strona główna
Pisarz:
Dariusz Wasielewski

Wydawnictwa zwarte
Scenariusze, utwory sceniczne, słuchowiska
Publikacje w antologiach i pracach zbiorowych
Publikacje w czasopismach
Przekłady
Adaptacje
Wstępy, prace redakcyjne

Wywiady i wypowiedzi

Bibliografie, słowniki, historie literatury
Opracowania ogólne
Pomniejsze materiały biograficzne
Opracowania poszczególnych utworów

Utwory poświęcone pisarzowi
Informacje inne



 (c)2002 InfoServe.pl
 
Dariusz Wasielewski

Ur. 1960

Poeta, publicysta, redaktor

Urodził się 9 października 1960 r. w Grudziądzu w rodzinie inżyniera budowy okrętów. Rodzina matki, Eryki, po linii jej ojca, pochodziła z Królewca; po linii matki – z Pomorza. Ukończyła Liceum Muzyczne w Grudziądzu. Rodzina ojca, Henryka, pochodziła z Pomorza (Osada Ostrowicka). Ojciec, po ukończeniu Conradinum, a następnie uzyskaniu dyplomu magisterskiego na Politechnice Gdańskiej, pracował w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Po urodzeniu syna zamieszkali w Gdańsku.
W l. 1975–1978 pracował w Stoczni Gdańskiej jako monter kadłubów – uczeń Zespołu Szkół Budowy Okrętów przy Stoczni Gdańskiej. Następnie w maju 1981 ukończył Technikum Przemysłu Okrętowego dla Pracujących. Od listopada 1981 do pacyfikacji Stoczni Gdańskiej w grudniu 1981 był stażystą w stoczniowym radiowęźle. Po wprowadzeniu stanu wojennego wykonywał różne prace. Był m.in. korespondentem Sztandaru Młodych (styczeń 1981– kwiecień 1983) i asystentem technicznym w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1982).
W l. osiemdziesiątych rozpoczął studia polonistyczne (1983) i historyczne (1988) na Uniwersytecie Gdańskim (UG), a przez rok był studentem Gdańskiego Instytutu Teologicznego (1987). W czasie studiów redagował wydawnictwa podziemne. Brał udział w strajku studentów Uniwersytetu Gdańskiego popierającego strajkujących stoczniowców Stoczni Gdańskiej w maju 1988.
W 1989 wyjechał do Szwecji, przebywał w Sztokholmie do maja 1990. Po powrocie do kraju pracował jako dziennikarz w Gazecie Wyborczej (lipiec 1990 – kwiecień 1991), Tygodniku Gdańskim (maj 1991 – maj 1992, m.in. był sekretarzem redakcji) i w Dzienniku Bałtyckim (1992–1998, m.in. red. prowadzący dodatek „Rejsy” i sekretarz generalny redakcji). W 1991 ukończył studia filologiczne na UG (dyplom w 1994, praca magisterska pod kierunkiem prof. dr. hab. Edwarda Brezy).
Podczas pracy w Dzienniku Bałtyckim działał w zakładowej „Solidarności”. W 1995 został członkiem Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. W Zarządzie zasiadał przez trzy kolejne kadencje. Jako przedstawiciel „Solidarności" był m.in. członkiem Komisji Kultury Rady Miasta Gdańska (1999–2002). W 1996 został delegatem na VIII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. W l. 2002–2006 pełnił funkcję rzecznika prasowego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, wcześniej był rzecznikiem Regionu Gdańskiego. W 2006 został prezesem i redaktorem naczelnym Radia Gdańsk. Na stanowisku tym pozostawał do 2011. W l. 2011–2015 pracował w Regionie Gdańskim NSZZ „Solidarność”, był przewodniczącym Regionalnego Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu i członkiem Zarządu Regionu. W 2014 startował z ramienia „Solidarności” w wyborach do Rady Miasta Gdańska z listy PiS. W 2017 Rada Mediów Narodowych wybrała go do Rady Programowej Polskiego Radia. Do Radia Gdańsk wrócił w 2016 na stanowisko dyrektora operacyjnego, a dwa lata później (w czerwcu 2018) ponownie został prezesem Radia Gdańsk. Z funkcji tej zrezygnował we wrześniu 2019, pozostając dyrektorem operacyjnym gdańskiej rozgłośni.

