981, nr 216, s. 4

  1. Nie ma kolorowych chmur [wywiad] / rozm. Anna Jęsiak // Dziennik Bałtycki. - 1991, nr 131, s. 5

  1. Wojciecha Wiśniewskiego wywiady z pisarzami : Jerzy Afanasjew (1932-1991) : świat nie jest taki zły [wywiad] / rozm. Wojciech Wiśniewski // Tygodnik Solidarność. - 1991, nr 47, s. 15




OPRACOWANIA



Bibliografie, słowniki, historie literatury



  1. Kowalewska Maria.  Jerzy Afanasjew [sylwetka pisarza] // W: Kowalewska Maria [oprac.].  Gdańsk literacki. - Gdynia : Wydaw. Morskie, 1964. - S. 95-99
    * Na s. fot. J.S.


  1. Bartelski Lesław M..   [hasło] // W: Bartelski Lesław M. (oprac.).  Polscy pisarze współcześni. - Warszawa, 1970
    Wyd. 2, poszerz. - Warszawa : Agencja Autorska, 1972. - S. 9 ; Wyd. 3, poszerz. - Warszawa : Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1977. - S. 9 ; Polscy pisarze współcześni 1939-1991 : leksykon. - Warszawa : PWN, 1995. - S. 2-3

  1. Bożychowski Jan.  Jerzy Afanasjew [nota biograficzno-bibliograficzna] // W: Bożychowski Jan.  Pisarze Pomorza Gdańskiego : informator biograficzno-bibliograficzny. - Gdańsk : Wojewódzka Biblioteka Publiczna : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Zarząd Okręgu, 1975. - S. 15-18
    * Własc. nazwsko autora: Edmund Puzdrowski. * Uzupełnienie do informatora: Chilla Jolanta, Woźniak Anna. Twórczość pisarzy Wybrzeża w latach 1975-1978. - Gdańsk : Wojewódzka Biblioteka Publiczna, 1978. - S. 9


  1. Chilla Jolanta; Radziszewska Teresa; Woźniak Anna.  Jerzy Afanasjew : (Afanasjew z Sopotu) [hasło] // W: Chilla Jolanta, Radziszewska Teresa, Woźniak Anna, [współpraca] Lucyna Żuk.  Dorobek twórczy pisarzy Wybrzeża Gdańskiego 1945-1980 / przedm. Sławomir Sierecki. - Gdańsk : Wojewódzka Bibiblioteka Publiczna w Gdańsku, 1981. - S. 17-22
    * Bibliografia podmiotowo-przedmiotowa liczy 102 poz.


  1. Afanasjew Jerzy [hasło biograficzne] // W: Kto jest kim w Polsce 1984. Edycja I. - Warszawa : Wydaw. Interpress, 1984. - S. 14
    ISBN 83-223-2073-6

  1. Niewiadowski Andrzej.  Jerzy Afanasjew // W: Niewiadowski Andrzej.  Polska fantastyka naukowa : przewodnik : 1945-1985. - Warszawa : Iskry, 1987

  1. Kordel Jan Krzysztof.  Afanasjew Jerzy [hasło biograficzne] // W: Słownik biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego / pod red. Zbigniewa Nowaka. Suplement I. - Gdańsk : Gdańskie Towarzystwo Naukowe : Uniwersytet Gdański, 1998. - S. 18-19
    ISBN 83-87359-20-3

  1. Socha Ryszarda.  Afanasjewowie [hasło] // W: Socha Ryszarda.  Nowy bedeker sopocki. - Gdansk : Polnord Wydaw. Oskar, 1998. - S. 8-11 : fot.
    ISBN 83-86181-39-7

  1. Rydlewska Ewa.  Afanasjew Jerzy [hasło encyklopedyczne] // W: Literatura polska XX wieku / red. nauk. Artur Hutnikiewicz, Andrzej Lam. t. 1, A-O : PWN, 2000. - S. 3
    ISBN 83-01-13028-8 [t.1]

  1. Adrjański Zbigniew.  Afanasjew Jerzy [nota biograficzna] // W: Adrjański Zbigniew.  Kalejdoskop estradowy. - Warszawa : Bellona, 2002. - S. 31

  1. Afanasjew Jerzy [hasło słownikowe] // W: Słownik dziennikarzy i publicystów Pomorza 1945-2005 / [zespół red. Grażyna Bral i in.]. - Gdańsk : Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Oddział Morski, 2008. - S. 9-10: s. 15

  1. Flisikowska Anna.  Afanasjew Jerzy [informacje w tekście] // W: Flisikowska Anna.  Gdańsk literacki. - Gdańsk : Wydaw. Mestwin : Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, 2011. - S. 33-34, 43-44, 47, 53, 55, 58, 74-75, 78, 80, 84, 122, 126, 131, 136, 143, 147

Opracowania ogólne



  1. Suchomska-Chabior Alina. Jerzy Afanasjew - biografia literacka [praca magisterska] / pod kierunkiem Andrzeja Bukowskiego. - Gdańsk : Uniwersytet Gdański, Zakład Historii Literatury i Kultury Pomorza XIX i XX wieku, Instytut Filologii Polskiej, 1982

  1. Ziegenhirte Julia: Marnują się talenty : awangarda artystyczna spod znaku Bim-Bomu [artykuł] // Dziennik Bałtycki. - 1957, nr 83, dod. Rejsy, nr 14 (7.04), s. 7-8
    * M.in. wypowiedzi J.A. o potrzebie stworzenia eksperymentalnego studia filmowego na Wybrzeżu.


  1. Bonar Stefan: Afanasjew [artykuł] // Dookoła świata. - 1959, nr 286, s. 3-4, 14-15

  1. Mała encyklopedia humoru i satyry pod redakcją Ludwika Górskiego // Szpilki. - 1960, nr 10, s. 5

  1. Błoński Jan. Zmiana warty [szkice]. - Warszawa PIW, 1961. - S. 100-103 [w rozdz. "Mit odrębności"]
    * Fragment rozdz. "Mit odrębności" dot. twórczości J.A.


  1. Fornalczyk Feliks. Znaki życia : szkice. - Poznań : Wydaw. Poznańskie, 1961. - S. 106-109
    * M.in. o twórczości J.A.


  1. Grześczak Marian: Afanasjew z Sopotu [artykuł] // Nowa Kultura. - 1962, nr 34, s. 2, 6

  1. Gajos Michał: [Artykuł] [artykuł] // Politechnik. - 1963, nr 35-36, s. 5
    * Dot. występu Cyrku Rodziny Afanasjeff na Festiwalu Teatrów Studenckich w Łodzi.


  1. Kiedrowski Jan: Trzej poeci : pisarze Wybrzeża // Głos Wybrzeża. - 1963, nr 165, s. 4-5
    * Cykl kilkunastu artykułów w Głosie Wybrzeża prezentujących sylwetki pisarzy regionu. Odcinek w nr. 165 poświęcony J.A., Zbigniewowi Szymańskiemu i Stanisławowi Dąbrowskiemu.


  1. Klima IvanNávštěva u nesmrtelné tetky : polské zápisky. - Praha : Mladá fronta, 1965
    * Fragm. dot. J.A.


  1. Kolińska Krystyna: [Artykuł] [artykuł]. - Fot. // Światowid. - 1965, nr 16-17, s. 15
    * Podpisane: K.Kol.


  1. Kowalewska Maria: Mały słownik pisarzy Polski Północnej: Jerzy Afanasjew [nota biograficzna] // Pomorze. - 1966, nr 1, s. 4
    * W 20 kolejnych numerach Pomorza autorka prezentuje sylwetki kilkudziesięciu pisarzy Polski Północnej. W pierwszej części cyklu - m.in. J.A.


  1. Ruppeldt Miloš: [Artykuł] [artykuł] // Revue Svetovej Literatúry (Bratislava). - 1967, nr 2, s. 60-63

  1. Cybulski Andrzej. Pokolenie kataryniarzy. - Gdynia : Wydaw. Morskie, 1968. - Wyd. 2 Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1989
    * Szczególnie rozdz. pt. Świat nie jest taki zły : rodzina Afanasjew w świetle rampy", s. 26-33 [w wyd. 2].


  1. Czermińska Małgorzata: Rozwój gdańskiego środowiska poetyckiego [artykuł] // Gdański Rocznik Kulturalny. - T. 4 (1969), s. 45-99 [o J.A. na s. 70-72]

  1. Waczków Józef: Poliszynel z Sopotu [artykuł] // Radar. - 1970, nr 2, s. 14-16
    * Zawiera fragmenty wypowiedzi J.A.


  1. Zagroba Bogdan: [Nota] [nota]. - Fot. // Magazyn Filmowy. - 1970, nr 49, s. 3
    * Nota biograficzno-informacyjna.


  1. Sowianka Antonina: Serce morza : Jerzy Afanasjew w Norwegii [artykuł - wywiad] // Litery. - 1971, nr 4, s. 13-14
    * O pobycie J.A. w Norwegii na trzymiesięcznym stypendium rządu norweskiego. Wypowiedzi J.A. częściowo streszczone przez autorkę, częściowo przytoczone.


  1. Jerzy Afanasjew. - Cykl: Spotkanie z pisarzem // TVP I, 1972 (13.08), 30 min
    * Rec. programu: [Knade Tadeusz] (TKN) // Głos Wybrzeża. - 1972, nr 193, s. 3


  1. Gerould Daniel Charles: Bim-Bom and the Afanasjew Family Circus [artykuł] // The Drama Review [Nowy Jork]. - T.18 (1974), nr 1, s. 99-103

  1. Jerzy Afanasjew [audycja radiowa]. - Cykl: Wieczór autorski // PR II. - 1975, 23.08, 75 min

  1. Jerzy Afanasjew [nota biograficzna]. - Cykl: Gdańscy literaci. - Fot. // Dziennik Bałtycki. - 1976, nr 30 (6-8.02), s. 5
    * Pierwszy odc. cyklu pt. "Gdańscy literaci" prezentującego sylwetki wybrzeżowych pisarzy. Oprócz J.A. w I odc. przedstawiono sylwetki L. Bądkowskiego, M. Boduszyńskiej-Borowikowej, K.O. Borchardta. Teksty zawierają także krótkie wypowiedzi autorów.


  1. Kruszewska Mirosława: Od jarmarcznej budy do telewizyjnego ampeksu : teatralne ścieżki Jerzego Afanasjewa [artykuł] // Punkt. - [Nr] 1 (1978), s. 98-107

  1. Lewandowski Tadeusz: Ucywilizowany czyli o Afanasjewie [artykuł] // Literatura. - 1978, nr 3, s. 12

  1. Skotnicka Gertruda: Gdańscy pisarze dzieciom i młodzieży [artykuł] // Bibliotekarz Gdański i Elbląski. - 1979, nr 3, s. 6-15
    * Fragm. dot. J.A.


  1. [Nota] [nota]. - Fot. // Głos Wybrzeża. - 1980, nr 70, s. 3
    * Nota o twórczości.


  1. [Nota] [nota]. - Fot. // Teatr. - 1980, nr 12, s. 25
    * Nota o uroczystości 25-lecia pracy literackiej.


  1. Kwiatek Jerzy: Wrastanie w pejzaż : Jerzy Afanasjew : rozległość zainteresowań [artykuł] // Trybuna Ludu. - 1980, nr 62, s. 6

  1. Nowicki Krzysztof: Afanasjew [artykuł] // Fakty. - 1981, nr 46, s. 8

  1. Gostkowski Stanisław: Jerzy Afanasjew [szkic] // Poezja. - 1982, nr 7, s. 53-60

  1. Żurowski Andrzej: Afanasjew Jerzy [szkic] // Fakty. - 1982, nr 26, s. 11, 13
    * Dot. twórczości reżyserskiej J.A.


  1. Żurowski Andrzej. Za wcześnie [szkic] // W: Żurowski Andrzej. Ludzie w reflektorach. - Warszawa : Czytelnik, 1982. - S. 272-288
    * Dot. inscenizacji teatralnych J.A.


  1. Kuncewicz Piotr: Gdańszczanie. - Cykl: Agonia i nadzieja (Literatura polska 1918-1986; 150) [artykuł] // Przegląd Tygodniowy. - 1986, nr 38, s. 13

  1. Suchomska-Chabior Alina. Jerzy Afanasjew - poeta i prozaik [artykuł] // W: Literatura gdańska i ziemi gdańskiej po roku 1945. T. 2, praca zbiorowa pod red. Andrzeja Bukowskiego. - Gdańsk : Wydaw. Morskie, 1986. - S. 237-272

  1. Błażejewski Michał. Studencki Gdańsk teatralny [artykuł] // W: Gdańsk teatralny : historia i współczesność / red. Jan Ciechowicz. - Gdańsk, 1988

  1. Błażejewski Michał. Studencki Gdańsk teatralny [artykuł] // W: Gdańsk teatralny : historia i współczesność / pod red. Jana Ciechowicza przy współpracy Haliny Kasjaniuk. - Gdańsk : Państwowy Teatr Wybrzeże, 1988. - S. 94-103
    * Fragment dot. Cyrku Rodziny Afanasjeff na s. 160. Na s. 99 plakat programu "Tralabomba".Wzmianka o J.A. także na s. 98, we fragmencie dot. Bim-Bomu.


