strona główna
Pisarz:
Jerzy Limon

Wydawnictwa zwarte
Scenariusze, utwory sceniczne, słuchowiska
Publikacje w antologiach i pracach zbiorowych
Publikacje w czasopismach
Przekłady
Adaptacje
Wstępy, prace redakcyjne

Wywiady i wypowiedzi

Bibliografie, słowniki, historie literatury
Opracowania ogólne
Pomniejsze materiały biograficzne
Opracowania poszczególnych utworów

Utwory poświęcone pisarzowi
Informacje inne



 (c)2002 InfoServe.pl
 
Jerzy Limon

1950-2021

Prof. anglistyki, teatrolog, prozaik, tłumacz

Urodził się 24 maja 1950 r. w Malborku, w rodzinie przybyłej po II wojnie na Żuławy z Kresów. Limonowie co najmniej od dwóch pokoleń związani byli z Nowogródkiem. Tu urodził się dziad Jerzego Limona – Judel Limon (1885-1924 ) i ojciec, Zenon Limon (1908-1967), oraz liczni krewni. Zenon Limon ukończył w 1937 r. Wydział Lekarski Uniwersytetu Wileńskiego. Po wojnie organizował ośrodek zdrowia w Nowym Stawie niedaleko Malborka. Matka, Wanda Gierasimowicz (1916-1999), pochodziła z Lidy, była pielęgniarką, zajmowała się domem. W 1952 rodzice z dziećmi przeprowadzili się do Sopotu. Jerzy miał siostrę Julittę (ur. 1948, od lat mieszkającą w Sztokholmie) i dwóch braci – Henryka (1942-2009), późniejszego absolwenta Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej (PG), dr. nauk matematycznych i wykładowcę geometrii wykreślnej na PG, (w l. osiemdziesiątych wyjechał do Szwajcarii), oraz Janusza (ur. 1946), absolwenta Akademii Medycznej w Gdańsku, profesora genetyki na tej uczelni.
Jerzy Limon ukończył w 1968 I LO Sopocie. Po maturze zdawał bez powodzenia do Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie; później pracował przez jakiś czas w Bydgoskiej Estradzie. W 1970 został przyjęty na filologię angielską Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). Pracę magisterską obronił w 1975 i pozostał na uczelni jako asystent, później adiunkt. Na jego zainteresowania badawcze decydujący wpływ miał prof. Henryk Zbierski, promotor jego pracy magisterskiej i doktorskiej. W czasie studiów debiutował recenzją w poznańskim miesięczniku Nurt (1973), a w 1975 opublikował w tym samym piśmie fragment prozy. W drugiej połowie l. siedemdziesiątych, podobnie jak i później, jego działalność twórcza rozwijała się dwutorowo. Dominowały prace naukowe i popularnonaukowe, historyczno i krytycznoliterackie. Krąg naukowych zainteresowań Jerzego Limona to przede wszystkim dzieje teatru i dramatu angielskiego epoki elżbietańskiej, relacje dramatu i polityki, angielskie wędrowne zespoły teatralne, teatr dworski, obecności teatru elżbietańskiego w Europie Środkowej i Wschodniej, m.in. w Gdańsku; także teoria teatru i dramatu. Drugi nurt stanowiła twórczość literacka, proza, wg niektórych krytyków nawiązująca do postmodernizmu. W l. siedemdziesiątych publikował m.in. w Pamiętniku Teatralnym, Literach, Nurcie, Więzi, Miesięczniku Literackim, Punkcie. Artykuły o związkach między teatrem w gdańskiej Szkole Fechtunku a teatrem Fortune w Londynie ukazały się w 1979 w Shakespeare Newsletter i Shakespeare Survey. W 1979 obronił na UAM pracę doktorską pt. „Geneza i rozwój oddziaływań Teatru Elżbietańskiego w Gdańsku w pierwszej połowie XVII wieku”. W l. 1978–1979 prowadził zajęcia na uczelniach amerykańskich, na University of Florida w Gainesville, w Hunter College w Nowym Jorku; brał udział w konferencji szekspirowskiej w San Francisco.
W 1980 powrócił z Poznania na Wybrzeże, rozpoczął pracę jako adiunkt w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Przez kilka lat mieszkał we Wrzeszczu, w 1988 przeprowadził się do Gdyni, zamieszkał na osiedlu Karwiny przy ul. Staffa 17.
W 1980 w Wydaw. Poznańskim ukazała się jego debiutancka książka prozatorska „Münchhauseniada”.
Lata osiemdziesiąte to przede wszystkim okres intensywnej pracy i kariery naukowej. W 1985 uzyskał na UAM habilitację i awansował na stanowisko docenta UG. W l. 1986–1991 pełnił funkcję dyrektora i wicedyrektora Instytutu Anglistyki UG; kierował także Zakładem Historii i Kultury Angielskiej. Był stypendystą i odbywał staże w British Council (1984-1985), Folger Shakespeare Library w Waszyngtonie (1987-1988), The Huntington Library w San Marino w Kalifornii (lato 1988). Prowadził wykłady jako Visiting Professor na University of Delaware w Newark (lato 1988, 1990). Uczestniczył w naukowych konferencjach, m.in. w Krakowie, Gdańsku, Waterloo (Ontario), Stratford upon Avon, Waszyngtonie. Publikował artykuły w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych (Pamiętnik Teatralny, Studia Anglica Posnaniensa, Zeszyty Naukowe Wydziału Humanistycznego UG, Comparative Drama, English Studies, Shakespeare Quarterly, Notes and Queries, Records of Early English Drama). Wydał dwie książki monograficzne w jęz. angielskim: „Gentelmen of a Company : English Players In Central and Eastern Europe 1590-1660” (Cambridge University Press, 1985) i „Dangerous Matter : English Drama and Politics In 1623/24” (Cambridge University Press, 1986), recenzowane w światowej prasie fachowej i cytowane w wielu publikacjach. W 1989 w Ossolineum ukazała się rozprawa „Gdański teatr »elżbietański«”. Dorobek tych lat sprawił, że Jerzy Limon już wtedy zyskał pozycję uznanego naukowca o międzynarodowej randze.
W l. osiemdziesiątych zadebiutował jako tłumacz literatury, razem z Władysławem Zawistowskim przetłumaczył m.in. sztuki: „Tragedia Hoffmana albo zemsta ojca” Henry’ego Chettla (1985), „Tragedię mściciela” Thomasa Middeltona (1989), „Trojlus i Kressyda” (1990) oraz „Anthony i Kleopatra” (1992) Williama Szekspira. W późniejszych latach tłumaczył także Toma Stopparda.
W 1990 ukazała się kolejna ważna książka naukowa „The Masque of Stuart Culture” (University of Delaware Press), a rok później powieść pt. „Kaszubska Madonna”. W 1990 został członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w 1992 członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności i członkiem rady International Shakespeare Association. Należał także do Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Polskiego Stowarzyszenia Historyków Teatru, Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego (współzałożyciel), Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych (od 1985). W 1996 zainicjował powstanie Forum Integracji Nauki, Kultury i Sztuki „Sfinks” w Sopocie.
W 1990 został prezesem powołanej Fundacji Theatrum Gedanense, której głównym celem była budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Realizacji tego pomysłu Jerzy Limon poświęcił wiele lat, zdołał pozyskać przychylność wielu instytucji, środowisk i wpływowych osób; patronem przedsięwzięcia był Książę Karol. W 2008 r. teatr został powołany, a w 2014 otwarty (projekt budynku Renato Rizzi). Od 2008 Jerzy Limon był jego dyrektorem. Wg wielu opinii Gdański Teatr Szekspirowski jest dziełem jego życia. Fundacja Theatrum Gedanense wspólnie z Teatrem Szekspirowskim organizuje co roku międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, a Jerzy Limon był jego dyrektorem artystycznym. Wcześniej, od 1993 organizował Gdańskie Dni Szekspirowskie. Był też pomysłodawcą i współzałożycielem Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich z siedzibą w Gdańsku.
Równolegle z pracą związaną z Teatrem Szekspirowskim kontynuował działalność naukową i pisarską. Był stypendystą Fundacji Humboldta (1990-91). W 1993 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Był twórcą i kierownikiem Katedry Sztuk Scenicznych UG, a także profesorem w Zakładzie Badań nad Sztukami Scenicznymi Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki UG. Wykładał m.in. w University of Colorado w Boulder, Kingston University, University of Aberdeen, Washington’s Shakespeare Institute. Publikował artykuły w czasopismach i pracach zbiorowych. W oficynie Słowo/Obraz Terytoria wydał kilka książek z teorii teatru i dramatu, m.in. „Między niebem a sceną : przestrzeń i czas w teatrze” (2002), „Trzy teatry : scena, telewizja, radio” (2003), „Piąty wymiar teatru” (2006), „Obroty przestrzeni” (2008), „Brzmienia czasu : o aktorstwie i mowie scenicznej” (2010) oraz „The Chemistry of the Theatre” (Macmilan, 2010) i ostatnią książkę „Szekspir bez cenzury : erotyczny żart na scenie elżbietańskiej” (Terytoria Książki, 2018).
W l. dziewięćdziesiątych i później opublikował trzy powieści: „Wieloryb” (1998), „Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy” (1999), „Młot na poetów albo Kronika ściętych głów : interaktywna historia powieściowa” (2014).
Był mężem Justyny Marcinkiewicz, ojcem Tomasza (1976) i Julii (1996). Zmarł w Gdańsku 3 marca 2021 r. Pogrzeb, poprzedzony mszą św. i uroczystościami pożegnalnymi w kościele św. Jana w Gdańsku, odbył się 27 marca na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie.

Dwugodzinna relacja z mszy św. i uroczystości pożegnalnych w kościele św. Jana dostępna: https://teatrszekspirowski.pl
Na ww. stronie dostępna także księga kondolencyjna online.