Jako poeta debiutował w 1982 w Głosie Wybrzeża (nr 78, 21.04) wierszem „4” (Siedzisz w fotelu na biegunach…). W tym samym roku wydał na prawach rękopisu arkusz poetycki „Niedziela”.
Należał, wraz z Selimem Chazbijewiczem i Arturem Bok-Szwabowiczem, do reaktywowanej w 1983 grupy poetyckiej Nowe Żagary głoszącej program „nadromantyzmu”. Próby opublikowania manifestu programowego grupy w miesięczniku Literatura nie powiodły się i po kilku miesiącach grupa zakończyła działalność. W 1983 ukazał się w bydgoskich Faktach komunikat poetyckiej Grupy Gdańskiej, podpisany m.in. przez D.W., Ludwika Filipa Czecha, Arianę Nagórską, Artura Tomaszewskiego, Jacka T. Zielińskiego.
W 1983 i 1984 otrzymał wyróżnienia na XXIV i XXV Konkursie Poezji Społecznie Zaangażowanej o nagrodę „Czerwonej Róży". W l. osiemdziesiątych publikował wiersze m.in. w Okolicach, Faktach, Życiu Literackim, Poezji, Razem, Radarze, Wybrzeżu, Pomeranii. W tym okresie powstały jedne z bardziej znanych jego utworów: poemat „Rozmowa z Günterem Grassem” (1982) i wiersz „Pożegnanie Gdańska” (1988).
W 1989 w Bibliotece Impulsu wydał tomik „Wytrwałość” – z posłowiem Bolesława Faca i grafikami Ryszarda Stryjca – który doczekał się kilku recenzji w prasie ogólnopolskiej. W l. dziewięćdziesiątych publikował niewiele: tomik pt. „Czekam na wrzesień” w Bibliotece Rękopisów, sporadyczne publikacje w Tytule i Toposie, poemat „Pożegnanie Gdańska” w antologii „Strofy Gdańskie”.
W 2009 zdobył pierwszą nagrodę w 50. konkursie „Czerwonej Róży” za poemat „Exodus”.
W ostatnich latach częściej publikuje swoje utwory. W 2018 w Toposie ukazał się arkusz poetycki. A w roku następnym – pierwszy po 25 latach tom wierszy pt. „Pożegnanie Gdańska : wiersze wybrane dawne i nowe” w Wydaw. Bernardinum. Również Bernardinum wydało w 2022 ostatni dotychczas tom pt. „W inną stronę”.


Biogram i bibliografię oprac. Leszek Rybicki
Biogram został sprawdzony i uzupełniony przez Dariusza Wasielewskiego w marcu 2023 r.

Ważniejsze źródła pomocne w opracowaniu biogramu i bibliografii:
– Ankieta Bibliotecznego Ośrodka Informacji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego (1994)
– Dariusz Wasielewski : kandydaci do rad miast, gmin i powiatów [nota biograficzna] // Magazyn Solidarność. – 2014, nr 11, wkładka Wybory Samorządowe, 16 listopada 2014
– Roczniki prasy lokalnej, m.in. Magazyn Solidarność, Dziennik Bałtycki, Głos Wybrzeża, Tygodnik Gdański oraz czasopism literackich, m.in. Topos, Tytuł, Autograf.
– Polska Bibliografia Literacka
– Bibliografia Zawartości Czasopism
– Katalogi internetowe Biblioteki Narodowej
– Bibliografia Pomorza Gdańskiego
– Bałtycka Biblioteka Cyfrowa
– Kandziora Jerzy, Szymańska Zyta, Tokarzówna Krystyna (współpraca). Bez cenzury 1976-1989 : bibliografia. – Warszawa : Wydaw. Instytutu Badań Literackich, 1999


W bibliografii nie uwzględniono artykułów dziennikarskich oraz tekstów związanych z pracą i działalnością Autora w NSZZ „Solidarność” i Radiu Gdańsk.


Indeks Tytułów




TWÓRCZOŚĆ



Wydawnictwa zwarte



  1. Niedziela [wiersze] / oprac. graf. Autora. - Gdańsk : [Klub Studentów Wybrzeża Żak], 1982. - 18 s. ; 20 cm. - (Listy Poetyckie Warsztatu Nowej Sztuki Linia, KSW Żak, KKMP ZW ZSMP)
        Zawartość: I znowu to dziwne imię ; Amputacja ; W uderzeniu ; Piosenki ; Jest coś co czeka... ; W poszukiwaniu słów i czynów ; Tamten dzień ; Az um ; Księżniczka ; Wody ; Dusia ; Lula.
    * Wydane na prawach rękopisu.

  1. Jestem z rodu zwycięzców a żyję śród klęsk [arkusz poetycki - plakat] / Stefan Chazbijewicz [współautor] ; Waldemar Bartnicki [grafika]. - Gdańsk : G[dańskie] T[owarzystwo] P[rzyjaciół] S[ztuki] ; VARIA : Varia, 1984
        Zawartość: [Dariusz Wasielewski:] Wstaje dzień ; Katowice ; Kwiaty ; Świat oczami K. ; Henryk i Kato ; To.
    * Wydane na prawach rękopisu. Arkusz zawiera 6 wierszy D.W. i 8 S.Ch. Po rozłożeniu jedną s. stanowi plakat Waldemara Bartnickiego z napisem: "Jestem z rodu zwycięzców a żyję śród klęsk" Kazimierz Wierzyński.