  1. Fedorowicz Jacek. O Bim-Bomie nieco inaczej [artykuł] // W: Gdańsk teatralny : historia i współczesność / pod red. Jana Ciechowicza przy współpracy Haliny Kasjaniuk. - Gdańsk : Państwowy Teatr Wybrzeże, 1988. - S. 114-120.
    * Niewielki fragment dot. J.A. (s. 117). m.in. "Stylistyka Bim-Bomu nie miała nic wspólnego ze stylistyką poety Afanasjewa. Owszem, jego poezja była częścią składową, ale nie dominowała (...)".


  1. Kochanowski Mieczysław. Radość poważna [wspomnienia]. - Gdańsk : Wydaw. Morskie, 1989. - 166 s. [J.A. na s. 22-23, 30-31, 52, 60-61, 78, 83, 104, 117, 119-123, 129, 139, 147, 148.
    * Dat.: Gdańsk - Sopot, 1985-1986.
    * We wspomnieniach dot. Bim-Bomu i pokolenia młodej inteligencji l. 50. XX w. fragmenty i wzmianki o J.A. Autor był jednym z twórców Bim-Bomu, studentem architektury na Politechnice Gdańskiej, a później wykładowcą.


  1. Jerzy Afanasjew [artykuł redakcyjny]. - Fot. // Dziennik Bałtycki. - 1991, nr 226 (27.09), s. 1-2

  1. Jerzy Afanasjew nie żyje [nota redakcyjna] // Głos Wybrzeża. - 1991, nr 225, s. 2

  1. [Jerzy Afanasjew] [artykuł redakcyjny] // Głos Wybrzeża. - 1991, nr 225, s. 2
    8Artykuł po śmierci pisarza.


  1. Bratkowski Stefan: I tylko nie ma Afanasjewa [artykuł] // Gazeta Wyborcza. - 1991, nr 226 A, s. 3

  1. Danowicz Bogdan: O Jerzym Afanasjewie [artykuł] // Życie Warszawy. - 1991, nr 240, s. 9

  1. Dobosz Henryka: Pożegnanie z Jurkiem Afanasjewem [artykuł] // Gazeta Gdańska. - 1991, nr 225, s. 2

  1. Fac Boleslaw: Nasz przyjaciel - Jurek Afanasjew [wspomnienie] // Potop. - 1991, nr 17-18, s. 11

  1. Fedorowicz Jacek: Fonsio [artykuł] // Gazeta Gdańska. - 1991, nr 232, s. 3

  1. Fedorowicz Jacek: Fonsio [artykuł] // Przegląd Polski = Polish Review. - 1991, nr z 17.10, s. 16

  1. hd [oprac.]: Ostatnia droga Jerzego Afanasjewa // Gazeta Gdańska. - 1991, nr 230, s. 1

  1. Skutnik Tadeusz: Clown, arlekin, linoskoczek [artykuł] // Tygodnik Gdański. - 1991, nr 37, s. 13
    * Artykuł o twórczości Jerzego Afanasjewa z fragmentem utworu pt. "Biblioteka".


  1. Wasielewski Dariusz: Afanasjew z Sopotu [wspomnienie]. - Fot. // Tygodnik Gdański. - 1991, nr 40, s. 2

  1. Wieczerska Janina: I znowu jest nas o jednego mniej... // Gazeta Gdańska. - 1991, nr 227, s. 3
    * Wspomnienie o J.A.


  1. Żakiewicz Zbigniew: Jurek Afanasjew. Wilno 11.09.1932 - Sopot 26.09.1991 // Gwiazda Morza. - 1991, nr 20, s. 8

  1. Kasjaniuk Halina: Teatr Jerzego Afanasjewa [artykuł] // Gdański Rocznik Kulturalny - T. 14 (1992), s. 110-125

  1. Kietrys Alina: Legenda ucukrowana : Mag z Sopotu [artykuł] // Głos Wybrzeża. - 1992, nr 208, s. 6
    * Rec. filmu dokumentalnego o J.A. pt. "Mag z Sopotu".


  1. Miklaszewski Krzysztof [reż.]. Mag z Sopotu [film dokumentalny] / scenariusz i reż. Krzysztof Miklaszewski ; współpraca Jerzy Afanasjew jr. zdjęcia Wojciech Ostrowski. - 1992, 53 min

  1. Skotnicka Gertruda: Afanasjew z Sopotu - dzieciom [artykuł] // Gdański Rocznik Kulturalny - T. 14 (1992), s. 95-109

  1. Suchomska-Chabior Alina: "Wyzwolony kreślę te znaki..." : o twórczości Jerzego Afanasjewa [artykuł] // Gdański Rocznik Kulturalny. - T. 14 (1992), s. 69-94
    * Datowane: styczeń 1990.


  1. Zbierski Paweł: Film niezwyczajny : Afanasjew czeka na kolaudacje // Gazeta Wyborcza. - 1992, dod. Gazeta Morskie, nr 246, s. 2
    * Dot. filmu o J.A.


  1. Afanasjew z Sopotu 1993 / red. i wybór materiałów Małgorzata Abramowicz, Elżbieta Kościukiewicz-Roeding ; projekt okł. i oprac. graficzne Władysław Kawecki [rys. Jerzy Afanasjew, Daniel Mróz, Alina Afanasjew, Jerzy Krechowicz, Kazimierz Wiśniak, Andrzej Majewski, Jacek Fedorowicz ; tekst Ewa Nawrocka [i in.] [katalog wystawy]. - Gdańsk : Wydaw. Marpress, 1993. - 35 [52] s., 22 s. tabl. : il. ; 21x20 cm. - ISBN 83-85349-19-7
    Zawiera: S. 5-24: Nawrocka Ewa. Jerzy Afanasjew (ur. 11.09.1932 r. Nowa Wilejka - zm. 26.09.1991 r. Sopot ; s. 26-32: Fedorowicz Jacek. Związek młodzieży bimbomowej ; S. 33-36: Słojewska Halina. Właśnie tak widzę Jerzego... [inc.] ; [s. 37:] Międzyrzecki Artur. Był jednym z dobrych duchów... - [S. 38-62: teksty utworów J.A. i reprodukcje 14 prac plastycznych, głównie akwerele]. - [S. 63-64: Biogram J.A]. - [S. 65-104: 44 fot. cz.-b. i fragmenty tekstów J.A., m.in. z książek "Sezon Kolorowych Chmur", "Każdy ma inny świt"]. - [S. 105-11:] Majda-Boj Beata (oprac.): Bibliografia prac Jerzego Afanasjewa: Publikacje książkowe (31 poz.); Wspólnie z Aliną Afanasjew (2 poz.) ; Udział w publikacjach zbiorowych (19 poz.) Twórczość dramaturgiczna (8 poz.) ; Wspólnie z Aliną Afanasjew (3 poz.) ; Zrealizowane scenariusze filmowe (16 poz.) ; Reżyseria teatralna (9 poz.) ; Reżyseria filmowa (6 poz.) ; Reżyseria - Teatr Telewizji (26 poz.) ; Ważniejsze prace o twórczości J. Afanasjewa (47 poz.).
    * Katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Scenariusz wystawy: Alina Afanasjew, Jerzy Afanasjew jr., Małgorzata Abramowicz, Elżbieta Kościukiewicz-Roeding.


  1. Abramowicz Mieczysław: Afanasjew z Sopotu [artykuł] // Gazeta Wyborcza. - 1993, dod. Gazeta Morska, nr 135, s. 3

  1. Bratkowski Stefan: Wdzięk, gorycz i bogactwo duszy Jerzego Afanasjewa [artykuł] Życie Warszawy. - 1993, nr 165, dod., s. 6-7
    * Sprawozdanie z otwarcia wystawy "Afanasjew z Sopotu", zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Gdańsku w pałacu Opatów w Oliwie w czerwcu 1993.


  1. Fedorowicz Jacek: Afanasjew i Związek Młodzieży Bimbowej [artykuł] // Przegląd Polski = Polish Review. - 1993, nr z 27.05, s. 16

  1. Kuczkowski Krzysztof: Coś tak niematerialnego // Topos. - 1993, nr 3, s. 9

  1. Skutnik Tadeusz: Afanasjew z Sopotu // Dziennik Bałtycki. - 1993, nr 170, s. 6
    * Podpisane: ts.


  1. Ubertowska Aleksandra: Magiczny artysta : sobota Afanasjewa - jabłonie zakwitły // Gazeta Gdańska. - 1983, nr 113, s. 1-2
    * O wystawie pt. "Afanasjew z Sopotu".


  1. Ojciec : o Jerzym Afanasjewie z Jerzym Afanasjewem jr. rozmawia Henryka Dobosz // Tytuł. - 1996, nr specjalny, s. 5-18

  1. Rozmarynowska Magda: Podwójny klucz do cyrku : rodzina Afanasjewów prezentuje // Gazeta Wyborcza. - 1997, dod. Gazeta Morska, nr 201, s. 5

  1. Radziwon Marek: Co się stało z naszą klasą? (słownik przypadkowy) // Dialog. - 1998, nr 4, s. 133-144
    * M.in. hasło: Jerzy Afanasjew.


  1. Nawrocka Ewa. Był sobie cyrk... Cyrk Rodziny Afanasjeff [artykuł] // W: Gdańskie teatry osobne / red. Jan Ciechowicz, Andrzej Żurowski. - Gdańsk, 2000. - S. 27-44

  1. Owczarski Wojciech. Komu bije dzwon? : Bim-Bom [artykuł] // W: Gdańskie teatry osobne / pod red. Jana Ciechowicza i Andrzeja Żurowskiego. - Gdańsk : Wydaw. Uniwersytetu Gdańskiego, 2000. - S. 11-17
    * O Bim-Bomie w tonie antyapologetycznym - "poczciwa amatorszczyzna", "jarmarczno-infantylna poetyka", "epatowanie infantylnością" itp.


  1. Poeta satyryczny [artykuł] // Trybuna. - 2001, nr 225, s. 15
    * W dziesiątą rocznicę śmierci J.A.


  1. Afanasjew Alina. Książęta i żebracy. - Gdańsk : POLNORD - Wydaw. OSKAR, 2003
    * Fragmenty (niewielkie) autobiograficznej książki Aliny Afanasjew dot. J.A.


  1. Chrzanowski Tadeusz. Studencki teatrzyk Bim Bom : minęło 50 lat... - Gdańsk : [b.w.], 2004. - 59 s.
    * M.in. o J.A.


  1. Muller Anna: Pokolenie kataryniarzy, czyli teatrzyk Bim-Bom [artykuł] // Pomerania. - 2005, nr 5, s. 38-45
    * Artykuł dot. teatru Bim-Bom; wzmianki o J.A., cytaty i wypowiedzi.


  1. Kordel Jan Krzysztof [oprac.]. Katalog rękopisów Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk. [4], Sygnatury MS 6124 - 6321 : spuścizna Jerzego Afanasjewa [katalog rękopisów] / oprac. Jan Krzysztof Kordel. - Gdańsk : Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk, 2007. - 269 s., 14 s. tabl. : il. ; 24 cm. - ISBN 5881900413

  1. Nawrocka Ewa. Afanasjew z Sopotu [artykuł] // W: Sopot w literaturze, literatura w Sopocie / pod red. Janusza Mosakowskiego, Artura Nowaczewskiego, Svetlany Pavlenko i Radosława Młynarczyka. - Gdańsk : , Sopot : Wydaw. Uniwersytetu Gdańskiego, 2019. - S. 65-73

  1. Bobka Lesław: Afanasjew! [artykuł] // Tydzień Polski (Londyn). - 2011, nr 42, s. 11
    * Z okazji 30 rocznicy śmierci J.A..