Międzynarodowe spotkanie online „Człowiek teatru i literatury – dorobek Jerzego Limona we wspomnieniach artystów, reżyserów i akademików” (Jerzy Limon: Scholar and Man of Theatre, in the Memories of Friends. International online meeting) odbył się 24 kwietnia 2021 r. za pośrednictwem transmisji na żywo na kanale YouTube oraz na Facebooku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (tylko w jez. ang.). Szczegóły na stronie https://teatrszekspirowski.pl



Nagrody i odznaczenia
1987 – Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, III stopnia
1991 – Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (za powieść „Kaszubska Madonna”)
1991 – Nagroda „Pro Libro Legendo” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (za powieść „Kaszubska Madonna”)
1994 – Nagroda Literacka Wojewody Gdańskiego (za przekład dramatu Toma Stopparda „Arkadia”)
1995 – Nagroda Literacka Wojewody Gdańskiego (wspólnie z Władysławem Zawistowskim , za przekład dramatów Williama Szekspira)
1998 – Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (za powieść „Wieloryb”)
1998 – Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni
1999 – Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (szczególnie za powieść „Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy” i przekład scenariusza „Zakochany Szekspir”)
2001 – Pomorska Nagroda Artystyczna, przyznawana przez marszałka woj. pomorskiego (za organizację Festiwalu Szekspirowskiego)
2003 – Nagroda im. Wojciecha Bogusławskiego, przyznawana za publikację książkową przez sekcję polską Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (za książkę „Między niebem a sceną”)
2006 – Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza
2006 – Srebrny Medal Zasłużony Kulturze – „Gloria Artis”
2009 – Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego przyznana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
2011 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
2014 – The Most Excellent Order of the British Empire, Officer OBE [Honorowy Order Imperium Brytyjskiego, IV klasy – Oficer OBE], (za zasługi dla polsko-brytyjskiej współpracy kulturalnej)
2015 – Medal Świętego Wojciecha (honorowe odznaczenie Rady Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia i zasługi przekraczające granice regionu i państwa oraz za działania na rzecz tolerancji i dialogu między przedstawicielami różnych wyznań i religii)
2015 – Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich
2016 – tytuł „Człowiek Roku 2015” przyznany przez Dziennik Bałtycki
2017 – Nagroda EFFE Award, przyznawana przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich (EFA – European Festivals Association), przy wsparciu Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, (przyznana Festiwalowi Szekspirowskiemu)
2019 – Pragnell Shakespeare Award (za wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy nt. dzieł Szekspira)
2020 – Nagroda im. prof. Adama Gieysztora , przyznawana przez Fundację im. Leopolda Kronenberga przy banku Citi Handlowy („za stworzenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – wyjątkowego miejsca, łączącego tradycję z nowoczesnością”)

Ważniejsze źródła pomocne w opracowniu biogramu i bibliografii:
– Ankieta Bibliotecznego Ośrodka Informacji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, 1992
– Kartoteki i materiały Bibliotecznego Ośrodka Informacji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, 1973–
– Współcześni uczeni polscy / red. nauk. Janusz Kapuścik. T. 2, H– Ł / red. tomu Marek Halawa; oprac. i red. haseł Piotr Cyra [i in.]. – Warszawa : Ośrodek Przetwarzania Informacji, 1999. – S. 665
– Bajer Magdalena: Limonowie. Cz. 1, 2 // Forum Akademickie. – 2012, nr 3, nr 4
– Kto jest kim w Polsce. Ed. IV / zespół red. Beata Cynkier [i in.]. – Warszawa : Wydaw. Polskiej Agencji Informacyjnej, 2001. – S. 512–513
– Polska Bibliografia Literacka, 1973–1989 [wyd. papierowe], 1988-2003: http://www.ibl.poznan.pl
– Bibliografia Pomorza Gdańskiego http://katalogbpg.wbpg.org.pl:8085/Opac4/faces/Glowna.jsp
– Katalogi Biblioteki Narodowej https://katalogi.bn.org.pl/
– Katalogi University of Toronto Libraries https://onesearch.library.utoronto.ca/
– Baza Wiedzy Uniwersytetu Gdańskiego https://repozytorium.bg.ug.edu.pl/
– Gdański Teatr Szekspirowski https://teatrszekspirowski.pl
– Prasa codzienna, m.in. Dziennik Bałtycki, Gazeta Wyborcza, szczególnie po 3.03.2021
– Geni.com https://www.geni.com/people




Biogram i bibliografię oprac. Leszek Rybicki
© Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku


Indeks Tytułów




TWÓRCZOŚĆ



Wydawnictwa zwarte



  1. Münchhauseniada [powieść]. - Poznań : Wydaw. Poznańskie, 1980. - 179 s. ; 20 cm
    ISBN 8321002188
    [Wyd. 2] Gdańsk : Wydaw. Słowo/Obraz Terytoria, 2023. - 260 s. : portr ; 21 cm. - ISBN 9788383250373. - [Zawiera fragmenty usunięte przez cenzurę w 1980 r.]
    Sopot - w literaturze ;

  1. Dangerous matter : English drama and politics in 1623/24. - Cambridge etc. : Cambridge University Press, 1986. - VII, 174 s. ; 23 cm
    ISBN 0521306647
    Wyd. 2 2009. - ISBN 9780521128568
    * Bibliogr. s. 163-167. Indeks.
    Teatr angielski - historia - 17 w. ; Wielka Brytania - polityka - 17 w. ; Dramat angielski - tematyka - 17 w. ; Literatura - a polityka - Wielka Brytania - 17 w. ;

  1. Gdański teatr  [rozprawa]. - Gdańsk etc. : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1989. - 195 s. : [8] s. tabl. : fot., 2 pl., rys. ; 21 cm. - (Seria Monografii / Gdańskie Towarzystwo Naukowe. Prace Komisji Nauk o Literaturze, 0433-230X ; nr 89 )
    ISBN 8304028794
    [Wyd. 2] Gdańsk : Wydaw. Słowo/Obraz Terytoria, 2022. - 258 s., 16 s. tabl. : il. ; 22 cm. - ISBN 9788374535557
    * Tekst częśc. ang., niem.
    * Bibliogr. s. 184-189. - Indeks. - Summ.
    Teatr angielski - historia - Polska - 17 w. ; Gdańsk - teatr - 17 w. ;

  1. The masque of Stuart culture. - Newark : University of Delaware Press, 1990. - 236 s. : il. ; 23 cm
    ISBN 0874133963
    * Bibliogr. s. 217-229.
    * Historia i krytyka XVII-wiecznego angielskiego dramatu. [Adnotacja wg PBL]

  1. Kaszubska Madonna / oprac. i do druku podał Jerzy Limon. - Gdańsk : Graf, 1991. - 148 ; 21 cm
    ISBN 8385130640
    * N a g r o d y: Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w dziedzinie prozy za 1991 r. Nagroda Literacka "Pro Libro Legendo" (za 1991) przyznawana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.

  1. Wieloryb : wypisy źródłowe [proza]. - Gdańsk : Tower Press, 1998. - 480 : il. ; 23 cm
    ISBN 8387342068
    * Podpisane pseudonimem: Helena Szymańska.

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy : kantata na jedną ulicę, siedem gwiazd i dwa głosy [proza] / il. Wojciech Kołyszko. - Warszawa : Twój Styl, 1999. - 363, [3] s. : il. (w tym kolor.) ; 21 cm
    ISBN 8371631804
    * N a g r o d y: Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (za 1999 r.).
    Sopot - w literaturze ;

  1. Między niebem a sceną : przestrzeń i czas w teatrze. - Gdańsk : Słowo/Obraz Terytoria, 2002. - 565, [3] s. : [9] k. tabl. kolor. (w tym 2 złoż.) : il. ; 24 cm
    ISBN 8388560867
    * Bibliogr., indeks.
    * N a g r o d y: Nagrody im. Wojciecha Bogusławskiego przyznana w 2003 r.
    Teatr - teoria ; Teatr - historia ;

  1. Trzy teatry : scena, telewizja, radio. - Gdańsk : Wydaw. Słowo/Obraz Terytoria, 2003. - 288, [2] s. : err. ; 24 cm
    ISBN 8389405725
    * Bibliogr. s. 283-285. Indeks.
    Teatr - teoria ; Słuchowiska - teoria ; Teatr telewizji - teoria ;

  1. Piąty wymiar teatru. - Gdańsk : Wydaw. Słowo/Obraz Terytoria, 2006. - 272 [5] s. ; 24 cm
    ISBN 8374536276
    * Bibliogr. s. 263-267. Indeks.
    Teatr - teoria ; Teatr - historia ;

  1. Obroty przestrzeni : teatr telewizji, próba ujęcia teoretycznego. - Gdańsk : Wydaw. Słowo/Obraz Terytoria, 2008. - 266, [5] s. ;  24 cm
    ISBN 9788374537766
        Zawartość: Słowo wstępne. - Część pierwsza: 1. Film czy teatr? 2. Czytanie obrazu telewizyjnego. 3. Przestrzeń telewizyjna. 4. Czas filmowy a czas telewizyjny. 5. Kamera i montaż. 6. Aktorstwo twarzy. - Część druga. Dzieła: 7. Grzegorz Jarzyna montuje historię. 8. O umowności w teatrze telewizji. 9. Zachwianie geometrii. 10. Postmodernistyczne metafory. 11. Kwadratura telewizyjnego medium.
    * Bibliogr. s. 263-264. Indeks.
    Teatr telewizji - historia - Polska ; Teatr - teoria ;

  1. Gentlemen of a company : English Players in Central and Eastern Europe, 1590-1660. - Cambridge etc. : Cambridge University Press, 2009. - XI, [1], 191, [1] s.  : il. ; 23 cm
    Wyd. 2 2009
    * Bibliogr. s. 180-185. Indeks.
    Aktorzy angielscy - 16-17 w. ; Teatr angielski - historia - 16-17 w. ; Teatr - historia - Europa Środkowo-Wschodnia - 16-17 w. ;

  1. The chemistry of the theatre : performativity of time. - Basingstoke : Palgrave Macmillan ; New York, 2010. - IX, [1], 246 s. : il. ;  23 cm
    ISBN 9780230241114
    Performance - teoria ; Teoria teatru ;

  1. Brzmienia czasu : o aktorstwie i mowie scenicznej. - Gdańsk : Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria, 2011. - 177, [3] s. ; 24 cm
    ISBN 9788374530262
    * Bibliogr. s. 173-176. Indeks.
    Teatr - teoria ;

  1. Młot na poetów albo Kronika ściętych głów : interaktywna historia powieściowa [proza]. - Gdańsk : Fundacja Terytoria Książki, 2014. - 387, [4] s. : il. ; 24 cm
    ISBN 9788379080113
    * Tekst częściowo w jęz. ang. Bibliogr. s. 305-313.
    * Finansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
    * Tytuł grzbietowy: Młot na poetów.