  1. Wytrwałość [wiersze] / posłowie Boleslaw Fac ; oprac graficzne Jacek Studziński ; grafiki Ryszard Stryjec. - Gdańsk : a bi NZS, 1989. - 59 s. : il. (7 grafik) ; 20,0x14,5 cm. - (Biblioteka Impulsu)
        Zawartość: Tamten dzień ; Amandyna, czyli dwa ogrody (bajka inicjacyjna) ; Będzie październik (dla A.P.) ; Erotyk śmiertelny ; Henryk i Kato ; Rozmowa z Günterem Grassem (1-4) ; Jak daleko jesteś (Ani) ; Wierzę ; W uderzeniu ; Fale ; Wstaje dzień ; Wytrwałość (dat.: luty 1982) ; Nasza noc ; Studium ; Psalm pierwszy ; Psalm drugi ; Ballada o człowieku ; Psalm trzeci ; Pożegnanie Gdańska ; Aleja ; Spacer ; Piasek ; Uwodzenie ; Tak stanie się w chwili (Mieczysławowi Czychowskiemu ) ; Tak - to jest nienawiść... ; To jest strajk, dziewczyno (Uniwersytet Gdański, maj 88) ; Zawał (Uniwersytet Gdański, maj 88) ; Niesmak (Uniwersytet Gdański, maj 88). - Bolesław Fac. Wyjmowanie wierszy ze snu (dat.: Gdańsk, kwiecień [19]89 r.) [posłowie].
    * Na IV okł. nota o D.W. i Ryszardzie Stryjcu.

  1. Czekam na wrzesień [wiersze]. - Gdańsk : G[dańskie] T[owarzystwo] P[rzyjaciół] S[ztuki], 1994. - [16] nlb. s. ; 15,0x10,5 cm. - (Biblioteka Rękopisów ; 25)
        Zawartość: Blues z Loebla (żonie); Czekam na jesień... ; Właśnie znikł śnieg z ulic... ; My z moim miastem... ; Nowe spotkanie przy Długiej... ; Tą ulicą nagle biblioteka... ; Pada deszcz... ; Siedzisz w fotelu na biegunach... ; Fruwasz podfruwajko... ; A taka to pielęgniarka... ; Opadł już pierwszy śnieg... ; Polała się kawa... ; A za oknami deszcz... ; Księżna Grace spadła... ; Zamknięty rozdział jazzowy ; Łzy dawno zapomniane... ; Spotkanie ciebie - to już jesień... ; Wilgotne mgły powstają z ulic... ; I nawet deszczu nie ma...
    * Wiersze pisane ręcznie przez Autora. Powielone i połączone zszywaczami w formie "zeszytu do słówek". Nakład: 50 egz.
    * Spotkanie w Księgarni Heweliusz Elżbiety i Jana Grabowskich odbyło się 8.11.1994 r.
    Loebl Bogdan ;

  1. Pożegnanie Gdańska : wiersze wybrane dawne i nowe [wiersze]. - Pelplin : Bernardinum, 2019. - s. 47 ; 21,5x15,5 cm
    ISBN 978-83-8127-405-0
        Zawartość: Motto: Mówię do ciebie po latach milczenia, Mój synu. Nie ma Werony.Czesław Miłosz. "Pożegnanie". Tylko narracja (dat.: Sztokholm, lipiec 1989) ; Przystanek (dat.: Sztokholm, maj 1989) ; Powrót do domu (dat.: Sztokholm, maj 1989) ; Powrót do domu (dat.: Sztokholm, Gdańsk, 1989-1990) ; Pożegnanie Gdańska (dat.: 1988) ; Rozmowa z Günterem Grassem (1-4) (dat.: 1982) ; Psalm pierwszy ; Psalm drugi ; Gdyby ; Do świtu (dat.: 2008) ; Ballada o człowieku ; Nowy początek (dat.: Gdańsk, 31 stycznia - 1 lutego 2008) ; Blues z Loebla (żonie) (dat.:1992) ; Perła (dat.:19/20 grudnia 2008, Hurgada) ; wakacje z Moniką (dat.: Sharm, grudzień 2008 / luty 2009) ; Exodus(dat.: 2008/2009) ; Psalm trzeci ; Sen o młodości (dat.: Owczarki, 2005) ; Henryk i Kato ; Amanda, czyli dwa ogrody (bajka inicjacyjna) ; Kościół św. Mikołaja w Gdańsku (dat.: 28 stycznia 2010) ; Aleja ; Dwóch (Tadeuszowi Śliwiakowi za cenę życia) (dat.: 1 marca 2018) ; Na koniec (dat.: 27 czerwca 2019 w podróży) ; Los (dat.: wczoraj).
    * Na IV okł. fot. i nota o Autorze.
    Gdańsk - w literaturze ;