  1. Kaczorowski Tomasz: Cyrk rodziny Afanasjew : autorskie przedsięwzięcie zapomnianego sopockiego artysty, Jerzego Afanasjewa [artykuł] // Próby : nieregularnik filologiczny : pismo studentów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. - Nr 4 (2016), s. 209-219

  1. Pewińska Gabriela. Jerzy Afanasjew : pisarz, poeta, reżyser : rozmowa z Ryszardem Ronczewskim, szwagrem Jerzego Afanasjewa [wywiad] // W: Pewińska Gabriela, Antoniewicz Grażyna. Sopot : śladami znanych ludzi. - Gdańsk : Polska Press Sp. z o.o., 2019. - S. 7-12
    * Dat.: Sopot, 2015.


  1. Nowicka Katarzyna. Poetyzowanie zwyczajności PRL-u w studenckich teatrach Wybrzeża: Co To, Bim-Bom, Cyrk Rodziny Afanasjeff. - Gdańsk : Wydaw. Naukowe Katedra, 2020.- 535 s.
    * Liczne wzmianki i fragmenty dot. J.A. oraz rozdział pt. Cyrk Rodziny Afanasjeff - królestwo wyobraźni i groteski (s. 411-477).


  1. Ronczewski Ryszard. Za kurtyną czasu / Ryszard Ronczewski w rozmowie z Gabrielą Pewińską. - Sopot ; Muzeum Sopotu, 2020. - 95 s.
    * Fragmenty dot. J.A., a zwłaszcza Cyrku Rodziny Afanasjeff (s. 68-74).


Pomniejsze materiały biograficzne



  1. P.G.: 3 : 0 dla Akademii Medycznej [artykuł - sprawozdanie] // Dziennik Bałtycki. - 1954, nr 100 (28.04), s. 3
    * Relacja z eliminacji studenckich zespołów świetlicowych (chóralnych, tanecznych i recytatorskich) reprezentujących trójmiejskie uczelnie; impreza odbyła się 25.04 w Teatrze Wielkim w Gdańsku. W kategorii "deklamacja indywidualna" II miejsce zdobył J.A. z PG.


  1. Wyniki III Gdańskiego Konkursu Literackiego [nota] // Dziennik Bałtycki. - 1957, nr 146, s. 2
    * W kategorii "opowiadanie" J.A. otrzymał jedną z trzech równorzędnych nagród II za utwór "Srebrny most" (godło "Rzeka", nagroda 3000 zł). Współlaureaci: Lech Bądkowski ("Legenda o miłości"), Halina Urbaniak-Czychowska ("Nocą znika horyzont"). Jury: Róża Ostrowska (ZLP), Tadeusz Wilga (Wydział Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku), Atalia Buksdorf (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich).


  1. (x): Czwórka z Bim-Bomu wróciła z podróży dookoła Europy : jeden uciekł w Londynie... : ciotka zamiast Chaplina : siwy włos najmodniejszy [artykuł] // Dziennik Bałtycki. - 1957, nr 224 (20.09), s. 1
    * Inf. o powrocie do Warszawy czterech osób z Bim-Bomu, które odbyły "zielonym renaultem" podróż dookoła Europy; także krótkie wypowiedzi uczestników. Trasa: Warszawa - Praga - Wiedeń - Zurych - Bazylea - Mediolan - Cannes - Paryż - Bruksela - Londyn - Bruksela - Berlin - Warszawa (26 tys. km). Uczestnicy: J.A., Krystyna Sokołowska-Bielicka, Wowo Bielicki, Witold Leszczyński; Jacek Fedorowicz wrócił z Londynu statkiem.


  1. Dziś Afanasjew [nota] // Dziennik Bałtycki. - 1958, nr 107 (7.05), s.
    * Zapowiedź spotkania autorskiego J.A. w kawiarni KSW Żak w Gdańsku.


  1. I: Wojewódzki konkurs literacki : nagrody w dziedzinie prozy, dramatu i poezji [nota] // Dziennik Bałtycki. - 1958, nr 275 (19.11), s. 2
    * J.A. (godło: "Latawiec") otrzymał wyróżnienie (1000 zł) w dziale prozy za opowiadanie "Kur" oraz II nagrodę (3000 zł) w dziale dramatu (godło: "Bałtyk") za "Scenariusze filmowe". Jury: Maria Kowalewska (Wydaw. Morskie), Zygmunt Hübner (Teatr Wybrzeże), Jerzy Kwiatkowski (krytyk literacki), Tadeusz Wilga (Wydział Kultury WRN).


  1. Jerzy Afanasjew i jego listy do Przekroju [nota] // Dziennik Bałtycki. - 1959, nr 124 (26.05), s. 6
    * Zapowiedź spotkania autorskiego J.A. w Klubie SARP, w strzelnicy św. Jerzego w Gdańsku.


  1. Wieczór autorski [nota] // Dziennik Bałtycki. - 1959, nr 23 (28.01), s.
    * Zapowiedź wieczoru autorskiego J.A. w KSW Żak, 29.01.1959.


  1. [Nagroda Szkoły Grafomanów] [nota] // Głos Wybrzeża. - 1959, nr 21, s. 3
    * Laureaci nagrody w dziedzinie literatury za 1958: J.A. i Kiejstut Bereźnicki


  1. (t): Zaklęta królewianka [nota] // Dziennik Bałtycki. - 1959, nr 309 (27-28.12), s. 4
    * Inf. o ukazaniu się w wersji książkowej baśni Lecha Bądkowskiego "Zaklęta królewianka" z ilustracjami - rozczarowującymi wg. autora noty - J.A.


  1. Cichowicz G.: Sukces Cyrku Tralabomba w Anglii // Nowa Kultura. - 1960, nr 5, s. 11

  1. Kossowska Stefania: [Artykuł] [artykuł] // Wiadomości [Londyn]. - 1960, nr 6, s. 4
    * Podpisane: Big Ben.
    * O występach teatrzyku "Cyrk Rodziny Afanasjeff" w Londynie.
    * Nawiązanie: Kędzierski Jerzy Zdzisław // Wiadomości. - 1960, nr 18, s. 4.
    [Polem.:] Kossowska S. // tamże, nr 23, s. 6.


  1. Ostrowski Jan: [Artykuł] [artykuł] // Syrena - Orzeł Biały [Paryż - Londyn]. - 1960, nr 4, s. 4
    * Podpisane: (On).
    * Dot. występów teatrzyku "Cyrk Rodziny Afanasjeff" w Londynie.


  1. Radwański Grzegorz: [Artykuł] [artykuł] // Merkuriusz Polski : Życie Akademickie. - 1960, nr 2, s. 11, 14
    * Dot. występów teatrzyku "Cyrk Rodziny Afanasjeff" w Londynie.


  1. Koenig Jerzy[Artykuł] [artykuł] // Polska. - 1961, nr 9, s. 38-39
    * Dot. teatrzyku Cyrk Rodziny Afanasjeff.


  1. Skandal w "Żaku" [nota] // Dziennik Bałtycki. - 1963, nr 274 (19.11), s. 4
    * Zapowiedź inscenizacji sztuki J.A. "Olaf Grubasow" w KSW Żak 20, 21, 22, 24 listopada.


  1. Kiszkis Andrzej: Gdańskie propozycje teatralne "gwoździem" szczecińskiego festiwalu [artykuł - nota] // Dziennik Bałtycki. - 1963, nr 288 (5.12), s. 3
    * Podpisane: (ak).
    * Dot. ogólnopolskiego festiwalu teatrów studenckich w Szczecinie, na którym Teatr Rozmów z Gdańska pokazał przedstawieniem "Olaf Grubasow" J.A. Zaproszony na festiwal teatrzyk "Cyrk Rodziny Afanasjeff" nie przyjechał, gdyż dekoracje nadane 3 miesiące temu po występach "Cyrku" w Grecji jeszcze nie dotarły do Gdańska.


  1. Jagoszewski Mieczysław: [Recenzja] // Dziennik Łódzki. - 1964, nr 294, s. 3

  1. Orłowski Władysław: [Recenzja] [recenzja] // Głos Robotniczy. - 1964, nr 292, s. 3

  1. Odznaki "Zasłużonym Ziemi Gdańskiej" dla twórców i wykonawców baletu "Pancernik Potiomkin" [nota]. - Fot. // Dziennik Bałtycki. - 1967, nr 266 (10.11), s. 4
    * Inf. o wręczeniu odznak "Zasłużonym Ziemi Gdańskiej" przyznanych przez Wojewódzką Radę Narodową w Gdańsku twórcom baletu zrealizowanego w Operze i Filharmonii Bałtyckiej; wśród nagrodzonych autor libretta Jerzy Afanasjew i autorka scenografii Alina Ronczewska-Afanasjew.


  1. Laureaci redakcji Liter : Order Stańczyka [nota] // Dziennik Bałtycki. - 1968, nr 113, s. 5
    * Wśród magrodzonych Alina i Jerzy Afanasjewowie za realizację baletu "Pancernik Potiomkin". Wręczenie w Strzelnicy św. Jerzego w Gdańsku, w obecności Przewodniczącego Prezydium WRN Piotra Stolarka i kier. Wydziału Kultury KW PZPR Kazimierza Wrzesińskiego; laureatów dekorowali Stanisława Fleszarowa-Muskat i Edgar Milewski.


  1. Jerzy Afanasjew reżyserem "Promu" // Dziennik Bałtycki. - 1969, nr 239, s. 3

  1. Ordery Stańczyka 1971 [nota - komunikat] // Litery. - 1971, nr 4, s. 34
    * Inf. o nagrodzie i wyniki za 1970 r.; J.A. otrzymał nagrodę w dziedzinie literatury za książkę "Okno Zbyszka Cybulskiego".


  1. Stańczyki 1971 [nota] // Dziennik Bałtycki. - 1971, nr 36, s. 3
    * W nocie podany skład jury i komunikat o wynikach. W dziedzinie literatury nagrodę otrzymał m.in. J.A. za książkę eseistyczną "Okno Zbyszka Cybulskiego". Komunikat ogłoszono także w Ziemi Gdańskiej. - Nr 87, s. 139


  1. Nota] [nota] // Ekran. - 1971, nr 3, s. 2
    * Dot. wyjazdu J.A. do Norwegii.


  1. [Nota] [Nota] // Głos Wybrzeża. - 1971, nr 229, s. 1-2
    * Zapowiedź spotkań autorskich pisarzy Wybrzeża, m.in. J.A. z czytelnikami w ramach II Dekady Pisarzy Wybrzeża (20-29.09.1971); także nota biograficzna.


  1. [Sprawozdanie z wręczenia nagród] [sprawozdanie] // Ziemia Gdańska. - Nr 88 (1971), s. 139-140
    * Nagroda "Czerwonej Róży" w plebiscycie "Gdańsk i Ziemia Gdańska w literaturze polskiej 25-lecia" dla J.A. za książkę "Okno Zbyszka Cybulskiego".
    Komunikat także w: Życie Warszawy. - 1971, nr 129, s. 3.


  1. Milewski Edgar: Stańczyk zadomowiony na ratuszu [sprawozdanie] // Litery. - 1971, nr 5, s. 36
    * Sprawozdanie z uroczystości wręczenia "Stańczyków" - honorowych nagród miesięcznika Litery; J.A. otrzymał "Stańczyka" w dziedzinie literatury za książkę "Okno Zbyszka Cybulskiego".


  1. Afanasjew reżyserem TV w Gdańsku [nota] // RTV. Radio i Telewizja. - 1972, nr 20, s. 7

  1. [Nota] [Nota] // Głos Wybrzeża. - 1975, nr 72, s. 1-2
    * Inf. o odznaczeniu kilkunastu ludzi teatru z Wybrzeża - m.in. J.A. - medalem XXX-lecia PRL.


  1. [Nota] [nota] // Życie Warszawy. - 1980, nr 171, s. 2
    * Inf. o odznaczeniu J.A. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1980 r.
    * Inf. także w: Trybuna Ludu. - 1980, nr 173, s.


  1. [Nota] [nota] // Gwiazda Morza. - 1984, nr 26, s. 9
    * Dot. imprezy "Literaci dzieciom" z udziałem Aliny Afanasjew, J.A., Teresy Ferenc.


  1. [Nota] [nota] // Kurier Szczeciński. - 1984, nr 85, s. 16
    * Nota o premierze sztuki lalkowej Aliny i Jerzego Afanasjewów w Teatrze Lalek "Pleciuga" w szczecinie w reż. Krzysztofa Niesiołowskiego, 1984 r.


  1. Niedałtowski Krzysztof: Gdańscy literaci w Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej [nota] // Gwiazda Morza. - 1984, nr 26, s. 9
    * Podpisane: (KN).
    * J.A., Marek Bieńkowski, Stanisław Esden-Tempski, Bolesław Fac, Teresa Ferenc, Zbigniew Jankowski, Aleksander Jurewicz, Kazimierz Nowosielski, Bożena Ptak, Edmund Puzdrowski, Zbigniew Szymański.