  1. Szekspir bez cenzury : erotyczny żart na scenie elżbietańskiej [publikacja naukowa]. - Gdańsk : Fundacja Terytoria Książki, 2018. - 391, [6] s. : il., faksymilia, fot., portrety ; 24 cm
    ISBN 9788379081202
    * Książka ukazała się dzięki wsparciu dr. Zbigniewa Canowieckiego, Tomasza Kopoczyńskiego, Gdańskiego Klubu Biznesu i Olsztyńskich Zakładów Graficznych.
    Shakespeare William - opracowania ;

  1. Szekspir: siedem grzechów głównych (z zarazą w tle). - Gdansk : Wydaw. Słowo/Obraz Terytoria, 2021. - 583 s. : il., portr. ; 25 cm
    ISBN 9788374535601
    Szekspir William - opracowania ;

  1. Między niebem a ziemią : wybór tekstów prozą / wybór Justyna Limon ; opracowanie Justyna Limon i Joanna Kamień. - Gdańsk ; Sopot : Wydaw. Uniwersytetu Gdanskiego, 2022. - 63 s. : fot, portr. ; 21 cm
    ISBN 9788382064315
    * Wybór z: Münchhauseniada, Wieloryb, Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy.

Scenariusze, utwory sceniczne, słuchowiska



  1. Arkadia [dramat] / Tom Stoppard ; tł. Jerzy Limon ; reż. Krzysztof Babicki. - Gdańsk : Teatr Wybrzeże, 1994
    * Także w TVP 1, 1995, 3.07, 140 min, reż. Krzysztof Babicki. Inne inscenizacje: Warszawa : Teatr Ateneum im. S. Jaracza, 1994 ; reż. Andrzej Pawłowski ; Lublin, Teatr im J. Osterwy, 1999, reż. Krzysztof Babicki ; Wrocław : Teatr Polski, 2005, reż. Krzysztof Babicki ; Kraków : Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego, 2006, reż. Krzysztof Babicki

  1. Prawdziwy inspektor Hound [dramat] / Stoppard Tom ; tł. Jerzy Limon ; reż. Grzegorz Chrapkiewicz. - Gdańsk : Teatr Wybrzeże, 2004
Publikacje w antologiach i pracach zbiorowych



  1. Players and the Playing Business  [artykuł] // W: The Cambridge Guide to the Worlds of Shakespeare / Ed. by Bruce R. Smith. - Cambridge : Cambridge University Press. - pp. 83-88
    ISBN 978-1107057258
  1. [Proza]  [proza] // W: Prosto z młodosci : almanach młodej prozy wielkopolskiej / utwory wybrał Bronisław Kledzik. - Poznań : Wydaw. Poznańskie, 1980
    * Z notaą o autorze.

  1. Źródła historyczne i ich wykorzystanie w "The Duchess of Suffolk" (1623) Tomasza Drue  [artykuł] // W: Dramat : między literaturą a teatrem / red. Andrzej Zgorzelski. - Gdańsk : Gdańskie Towarzystwo Naukowe, 1983
    * Materiały na sesję naukową organizowaną przez GTN i Zakład Filologii Angielskiej UG w dn. 23-26.02.1983.
    Drue Thomas - twórczość - opracowania - The Duchess of Suffolk ;

  1. English Players Beyond the Seas : Staging Problems  [artykuł] // W: The Elizabethan Theatre IX :  papers given at the Ninth International Conference on Elizabethan Theatre held at the University of Waterloo, in July 1981 / ed. by George Hibbard. - Port Credit [Ont.]  : P.D. Meany, 1987. - pp. 186-204
  1. Zaspomniana rocznica: 400-lecie pierwszej wizyty aktorów angielskich w Gdańsku  [artykuł] // W: Gdańsk teatralny : historia i współczesność / pod red. Jana Ciechowicza, przy współpracy Haliny Kasjaniuk. - Gdansk, 1988
    * Dot. występów aktorów angielskich w Gdańsku od 1587 r.
    * Materiały z sesji naukowej: ghdańsk, Sopot 11-13.05.1987.
    Gdańsk - teatr - historia ;

  1. The Politics of Perspective : the Masque of Stuart Culture  [artykuł] // W: The Mental World of Jacobean Court / ed. by Linda Levy Peck. - Cambridge : Cambridge University Press, 1991. - pp. 209-229
  1. Co Szekspir mógł wiedzieć o Gdańsku?  [artykuł] // W: Od Shakespearea do Szekspira / pod red. Jana Ciechowicza i Zbigniewa Majchrowskiego
    . - Gdańsk : Centrum Edukacji Teatralnej, 1993
    ISBN 83-900440-1-3
    * Materiały z konferencji, Gdańsk, 22-24 listopada 1991 r.
    Shakespeare - twórczość - opracowania ;

  1. Rehabilitating Tybalt : A New Interpretation of the Duel Scene  [artykuł] // W: Shakespeare s Romeo and Juliet : Texts, Contexts, and Interpretation / ed. by Jay L. Halio. - Newark : University of Delaware Press ; London : Associated University Presses, 1995. - S. 97-?
    ISBN 0874135796 ; ISBN 9780874135794
    Shakespeare William - twórczość - opracowania - Romeo i Julia ;

  1. The Gdańsk "Hamlet", or in search of the author (About Krzysztof Nazar s Gdansk production) [Gdańsk, Teatr "Wybrzeże", 1996]  [artykuł] // W: Hamlet East-West / [red.] Marta Gibińska, Jerzy Limon. - Gdańsk : Theatrum Gedanense Foundation, 1998
  1. [Artykuł]  [artykuł] // W: Pół wieku Teatru Wybrzeże : Przedstawienia (1946-1996) / Pod red. Jana Ciechowicza . - Gdańsk : Wydaw. Uniwersytetu Gdańskiego, 1998
  1. Thomas Kyd s "Spanish Tragedy"  : A play about a play  [artykuł] // W: Studia nad literaturami europejskimi = Studies in European literatures : Księga poświęcona pamięci profesora dr. hab. Henryka Zbierskiego = Essays in memory of professor Henryk Zbierski  / pod red. Jerzego Świdzińskiego i Jacka Fabiszaka . - Poznań : Motivex, 1999. - s. 115-125
    ISBN 83-87314-14-5
    Zbierski Henryk - księga pamiątkowa ; Kyd Thomas - twórczość - opracowania - Spanish Tragedy ;

  1. Poland  [hasło - artykuł] // W: The Oxford Companion to Shakespeare . - Oxford : Oxford University Press, 2001
    Wyd. 2 2015
  1. Znaki czasu  [artykuł] // W: Problemy teorii dramatu i teatru : Teatr / wybór i oprac. Janusz Degler. - Wyd. 2 zm. i uzup.. - Wrocław : Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego , 2003. - ((Acta Universitatis Wratislaviensis; no 2541. Dramat - Teatr; 8)
    * Artykuł J.L. dot. kategorii czasu w teatrze.

  1. Rozbieranie (się) teatru  [artykuł] // W: Inna scena : ciało, płeć, pożądanie: tożsamość seksualna i tożsamość płci w polskim dramacie i teatrze / red. Agata Adamiecka-Sitek, Dorota Buchwald. - Warszawa : Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, 2008. - S. 41-58
    ISBN 978-83-923331-8-0
  1. The Memory of Architecture : New Thoughts on Reconstructing old Theatres (The Case of the Gdańsk Fencing School  [artykuł] // W: Shakespeare in Europe : History and Memory / Ed. by Marta Gibińska, Agnieszka Romanowska . - Cracov : Jagiellonian University Press, 2008. - p. 313-332
  1. Twenty key words : he case of Sonnet 20 or a game of intrasexuality  [artykuł] // W: Shakespeare between the Middle Ages and modernism  : from translator s art to academic discourse : a tribute to Professor Martin Hilský, MBE / ed. by Martin Procházka and Jan Čermák. - Prague :  : Charles University, Faculty of Arts, 2008
    Shakespeare William - twórczość - opracowania ; Hilský Martin - prace dedykowane ;

  1. The masques of the city : staging London in Early Stuart Court spectacles  [artykuł] // W: Images of the city / red. Agnieszka Rasmus, Magdalena Cieślak . - Newcastle upon Tyne : Cambridge Scholars Publishing, 2009. - S. 17-37
    ISBN 978-1-4438-0452-3
  1. Andraeas Loeaechius, translated and adaptated by Thomas Middleton, Sir Robert Sherley his Entertainment in Cracovia (1609) // W: Thomas Middleton and Early Modern textual culture : a companion to the collected works / Jerzy Limon, Daniel J. Vitkus. - Oxford : Clarendon Press, 2010. - S. 598-599
    ISBN 978-0-19-967873-0
    Middleton Thomas ;