  1. W inną stronę [wiersze]. - Pelplin : Wydaw. Bernardinum, 2022. - 78 s. ; 22 cm
    ISBN 978-83-8127-916-1
        Zawartość: W inną stronę ; Odnaleziony fragment wiersza Filipa ; Czekam na kwiaty ; jadąc pociągiem... ; czekam na jesień... ; właśnie znikł śnieg z ulic... ; my z moim miastem... ; nowe spotkania przy Długiej... ; tą ulicą nagle biblioteka... ; pada deszcz... ; Panna wiśniowa ; siedzisz w fotelu na biegunach... ; fruwasz podfruwajko... ; a taka to pielęgniarka... ; spadł już pierwszy śnieg... ; Blues z Loebla ; polała się kawa... ; a za oknem deszcz... ; jej włosy znalazły słowa... ; nie wszystko... ; i znowu... ; zamknięty rozdział jazzowy... ; Tamten dzień... ; zawirowały wiadukty... ; Człowiek w garniturze blue ; zapisz to jedno moje życie... ; sto koni... ; tysiąc koni... ; spotkanie ciebie - to już jesień... ; usta twoje chciałem przemilczeć... ; Pożegnanie Gdańska ; Poeci idą do warzywniaka... ; O Ryśku Mietek napisał już wszystko... ; pochyłe pola w zmierzch płyną... ; Aleja ; walić... ; to... ; kiedy czytam Wojtka notes... ; Zdzisław napisał... ; zatłukł go... ; Nasze dziewczęta ; zagubiłem twó uśmiech w pamięci... ; stanął pomiędzy nami wstyd... ; a przecież należało usiąść... ; co kiedy minie czas próby... ; Poeta umiera bez słowa... ; kochać poezję to znaczy,,, ; królowo... ; Współczesność ; Psalm pierwszy ; Do śmierci ; Ty, kobieto, bądź szczęśliwa... ; próbować własnych sił... ; mogę... ; spotkały się dwa parasole... ; paradoks... ; wilgotne mgły powstają z ulic... ; i nawet deszczu nie ma mówię... ; Mietek... ; Czarny las ; siedzę w tym pustym pokoju... ; teraz za późno... ; na wszelki wypadek... ; skoro nie można... ; bezsenność... ; śniło mi się... ; dlatego modlę się... ; śmierć i Ty...

Scenariusze, utwory sceniczne, słuchowiska



Publikacje w antologiach i pracach zbiorowych



  1. Psalm pierwszy ; Psalm drugi ; Ballada o człowieku ; Psalm trzeci  [wiersze] // W: Tylko modlitwa ocaleje : liryka religijna poetów gdańskich / oprac. Tadeusz Skutnik ; okł. i s. tyt. Janusz Osicki ; il. Jan Góra. - Gdańsk : Kuria Biskupia, 1988. - S. 124, 125, 126, 127
  1. [Wiersz]  [wiersz] // W: Czerwona Róża : 1960-1984 / pod red. Jerzego Koperskiego, Eugeniusza Kuppera, Andrzeja Krzysztofa Waśkiewicza. - Warszawa : Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1988
  1. Pożegnanie Gdańska  [wiersz] // W: Strofy gdańskie = Danziger Verse / wybór i oprac. Bolesław Fac. - Gdańsk : Wydaw. im. Joachima Lelewela : Towarzystwo Polska - Niemcy w Gdańsku, 1992. - S. 109-110
    Gdańsk - w literaturze ;

  1. [Wiersz]  [wiersz] // W: Czterdzieści wierszy : Almanach Biblioteki rękopisów (1992-1996) / wybór i oprac. Andrzej Krzysztof Waśkiewicz. - Gdańsk : Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, 1996
  1. Gdyby  [poemat] // W: 49. Konkurs Poetycki o Laur Czerwonej Róży / red. Andrzej K. Waśkiewicz ; projekt obwoluty Włodzimierz Łajming ; Jacek Zdybel ; rysunki Henryk Mądrawski. - Gdańsk : Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, 2008. - S. 15-18
    * Wydano w nakładzie 150 egz.
    * Zbiorek zawiera wiersze nagrodzone i wyróżnione w 49. Konkursie Czerwonej Róży. D.W. otrzymał wyróżnienie za poemat "Gdyby" (dat. 2005-2008) oraz kilka inf. dot. 50. Konkursu, m.in. skład jury,ilość nadesłanych zestawów