  1. Niedałtowski Krzysztof: Wiosenne spotkania z kulturą w Sopocie [nota] // Gwiazda Morza. - 1984, nr 13, s. 2
    * Podpisane: (KN).
    * Dot. cyklu spotkań autorskich pt. "Próby świadectwa", maj 1984, z udziałem J.A., Teresy Ferenc, Zbigniewa Jankowskiego, Bolesława Faca, Zbigniewa Żakiewicza.


  1. (bb): [Nota] [Nota] // itd.. - 1985, nr 17, s. 21
    * Dot. cyklu wykładów J.A. na Uniwersytecie Gdańskim nt. historii teatrów studenckich.


  1. Rogowski Zbigniew K.: [Nota] [nota] // Przekrój. - Nr 2163 (1986), s. 12
    * Podpisane: (rog).
    * Dot. korespondencyjnego członkostwa J.A. w Związku Pisarzy Duńskich.


  1. [Nota] [nota] // W Kręgu Książki. - 1988, nr 10, s. 107
    * Nota o spotkaniu autorskim J.A. w Sopocie.


  1. Korczak Katarzyna: Gdańskie Dni Kultury Chrześcijańskiej [nota] // Dziennik Bałtycki. - 1989, nr 241 (21-22.10), s. 6
    * Podpisane: K.K.
    * Zapowiedź spotkań, m.in. J.A. i Jerzego Afanasjewa - juniora w kościele św. Stanisława Kostki w Oliwie (wieczór poetycki, 21.10) oraz J.A. i Teresy Ferenc (program "Poeci dzieciom") w kościele bł. Brata Alberta na Przymorzu (22.10).


  1. Pogrzeb Jerzego Afanasjewa [nota] // Życie Warszawy. - 1991, nr 232, s. 2

  1. Wieczór wspomnień o Afanasjewie [nota] // Gazeta Gdańska. - 1991, nr 251, s. 7

  1. Zmarł Jerzy Afanasjew [nota] // Życie Warszawy. - 1991, nr 227, s. 2

  1. [Nota] [nota] // Gazeta Wyborcza. - 1991, nr 226, s. 3

  1. [Nota] [nota] // Przekrój. - Nr 2415 (1991), s. 3

  1. [Nota] [nota] // Polityka. - 1991, nr 40, s. 2

  1. [Nota] [nota] // Przegląd Tygodniowy. - 1991, nr 40, s. 10

  1. [Nota] [nota] // Słowo Powszechne. - 1991, nr 223, s. 2

  1. [Nota] [nota] // Teatr. - 1991, nr 11, s. 46

  1. [Nota] [nota] // Tytuł. - 1991, nr 3, s. [1]

  1. [Nota] [nota] // Więź. - 1991, nr 11-12, s. 273-274

  1. [Nota] [nota] // Życie Warszawy. - 1991, nr 229, s. 7

  1. Jąkalska Iwona: Pożegnania 91 [nota] // Przegląd Tygodniowy. - 1991, nr 92, s. 23

  1. Mamoń Bronisław: [Nota] [nota] // Tygodnik Powszechny. - 1991, nr 40, s. 8
    * Podpisane: BM.


  1. [Nota] [nota] // Gazeta Wyborcza. - 1993, nr 137, s. 9
    * Dot. wystawy w Muzeum Narodowym w Gdańsku (Pałac Opatów w Oliwie) "Afanasjew z Sopotu", czerwiec 1993.


  1. (ma): Kataryniarz w Pałacu [nota] // Gazeta Wyborcza. - 1993, dod. Gazeta Morska, nr 135, s. 3
    * Dot. wystawy o J.S.


  1. Huelle Paweł: Afanasjew [felieton] // Gazeta Wyborcza. - 1993, dod. Gazeta Morska, nr 170, s. 5
    * Felieton w ramach cyklu pt. Imiona, miejsca...


  1. I.W.Afanasjew z Sopotu [nota] // Gazeta Gdańska. - 1993, nr 112, s. 1
    * O wystawie oraz o tablicy poświęconej J.A.


  1. ASM: [Artykuł] [artykuł] // Życie. - 1997, nr 94, s. 8
    * Nt. oskarżeń Aliny Afanasjew pod adresem Wydaw. Marpress o bezprawne umieszczenie na okładce książki zdjęcia J.A.


  1. Świerkosz Krystyna [wyd. i komentarz]: Znane i nieznane listy Edwarda Stachury w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN // Libri Gedanenses. - T. 19-20 (2001/2002) [wyd. 2003], s. 101-127
    * M.in.2 listy Edwarda Stachury do J.A. z 1973 r.


  1. Nagrody wojewody gdańskiego w dziedzinie upowszechniania kultury i nauki // W: Gliński Mirosław, Kukliński Jerzy. Kronika Gdańska 997-2000. T. 2, 1945-2000. - Gdańsk : Urząd Miejski w Gdańsku. Wydział Promocji Miasta, 2006. - S. 207
    * J.A. otrzymał nagrodę wojewody gdańskiego w dziedzinie kultury 28.03.1980 r.


Opracowania poszczególnych utworów



  1. Awraczenko Arkadiusz. Klucz i anioły - reż.
    Kiszkis Andrzej: Sezon na anioły [recenzja] // Dziennik Bałtycki. - 1974, nr 101
    * Podpisane: Laik.


  1. Białe Zwierzęta (film)
    Czaplińska Wiesława: Dzieje Arlekina // Ekran. - 1960, nr z 4.12
    * Fragment został również przedrukowany w: Afanasjew Jerzy. Sezon kolorowych chmur. - Gdynia, 1968. - S. 235


  1. Białe Zwierzęta (film)
    Fleszarowa-Muskat Stanisława: W obronie Afanasjewa [artykuł]. - Fot. // Głos Wybrzeża. - 1960, nr 284 (3-4.12), s. 3-4
    * Obrona J.A. przed zarzutami Lecha Bądkowskiego, który w felietonie na antenie PR Gdańsk 20.11. skrytykował J.A. za nadmierną operatywność w pozyskiwaniu publicznych pieniędzy na swoje przedsięwzięcia. Jako pretekst posłużyły pieniądze uzyskane na film "Białe zwierzęta".


  1. Białe Zwierzęta (film)
    Henkel Barbara: Białe Zwierzęta w cyrku Tralabomba [recenzja] // Sztandar Młodych. - 1960, nr z 18.11

  1. Białe Zwierzęta (film)
    Jarecki Andrzej: Gdańskie Spotkania Jesienne // Sztandar Młodych. - 1960, nr 281, s. 2

  1. Białe Zwierzęta (film)
    Terlecki W.: Białe Zwierzęta // Współczesność. - 1960, nr z 1-15.12
    * Fragment został przedrukowany w: Afanasjew Jerzy. Sezon kolorowych chmur. - Gdynia, 1968. - S. 234-235.


  1. Białe Zwierzęta (film)
    Walicki Franciszek: Aniołowie schodzą na ziemię [recenzja]. - Fot. // Głos Wybrzeża. - 1960, nr 284 (26-27.11), s. 3-4

  1. Białe zwierzęta (film)
    Ziegenhirte Julia: "Białe zwierzęta" : film i widowisko w reżyserii i scenografii Aliny i Jerzego Afanasjew [recenzja]. - Rubryka: Nasza ocena // Dziennik Bałtycki. - 1960, nr 274, s. 6
    * Dot. premiery filmu w KSW Żak 12.11.1960.


  1. Biurowiec
    Knapik Krystyna: [Recenzja] [recenzja] // Szpilki. - 1982, nr 25, s. 3
    * Podpisane: kk.


  1. Biurowiec
    Koprowski Jan: [Recenzja] [recenzja] // Nowe Książki. - 1983, nr 5, s. 80-82

  1. Biurowiec
    Koźbiel Janina: [Recenzja] [recenzja] // Tygodnik Kulturalny. - 1983, nr 16, s. 12

  1. Biurowiec
    Stolz-Polański Krzysztof: Pan Zero i inni [recenzja] // Głos Wybrzeża. - 1983, nr 41 (18.02), s. 6

  1. Caldwell Erskin - Jenny, inscenizacja tv
    Pawłowski Stanisław: Jenny [recenzja] // Ekran. - 1974, nr 1
    * Dot. spektaklu "Jenny" w reż. J.A. dla Teatru TVP.


  1. Chimery
    Burzacka Irena: Pisarz i skrzydła [recenzja] // Fakty. - 1977, nr 43, s. 7
    * Dot. także powieści J.A. "Ja jestem tobą".


  1. Chimery
    Czyż Jolanta: Trzy zasadnicze cechy... [inc.] [recenzja]. - Rubryka: Książka tygodnia // Dziennik Bałtycki. - 1977, nr 40, s. 5

  1. Chimery
    Kruszewska Mirosława: [Recenzja] [recenzja] // Czas. - 1977, nr 12, s. 26

  1. Chimery
    Moskalówna Ewa: [Recenzja] [recenzja] // Głos Wybrzeża. - 1977, nr 23, s. 6

  1. Chimery
    Raguza Harry: [Recenzja] [recenzja] // Szpilki. - 1977, nr 33, s. 17

  1. Chimery
    Sowińska Beata: [Recenzja] [recenzja] // Życie Warszawy. - 1977, nr 212, s. 3

  1. Chimery
    Weber Jerzy K.: Podróż w afanasjewy [recenzja] // Tygodnik Kulturalny. - 1977, nr 20, s. 11

  1. Chimery
    Skutnik Tadeusz: Afanasjew dawny i nowy [recenzja] // Odra. - 1978, nr 1, s. 97-98

  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff
    Ziegenhirte Julia: "To tu" - inauguracyjny program Gdańskiego Kabaretu Studentów [recenzja]. - Rubryka: Nasza ocena // Dziennik Bałtycki. - 1959, nr 26 (31.01), s. 6
    * Fragment recenzji dot. "Cyrku Tralabomba", którego występ stanowił część programu kabaretu "To-Tu" w KSW Żak w Gdańsku w styczniu 1959.


  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff
    Grześczak Marian: Najpiękniejsze pasje [artykuł] // Argumenty. - 1961, nr z 7.10
    * Fragment został przedrukowany w: Afanasjew Jerzy. Sezon kolorowych chmur. - Gdynia, 1968. - S. 235-236.


  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff
    Koenig Jerzy: Polska comedia dell arte // Polska. - 1961, nr z IX
    * Fragment został przedrukowany w: Afanasjew Jerzy. Sezon kolorowych chmur. - Gdynia, 1968. - S. 235.


  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff
    Semkow Tadeusz: [Artykuł] [artykuł] // Tygodnik Kulturalny. - 1963, nr 27, s. 3

  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff - Tralabomba
    Walicki Franciszek: To tu - czy nie tu? [recenzja] // Głos Wybrzeża. - 1959, nr 27, s. 4-5
    * Recenzja pierwszego programu kabaretu To-Tu w KSW Żak. W programie kabaretu wystąpił "Cyrk Tralabomba".


  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff - Tralabomba
    Brzozowska Ewa: Co to... Tralabomba [artykuł] // Współczesność. - 1959, nr 11, s. 9

  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff - Tralabomba
    Dunin-Wąsowicz Krzysztof: [Artykuł] [artykuł] // Kurier Polski. - 1959, nr 112, s. 1, 3
    Podpisane: (dw).


  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff - Tralabomba
    Hordyński Jerzy: Wiosenny toast Krakowa [artykuł] // Życie Literackie. - 1959, nr 20 (17.05), s. 1, 3
    * Artykuł dot. Ogólnopolskiego Festiwalu Kulturalnego Studentów w Krakowie, fragment o "Cyrku". Fragment ten został również przedrukowany w: Afanasjew Jerzy. Sezon kolorowych chmur. - Gdynia, 1968. - S. 233-234.


  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff - Tralabomba
    J.P.: [Artykuł] [artykuł] // Od nowa. - 1959, nr specjalny, s. 9

  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff - Tralabomba
    Jarecki Andrzej: Świat nie jest taki zły [artykuł] // Sztandar Młodych. - 1959, nr z 24-25.05
    * Fragment artykułu został przedrukowany w: Afanasjew Jerzy. Sezon kolorowych chmur. - Gdynia, 1968. - S. 234.


  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff - Tralabomba
    Jarecki Robert: Świat nie jest wcale mdły // Walka Młodych. - 1959, nr z 5.08
    * Fragment został przedrukowany w: Afanasjew Jerzy. Sezon kolorowych chmur. - Gdynia, 1968. - S. 234.