  1. Introduction, or the geometry of time  [artykuł] // W: Theatrical blends : art in the theatre - theatre in the art  / red. Jerzy Limon, Agnieszka Żukowska. - Gdańsk : Wydaw. Słowo/Obraz Terytoria  : Fundacja Theatrum Gedanense, 2010. - S. 9-16
    ISBN 978-83-931104-0-7
  1. Masque of heroes, or, the inner temple masque (1619) // W: Thomas Middleton and Early Modern textual culture  : a companion to the collected works. - Oxford : Clarendon Press, 2010. - S. 646-647
    ISBN 978-0-19-967873-0
  1. Performativity of theatre reconstructions (examples of "Shakespearean" theatres in London and Gdańsk)  [artykuł] // W: red Nordisk drama. Fornyelser og transgressioner  : foredrag fra den 27. studiekonference i International Association for Scandinavian Studies / red. Maria Sibińska
    . - Gdańsk : Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, 2010. - S. 19-31
    ISBN 978-83-7531-014-6
  1. Staging the blends : (conceptual blending in theatre) // W: Lingua terra cognita. 2, A festschrift for professor Roman Kalisz  / red. Danuta Stanulewicz ; Tadeusz Z. Wolański ; Joanna Redzimska , vol. 2. - Gdańsk :  Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2010. - S. 875-897
    ISBN 978-83-7326-747-3
    Kalisz Roman - księga pamiątkowa ;

  1. The city and the "problem" of theatre reconstructions : "Shakespearean" theatres in London and Gdańsk  [artykuł] // W: Shakespeare et la cité :  actes du Congrés de la SFS les 11, 12 et 13 mars, 2010 / [red.] Pierre Kapitaniak, Dominique Goy-Blanquet . - Paris : Société Française Shakespeare Institut du Monde Anglophone Université de Paris III - Sorbonne Nouvelle, 2010. - S. 159-183
    ISBN 978-2-9521475-7-4
  1. The Monarch as the Solo Performer in Stuart Masque  [artykuł] // W: Solo performances : staging the early modern self in England / ed. by Ute Berns. - Amsterdam : Rodopi, 2010
  1. Funkcje znakowe aktorstwa  [artykuł] // W: Aktor: niepewna tożsamość / red. Krystyna Duniec
    . - Warszawa : Oficyna Wydawnicza Errata, 2011. - S.36-64. - (Studia Komparatystyczne Instytutu Sztuki PAN : teatr, sztuka, kultura ; 3)
    ISBN 978-83-60950-72-2
  1. Performativity of the court : Stuart masque as postdramatic theatre  [artykuł] // W: The return of theory in early modern English studies : tarrying with the subjunctive / ed. by Paul Cefalu, Bryan Reynolds. - London : Palgrave Macmillan, 2011. - S. 258-277
    ISBN 978-1-349-58902-9
  1. Teatralność "performatywnej instalacji" Dalibora Martinisa (Supper at Last)  [artykuł] // W: Amalgamaty sztuki : intermedialne uwikłania teatru / red. Jerzy Limon, Agnieszka Żukowska. - Gdańsk : Fundacja Theatrum Gedanense : Wydaw. Słowo/Obraz Terytoria, 2011. - S. 70-86
    ISBN 978-83-931104-1-4
    Martins Dalibor - twórczość - opracowania ;

  1. Wstęp do geometrii czasu // W: Amalgamaty sztuki : intermedialne uwikłania teatru / red. Jerzy Limon, Agnieszka Żukowska . - Gdańsk : Fundacja Theatrum Gedanense : Wydaw. Słowo/Obraz Terytoria, 2011. - S.7-15
    ISBN 978-83-931104-1-4
  1. Hamlet dwóch czasów  [artykuł] // W: Hamlet dwóch czasów 1602-2012 / red. Maria Gostyńska, Anna Ratkiewicz-Syrek
    . - Gdańsk : Gdański Teatr Szekspirowski : Fundacja Theatrum Gedanense, 2012. - S. 21-72
    ISBN 978-83-931104-2-1
  1. The multifarious times of one body  [artykuł] // W: Eyes to wonder, tongue to praise : volume in honour of professor Marta Gibińska / ed. by Agnieszka Pokojska, Agnieszka Romanowska. - Kraków : Jagiellonian University Press, 2012. - S. 107-114
    ISBN 978-83-233-3441-5
    Gibińska Marta - księga pamiątkowa ;

  1. 1611: a remarkable year for Gdańsk and its theatre  [artykuł] // W: Johannes Hevelius and his Gdańsk / red. Marian Turek. - Gdańsk :  Gdańskie Towarzystwo Naukowe, 2013. - S. 211-228
    ISBN 978-83-60693-13-1
  1. Induction : what do we need Shakespeare for? // W: An atomizing theatre / red. Jerzy Limon, Żukowska Agnieszka. - Gdańsk : Wydaw. Słowo/Obraz Terytoria, 2014. - S. 7-13
    ISBN 978-83-931104-3-8
  1. Teatr to wielkie wyzwanie  [artykuł] // W: Teatr Dwóch Czasów : Gdański Teatr Szekspirowski (1635-2014) / red. Agata Grzybowska. - Warszawa : Europilot ; Gdańsk : Gdański Teatr Szekspirowski, 2014. - S.17-21
    ISBN 978-83-8009-119-1
    Gdańsk - Teatr Szekspirowski ;

  1. The Wooster Group // W: Hamlet-Handbuch : Stoffe, Aneignungen, Deutungen / [red.] Peter W. Marx . - Stuttgart ; Weimar : Verlag J. B. Metzler, 2014. - S. 218-221
    ISBN 978-3-476-02352-0
    Shakespeare William - twórczość - opracowania - Hamlet ;

  1. Time in Theatre  [artykuł] // W: Performance studies : key words, concepts and theories / ed. by Bryan Reynolds . - London ; New York : Palgrave Macmillan Education, 2014. - S. 215-226
    ISBN 978-0-230-24729-1
  1. Defending Peter Brook and his brief definition of theatre  [artykuł] // W: Pod pretekstem słów : księga jubileuszowa dla Profesora Wojciecha Kubińskiego / red. Paula Gorszczyńska, Wioleta Karwacka . - Gdańsk : |Wydaw. Części Proste, Ogonowska i Rogoś, 2016. -  S. 177-199
    Kubiński Wojciech ; Brook Peter ;

  1. Players and the Playing Business  [artykuł] // W: The Cambridge Guide to the Worlds of Shakespeare / Ed. by Bruce R. Smith. - Cambridge : Cambridge University Press, 2016. - pp. 83-88
    ISBN 978-1107057258
  1. Teatr, jakiego nie ma  [artykuł] // W: [Pięćdziesiąt] 50 spotkań na 50-lecie UG / red. Jerzy Piotr Gwizdała. - Gdańsk : Wydaw. Uniwersytetu Gdańskiego, 2019. - S. 447-495
    ISBN 978-8-37865-919-8
Publikacje w czasopismach



  1. Postmodernistyczne metafory :  [artykuł] // Teatr. 2004. - 0, nr 10, s. 68-71
    * Rec. przedstawienia: Walczak Michał. Podróż do wnętrza pokoju ; reż. Paweł Miśkiewicz. - Teatr Telewizji.
    Walczak Michał twórczość - opracowania - Podróż do wnętrza pokoju - inscenizacje ; Miśkiewicz Paweł - twórczość - opracowania ;

  1. Słuchowiska gdańskich pisarzy :  [artykuł] // Litery. - 1973, nr 9, s. 14-16
    * O słuchowisku jako gatunku literackim; omówienie słuchowisk Stanisława Goszczurnego, Stanisława Załuskiego, Lucyny Legut, Róży Ostrowskiej, Zbigniewa Götzena.

  1. Wokół recepcji Stefana Żeromskiego :  [artykuł] // Litery. - 1973, nr 3, s. 18-22
    Żeromski Stefan - twórczość - opracowania ;

  1. [Artykuł] :  [artykuł]. - Rec. pracy: Willumsen Dorrit. Ongiś [Da] / tł. Maria Krysztofiak. - Poznań : Wydaw. Poznańskie, 1972  // Nurt. - 1973, nr 1, s. 63-64
    Willumsen Dorrit - twórczość - opracowania - Ongiś ;

  1. [Recenzja] :  [recenzja]. - Rec. pracy: Kunert Günter. Pogrzeb odbędzie się w ciszy. - Poznań ; Wydaw. Poznańskie, 1973 // Litery. - 1973, nr 7, s. 36
    Kunert Günter - twórczość - opracowania - Pogrzeb odbędzie się w ciszy ;

  1. Dwa miesiące w Helsinkach :  [proza] // Nurt. - 1974, nr 1, s. 18-21
    Helsinki - w literaturze ;

  1. Fragment o jeżu :  [fragment powieści] // Nurt. - 1975, nr 11, s. 30-31
  1. Błękit kaszubski :  [proza] // Miesięcznik Literacki. - 1976, nr 11, s. 17-26
  1. Dary czarnego króla :  [proza] // Więź. - 1976, nr 2, s. 90-95
  1. Przypuszczalne związki między teatrem w gdańskiej Szkole Fechtunku a teatrem Fortune w Londynie :  [artykuł] // Pamiętnik Teatralny. - 1977, nr 1, s. 29-38
  1. Portret z książkami :  [proza] // Nurt. - 1978, nr 7, s. 15
  1. [Artykuł] :  [artykuł] // Nurt. - 1978, nr 7, s. 13-14
  1. Anioł Pański :  [proza]. - 1979, nr 4, s. 10-11
  1. Komendianci angielscy w Warszawie : (przegląd źródeł) // Pamiętnik Teatralny. - 1979, nr 3/4, s. 469-477
    * Dot. XVII w.

  1. Kra :  [proza] // Punkt. - Nr 5 (1979), s. 89-93
  1. Okolice Brodwayu :  [proza] // Nurt. - 1979, nr 2, s. 1, 17-18
  1. Panoptikum :  [fragment powieści] // Nurt. - 1979, nr 12, s. 1, 30-31
    * Fragment powieści "Münchhauseniada".