  1. Exodus  [poemat] // W: 50. Konkurs Poetycki o Laur Czerwonej Róży / red. Andrzej K. Waśkiewicz ; projekt obwoluty Włodzimierz Łajming, Jacek Zdybel rysunki Marek Model. - Gdańsk : Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, 2009. - S. 3-7
    ISBN 978-83-86460-88-5 ; 978-83-87227-93-7
    * Wydano w nakładzie 150 egz. Zbiorek zawiera teksty nagrodzonych i wyróżnionych wierszy (D.W. otrzymał główną nagrodę) oraz kilka inf. dot. 50. Konkursu, m.in. skład jury, ilość nadesłanych zestawów wierszy (120), datę wręczenia nagród (15.12.2009).
    Wasielewski Dariusz - nagrody ;

Publikacje w czasopismach



  1. Czekam na jesień... :  [wiersz] // Dziennik Bałtycki. - 1982, nr 173, s. 5
  1. I (Teraz niech twój sen...) :  [wiersz] // Głos Wybrzeża. - 1982, nr 202, s. 4
  1. W uderzeniu :  [wiersz] // Dziennik Bałtycki. - 1982, nr 134 (9-11.07), s. 5
    * Wiersz opublikowany w bloku pt. "Debiuty poetyckie" z notą (podpisaną (HED), informującą, że prezentowane wiersze zwróciły uwagę jury konkursu debiutów poetyckich pn. "Listy poetyckie". Oprócz wiersza D.W. zamieszczono utwory Jacka Zakrockiego, Jarosława Seidela, Ewy Incz, Ewy Borkowskiej i Anety E. Zembrzuskiej.

  1. [Cztery] 4 (Siedzisz w fotelu na biegunach...) :  [wiersz] // Głos Wybrzeźa. - 1982, nr 78 (21.04), s. 4
    * Szpalta: "Głos Młodych". W rubryce: Debiut.
    * Wiersz z cyklu "Czekam na kwiaty".
    * Także list Autora do red. - z apelem o udostępnienie w "Głosie Młodych" "okienka na wiersz" młodym wybrzeżowym poetom, którzy nie mają gdzie prezentować swojej twórczości. Pozytywna odp. red.

  1. A za oknem deszcz... :  [wiersz] // Dziennik Bałtycki. - 1983, nr 25, s. 5
  1. Czekam na kwiaty... ; Dziewczyna pisze wiersz ; Kwiaty ; Spadł już pierwszy snieg... :  [wiersz] // Okolice. - 1983, s. 40-42
  1. Henryk i Kato ; Kwiaty ; Wstaje dzień :  [wiersze] // Fakty. - 1983, nr 16, s. 9
    * Wiersze D.W. w ramach bloku wierszy poetów Grupy Gdańskiej. Na s. 8 nota Grupy Gdańskiej "Nie jesteśmy pokoleniem...", podpisani: Ludwik Filip Czech, Jakub P. Lewandowski, Zdzisław Augustyn Malinowski, Ariana M. Nagórska, Jarosław Seidel, Artur Tomaszewski, D.W., Jacek Zakrocki, Jacek T. Zieliński ;

  1. Henryk i Kato ; Wody :  [wiersze] // Życie Literackie. - 1983, nr 18, s. 9
  1. Ja ; W kolor ; W poszukiwaniu słów i czynów :  [wiersze] // Wybrzeże. - 1983, nr 17, s. 40
  1. Amandyna, czyli dwa ogrody ; Anna ; Dzień ; Liryk nieprecyzyjny ; Łagodna ; Pokaż mi... ; Tamten dzień :  [wiersze] // Fakty. - 1984, nr 36, s. 9
  1. Bajka inicjacyjna ; Będzie październik ; Erotyk śmiertelny ; Henryk i Kato ; Katowice ; Kolor ; W uderzeniu :  [wiersze] // Poezja. - 1984, nr 4, s. 66-69
    * Z fot. i notą autobiograf.
    * W tym nr. Poezji są także fragmenty poematu D.W. pt. Rozmowa z Günterem Grassem (zob.).
    Grass Günter - w literaturze ;

  1. Nowe spotkania przy Długiej.... ; Pada deszcz... ; Czekam na jesień... ; Siedzisz w fotelu... ; Spadł już pierwszy śnieg... ; A za oknami deszcz... ; Polała się kawa... ; Właśnie znikł śnieg... ; Zamknięty rozdział jazzowy... :  [wiersze] // Razem. - 1984, nr 45, s. 18-19
    * Z notą, fot. i notą Jana Zenona Brudnickiego: Odliczanie chwil, s. 18.
    Wasielewski Dariusz - twórczość - opracowania ;

  1. Prośba ucieczki takie tamte strony... :  [wiersz] // Radar. - 1984, nr 9, s. 15
  1. Rozmowa z Günterem Grassem (1-3) : (fragmenty poematu) :  [poemat]. - Fot. // Poezja. - 1984, nr 4, s. 63-66
    * Poemat otrzymał I wyróżnienie w Turnieju Jednego Wiersza "Czerwonej Róży" w 1983. Później były publikowane wersje zmienione i poszerz.
    Wasielewski Dariusz - twórczość - nagrody ; Grass Günter - w literaturze ;