  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff - Tralabomba
    Kott Jan: Król Ubu i młodzi Polacy [artykuł] // Przegląd Kulturalny. - 1959, nr z 21.05
    * M.in. o "Cyrku". Fragment ten został również przedrukowany w: Afanasjew Jerzy. Sezon kolorowych chmur. - Gdynia, 1968. - S. 234.


  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff - Tralabomba
    Leja Magda: Masina Ronczewska [artykuł] // Zwierciadło. - 1959, nr 22, s. 4
    * Fragment artykułu został przedrukowany w: Afanasjew Jerzy. Sezon kolorowych chmur. - Gdynia, 1968. - S. 234.


  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff - Tralabomba
    Sierecki Sławomir: [Artykuł] [artykuł] // Wieczór Wybrzeża. - 1959, nr 105, s. 3
    * Podpisane: (Sier.).


  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff - Tralabomba
    Szczepański Jan Alfred: [Artykuł] [artykuł] // Trybuna Ludu. - 1959, nr 171, s. 4

  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff - Tralabomba
    Toeplitz Krzysztof Teodor: Drobne szaleństwo // Nowa Kultura. - 1959, nr z 31.05
    * Fragment został przedrukowany w: Afanasjew Jerzy. Sezon kolorowych chmur. - Gdynia, 1968. - S. 234.


  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff - Tralabomba
    Ziegenhirte Julia: Cyrk Tralabomba przyjechał. - Rubryka: Nasza ocena // Dziennik Bałtycki. - 1959, nr 110 (9.05), s. 6
    * Rec. pierwszego przedstawienia "Cyrku Rodziny Afanasjeff", które odbyło się w sali KSW Żak w Gdańsku.


  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff - Tralabomba
    Cichowicz G.: Sukces "Cyrku Tralabomba" w Anglii // Nowa Kultura. - 1960, nr 5, s. 11
    * Krótki list stałego czytelnika zamieszczony w dziale "Korespondencja".


  1. Cyrk Rodziny Afanasjeff - Tralabomba
    Cyrk Rodziny Afanasjeff Tralabomba [artykuł] // Walka Młodych. - 1959, nr 27, s. 8

  1. Czarodziejski młyn
    Olech Joanna: Życie (książek) zaczyna się po pięćdziesiątce : lektury dziecięce [recenzja] // Tygodnik Powszechny. - 2010, nr 34, dod. Książki w Tygodniku, s. 18-19
    * Recenzja Czarodziejskiego młyna oraz książki Ireny Tuwim pt. Pampilio.


  1. Czarodziejski młyn - inscenizacje
    Mazurkiewicz Edward: [Recenzja teatralna] // Litery. - 1973, nr 1, s. 31-32
    * Dot. inscenizacji w Teatrze Lalek "Miniatura" w Gdańsku.


  1. Czarodziejski młyn - inscenizacje
    (ab): [Nota] [nota] // Trybuna Ludu. - 1978, nr 78, s. 6
    * Dot. inscenizacji w Leningradzie, w reż. Krzysztofa Niesiołowskiego.


  1. Czarodziejski młyn - inscenizacje
    Pawłowski Roman: [Recenzja] [recenzja] // Goniec Teatralny. - 1992, nr 8, s. 6
    * Dot. inscenizacji w reż. Bożeny Janik w Białostockim Teatrze Lalek w 1992 r.


  1. Czarodziejski młyn - inscenizacje
    [Nota] [nota] // Kraj Rad. - 1977, nr 12, s. 2

  1. Czarodziejski młyn - inscenizacje
    [Nota] [nota] // Głos Wybrzeża. - 1978, nr 278, s. 5

  1. Czarodziejski młyn - inscenizacje
    [Nota] [nota] // Literatura Radziecka. - 1979, nr 7, s. 167
    * Dot. inscenizacji w Leningradzie w reż. Krzysztofa Niesiołowskiego.


  1. Dobry wieczór, błaźnie - inscenizacje
    Rafałowski Tadeusz: [Recenzja] [Recenzja] // Głos Wybrzeża. - 1962, nr 85, s. 4
    * Dot. prapremiery Teatru Pantonimy i Komedii "Cyrk Rodziny Afanasjeff" w KSW Żak w Gdańsku 26.07.1962.


  1. Dobry wieczór, błaźnie - inscenizacje
    Sierecki Sławomir: [Recenzja] [recenzja] // Wieczór Wybrzeża. - 1962, nr 76, s. 4
    * Podpisane: A.K.
    * Dot. prapremiery Teatru Pantonimy i Komedii "Cyrk Rodziny Afanasjeff" w KSW Żak w Gdańsku 26.07.1962.


  1. Dobry wieczór, błaźnie - inscenizacje
    Stępień Tadeusz: [Recenzja] [recenzja] // Itd. - 1962, nr 15, s. 8-9
    * Dot. prapremiery Teatru Pantonimy i Komedii "Cyrk Rodziny Afanasjeff" w KSW Żak w Gdańsku 26.07.1962.


  1. Dobry wieczór, błaźnie - inscenizacje
    Kiszkis Andrzej: "Dobry wieczór, Błaźnie" : Cyrk rodziny Afanasjeff [recenzja] // Dziennik Bałtycki. - 1962, nr 72, s. 6
    * Podpisane: A.K.
    * Dot. prapremiery Teatru Pantonimy i Komedii "Cyrk Rodziny Afanasjeff" w KSW Żak w Gdańsku 26.07.1962.


  1. Dziwne przygody pana Zająca
    Asert Adriana: [Recenzja] [recenzja] // Przegląd Tygodniowy. - 1985, nr 49, s. 13

  1. Gałązka światła
    Biernacka Barbara: [Recenzja] [recenzja] // Tygodnik Kulturalny. - 1962, nr 47, s. 6

  1. Gałązka światła
    Grześczak Marian: Afanasjew z Sopotu [recenzja] // Nowa Kultura. - 1962, nr 34, s. 2, 6

  1. Gałązka światła
    Jerzyna Zbigniew: Widowiska [recenzja] // Współczesność. - 1962, nr 24, s. 13

  1. Gałązka światła
    Lipski Jan Józef: Cyrk Afanasjewa [recenzja] // Twórczość . - 1962, nr 12, s. 105-108

  1. Gałązka światła
    Wilkoń Aleksander: Afanasjew jako liryk [recenzja] // Życie Literackie. - 1962, nr 42, s. 9

  1. Gjellerup Karol. Młyn na wzgórzu - reż. tv.
    Czapińska Wiesława: Dziwni ludzie w dziwnym młynie [recenzja] // Ekran. - 1977, nr 3
    * Recenzja Teatru TVP w inscenizacji J.A.


  1. Groch z kapustą - inscenizacje
    Żurowski Andrzej: [Recenzja teatralna] [recenzja teatralna] // Teatr. - 1971, nr16, s. 21-22
    * Dot. inscenizacji w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.


  1. Groch z kapustą czyli cicer cum caule; wg Juliana Tuwima i in. - inscenizacje
    Kanold Barbara: Przed premierą [artykul] // Dziennik Bałtycki. - 1971, nr 133, s. 3
    * Dot. inscenizacji w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.


  1. Groch z kapustą czyli cicer cum caule; wg Juliana Tuwima i in. - inscenizacje
    Kiszks Andrzej: Dwóch XIX-wiecznych panów... [recenzja teatralna] // Dziennik Bałtycki. - 1971, nr 135, s. 3
    * Podpisane: Laik.


  1. Groch z kapustą czyli cicer cum caule; wg Juliana Tuwima i in. - inscenizacje
    Misiorny Michał: Cyrk Rodziny Afanasjeff [recenzja teatralna]. - Rubryka: Miesiąc teatralny // Litery. - 1971, nr 8, s. 21
    * Dot. inscenizacji w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.


  1. Groch z kapustą czyli cicer cum caule; wg Juliana Tuwima i in. - inscenizacje
    Rafałowski Tadeusz: Groch z kapustą [recenzja teatralna] // Głos Wybrzeża. - 1971, nr 152, s. 3
    * Dot. inscenizacji w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.


  1. Groch z kapustą czyli cicer cum caule; wg Juliana Tuwima i in. - inscenizacje
    Sierecki Sławomir: Groch z kapustą [recenzja teatralna]. - Rubryka: Głos z widowni // Wieczór Wybrzeża. - 1971, nr 133, s. 3
    * Dot. inscenizacji w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.


  1. Groch z kapustą czyli cicer cum caule; wg Juliana Tuwima i in. - inscenizacje
    Wilmański Jerzy: Groch z kapustą [recenzja teatralna]. Rubryka: Od niedzieli do niedzieli // Odgłosy. - 1971, nr 29, s. 11
    * podpisane: Widok Jerzy.
    * Dot. inscenizacji w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.


  1. Groch z kapustą czyli cicer cum caule; wg Juliana Tuwima i in. - inscenizacje
    Żurowski Andrzej: Awangarda z myszką [recenzja teatralna]. - Fot. // Teatr. - 1971, nr 16, s. 21-22
    * Dot. inscenizacji w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.


  1. Groch z kapustą pana Tuwima - inscenizacje
    Sierecki Sławomir: [Recenzja] [recenzja] // Wieczór Wybrzeża. - 1973, nr 29, s. 3

  1. Groch z kapustą pana Tuwima - inscenizacje
    Wróblewski Andrzej: [Recenzja] [recenzja] // Życie Warszawy. - 1973, nr 29, s. 5
    * Podpisane: IBIS.


  1. Heijermans Herman. Nadzieja - adapt. i reż. tv
    Blumski-Rafałowski Tadeusz: [Recenzja teatralna] [recenzja teatralna] // Głos Wybrzeża. - 1974, nr 210, s. 3
    * Podpisane: (r).
    * Dot. spektaklu TVP w inscenizacji J.A.


  1. Heijermans Herman. Nadzieja - adapt. i reż. tv
    Bołtuć Irena: [Artykuł przedpremierowy] [artykuł przedpremierowy] // Scena. - 1974, nr 5, s. 35
    * Dot. spektaklu Teatru TVP w inscenizacji J.A.


  1. Heijermans Herman. Nadzieja - adapt. i reż. tv.
    Brzostowiecka Maria: [Recenzja teatralna] [recenzja teatralna] // Ekran. - 1974, nr 37, s. 11
    * Dot. spektaklu Teatru TVP w inscenizacji J.A.


  1. Ja jestem tobą
    Burzacka Irena: Pisarz i skrzydła [recenzja] // Fakty. - 1977, nr 43, s. 7
    * Dot. także zbioru opowiadań J.A. "Chimery".


  1. Ja jestem tobą
    Kruszewska Mirosława: [Recenzja] [recenzja] // Czas. - 1977, nr 40, s. 29

  1. Ja jestem tobą
    Moskalówna Ewa: [Recenzja] [recenzja] // Głos Wybrzeża. - 1977, nr 106, s. 5
    * Dot. także powieści J.A. "Radosna twórczość".


  1. Ja jestem tobą
    Gąsiorowska Xenia: [Recenzja] [recenzja] // World Literature Today [Oklahoma]. - 1978, nr 2, s. 309

  1. Ja jestem tobą
    Skutnik Tadeusz: Afanasjew dawny i nowy [recenzja] // Odra. - 1978, nr 1, s. 97-98

  1. Kabaret literacki - inscenizacje
    Grzybiakówna Alicja: [Recenzja] [recenzja] // Kurier Polski. - 1985, nr 69, s. 4

  1. Kabaret literacki - inscenizacje
    Mamoń Bronisław: [Nota] [nota] // Tygodnik Powszechny. - 1985, nr 12, s. 6
    * Podpisane: B.M.
    * Inf. o premierze.


  1. Każdy ma inny świt
    Moskalówna Ewa: [Recenzja] [recenzja] // Głos Wybrzeża. - 1986, dod. Delta, nr 41, s. 2

  1. Każdy ma inny świt
    Miłkowski Tomasz: [Recenzja] [recenzja]. - Fot. // Nowe Książki. - 1987, nr 7-8, s. 114-115

  1. Każdy ma inny świt
    Wasilewski Piotr: [Recenzja] [recenzja] // Kultura. - 1987, nr 20, s. 11

  1. Kochajmy święta [program telewizyjny, współaut. Lucyna Legut
    Wróblewski Andrzej: [Nota] [nota] // Życie Warszawy. - 1973, nr 31`, s. 6
    * Podpisane: IBIS.