  1. Pictorial Evidence for a Possible Replica of the Fortune Theatre in GdaNsk :  [artykuł] // Shakespeare Survey. - 32 (1979), pp. 189-199
    Gdańsk - Teatr Szekspirowski ;

  1. Pictorial Evidence for a Public Theatre in Gdańsk Reminiscent of the Fortune Theatre in Gdańsk :  [artykuł] // Shakespeare Newsletter. - 1979
  1. Gdański teatr elżbietański :  [streszczenie referatu] // Sprawozdania Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. - T. 7 (1980), s. 70-71
    Gdańsk - teatr - historia ;

  1. New Evidence for the Activity of English Players in the Netherlands in the Second Quarter of the Seventeeth Century :  [artykuł] // English Studies. - 1981, No 2, pp. 115-119
  1. W naszym parku :  [fragm. powieści] // Głos Wielkopolski. - 1981, nr 12, s. 5
  1. [Recenzja]. - Rec. pracy: Berthold Margot. Historia teatru / tł. Danuta Żmij-Zielińska. - Warszawa, 1980 // Nurt. - 1981, nr 7, s. 14
    Berthold Margot - twórczość - opracowania - Historia teatru ;

  1. "Wieczór Trzech Króli" na scenie :  [artykuł] // Program Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. - 1982, nr z 6.03, s. 9-14
    Shakespeare William - twórczość - opracowania - Wieczór Trzech Króli ;

  1. Revenge Tragedy, or, a Decayed Form - AReview Essay :  [artykuł] // Southern Humanities Review. - Vol. 16 (1982), No 3, pp. 257-267
  1. An Interpretation of De Witt s Drawing on the Methodological Ground of Perspective Restitution :  [artykuł] // Comparative Drama. - Vol. 17 (1983), No 3, pp. 233-242
  1. George Jolly w Gdańsku :  [artykuł] // Pamiętnik Teatralny. - 1983, nr 2, s. 254-261
    * Dot. występów w Gdańsku w l. 1649-1650 angielskiej trupy teatralnej George a Jolly; z tekstami suplik do Rady Miejskiej.
    Jolly George - opracowania ;

  1. Kilka uwag o aktorach epoki eżbietańskiej :  [artykuł] // Program Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztyniwe. - 1983, nr z marca, s. 3-11
  1. O aktorach epoki elżbietańskiej :  [artykuł] // Program Teatru Wybrzeże. - 1983, nr 10 z 1983/1984, s. 13-17
    Teatr - historia - Wielka Brytania - XVI w. ;

  1. Przyczynek do dziejów teatru dworskiego Władysława IV :  [artykuł] // Pamiętnik Teatralny. - 1983, nr 3, s. 347-348
    * Dot. zobowiązań finansowych Władysława IV wobec gdańszczanina Jerzego Hewla. [wg PBL]
    Teatr - historia - Polska - XVII w. ; Władysław IV, król polski ; Hewel Jerzy ;

  1. Romeo and Juliet - a staging alternative :  [artykuł] // Studia Anglica Posnaniensia. - T. 15 (1983), s. 153-160
    Shakespeare William - twórczość - opracowania - Romeo i Julia ;

  1. Wieloryb :  [proza] // Nurt. - 1983, nr 6, s. 1, 22-24
  1. [Artykuł - polemika] :  [artykuł - polemika] // Nurt. - 1983, nr 7, s. 27-28
    Polem z: Sadkowski Wacław. - Rec. pracy: Kopcewicz Andrzej Sienicka Marta. Historia literatury Stanów Zjednoczonych w zarysie : wiek XX. - Warszawa, 1982 // Nowe Książki. - 1982, nr 2, s. 5-6
    Kopcewicz Andrzej - twórczość - opracowania - Historia literatury Stanów Zjednoczonych w zarysie ; Sienicka Marta - twórczość - opracowania - Historia literatury Stanów Zjednoczonych w zarysie ;

  1. [Artykuł] :  [artykuł] // Program Teatru Wybrzeże. - 1983, nr 10 z 1983/1984, s. 2-8
    * O pierwowzorach tragedii.
    Shakespeare William - twórczość - opracowania - Romeo i Julia ;

  1. [Romeo i Julia] :  [artykuł] // Program Teatru Wybrzeże. - 1983, nr z 30.10, s. 2-8
    Shakespeare William - twórczość - opracowania - Romeo i Julia ;

  1. [Recenzja] :  [recenzja]. - Rec. pracy: Szkice Szekspirowskie. - Warszawa, 1983 // Nurt. - 1984, nr 2, s. 22
  1. An Ailusion to the Alleged Catholicism of Some Jacobean Players in John Gee s New Shredes of the Old Snare (1624) :  [artykuł] // Notes and Queries. - Vol 32 (1985), No 4 4, pp. 488-489
  1. Antynomia władzy i moralności w Tragedii Makbeta :  [artykuł] // Nurt. - 1985, nr 5, s. 23-25
    Shakespeare William - twórczość - opracowania - Tragedia Makbeta ;

  1. Maska - nierozpoznany gatunek epicki :  [streszczenie referatu] // Sprawozdania Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. - T. 12 (1985), s. 136-137
    * Streszczenie referatu wygłoszonego na sesji "Literatura: perspektywy i pogranicza genologiczne".

  1. The use of the sources in Thomas Drue Yhe life of the Duchess of Suffolk (623) :  [artykuł] // ZeszytyNaukowe Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Filologia Angielska. - 1985, nr 6, s. 23-42
    * Streszczenie w jęz. pol.
    Drue Thomas - twórczość - opracowania - The life of the Duchess of Suffolk ;

  1. Romeo i Julia Williama Shakespeae a : sugestia sceniczna // Sprawozdania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. - 1986, s. 34-39
  1. The Missing Source for Middleton s A Game at Chess Found :  [artykuł] // Notes and Queries. - Vol. 231 (1986), No 3 September, pp. 386-387
  1. Dziwna historia markiza Dorii :  [fragment powieści] // Pomerania. - 1987, nr 12, s. 5-9
    * Uwaga pod tekstem: "Fragment większej całości pt. "Kaszubska Madonna" - tytuł fragmentu pochodzi od redakcji.

  1. Kaszubska Madonna :  [proza] // Nurt. - 1987, nr 5, s. 11-13
    * Fragment powieści pt. Kaszubska Madonna.

  1. Kaszubska Madonna :  [fragment powieści] // Autograf. - 1988, nr 1, s. 17-27
    * Fragment powieści pt. Kaszubska Madonna.

  1. Neglected Evidence for James Shirley s The Triumph of Peace :  [artykuł] // Records of Early English Drama. - Vol. 13 (1988), no 2, s. 2-9
  1. Przerażenie światem, czyli o twórczości Macieja Świeszewskiego :  [artykuł] // Autograf. - 1989, nr 12, s. 93-97 + wkładka
    Świeszewski Maciej - twórczość - opracowania ;

  1. Aktorzy angielscy w Elblągu i Królewcu w pierwszej połowie XVII wieku :  [artykuł] // Komunikaty Mazursko-Warmińskie. - 1989, nr 1/4, s. 23-31
  1. Koncert na waltornię :  [proza] // Autograf. - 1989, nr 10
  1. Strategie scenografa - o pewnym aspekcie twórczości Andrzeja Markowicza :  [artykuł] // Autograf . - 1990, nr 4/5, s. 150-152
    Markowicz Andrzej ;

  1. [Recenzja] :  [recenzja]. - Rec. pracy: Mullaney Steven: The Place of the Stage : Licence, Play, and Power in Renaissance England. - Chicago : University of Chicago Press, 1988 // English Studies. - Vol. 71 (1990), [nr] 1, p.164
    Mullaney Steven - twórczość - opracowania - The Place of the Stage : Licence, Play, and Power in Renaissance England ;

  1. [Recenzja] :  [recenzja]. - Rec. pracy: Riggs David. Ben Jonson : A Life. - Harvard University Press, 1988 // English Studies [Amsterdam]. - Vol.72 (1991), [nr] 1,  p.188
    Riggs David - twórczość - opracowania - Ben Jonson : A Life ;

  1. Niech sczeźnie Szekspir? :  [artykuł] // Polityka. - 1992, nr 35 , s. 8
    * Nt. działalności Fundacji "Theatrum Gedanense" w Gdańsku.
    Gdańsk - Teatr Szekspirowski ;

  1. Wokół badań nad teatrem elżbietańskim // Sprawozdania Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. - 1992
  1. Czy odżyje teatr w gdańskiej Szkole Fechtunku? :  [artykuł] // Czas Kultury. - 1995, nr 5/6, s. 97-101
    Gdańsk - Teatr Szekspirowski ;

  1. Czy odżyje teatr w gdańskiej Szkole Fechtunku?. :  [artykuł] // Studia Europejskie (Gdynia) . - T. 1 (1996), s. 127-140
    Gdańsk - Teatr Szekspirowski ;

  1. Wieloryb : wypisy źródłowe :  [proza] // Czas Kultury . - 1996, nr 1,  s. 22-26
  1. [Recenzja] :  [recenzja]. - Rec. pracy: Adams Graham C. The Ottoneum Theater. An English Survivor from Seventeenth-Century Germany. - Ams, 1983. - (Ams Studies in the Renaissance) // Shakespeare Quarterly. - Vol.47  (1996), [nr 3], p. 344-345
    Adams Graham C. - twórczość - opracowania - The Ottoneum Theater. An English Survivor from Seventeenth-Century Germany ;

  1. O upartej białogłowie i sprytnym podstępie aktora w chwalebnym mieście Szczecinie (Nowelka ze zbioru "Występne i uparte niewiasty" oryginał z ok. 1450 r., druk Antwerpia 1500 r., s. 121-133) :  [proza]. - Fot. // Tytuł. - 1997, nr 3-4, s. 177-184
    Polem: 
  1. Próba rekonstrukcji teatru "szekspirowskiego" w gdańskiej Szkole Fechtunku :  [artykuł] // Projekt. - Nr 204/207 (1997), s. 92-103
    Gdańsk - teatr ;

  1. Teksty "Hamletów" : (wokół gdańskiej inscenizacji Krzysztofa Nazara) :  [artykuł] // Teatr (Warszawa). - 1997, nr 2, s. 32-39
    Shakespeare Wiliam - twórczość - opracowania - Hamlet - inscenizacje ; Nazar Krzysztof - twórczość - opracowania ; Gdańsk - teatr ;