  1. Dlatego oniemiałem :  [wiersz] // Dziennik Bałtycki. - 1985, nr 104 (10-12.05), s. 4
    * Nota pod tekstem: Wiersz ten otrzymał III wyróżnienie w ubiegłorocznym XXV Konkursie Poezji Społecznie Zaangażowanej o nagrodę Czerwonej Róży ogłoszonym przez KSW Żak.
    * Tyt. szpalty: Dni Oświaty, Kultury, Książki i Prasy. Spotkania Literackie.
    Wasielewski Dariusz - nagrody ;

  1. Dlatego oniemiałem ; Księżniczka ; Dlatego znikam w topografii miasta :  [wiersze] // Przegląd Techniczny. - 1985, nr 11, s. 7
    * Z notą.

  1. W kolor ; Człowiek w garniturze blue ; Henryk i Kato ; Ja ; Katowice :  [wiersz] // Okolice. - 1985, nr 1, s. 61-62
  1. Jak daleko jesteś (Ani) :  [wiersz] // Dziennik Bałtycki. - 1986, nr 120, s. 5
    * W rubryce "Spotkania literackie" blok wierszy nadesłanych na IV Konkurs Jednego Wiersza im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno. Oprócz wiersza D.W. utwory Ludwika Filipa Czecha, Artura Tomaszewskiego, Joanny Ewy Jarzymowskiej ; Wojciecha Kassa i Jacka T. Zielińskiego.

  1. Pamięć ; Pamięć II :  [wiersze] // Dziennik Bałtycki. - 1986, nr 20, s. 5
    * Z nota o autorze.

  1. Rozmowa z Günterem Grassem (1-3) :  [poemat] // Życie Literackie. - 1986, nr 35, s. 5
    Grass Günter - w literaturze ;

  1. Ballada o człowieku :  [wiersz] // Gwiazda Morza. - 1987, nr 19, s. 7
    * Błędnie podano nazwisko autora. Sprostowanie w nr.22, s. 5.

  1. Doprawdy wydobyć budowlę... ; Jak daleko jesteś... ; Ta kobieta krwawi poematem... ; To nieprawda :  [wiersze] // Integracje. - Nr 23 (1987), s. 7
  1. Jak daleko jesteś (Ani) ; Wierzę :  [wiersze] // Pomerania. - 1987, nr 5, s. 50
  1. Wytrwałość :  [wiersz] // Okolice. - 1987, nr 10, s. 54-56
  1. Dlatego oniemiałem :  [wiersz] // Integracje. - Nr 22 (1988), s. 35
  1. Pożegnanie Gdańska :  [wiersz] // Impuls : pismo publicystyczno-literackie NZS Gdańsk. - Nr 16 : XI (1988), s. 9
    * Pismo Impuls ukazywało się poza cenzurą.
    Gdańsk - w literaturze ;

  1. Rozmowa z Günterem Grassem (1-4) :  [poemat] // Pomerania. - 1988, nr 5, s. 7-8
    * Ostateczna wersja (z dodaną cz. 4) poematu.
    Grass Günter - w literaturze ;

  1. Rozmowa z Günterem Grassem [1-4] :  [poemat] // Akcent. - 1988, nr 4, s. 88-92
    Grass Günter - w literaturze ;

  1. Aleja ; Piasek ; Tak stanie się w chwili (M.Czychowskiemu) :  [wiersze] // Impuls : pismo publicystyczno-literackie NZS Gdańsk. - Nr 21 : IV (1989), s. 6
    * Pismo Impuls ukazywało się poza cenzurą.
    Czychowski Mieczysław - utwory dedykowane ;

  1. To jest strajk dziewczyno ; Obserwuję młodego człowieka ; Niesmak :  [wiersze] // Okolice (Warszawa). - 1989, nr 7-8, s. 138-139
  1. Afanasjew z Sopotu :  [artykuł] // Tygodnik Gdański. - 1991, nr 40, s. 2
    * Artykuł po śmierci Jerzego Afanasjewa.
    Afanasjew Jerzy ;

  1. Jurek // Topos. - 1993, nr 3, s. 19, 27
    * Dot. Jerzego Henryka Kamrowskiego.
    Kamrowski Jerzy Henryk - opracowania ;

  1. Przystanek ; Tylko narracja ; Powrót do domu :  [wiersze] // Topos. - 1995, nr 1-2, s. 13-14
  1. Pożegnanie Gdańska :  [wiersz] // Tytuł. - 1997, nr 3-4, s. 232-234
    Gdańsk - w literaturze ;

  1. Droga skrzypcowa Jerzego Henryka Kamrowskiego :  [artykuł] // Impuls. - Nr 18-19 (1999), s. 13-15, 17
    Kamrowski Jerzy Henryk - twórczość - opracowania ;

  1. Gdyby :  [wiersz] // Autograf. - 2008, nr 6, s. 27
    * Wiersz opublikowany W bloku wierszy nagrodzonych w 49 Konkursie Poetyckim o Laur Czerwonej Róży. D.W. otrzymał za wiersz "Gdyby" honorowe wyróżnienie. Na s. 25 protokół jury.