  1. Kochajmy święta [program telewizyjny, współaut. Lucyna Legut]
    Smożewski Ryszard: [Recenzja] [recenzja] // RTV. Radio i Telewizja. - 1973, nr 11, s. 4-5
    * Polem.: [Wróblewski Andrzej] (Ibis) // Życie Warszawy. - 1973, nr 88, s. 9


  1. Księżycowy pierścień
    Biernacka Barbara: Poetyckie igraszki [recenzja] // Nowe Książki. - 1959, nr 15, s. 917-919

  1. Księżycowy pierścień
    Fornalczyk Feliks: Próba wyobraźni [recenzja] // Tygodnik Zachodni. - 1959, nr 43, s. 6

  1. Księżycowy pierścień
    Sierecki Sławomir: [Recenzja] [recenzja] // Wieczór Wybrzeża. - 1959, nr 132, s. 3
    * Podpisane: (Sier).


  1. Księżycowy pierścień
    Szmidt Andrzej: Dzięki mym rodzicom za klepki [recenzja] // Współczesność. - 1959, nr 21, s. 10

  1. Księżycowy pierścień
    Worono Teresa: Fałszywy pierścień [recenzja] // Pomorze. - 1959, nr 16, s. 3

  1. Laboratorium
    Borkowska Grażyna: Kto czytał ten trąba [recenzja] Literatura. - 1978, nr 43, s. 12

  1. Laboratorium
    Skutnik Tadeusz: Struktura imaginacji [recenzja] // Odra. - 1979, nr 4, s. 96

  1. Latający wiatrak - inscenizacje
    Dulęba Marek: [Recenzja] [recenzja] // Dziennik Bałtycki. - 1964, nr 136, s. 3
    * Dot. inscenizacji w Teatrze Miniatura w Gdańsku


  1. Latający wiatrak - inscenizacje
    Fac Bolesław: Namawianie do fryzjera [recenzja] // Litery. - 1964, nr 8, s. 8

  1. Latający wiatrak - inscenizacje
    Puget Jan: [Recenzja] [recenzja] // Trybuna Ludu. - 1964, nr 30, s. 8-10

  1. Latający wiatrak - inscenizacje
    Rafałowski Tadeusz: [Recenzja] [recenzja] // Głos Wybrzeża. - 1964, nr 247, s. 3

  1. Latający wiatrak - inscenizacje
    Rafałowski T[adeusz]: [Recenzja] [recenzja] // Głos Wybrzeża. - 1964, nr 135, s. 4
    * Dot. inscenizacji w Teatrze Miniatura w Gdańsku.


  1. Latający wiatrak - inscenizacje
    Sierecki Sławomir: [Recenzja] [recenzja] // Wieczór Wybrzeża. - 1964, nr 262, s. 3

  1. Listy - portret wielokrotny
    Fułek Wojciech: Listy w niezaklejonych kopertach [recenzja] // Topos. - 2001, nr 2-3, s. 156

  1. Listy - portret wielokrotny
    Lisowski Krzysztof: [Recenzja] [recenzja] // Nowe Książki. - 2001, nr 7, s. 26-27

  1. Listy do Przekroju (w: Pięć śmiechów głównych)
    Wittlin Jerzy: [Recenzja] [recenzja] // Nowe Książki. - 1968, nr 9, s. 626

  1. Lustro porosłe mchem
    Orski Mieczysław: [Nota] [nota] // Odra. - 1987, nr 4, s.106
    * Podpisane: Or.


  1. Machina poetica
    Moskalówna Ewa; [Recenzja] [recenzja] // Głos Wybrzeża. - 1981, nr 41, s. 4

  1. Mam w nosie lorda, proszę pana!
    Mazurczyk Jerzy: [Recenzja] [recenzja] // Głos Szczeciński. - 1971, dod. 7 Głos Tygodnia. - 1971, nr 47, s. 8

  1. Mam w nosie lorda, proszę pana!
    Piątkowski Bohdan: [Recenzja] [Recenzja] // Karuzela. - 1971, nr 19, s. 9
    * Podpisane: B.P.


  1. Mam w nosie lorda, proszę pana!
    Wiechno Stanisław: [Nota] [nota] // Zarzewie. - 1971, nr 43, s. 12
    * Podpisane: (sww).


  1. Mam w nosie lorda, proszę pana!
    Bolek Iwona: [Recenzja] [recenzja] // Nowe Książki. - 1972, nr 11, s. 13

  1. Mam w nosie lorda, proszę pana!
    Kanold Barbara: Mam w nosie [recenzja] // Litery. - 1972, nr 1, s. 43

  1. Mam w nosie lorda, proszę pana!
    Walicka Magdalena : Nazwy osobowe i miejscowe w powieści Jerzego Afanasjewa "Mam w nosie lorda, proszę pana!" [artykuł] // Rocznik Gdański. - T. 66 (2006), s. 151-161

  1. Maupassant Guy. Mała Roque - inscenizacje
    (kd): [Nota] [nota] // Antena. - 1987, nr 31, s. 13

  1. Maupassant Guy. Mała Roque - inscenizacje
    (mb): [Nota] [nota] // Ekran. - 1987, nr 29, s. 20

  1. Maupassant Guy. Mała Roque - inscenizacje
    Sinko Grzegorz: [Recenzja] [recenzja] // Teatr. - 1987, nr 10, s. 28

  1. Maupassant Guy. Mała Roque - inscenizacje
    Wyrozembska Maria: [Recenzja] [recenzja] // Ekran. - 1987, nr 32, s. 13

  1. Miasto chleba
    Wróblewski Andrzej: Poetyka Afanasjewa [recenzja] // Życie Warszawy. - 1991, nr 237, s. 7
    * Podpisane: IBIS.


  1. Mrożek Sławomir. Indyk - reż. J.A.
    Bury Stanisław Edward: [Recenzja] [recenzja] // Słowo Powszechne. - 1965, nr 71, s. 4
    * Podpisane: Stefan Polanica.


  1. Mrożek Sławomir. Indyk - reż. J.A.
    Grodzicki August: [Recenzja] [Recenzja] // Życie Warszawy. - 1965, nr 71, s. 4
    * Rec. inscenizacji "Indyka" Sławomira Mrożka w reż. J.A. w Teatrze Nowym w Łodzi, prezentowanej w Warszawie.


  1. Mrożek Sławomir. Indyk - reż. J.A.
    Kaszyński Stanisław[Recenzja] [recenzja] // Odgłosy. -1965, nr 2, s. 8
    * Rec. inscenizacji "Indyka" Sławomira Mrożka w reż. J.A. w Teatrze Nowym w Łodzi, prezentowanej w Warszawie.


  1. Mrożek Sławomir. Indyk - reż. J.A.
    Szczepański Jan Alfred: [Recenzja] [recenzja] // Trybuna Ludu. - 1965, nr 82, s. 6
    * Podpisane: JASZCZ.
    * Rec. inscenizacji "Indyka" Sławomira Mrożka w reż. J.A. w Teatrze Nowym w Łodzi, prezentowanej w Warszawie.


  1. Mrożek Sławomir. Indyk - reż. J.A.
    Zagórski Jerzy: [Recenzja] [recenzja] // Kurier Polski. - 1965, nr 68, s. 2
    * Rec. inscenizacji "Indyka" Sławomira Mrożka w reż. J.A. w Teatrze Nowym w Łodzi, prezentowanej w Warszawie.


  1. Mucha i anioł
    Lovell Jerzy: [Recenzja] [recenzja] // Życie Literackie. - 1959, nr 48, s. 10
    * Podpisane: (lov.)


  1. Mucha i anioł
    Sadkowski Wacław: Tralabomba, czyli o granicach rozluźnienia [recenzja] // Nowe Książki. - 1959, nr 21, s. 1307-1308

  1. Mucha i anioł
    Skwarnicki Marek: Mucha w szafie [recenzja] // Tygodnik Powszechny. - 1959, nr 47, s. 4

  1. Niech żyje słoń
    Isakiewicz Lech: [Recenzja] [recenzja] // Nowe Książki. - 1988, nr 9, s. 31-33

  1. Niech żyje słoń
    Janaszek Filip: [Recenzja] [recenzja] // Motywy. - 1988, nr 32, s. 8

  1. Niech żyje słoń
    [Nota] [nota] // Wybrzeże. - 1988, nr 24, s. 38

  1. Nos poety
    Filler Witold: [Recenzja] [recenzja] // Szpilki. - 1987, nr 51, s. 5
    * podpisane: W.F.


  1. Nos poety
    Przedborska Halina: [Recenzja] [recenzja] // Dziennik Ludowy. - 1987, nr 302, s. 5
    * Podpisane: (hal).


  1. Nos poety
    (bk): [Nota] [Nota] // Poezja. - 1988, nr 4, s. 17

  1. Nos poety
    Huniewicz Małgorzata: [Recenzja] [recenzja] // Sztandar Młodych. - 1988, nr 45, s. 8

  1. Nos poety
    Moskalówna Ewa[Recenzja] [recenzja] // Głos Wybrzeża. - 1988, dod. Delta, nr 65, s. 2

  1. Nos poety
    Twardochleb Bogdan: [Recenzja] [recenzja] // Nowe Książki. - 1988, nr 4, s. 16-17

  1. Obecność
    Kuczkowski Krzysztof: [Recenzja] [recenzja] // Głos Wybrzeża. - 1986, nr, dod. Delta, nr 36, s. 2

  1. Okno Zbyszka Cybulskiego
    Czeszko Bohdan: [Recenzja] [recenzja] // Nowe Książki. - 1970, nr 10, s. 618-619

  1. Okno Zbyszka Cybulskiego
    Fuksiewicz Jacek: [Recenzja] [recenzja] // Polish Literature. - 1970, nr 2-3, s. 36-37

  1. Okno Zbyszka Cybulskiego
    Mazurczyk Jerzy: [Recenzja] [recenzja] // Głos Szczeciński. - 1970, dod. Siódmy Głos Tygodnia. - 1970, nr 21, s. 8

  1. Okno Zbyszka Cybulskiego
    Pelczar Stanisław: [Recenzja] [recenzja] // Wiadomości. [Wrocław]. - 1970, nr 52-53, s. 20

  1. Okno Zbyszka Cybulskiego
    Worono Teresa: W okienku Jerzego Afanasjewa [recenzja] // Litery. - 1971, nr 5, s. 32

  1. Okno Zbyszka Cybulskiego
    Lisiecka Alicja. Gwiazda Zbyszka Cybulskiego [recenzja - szkic] // W: Lisiecka Alicja. Przewodnik po literaturze krajowej. Londyn : Gryf Publications Ltd.

  1. Okno Zbyszka Cybulskiego
    Czeszko Bogdan. Tragarz mitów [felieton] // W: Czeszko Bogdan. Marginałki. - T. 2. - Warszawa : PIW, 1979

  1. Okno Zbyszka Cybulskiego
    Sowińska Beata: [Recenzja] [recenzja] // Życie Warszawy. - 1981, nr 112, s. 7

  1. Okno Zbyszka Cybulskiego
    Tomaszkiewicz Jerzy: [Recenzja] [recenzja] // Dziennik Pojezierza. - 1987, nr 246, s. 11

  1. Olaf Grubasow - inscenizacje
    Rafałowski Tadeusz: [Recenzja] [recenzja] // Głos Wybrzeża. - 1963, nr 263, s. 3

  1. Olaf Grubasow - inscenizacje
    Konarz Marek: Recenzja [recenzja] // itd. - 1964, nr 1, s. 13

  1. Olaf Grubasow - inscenizacje
    Kowalski Marian: [Recenzja] [recenzja teatralna] // Spojrzenia. - 1973, nr 7, s. 18
    * Podpisane: (ast).
    * Dot. inscenizacji Zespołu Teatralnego przy Domu Kultury w Szczecinie.


  1. Olaf Grubasow - inscenizacje
    Głowacz Romana: [Recenzja] [recenzja] // Kurier Szczeciński. - 1974
    * Podpisane: (ru).
    * Dot. spektaklu Domu Kultury Budowlanych w Szczecinie w reż. Ryszarda Reicherta.


  1. Olaf Grubasow - inscenizacje[Fot. z przedstawienia] // Théâtre en Pologne. - 1975, nr 8, s. 24
    * Dot. spektaklu Domu Kultury Budowlanych w Szczecinie w reż. Ryszarda Reicherta.


  1. Olaf Grubasow. Skandal - inscenizacje
    BAR-BARA: [Recenzja] [recenzja] // Politechnik. - 1963, nr 9, s. 3

  1. Olaf Grubasow. Skandal - inscenizacje
    Rafałowski Tadeusz: Premiery "Jesiennych Spotkań" [recenzja] // Głos Wybrzeża. - 1963, nr 268, s. 3
    * Dot. przedstawienia Teatru Rozmów przy KSW Żak.