  1. Próba rekonstrukcji teatru "szekspirowskiego" w gdańskiej Szkole Fechtunku = Theatre Gedanense Foundation shakespearean theatre project in Gdańsk :  [artykuł] // Autograf. - 1998, nr 5,  s. 10-12, 14-15
    * Nt. projektu zrekonstruowania teatru Szkoła Fechtunku z XVII wieku; te...); tekst równoległy w jęz. pol. i ang.
    Gdańsk - Teatr Szekspirowski ;

  1. [Recenzja] :  [recenzja]. - Rec. pracy: Kernan Alvin. Shakespeare, the King s Playwright: Theater in the Stuart Court, 1603-1613. - New Haven, Conn. : Yale University Press, 1995 // Shakespeare Quarterly. - Vol.49 (1998), nr 2, p.218-219
    Kernan Alvin - twórczość - opracowania - Shakespeare, the King s Playwright: Theater in the Stuart Court, 1603-1613 ;

  1. [Recenzja] :  [recenzja]. - Rec. pracy: Wiszniowska Marta. ..By action dignified... British theatre 1968-1995. Text and context. - Toruń : Uniwersytet Mikołaja Kopernika, 1997  // Beyond Philology . - 1999, nr 1, s. 227-228
    * Beyond Philology : An international journal of linguistics, literary studies and English language teaching = poprzednio: Zeszyty Naukowe. Uniwersytet Gdański. Filologia Angielska.
    Wiszniowska Marta twórczość - opracowania - ...By action dignified (...) ;

  1. Buty króla Leara :  [artykuł] // Dialog. - 2000, nr 11, s. 170-182
    * Nt. wyboru wariantów edytorskich i translatorskich dramatu na realizacje teatralne "Króla Leara". [Adnotacja wg PBL]
    Shakespeare - twórczość - opracowania - Król Lear - inscenizacje ;

  1. Czytanie twarzy :  [szkic] // Punkt po punkcie. - Z. 1 (2000), s. 97-110
    * Esej dot. motywu twarzy ujawniającej charakter człowieka oraz fizjonomiki i makijażu w literaturze, filozofii i teatrze do XVII w. [adn0tacja wg PBL].

  1. Czy peep-show może być teatrem? :  [artykuł] // Dialog. - 2001, nr 2, s. 169-176
  1. Der Herostrat von der Bierutstrasse :  [proza] / tł. Witold Grzelak // Ansichten : Jahrbuch des Deutsche-Polens - Instituts Darmstadt. - T. 12 (2001), s. 130-145
    * Z komentarzem. Nota o autorze na s. 317.

  1. Kup książkę bibliotece :  [list do redakcji] / Czekanowicz Anna, Kraiński Maciej, Limon Jerzy: // Pomerania. - 2001, nr 7/8, s. 4-5
    * List do red. nt. akcji "Kup Książkę Pomorskiej Bibliotece". Podpisali: Anna Czekanowicz - prezes SPP, Maciej Kraiński - dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz J.L. - pomysłodawca.

  1. Kiedy patrzę na siebie w lustrze... :  [proza] // Migotania, Przejaśnienia. - 2002, nr [1], s. 6
    Polem: 
  1. Kto tam?  : ("Hamlet" Petera Brooka) :  [artykuł] // Więź . - 2002, nr 11, s. 123-130
    * Dot. inscenizacji w wykonaniu zespołu Bouffes du Nord z Paryża w Warszawie i Gdańsku, IX 2002. [Adnotacja PBL]
    Shakespeare - twórczość - opracowania - Hamlet - inscenizacje ; Brook Peter - twórczość - opracowania;

  1. Od "Wiele hałasu o nic" po "Monologi waginy", czyli z dziejów kuciapki w dramacie :  [artykuł] // Teatr nr 7/8. - 2002, nr 7/8, s. 74-79
    * Różne sposoby mówienia o kobiecej seksualności w twórczości dramatycznej, na przykładzie utworów Williama Szekspira i Eve Ensler. [Adnotacja wg PBL].
    Ensler Eve - twórczość - opracowania - Monologi waginy ; Shakespeare William - twórczość - opracowania - Wiele hałasu o nic ;

  1. "Edward II" Macieja Prusa, czyli o umowności w teatrze telewizji :  [recenzja teatralna]. - Rec. pracy: Marlowe Christopher. Edward II / reż. Maciej Prus. - TVP :Teatr Telewizji. // Teatr (Warszawa). - 2003, nr 4/5, s. 50-52
    Marlowe Christopher - twórczość - opracowania - Edward II - inscenizacje ; Prus Maciej - twórczość - opracowania ;

  1. Beczka prochu :  [recenzja teatralna] // Teatr. - 2003, nr 1/2,  s. 28-33
    * Rec. przedstawienia: Dukovski Dejan. Beczka prochu / reż. Grażyna Kania. - Gdańsk : Teatr Wybrzeże.
    Dukovski Dejan - twórczość - opracowania - Beczka prochu - inscenizacje ; Kania Grażyna - twórczość - opracowania ;

  1. Czy Szekspir był w ciąży? :  [artykuł] // Twórczość. - 2003, nr 6 , s. 86-95
    * Dot. Sonetów i biografii Szekspira.
    Shakespeare William - twórczość - opracowania - Sonety ;

  1. Fenomenalna szczepionka Andrzeja Wajdy :  [laudacja] // Migotania, Przejaśnienia. - 2005, nr 2, s. 14-15
    * Laudacja wygłoszona z okazji przyznania Andrzejowi Wajdzie doktoratu honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.
    Wajda Andrzej - opracowania ;

  1. Zopyros - pierwszy artysta ciała? :  [artykuł] // Twórczość. - 2005, nr 6, s. 105-108
    Zopyros - opracowania ;

  1. Co Anglicy widzieli nad Motławą :  [artykuł] // 30 Dni. - 2006, nr 4, s. 54-61
    * Dot. podróży Anglików do Gdańska w XVI-XVIII w.

  1. Fantasy Jana Klaty czyli sztuka o sztuce : spojrzenie teoretyka teatru :  [artykuł] // Teatr. - 2006, nr 7/8, s. 71-75
    Słowacki Juliusz - twórczość - opracowania - Fantazy - inscenizacje ; Klata Jan - twórczość - opracowania ;

  1. Kto trzyma kalejdoskop, czyli o zalążkach terroru :  [artykuł] // Dialog. - 2006, nr 10, s. 100-111
    Teatr - teoria ; Inscenizacje -teoria ; Shakespeare William - twórczość - opracowania ;

  1. [Recenzja] :  [recenzja]. - Rec. pracy: Shakespeare and the Language of Translation ed. by Ton Hoenselaars. - London : Arden Shakespeare, 2004 // Shakespeare Quarterly. - Vol. 57 (2006), [nr] 1, p.100-102
  1. Agenci szkockiego króla :  [fragm. powieści] // 30 Dni. - 2007, nr 6, s. 46-53
    * Fragm. książki pt. "Młot na poetów".
    * Dot. agentów króla Anglii Jakuba I w Gdańsku w XVII w.

  1. Barok postdramatyczny - reaktywacja :  [recenzja]. - Rec. pracy: Lehmann Hans-Thies. Postdramatic theatre. - London, 2006 // Teatr. - 2007, nr 7/8, s. 94-100
    Lehmann Hans-Thies - twórczość - opracowania - Postdramatic theatre ;

  1. Biel, czerwień i czerń :  [artykuł] // Teatr. - 2007, nr 9, s. 8-12
    * O ideologizacji teatru. [Adnotacja PBL]
    Teatr polski - historia - 21 w. ;

  1. Kneblowanie teatru :  [artykuł] // Notatnik Teatralny. - Nr 45/46 (2007),  s. 171-180
    Teatr a polityka ; Polityka a teatr ;

  1. TeaTr Sztuki :  [artykuł] // Migotania, Przejaśnienia. - 2007, nr 1/2, s. 30-32
  1. A Candle of Darkness : Multiplied Deixis in Roberto Ciulli’s King Lear :  [artykuł] // Journal of Dramatic Theory and Criticism. - Vol.22 (2008), [nr 2], p.83-102
    Shakespeare - twórczość - opracowania - Król Lear - inscenizacje ; Ciullis Roberto - twórczość - opracowania ;

  1. Archeologia pamięci, czyli teatr o filmie? :  [artykuł]. - 2008, nr 2, s. 50-53
    * O "Hamlecie" w reż. Elizabeth LeCompte w wykonaniu The Wooster Group, Nowy Jork.
    LeCompte Elizabeth - twórczość - opracowania ; Shakespeare William - twórczość - opracowania - Hamlet - inscenizacje ;

  1. Kto napisał Szekspira? :  [recenzja]. - Rec. pracy: Greenblatt Stephen. Shakespeare : stwarzanie świata . - Warszawa, 2007 // Przegląd Polityczny. - 2008, Nr 88, s. 148-150
    Greenblatt Stephen - twórczość - opracowania - Shakespeare : stwarzanie świata ;

  1. Space is out of Joint : Experiencing Non-Euclidean Space in Theatre :  [artykuł] // Theatre Research International [Cambridge]. - Vol.33 (2008), [nr] 2, p.127-144
  1. Space is out of joint : experiencing non-euclidean space in theatre :  [artykuł] // Theatre Research International. - Vol. 33 (2008), nr 2, s.127-144
  1. The Archaeology of Memory :  [artykuł] // Cahiers Élisabéthains : AJournal of English Renaissance Studies [London]. - Vol.73 (2008), [nr] 1,  p.39-48
  1. The Fifth Wall : words of silence in Shakespeare s Soliloquies and Asides :  [artykuł] // Shakespeare Jahrbuch. - Vol. 144 (2008), s. 47-65
  1. Waltzing in Arcadia  : a Theatrical Dance in Five Dimensions :  [artykuł] // New Theatre Quarterly [Cambridge]. - Vol.24 (2008), [nr] 3,  p.222-228
    Stoppard Tom - twórczość - opracowania - Arcadia ;