  1. Gdyby ; Pożegnanie Gdańska ; Do świtu ; Ballada o człowieku :  [wiersze] // Migotania, Przejaśnienia. - 2010, nr 1, s. nlb.
    Gdańsk - w literaturze ;

  1. Perła [dat. 19/20.12.2008, Hurgada] ; Wakacje z Moniką [dat.:Sharm, grudzień 2008 / luty 2009] ; Exodus [dat.: 2008/2009] :  [wiersze] // Topos. - Nr 119 (2011), nr 4, s. 75, 76-77, 77-80
  1. Sen o młodości ; Blues z Loebla (żonie) ; Dwóch (Tadeuszowi Śliwiakowi za cenę życia) ; Kościół św. Mikołaja w Gdańsku ; Nowy początek :  [wiersze] // Topos. - R. 25 (2018), nr 3
    * Arkusz 47 x 60 cm, złożony. Na jednej stronie portr. D.W., cz.-b.; na drugiej fot. z notą oraz 5 wierszy.
    * Wiersze datowane: Sen o młodości [Owczarki 2005]; Blues z Loebla [1992]; Dwóch [1 marca 2018]; Kościół św. Mikołaja [28 stycznia 2010]; Nowy początek [Gdańsk, 31 stycznia - 1 lutego 2008].
    Gdańsk - w literaturze ; Śliwiak Tadeusz - utwory dedykowane ; Loebl Bogdan - w literaturze ;

  1. Psalm pierwszy ; Psalm drugi ; Psalm trzeci :  [wiersze] // Topos. - Nr 169 (2019), nr 6, s. 95, 96, 96-97
  1. Śmierć w Wenecji :  [wiersze] // Topos. - R. 29 (2022), nr 2, s. 7-10
Przekłady



Adaptacje



Wstępy, prace redakcyjne






WYWIADY I WYPOWIEDZI



  1. Gość specjalny: Dariusz Wasielewski [wywiad, audycja radiowa] / rozm. Krzysztof Kuczkowski, Tadeusz Dąbrowski // W: Polskie Radio Gdańsk, 2020. - emisja 24.01
    * W audycji cyklicznej Radia Gdańsk "Po pierwsze wiersze" rozm. z D.W., głównie o tomiku "Pożegnanie Gdańska", także prezentacja kilku utworów z tego tomu. Cz. 2 rozmowy z poetą w audycji nadanej 30.01.2020 r.





OPRACOWANIA



Bibliografie, słowniki, historie literatury



Opracowania ogólne



Pomniejsze materiały biograficzne



  1. [Nota] // Głos Ziemi Cieszyńskiej. - 1988, nr 50, s. 4
    * Inf. o wynikach VI Konkursu Poetyckiego dla twórców niezrzeszonych ogłoszonego przez Klub Młodych "Exodus" w Mnichu, woj. bielskie, WDK w Bielsku-Białej i Środowiskowe Centrum Kultury w Chybiu - D.W. otrzymał nagrodę w dziale poezji.


  1. [Nota] // Gwiazda Morza. - 1988, nr 8, s. 4
    * Inf. o wynikach konkursu literackiego "Postawy i świadectwa" ogłoszonego przez Krąg Literacki "Wiązania" w Gdańsku (org. imprezy Punkty MówioneGwiazdy Morza) - D.W. otrzymał wyróżnienie w dziale poezji.


  1. [Nota] [nota] // Nowiny [Toruń]. - 1988, nr 36, s. 2
    * Inf. o wynikach ogólnopolskiego konkursu poetyckiego "Scheda Steda" w ramach IV Ogólnopolskich Spotkań Poetyckich im. Edwarda Stachury w Toruniu.


  1. [Nota] [nota] // Głos Wybrzeża. - 1988, nr 132, s. 6
    * Wyniki Konkursu Jednego Wiersza "Poboki", ogłoszonego przez Klub Literacki im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno przy Domu Kultury im. Stanisławy Przybyszewskiej w Gdańsku-Morenie, Urząd Miejski, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Gdańsku i Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki. D.W. otrzymał wyróżnienie.
    * Także w: Poezja. - 1988, nr 10, s. 100 ; Wieczór Wybrzeża. - 1988, nr 70, s. 3.