  1. Pancernik Potiomkin - balet
    Jarzynówna-Sobczak Janina: Rewolucja i balet [artykuł] // Litery. - 1967, nr 11, s. 5

  1. Pancernik Potiomkin - balet
    Krassowski Janusz: Pancernik Potiomkin : balety do muzyki Czajkowskiego i Mozarta : premiera baletów [recenzja] // Dziennik Bałtycki. - 1967, nr 268 (12-13.11), s. 4

  1. Pancernik Potiomkin - balet
    Prądzyński Bolesław: Nowa premiera w Operze Bałtyckiej [artykuł przedpremierowy] // Dziennik Bałtycki. - 1967, nr 262 (5-6.11), s. 4

  1. Pancernik Potiomkin - balet
    Waldorff Jerzy: Pancernik Potiomkin [recenzja] // Świat. - 1967, nr 48

  1. Pancernik Potiomkin - balet
    Mokrzecki Lech: Cenny sukces Opery i Filharmonii Bałtyckiej [artykuł] // Dziennik Bałtycki. - 1968, nr 129 (31.05), s. 1-2
    * O entuzjastycznym przyjęciu baletu "Pancernik Potiomkin" podczas festiwalu "Łódzkie Spotkania Baletowe".


  1. Poczta Afanasjewa
    Grandys Andrzej: [Recenzja] [recenzja] // Nasz Klub. - 1979, nr 9, s. 26

  1. Poczta Afanasjewa
    Kaliszewski Andrzej: Afanasjew na głosy rozpisany [recenzja] // Życie Literackie. - 1979, nr 46, s. 6

  1. Poczta Afanasjewa
    Sowińska B.: [Recenzja] [recenzja] // Życie Warszawy. - 1979, nr 196, s. 7

  1. Prom - film
    A.P.: [Recenzja] [recenzja filmowa] // Tygodnik Morski. - 1970, nr 52, s. 19

  1. Prom - film
    Drozdowski Bogumił: [Recenzja] [recenzja filmowa] // Film. - 1970, nr 51-52, s. 5

  1. Prom - film
    Garbień Krystyna: [Reportaż z realizacji] // Film. - 1970, nr 11, s. 10

  1. Prom - film
    Gazda Janusz: [Recenzja] [recenzja filmowa] // Ekran. - 1970, nr 51, s. 9

  1. Prom - film
    Jackiewicz Aleksander: Kukły [recenzja] // Życie Literackie. - 1970, nr 52, s. 11

  1. Prom - film
    Jarocki Robert: [Reportaż z realizacji] // Dookoła świata. - 1970, nr 17, s. 16-17

  1. Prom - film
    Klaczyński Zbigniew: [Recenzja] [recenzja filmowa] // Trybuna Ludu. - 1970, nr 353, s. 6

  1. Prom - film
    Kowalski Stanisław: [Artykuł przedpremierowy] [artykuł przedpremierowy] // Magazyn Filmowy. - 1970, nr 49, s. 6-7

  1. Prom - film
    Majewska Zofia: [Reportaż z realizacji] // Ekran. - 1970, nr 10, s. 12-14

  1. Prom - film
    Michalski Czesław: [Recenzja] [recenzja filmowa] Sztandar Ludu. - 1970, nr 297, s. 4

  1. Prom - film
    Wajda Andrzej: [List otwarty] // Film. - 1970, nr specjalny z III, s. 14
    * Inf. o realizacji.


  1. Prom - film
    Ziółkowski Bohdan: [Reportaż z realizacji] // Magazyn Filmowy. - 1970, nr 6, s. 10-11

  1. Prom - film
    Afanasjew Jerzy: [List do redakcji] // Ekran. - 1971, nr 11, s. 2
    * List do redakcji dot. skrótów w filmie dokonanych przez kierownictwo Zespołu Filmowego Plan. Odp. podpisana: kier. lit. Zespołu Stanisław Zieliński i kier. Zespołu Ryszard Kosiński; z komentarzem od red. Jana Gazdy // Ekran. - 1971, nr 14, s. 23. List J.A. także w: Film, nr 12, s. 14; Student, nr 4, s. 31; Współczesność, nr 5, s. 12.


  1. Prom - film
    Iżycki Józef: [Artykuł] [artykuł] // WTK. - 1971, nr 1, s. 13
    * Dot. sprawy skrótów dokonanych w filmie "Prom" przez kierownictwo Zespołu Filmowego "Plan". Zob. list J.A. do red. Ekranu.


  1. Prom - film
    Lechicka Anna: [Recenzja filmowa] [recenzja filmowa] // Szpilki. - 1971, nr 4, s. 14

  1. Prom - film
    Szczepański Jan Józef: [Recenzja filmowa] [recenzja filmowa] // Tygodnik Powszechny. - 1971, nr 7, s. 4
    * Podpisane: JJS.


  1. Prom - film
    Zatorski Janusz: [Recenzja filmowa] [recenzja filmowa] // Kierunki. - 1971, nr 2, s. 9

  1. Pryp Straszny
    [Nota] [nota] // Biuletyn Informacyjny. Ministerstwo Kultury i Sztuki. Zespół do Spraw Teatru [do użytku wewnętrznego]. - 1967, nr 6, s. 6-7
    * Nota informacyjna o tekście scenicznym.


  1. Przedmieście Nigdy
    Filler Witold: Groch, kapusta i nieistniejący świat [recernzja] // Nowe Książki. - 1968, nr 20, s. 1360-1361

  1. Przedmieście Nigdy
    Mazurczyk Jerzy: [Recenzja] [recenzja] // Głos Szczeciński. - 1968, dod. 7 Głos Tygodnia, nr 30, s. 8

  1. Przedmieście Nigdy
    Szybist Maciej: [Recenzja] [recenzja] // Życie Literackie. - 1968, nr 47, s. 10

  1. Radosna twórczość
    Moskalówna Ewa: [Recenzja] [recenzja] // Głos Wybrzeża. - 1977, nr 106, s. 5

  1. Radosna twórczość
    Lewandowski Tadeusz: Ucywilizowany czyli o Afanasjewie // Literatura. - 1978, nr 3, s. 12

  1. Ręka o trzech palcach
    Kucharska Marta: [Recenzja] [recenzja] // Tygodnik Kulturalny. - 1982, nr 26, s. 12

  1. Relief
    Kurzawa Eugeniusz: [Recenzja] [recenzja] // Nowe Książki. - 1987, nr 1, s. 16

  1. Rozumny rogacz
    Kryska Sławomir: [Recenzja] [recenzja] // Tygodnik Kulturalny. - 1964, nr 32, s. 6

  1. Sezon kolorowych chmur
    Berwid Maria: Sezon kolorowych chmur [recenzja] // Teatr Ludowy. - 1968, nr 9, s. 66-69

  1. Sezon kolorowych chmur
    Boska Anna: Sezon kolorowych chmur [recenzja] // Nowe Książki. - 1968, nr 16, s. 1117-1119

  1. Sezon kolorowych chmur
    Falkowski Jerzy: Przeminęło z wiatrem...? [recenzja] // Współczesność. - 1968, nr 14, s. 10

  1. Sezon kolorowych chmur
    Głowacki Janusz: [Felieton] // Kultura. - 1968, nr 39, s. 9

  1. Sezon kolorowych chmur
    Henkel Barbara: [Recenzja] [recenzja] // Sztandar Młodych. - 1968, nr 160, s. 3

  1. Sezon kolorowych chmur
    Misiorny Michał: [Recenzja] [recenzja] // Głos Wybrzeża. - 1968, nr 207, s. 4

  1. Sezon kolorowych chmur
    ŁAST: Sezon kolorowych chmur [recenzja] // Litery. - 1968, nr 8, s. 32

  1. Sezon kolorowych chmur
    Bołtuć Irena: [Recenzja] [recenzja] // Le Théátre en Pologne : biuletyn Miesięczny Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego [Warszawa}. - 1969, nr 7, s. 12-15

  1. Sezon kolorowych chmur
    Drawicz Andrzej: Teatry studenckie : pierwsze podsumowania [artykuł] // Dialog. - 1969, nr 11, s. 130-132
    * Dot. m.in. gdańskich teatrów studenckich w nawiązaniu m.in. do książki J.A.


  1. Sezon kolorowych chmur
    J.M.[Recenzja] [recenzja] // Orientacja . - 1969, nr z IV, 47 s.

  1. Sezon kolorowych chmur
    Wojdowski Bogdan: [Recenzja] [recenzja] // Życie Literackie. - 1969, nr 42, s. 1, 3

  1. Sezon Kolorowych Chmur
    Rudzki Kazimierz. [Recenzja wewnętrzna] [recenzja wewnętrzna] // W: Afanasjew Jerzy. Każdy ma inny świt. - Gdańsk : Wydaw. Morskie, 1986. - S. 253-254
    * Fragment recenzji wydawniczej napisanej dla Wydaw. Morskiego przez Kazimierza Rudzkiego w 1964.


  1. Sezon Kolorowych Chmur
    Sokorski Włodzimierz. [Recenzja wewnętrzna] [recenzja wewnętrzna] // W: Afanasjew Jerzy. Każdy ma inny świt. - Gdańsk : Wydaw. Morskie, 1986. - S. 254-255
    * Fragment recenzji wydawniczej napisanej dla Wydaw. Morskiego przez Włodzimierza Sokorskiego w 1964.


  1. Szklarz wieczności
    Filler Witold: [Recenzja] [recenzja] // Szpilki. - 1975, nr 32, s. 18

  1. Szklarz wieczności
    Janota Wojciech Konstanty: [Recenzja] [recenzja] // Nowy Wyraz. - 1975, nr 6, s. 111-113

  1. Szklarz wieczności
    Woźniak Marzena: Don Kichot z Sopotu [recenzja] // Czas. - 1975, nr 3, s. 23

  1. Szklarz wieczności
    Zacharski Jan: [Recenzja] [recenzja] // Wiadomości (Wrocław). - 1975, nr 10, s. l2

  1. Sławomir Mrożek. Indyk - reż. J.A.
    Beylin Karolina: Czy tylko romantyczny sen? [recenzja] // Express Wieczorny. - 1965, nr 70, s. 4

  1. Tralabomba - dramaty i scenariusze
    Kondrasiuk Grzegorz: Śmierć Arlekina powrót Afanasjewa [recenzja] // Teatr. - 2020, nr 12, s.84-85

  1. Twerdochlib Andrzej. Gwiazda sezonu - reż.
    Misiorny Michał: [Recenzja teatralna] [recenzja teatralna] // Trybuna Ludu. - 1977, nr 82
    * Rec. spektaklu Teatru TVP "Gwiazda sezonu" Andrzeja Twerdochliba w inscenizacji J.A.


  1. Zabawa w myśli
    Głogowski Paweł: Zmierzch konwencji? [recenzja] // Nowe Książki. - 1990, nr 9, s. 57

  1. Zamknięci w deszczowej windzie
    Nowicki Krzysztof: [Recenzja] [recenzja] // Fakty. - 1982, nr 10, s. 9, 15

  1. Łóżko. [Nota] [nota] // Biuletyn Informacyjny. Ministerstwo Kultury i Sztuki. Zespół do Spraw Teatru [do użytku wewnętrznego]. - 1967, nr 2, s. 6-7
    * Nota informacyjna o tekście scenicznym.


  1. Łóżko - inscenizacje
    Falkowski Jerzy: Poetyka rozwichrzonego absurdu [recenzja] // Teatr. - 1967, nr 22, s. 8
    * Dot. przedstawienia Teatru Wybrzeże na scenie w Sopocie.


  1. Łóżko - inscenizacje
    Falkowski Jerzy: Łóżko - róg obfitości [recenzja] // Współczesność. - 1967, nr 20, s. 9
    * Dot. przedstawienia Teatru Wybrzeże na scenie w Sopocie.


  1. Łóżko - inscenizacje
    Mężnicki Witold: "Łóżko" Jerzego Afanasjewa w Teatrze Wybrzeże [recenzja] // Dziennik Bałtycki. - 1967, nr 213, s. 3
    * Podpisane: Dulęba Marek.
    * Dot. inscenizacji Teatru Wybrzeże na scenie w Sopocie.


  1. Łóżko - inscenizacje
    Misiorny Michał: Upał a sprawy "Łóżka" [recenzja] // Litery. - 1967, nr 9, s. 31
    * Podpisane: M.M.
    * Dot. przedstawienia Teatru Wybrzeże, Teatr Kameralny w Sopocie.


  1. Łóżko - inscenizacje
    Rafałowski Tadeusz: [Recenzja] [recenzja teatralna] // Głos Wybrzeża. - 1967, nr 180, s. 5
    Dot. inscenizacji Teatru Wybrzeże na scenie w Sopocie.