  1. Teatr elżbietański, lecz na miarę XXI wieku :  [artykuł] // Polska Dziennik Bałtycki . - 2009, nr 215, dod. Budujemy Gdański Teatr Szekspirowski, s. IV
    * Dot. Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
    Gdańsk - Teatr Szekspirowski ;

  1. Teatr Szekspirowski : fakty, donosy i przekłamania :  [artykuł] // Polska Dziennik Bałtycki. - 2009, nr 123, s. 23
    Polem z: Polem. z: Korzeniowski Tomasz: Niech go budują, ale z daleka od centrum // Polska Dziennik Bałtycki. - 2009, nr 122, s. 15.
    Gdańsk - Teatr Szekspirowski ; Korzeniowski Tomasz ;

  1. Theatre s fifth dimension : Time and Fictionality :  [artykuł] // Poetica [München]. - Vol.41 (2009), [nr] 1/2, p.33-54
  1. [Recenzja] :  [recenzja]. - Rec. pracy: Rozik Eli. Generating Theatre Meaning: A Theory and Methodology of Performance Analysis. - Brighton : Sussex Academic Press, 2008 // Theatre Research International. - Vol.34 (2009), [nr] 2, p. 213-214
    Rozik Eli - twórczość - opracowania - Generating Theatre Meaning ;

  1. Shakespeare : lekcja interpretacji :  [artykuł] / Małgorzata Grzegorzewska, Jerzy Limon, Ewa Rzanna, Halina Taborska // Kronos. - 2011, nr 3, s. 236-249
    Shakespeare William - twórczość - opracowania ;

  1. The Actors are Come Hithe : Andrzej Wajda s Shakespearean Happening in Gdańsk :  [artykuł] // Cahiers Éisabéthains. - Vol.79 (2011), [nr 1], p.47-68
    Wajda Andrzej - twórczość - opracowania ;

  1. Niebiański teatr Andrzeja Żurowskiego :  [artykuł] // Bliza. - 2013, nr 1, s. 251
    Żurowski Andrzej - opracowania ;

  1. "Hamlet", czyli inferno Jacka Głomba :  [recenzja]. - Rec. pracy: Shakespeare William. Hamlet, książę Danii / reż. Jacek Głomb. - Legnica : Teatr im. Heleny Modrzejewskiej // Nietak-t. - Nr 18 (2014), s. 38-41
    Shakespeare William - twórczość - opracowania - Hamlet - inscenizacje ; Głomb Jacek - twórczość - opracowania ;

  1. Elizabethan Theater Reconstructions Reconsidered  : Some Theoretical Aspects of Time-Space-Audience Relationships :  [artykuł] // Poetics Today : International Journal for Theory and Analysis of Literature and Communication [Durham]. - Vol.35  (2014), [nr 4], p.539-560
  1. Po co Szekspir :  [artykuł] // Przegląd Polityczny. - Nr 123  (2014), s. 146-149
    Shakespeare William - opracowania ;

  1. Pochwała pamięci :  [artykuł] // Przegląd Polityczny. - Nr 132 (2015), s. 2-8
    Pamięć a kultura ;

  1. Jan Klata s H [amlet] : questioning the myth of Solidarity :  [artykuł] // Cahiers Élisabéthains. - Vol. 90 (2016), nr 1, s.101-114
  1. Spór o genezę wartości :  [recenzja]. - Rec. pracy: Grzegorzewska Małgorzata. Teologie Szekspira. - Kraków, 2018 // Przegląd Polityczny. - Nr 150 (2018), s. 164-166
    Shakespeare William - twórczość - opracowania ;

  1. Eksperymentalna sztuka z czasów Szekspira :  [artykuł] // Teatr. - 2019, nr 10, s. 83-87
    * Dot. utworu: Beaumont Francis (1584-1616): Knight of the Burning Pestle.
    Beaumont Francis - twórczość - opracowania - Knight of the Burning Pestle ;

  1. Foreword : If it’s Shakespeare, we are in Gdańsk :  [artykuł] / Jerzy Limon, Aleksandra Sakowska, Pierre Kapitaniak  // Cahiers élisabéthains (London). - Vol.99 (2019), [nr 1], p.3-5
  1. Szekspira obrona imigrantów :  [artykuł] // Teatr. - 2019, nr 5, s. 82-83
    Shakespeare William - twórczość - opracowania ;

  1. Moje usta będą parlamentem tego kraju :  [esej] // Przegląd Polityczny. - Nr 161  (2020), s. 50-58
    * Shakespeare William - opracowania ;

  1. Zaraza w czasach Szekspira :  [artykuł] // Teatr. - 2020, nr 6, s. 8-12
  1. Szekspir. Słowo :  [fragm. książki] // Przegląd Polityczny (Gdańsk). - Nr 165 (2021), s. 2-13
    * Fragm. książki J.L. pt. Szekspir siedem grzechów głownych (z zarazą w tle).
    Shakespeare William - opracowania ;

Przekłady



  1. Scholes Robert: Geneza science fiction [artykuł] // W:  Scholes Robert.  Structural Fabulation / tł. Jerzy Limon // Nurt. - 1976, nr 8, s. 24-26

  1. Listy // W:  Przybyszewska Stanisława // W:  Listy / oprac. Tomasz Lewandowski. T. 1, Grudzień 1913 - wrzesień 1929 / [teksty obcojęz. przetł. z niem. Czesław Karolak, z fr. Katarzyna Rogalska, z ang. Jerzy Limon], 1978

  1. Bradbury Malcolm: Wypracowanie / tł. Jerzy Limon // Nurt. - 1978, nr 7, s. 20-22

  1. Singer Isaac Bashevis: Opowieść o dwóch liściach Ole i Trufa / tł. z ang. Jerzy Limon // Nurt. - 1979, nr 6, s. 21

  1. Braginskij, Vladimir Iosifovič / Barbara Górna, Jerzy Limon // W:  Bragiński Włodzimierz.  Turystycznym szlakiem po ZSRR : przewodnik  /  . - Moskwa : Raduga, 1983. - 253 s.
    * Jako tłumacze podpisani: Barbara Górna, Helena Szymańska. Helena Szymańska to pseud. Jerzego Limona [wg Biblioteki Narodowej]. * Tyt. oryg.: Turističeskie centry SSSR.


  1. Chettle Henry.  Tragedia Hoffmana albo Zemsta za ojca [The tragedy of Hoffman] [dramat] / tł. Jerzy Limon, Władysław Zawistowski / wstęp i przypisy Jerzy Limon ; oprac. graf. Jan Misiek. - Gdańsk : Wydaw. Morskie, 1985. - XXV, 139 s.

  1. Middleton Thomas.  Cnotliwa panna z ulicy Taniej [dramat] / tł. Jerzy Limon i Władysław Zawistowski ; reż. Marek Okopiński. - Gdańsk : Teatr Wybrzeże, 1989

  1. Shakespeare William.  Trojlus i Kressyda [dramat] / przekład i posłowie Jerzy Limon, Władysław Zawistowski. - Gdańsk : Graf, 1990. - 88 s.
    * Tyt. oryg.: Troilus i Cressida.
    * Wersja skrócona dla potrzeb teatru.


  1. Shakespeare William.  Antoniusz i Kleopatra [dramat] / tł. Jerzy Limon i Władysław Zawistowski ; reż. Krzysztof Babicki. - Gdańsk : Teatr Wybrzeże, 1992

  1. Stoppard Tom: Arkadia [dramat] / tł. Jerzy Limon // Dialog. - 1994, nr 2, s. 16-71
    * Tekst dramatu, z notą.


  1. Stoppard Tom.  Arkadia ; Wynalazek miłości [dramaty] / przekł. Jerzy Limon ; posł. Roman Pawłowski. - Gdańsk : Słowo / Obraz Terytoria, 1998. - 220 s.
    * Tyt. oryg.: Arcadia; The invention of love.


  1. Stoppard Tom.  Wynalazek miłości [dramat] / tł. Jerzy Limon ; reż. Krzysztof Babicki. - Gdańsk : Teatr Wybrzeże, 1998

  1. Norman Marc, Stoppard Tom.  Zakochany Szekspir [scenariusz filmowy] / Limon Jerzy // W:  Norman Marc, Stoppard Tom.  Zakochany Szekspir / przekład, wstęp i komentarze Jerzy Limon. - Gdańsk : Słowo/Obraz Terytoria, 1999. - 349 s.
    * Tyt. oryg.: Shakespeare in Love.


  1. Stoppard Tom.  Artysta schodzący po schodach  : (sztuka radiowa) / tł. Jerzy Limon. - Warszawa : TR Teatr Rozmaitości : we współpr. z British Council, 2003. - 70 s.. - (Nowa Dramaturgia ; 03)
    ISBN 8391806235
    * Tyt. oryg.: Artist descending a staircase.


  1. Stoppard Tom: Prawdziwy inspektor Hound / tł. Jerzy Limon  // Teatr. - 2003, nr 10/11, s. 50-67

  1. Stoppard Tom.  Prawdziwy inspektor Hound [dramat] / tł. Jerzy Limon ; reż. Grzegorz Chrapkiewicz . - Gdańsk : Teatr Wybrzeże, 2004

Adaptacje



Wstępy, prace redakcyjne



  1. Shakespeare William.  Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie / tł. Stanisław Dygat ; oprac. tekstu Jerzy Limon. - Toruń : Teatr im. Horzycy, 1982

  1. Chettle Henry.  Tragedia Hoffmana albo Zemsta za ojca [The tragedy of Hoffman] [wstęp] / Wstęp i przypisy Jerzy Limon. - Gdańsk : Wydaw. Morskie, 1985. - XXV s.

  1. Shakespeare and his contemporaries : eastern and central European studies / ed. by Jerzy Limon and Jay L. Halio. - Newark : University of Delaware Press, 1993. - 269 p.
    ISBN 0874134757

  1. Hamlet East-West / ed. [and Introduction] by Marta Gibińska, Jerzy Limon. - Gdańsk : Theatrum Gedanense Foundation, 1998. - 219 s. : faks., fot.
    ISBN 8390307944
    * Tekst w jęz. ang.; częściowo tłumaczony z jęz. pol.