  1. Protokół z posiedzenia jury 49. Konkursu Poetyckiego o Laur Czerwonej Róży // Autograf. - 2008, nr 6, s. 25
    * D.W. otrzymał honorowe wyróżnienie za wiersz "Gdyby"; godło "opus". Nadesłano 250 zestawów wierszy.
    * Jury: Krzysztof Gąsiorowski, Zbigniew Joachimiak, Jacek Kotlica, Eugeniusz Kupper, Antoni Pawlak, Andrzej Krzysztof Waśkiewicz, Marek Wawrzkiewicz (przew.), Leszek Żuliński, Grzegorz Niewiadomy (sekretarz).


  1. 50. Konkurs poetycki o Laur Czerwonej Róży [antologia]. - Gdańsk : Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, 2009
    * Zawiera wiersze nagrodzone w 50. Konkursie (D.W. otrzymał pierwszą nagrodę za poemat "Exodus") oraz inf. o Konkursie, m.in. jury: Krzysztof Gąsiorowski, Zbigniew Joachimiak, Jacek Kotlica, Eugeniusz Kupper, Antoni Pawlak, Andrzej K. Waśkiewicz, Marek Wawrzkiewicz (przew.), Leszek Żuliński, Grzegorz Niewiadomy (sekretarz); liczba nadesłanych zestawów wierszy - 120; organizatorzy: Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, Redakcja dwumiesięcznika Autograf, Departament Kultury i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Inf. o dodatkowym wyróżnienie dla D.W. - rysunek własnego autorstwa ufundowany przez Marka Modela.


  1. Skutnik Tadeusz: Kochankowie Czerwonej Róży // gdańsk. naszemiasto, 2009 https://gdansk.naszemiasto.pl/kochankowie-czerwonej-rozy/ar/c13-263953
    * O 50. Konkursie Poetyckim o Laur Czerwonej Róży. M.in. uwagi o zdobywcy głównej nagrody - D,W.


Opracowania poszczególnych utworów



  1. Czekam na wrzesień
    Dzianisz Paweł: W listopadzie [recenzja] // Dziennik Bałtycki. - 1994, nr 268, s. 7
    Podpisane: Dzianisz.


  1. Czekam na wrzesień
    Kuczkowski Krzysztof: "Ty" i "ja" [recenzja] // Topos. - 1995, nr 1-2, s. 55-56

  1. Niedziela
    Łyp Mieczysław: [Recenzja] [recenzja] // Okolice. - 1983, nr 5-6, s. 109-110

  1. Pożegnanie z Gdańskiem
    Lorkowski Piotr W.: Dzieje jednego głosu [recenzja] // Topos. - Nr 171 (2020), nr 2, s. 186-188

  1. Rozmowa z Günterem Grassem
    Dzianisz Paweł: Perypatetycznie. - Cykl: Altana Gutenberga // Dziennik Bałtycki. - 1992, nr 238, s. 6
    * Właśc. nazwisko autora: Tadeusz Jabłoński.
    * Także w Dzianisz Paweł: Krajobrazy nieodległe : szkice znad morza. - Pelplin : Bernardinum, 1998. - S. 163-165.


  1. W inna stronę
    Dąbrowski Tadeusz: Po pierwsze wiersze [audycja radiowa] // Radio Gdańsk. - 2022, emisja 30.09.2022
    * W cyklicznej audycji Radia Gdańsk "Po pierwsze wiersze" Tadeusz Dąbrowski omawia nowy tom wierszy D.W. "W inną stronę".


  1. W inną stronę
    Dąbrowski Tadeusz: [Recenzja] [recenzja] // Topos. - R. 29 (2022), nr 3, s. 198-199

  1. Wytrwałość
    Fac Bolesław. Wyjmowanie wiersza ze snu [posłowie] // W: Wasielewski Dariusz. Wytrwałość [wiersze]. - Gdańsk, 1989
    * Dat.: kwiecień [19]89.


  1. Wytrwałość
    Ciemiński Ryszard: Po stanie wojennym [recenzja] // Nowe Książki. - 1990, nr 7, s. 38

  1. Wytrwałość
    Stala Marian: Poezja i wierszomania [artykuł] // Brulion. - Nr 16 (1991), s. 172-173

  1. Wytrwałość
    Dzianisz Paweł: Perypatetycznie. - Cykl: Altana Gutenberga // Dziennik Bałtycki. - 1992, nr 238, s. 6
    * Właśc. nazwisko autora: Tadeusz Jabłoński.
    * Także w: Dzianisz Paweł: Krajobrazy nieodległe ; szkice znad morza. - Pelplin : Bernardinum, 1998. - S. 163-165.





UTWORY POŒWIĘCONE PISARZOWI



Informacje inne




Do góry | Powrót do wyboru pisarza