  1. Łóżko - inscenizacje
    Sierecki Sławomir: [Recenzja] [recenzja teatralna] // Wieczór Wybrzeża. - 1967, nr 178, s. 3
    * Dot. inscenizacji Teatru Wybrzeże na scenie w Sopocie.


  1. Świat do góry nogami
    Groński Ryszard Marek: [Recenzja] [recenzja] // Szpilki. - 1974, nr 29, s. 18
    * Podpisane: F.Z.K.


  1. Świat do góry nogami
    Wojciechowska Teresa: [Recenzja] [recenzja] // Karuzela. - 1974, nr 11, s. 11
    * Podpisane: T.W.





UTWORY POŒWIĘCONE PISARZOWI



  1. Tom Romana: Parodie literackie [parodia literacka] // Pomorze. - 1963, nr 1, s. 8
    * Parodie twórczości wybrzeżowych literatów: J.A., Franciszka Fenikowskiego, Lecha Bądkowskiego, Róży Ostrowskiej, Stanisławy Fleszarowej-Muskat.


  1. Haberman Ursel: Co ja chciałem powiedzieć (dla Afanasjewa +1991) [wiersz] / tł. Elżbieta Bukała // Tytuł. - 1994, nr 2, s. 221

Informacje inne



Reżyseria. Teatry Telewizji
1. London Jack. Zdarzenie / adapt. telewizyjna i reż. J.A. - TV Łódź, 1965. - Emisja: TVP I 31.10. [adapt. noweli Jacka Londona pt. Jak zabić człowieka]
Rec.: Karwicka Krystyna // Ekran. - 1965, nr 46, s. 14 ; Kaźmierczak Barbara // Radio i Telewizja. - 1965, nr 46, s. 20.

2. D Ageih Carlos, Marais Claude. Bezsenna noc Alfreda de Musset / tł. Gabriel Michał Karski ; adapt. i reż. J.A. ; scenogr. Czesław Siekiera ; obsada, m.in. Zbigniew Józefowicz, Pola Raksa, Janusz Kłosiński - TV Łódź, 1968. - Emisja: TVP : Teatr Niedzielny, 19.05, 45 min.

3. Czechow Antoni. Szwedzka zapałka / tł. Kazimierz Truchanowski ; adapt. Janusz Wasylkowski ; reż. J.A. ; obsada, m.in. Stanisław Brudny, Tadeusz Kalinowski, Mieczysław Jasiecki - TV Katowice, 1968. - Emisja: TVP, 5.05, 50 min.

4. Awerczenko Arkadiusz. Papierek lakmusowy / reż. J.A. - TV Łódź, 1970

5. Čapek Karol. Poeta : humoreska teatralna / tł. Maria Erhardtowa ; scen. adapt. wg. noweli Čapka i reż. J.A. - Pt. Poeta. Eksperyment Profesora Roussa. - TVP Katowice, 1971. Emisja: TVP Warszawa II : Scena Młodych (Studencka), 25.07.1971, 60 min
Rec.: Szymańska Janina // Ekran. - 1971. nr 32, s. 20

6. Zawadzki Henryk. Protest-skok / reż. J.A. - TVP Gdańsk, 1972. - Emisja: TVP II : Teatr Rozrywki, 2.12, 40 min.
Rec.: [Kosińska Maria] (k) // Życie Warszawy. - 1972, nr 290, s. 5.

7. Caldwell Erskine. Jenny / tł. Krystyna Tarnowska ; adapt. Maria Komorowska ; reż. J.A. - TVP Gdańsk, 1973. - Emisja: TVP I 10.12, 110 min.
Rec.: Baumgardten Aleksander // Wieczór [Katowice]. - 1973, nr 294, s. 4 ; [Billip Witold] Janowski Wiktor // RTV1973, nr 52, s. 7 ; [Boska Anna] A.B. // Kurier Polski. - 1973, nr 291, s. 2 ; [Kosińska Maria] (k)// Życie Warszawy. - 1973, nr 296, s. 6 ; Pawłowski Stanisław // Ekran. - 1973, nr 51, s. 11 ; Sierecki Sławomir // Wieczór Wybrzeża - 1973, nr 290, s. 3 ; Zacharewicz Adam // Tygodnik Morski. - 1973, nr 51, s. 18 ; RTV. - 1973, nr 50, s. 12 [3 fot. z przedstawienia] ; Choiński Krzysztof // Scena. - 1974, nr 2, s. 34-35 ; Tygodnik Kulturalny. - 1974, nr 3, s. 10; nr 4, s. 10 [listy czytelników].

8. Leskow M. Człowiek na warcie / tł. Jerzy Wyszomirski ; adapt. Aleksander Berlin ; reż. J.A. - TVP Gdańsk. - Emisja: TVP II, 11.11, 60 min.
Rec.: [Kiszkis Andrzej] LAIK // Dziennik Bałtycki. - 1973, nr 269, s. 3 ; Teatr. - 1973, nr 17, s. 27; nr 19, s. 13 [fot. z przedstawienia].

9. Awerczenko Arkadiusz. Klucz i anioły / tł. Adam Ochocki ; adapt. Adam Ochocki i J.A. ; reż. J.A. - TVP Gdańsk, 1974. - Emisja TVP I, 27.04, 60 min; TVP II 12.07.1981, 68 min.
Rec.: Baranowska Agnieszka // Kultura. - 1981, nr 29, s. 13

10. Heijermans Herman. Nadzieja / adapt. na podst. gwarowego przekładu Jana Kasprowicza Grażyna Bral ; adapt. i reż. J.A. - TVP Gdańsk, 1974. - Emisja: TVP I, 2.09, 80 min.
Rec.: Bołtuć Irena // Scena. - 1974, nr 5, s. 35 [art. przedpremierowy] ; [Blumski-Rafałowski Tadeusz] (r) // Głos Wybrzeża. - 1974, nr 210, s. 3 ; Ekran. - 1974, nr 26, s. 6 [nota przedpremierowa] ; Brzostowiecka Maria // Ekran. - 1974, nr 37, s. 11 ; RTV. - 1974, nr 36, s. 8 [7 fot. z przedstawienia].

11. Zelenka. Koszulka / tł. Emilia Witwicka. - TVP Gdańsk, 1975. - Emisja: TVP I, 29.03, 65 min.
Rec.: Boratyński Stefan // Ilustrowany Kurier Polski. - 1975, nr 81, s. 3

12. Müller Helmut. Huragan / tł. Edgar Milewski ; reż. J.A. - TVP Gdańsk, 1975. - Emisja: TVP I, 13.10, 80 min.; TVP II 14.10, 80 min.
Rec.: Skrobot Jolanta Ekran. - 1975, nr 30, s. 6-7 [art. przedpremierowy] ; [Kosińska Maria] (m) // Życie Warszawy. - 1975, nr 238, s. 6 ; Moskalówna Ewa // Głos Wybrzeża. - 1975, nr 227, s. 4 ; Szymańska Janina // Ekran. - 1975, nr 44, s. 10 ; RTV. - 1975, nr 42, s. 28 [6 fot. z przedstawienia].

13. London Jack. Kobieta / tł. Tadeusz Jan Dehnel ; scenariusz i reż. J.A. - TVP Gdańsk, 1976. - Emisja: TVP I : Teatr Małych Form, 16.04, 40 min. [wg opowiadania Jacka Londona pt. Jednodniowy popas].

14. Berger Henning. Powódź / tł. Ryszard Bolesławski; adapt. i reż. J.A. - TVP Gdańsk, 1977. - Emisja: TVP II, 17.06, 53 min
RTV. - 1977, nr 6, okł. [6 fot. z przedstawienia].

15. Gjellerup Karol. Młyn na wzgórzu / tł. Stanisław Sierosławski; adapt. Kazimierz Radowicz ; reż. J.A. - TVP Gdańsk, 1977. - Emisja: TVP I 19.12, 79 min.; TVP II 20.12
Rec.: [Grzelecki Stanisław] (stg.) // Życie Warszawy. - 1977, nr 300, s. 7 ; Moskalówna Ewa // Głos Wybrzeża. - 1977, nr 289, s. 3 ; W.R. // Trybuna Ludu. - 1977, nr 301, s. 8 ; Ekran. - 1977, nr 38, s. 6 [3 fot. z przedstawienia] ; Czapińska Wiesława // Ekran. - 1978, nr 3, s. 11.

16. Twerdochlib Andrzej. Gwiazda sezonu / reż. J.A. - TVP Gdańsk, 1977. - Emisja: TVP I4.04, 69 min; TVP II 7.04
Rec. [Grzelecki Stanisław] (stg) // Życie Warszawy. - 1977nr 81, s. 2 ; Karbowiak Małgorzata // Głos Robotniczy. - 1977, nr 77, s. 3 ; M. // Trybuna Ludu. - 1977, nr 82, s. 8 ; Moskalówna Ewa // Głos Wybrzeża. - 1977, nr 77, s. 4 ; Sierecki Sławomir // Wieczór Wybrzeża. - 1977, nr 81, s. 3; RTV. - 1977, nr 15, okł. [7 fot. z przedstawienia].

17. Wallace Edgar. Człowiek, który zmienił nazwisko / reż. J.A. - TVP Gdańsk, 1977. - Emisja: TVP I : Teatr Sensacji 7.07, 77 min.; TVP II 8.07.
Rec.: [Dipont Małgorzata] (md) // Życie Warszawy. - 1977, nr 161, s. 3 ; Rumel W // Ekran. - 1977, nr 31, s. 2 [nota satyryczna nt. kolaudacji spektaklu] ; Ekran. - 1977, nr 25, s. 7, 16 [4 fot.].

18. Bałucki Michał. Ciężkie czasy / reż. i insc. J.A. - TVP Gdańsk, 1978. - Emisja: TVP I, 20.04, 79 min.
[Klimczak Lidia] (L.K.) // Ekran. - 1978, nr 50, s. 7 [art. przedpremierowy] ; Wieczerska Janina // Czas. - 1979, nr 23, s. 26

19. Goszczurny Stanisław. Ostatnia noc przed końcem rejsu / reż. J.A. - TVP Gdańsk, 1979. - Emisja: TVP II, 25.05, 76 min.
Rec.: Moskalówna Ewa // Głos Wybrzeża. - 1979, nr 122, s. 6

20. Ibrahimbekow Rustam. Własną drogą / tł. Maria Żurowska ; reż. J.A. - TVP Gdańsk, 1979. - Emisja: TVP I I5.11, 75 min; TVP II 11.11.
(M.R.) // Ekran. - 1979, nr 42, s. 6-7 [art. przedpremierowy; 6 fot. z przedstawienia]
Rec.: Brzostowiecka Maria // Ekran. - 1979, nr 47, s. 10-11 ; [Bujas Anna](ab) // Trybuna Ludu. - 1979, nr 263, s. 8 [nota] ; Orłowski W // Odgłosy. - 1979, nr 45, s. 13 ; [Sieradzka Zofia] Sier. // Głos Pracy. - 1979, nr 264, s. 2 [nota]

21. Kotlica Jacek, Twerdochlib Andrzej. Proces Alberta Forstera / reż. J.A. - TVP Gdańsk, 1980. - Emisja: TVP I 21.03, 70 min.
Rec.: (el) // Trybuna Ludu. - 1980, nr 74, s. 8 ; Gazda Grzegorz // Odgłosy. - 1980, nr 13, s. 9 ; [Lubosz Bolesław] Stańczyk // Poglądy. - 1980, nr 8, s. 19 ; Szymańska Janina // Ekran. - 1980, nr 13, s. 11 ; Zarzycki Adam // Za wolność i lud. - 1980, nr 14, s. 14-15

22. Perzyński Aleksander. Polityka / reż. J.A. - TVP Gdańsk, 1980. - Emisja: TVP I, 17.06.1981, 70 min.
Rec.: Czapińska Wiesława // Ekran. - 1981, nr 26, s. 11 ; Krzemień Teresa // Kultura. - 1981, nr 27, s. 13 ; [Krzywobłocka Bożena] // Rzeczywistość. - 1981, nr 7, s. 15

23. Maupassant Guy de. Mała Roque / tł. Irena Wieczorkiewicz ; scenariusz i reż. J.A. - TVP Gdańsk, 1987. - Emisja: TVP I 27.07, 57 min.
Rec.: (kd) // Antena. - 1987, nr 31, s. 13 [nota] ; (mb) // Ekran. - 1987, nr 29, s. 20 ; Sinko Grzegorz // Teatr. - 1987, nr 10, s. 28 ; Wyrozembska Maria // Ekran. - 1987, nr 32, s. 13.

Do góry | Powrót do wyboru pisarza