  1. Gdańsk jest teatrem : ziesięć lat Festiwalu Szekspirowskiego 1997-2006 / pod red. Jana Ciechowicza ; współpr. Anna Ratkiewicz ; [posł. Jerzy Limon]. - Gdańsk : Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria : Fundacja Theatrum Gedanense, 2006. - 242, [5] s. : il. (w tym kolor.). - (Biblioteka "Theatrum Gedanense" ; t. 6)
    ISBN 8374536888 ; 839030791X

  1. Theatrical blends : art in the theatre - theatre in the arts / ed. by Jerzy Limon and Agnieszka Żukowska. - Gdańsk :  : Słowo/Obraz Terytoria : Theatrum Gedanense. Fundacja, 2010. - 245 s.
    ISBN 9788374539876 ; ISBN 9788393110407
    * Materiały z międzynarodowej konferencji, Gdańsk 1-4 sierpnia 2009 r.


  1. Amalgamaty sztuki : intermedialne uwikłania teatru / red. nauk. Jerzy Limon, Agnieszka Żukowska. - Gdańsk : Fundacja Teatru Gdańskiego : Słowo/Obraz Terytoria, 2011. - 250, [1] s., [12] s. tabl. : il. kolor.
    ISBN 9788393110414 ; 9788374539890

  1. Piękna Dwudziestoletnia : Fundacja Theatrum Gedanense (1991-2011) / wstęp i oprac. Agata Brzóska i Katarzyna Steńczyk ; wprow., głosy i posł. Jerzy Limon. - Gdańsk : Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria : Fundacja Theatrum Gedanense, 2011

  1. Shakesplorations : essays in honour of Professor Marta Gibińska [księga pamiątkowa] / ed. by Jerzy Limon, Małgorzata Grzegorzewska, Jacek Fabiszak. - Gdańsk ; Sopot : Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego : Gdański Teatr Szekspirowski, 2012. - 194, [1] s. : il.
    ISBN 9788378650317

  1. An atomizing theatre / ed. by Jerzy Limon, Agnieszka Żukowska. - Gdańsk : Słowo/Obraz Terytoria, 2013. - 206, [2] s., [14] s. tabl., [2] s. : il. (w tym kolor.)
    ISBN 9788393110438

  1. Teatr Dwóch Czasów = The Theatre of Two Times : Gdański Teatr Szekspirowski (1635-2014) = The Gdański Shakespeare Theatre (1635-2014) / pod red. Agaty Grzybowskiej ; fot. teatru Tomek Zerek ; [wprowadzenie Jerzy Limon ; tłum. Agnieszka Żukowska, Barbara de Thun. - Gdańsk : Gdański Teatr Szekspirowski ; Warszawa : Europilot, 2014. - 255, [8] s. : il.
    ISBN 9788380091191
    * Tekst równolegle w jęz. pol i ang.
    * S. 231-239: Kronika. Historia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.


  1. Henryk Cześnik and his poets / poems selected and edited by Tadeusz Dąbrowski ; [publication concept Jerzy Limon ; English translations Tadeusz Z. Wolański [i in.]. - Gdańsk : Gdańsk Shakespeare Theatre : in cooperation with Theatrum Gedanense Foundation, 2016




WYWIADY I WYPOWIEDZI



  1. [Wywiad] [wywiad]. - Fot. // Nurt. - 1979, nr 5, s. 13-14

  1. Nowa scena [wywiad] / rozm. Anna Kasjaniuk // Teatr. - 1990, nr 11, s. 9-10
    * Nt. projektowanej rekonstrukcji dawnego teatru elżbietańskiego w Gdańsku.


  1. Jeszcze nie żongluję maksymalną ilością kul  [wywiad] / rozm. Władysław Zawistowski // Topos. - 1994, nr 7, s. 11-14

  1. Twarzą w twarz z prof. Jerzym Limonem historykiem literatury i teatru, prezesem Fundacji Theatrum Gedanense [wywiad] // Twój Styl . - 1994, nr 12, s. 116
    * Dot. zbudowania w Gdańsku rekonstrukcji XVII-wiecznego budynku Szkoły Fechtunku oraz powołanej w Gdańsku Fundacji "Theatrum Gedanense".


  1. Pieniądze na Szekspira / rozm. Małgorzata Subotić // Rzeczpospolita (Wyd. zasadnicze) . - 1997, nr 183, dod. s. 6-7

  1. Dialogi z Szekspira [wywiad] / rozm. Alina Kietrys. - Fot. // Głos Wybrzeża. - 2000, nr 150, s. 13
    * Dot. m.in. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.


  1. Złoty Yorick w Gdańsku [wywiad] // Twój Styl. - 2001, nr 7, s. 104
    * Nt. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku w 2001 r.


  1. Granice teatru [wywiad] / rozm. Jacek Kopciński ; spisała: Anna Wachowiak  // Teatr . - 2003, nr 4/5, s. 53-57
    * Zapis rozmowy z Jerzym Limonem w ramach spotkań "Teatr jest światem" - cyklu poświęconego teatrowi i literaturze (2002/2003), Warszawa, 27 XI 2002.


  1. Tutaj jest moja mała ojczyzna [wywiad] / rozm. Barbara Kanold // Głos Wybrzeża. - 2003, nr 176,  s. 15

  1. Gdański Szekspir  : wywiad z profesorem Jerzym Limonem Przewodniczącym Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich [wywiad] / rozm. Anna Paner // Wiadomości Historyczne . - 2006, nr 6, s. 57-59

  1. Mądry dostawca fabuł i ironia dziejów [wywiad] / rozm. Grażyna Antoniewicz // Dziennik Bałtycki. - 2006, nr 178, dod. Trójmiasto, dod. Festiwal Szekspirowski, s. II

  1. Szekspir ze szklanego ekranu [wywiad] / rozm. Mirosław Baran // Gazeta Wyborcza. - 2006, nr 92 (19.04), dod. Gdańsk, s. 7

  1. Wszyscy wiemy, co się stanie z Hamletem [wywiad] / rozm. Mirosław Baran // Gazeta Wyborcza. - 2007, nr 173, dod. Trójmiasto, s. 9
    * Dot. Festiwalu Szekspirowskiego W Gdańsku.


  1. Jedyny taki na północ od Warszawy [wywiad] / rozm. Jarosław Zalesiński. -   // Polska Dziennik Bałtycki. - 2009, nr 37, dod. Trójmiasto, s. 4-5
    * Dot. Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.


  1. Okno na Shakespeare a / rozm. Marcin Wasyluk // Teatr. - 2009, nr 11, s. 19-20

  1. Szczęśliwa trzynastka [wywiad] / rozm. Mirosław Baran // Gazeta Wyborcza. - 2009,  nr 177, dod. Trójmiasto, s. 7
    * Dot. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.


  1. The Theatrum Gedanense Foundation & Gdansk s Shakespeare Festival :  An Interview with Jerzy Limon [wywiad] / [rozm.] Janice Valls-Russell, Magali Abella // Cahiers Élisabéthains [London]. - Vol.75 (2009), [nr] 1, p.59-66

  1. Hamlet i ogon białej myszy [wywiad] / rozm. Jarosław Zalesiński // Polska Dziennik Bałtycki. - 2010, nr 174, s. 23
    * Dot. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.


  1. Złota moneta na szczęście [wywiad] / rozm. Mirosław Baran // Gazeta Wyborcza. - 2010, nr 175, dod. Trójmiasto, s. 6
    * Dot. rozpoczęcia budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.


  1. Jak oryginalnie zabić?  [wywiad] / rozm. Mirosław Baran // Gazeta Wyborcza. - 2011, nr 177, dod. Trójmiasto, s. 6
    * Dot. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.


  1. Gdańsk miastem Szekspira [wywiad] / rozm. Katarzyna Korczak // Migotania . - 2012, nr 2, s. 42-43

  1. Geniusz Szekspira [wywiad] / rozm. Jan Bończa-Szabłowski  // Rzeczpospolita (W2). - 2013, nr 177, s. A12
    * Dot. Szekspira i Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.


  1. Jerzy Limon: teraz wykorzystuje się tekst Szekspira, żeby wyłuskiwać homoerotyczne elementy [wywiad] / rozm. Katarzyna Fryc // Gazeta Wyborcza. - 2013, nr 179, dod. Trójmiasto,  s. 6-7
    * Dot. m.in. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.


  1. Radio - teatr - literatura [wywiad] / rozm. Żaneta Nalewajk ; oprac. Aleksandra Pamela Szlachetko // Tekstualia : palimpsesty literackie, artystyczne, naukowe. - 2013, nr 1, s. 31-37

  1. Szkatuła chroniąca sztukę [wywiad] / rozm. Mirosław Baran // Gazeta Wyborcza. - 2013, nr 174, dod. spec. Gdański Teatr Szekspirowski, s. 1-2
    * Dot. Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.


  1. Teatr Szekspirowski to nie zamach na kasę [wywiad] / rozm. Grażyna Antoniewicz // Polska Dziennik Bałtycki. - 2013, nr 115, s. 2

  1. Nie tylko Szekspir [wywiad] / rozm. Piotr Wyszomirski // Teatr. - 2014, nr 9, s. 28-31

  1. Otwarty teatr z otwartym dachem [wywiad] / rozm. Jarosław Zalesiński // Polska Dziennik Bałtycki. - 2014, nr 94,  s. 14
    * Dot. Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.


  1. Szekspir nad Motławą [wywiad] / rozm. Jan Hlebowicz // Gość Niedzielny. - 2014, nr 39, dod. Gość Gdański, s. V

  1. Teatr to nie literatura [wywiad] / rozm. Aleksandra Małecka, Michał Sowiński // Tygodnik Powszechny. - 2014, nr 51/52, dod. Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury "Odnalezione w tłumaczeniu", s. 9-11

  1. W "Poskromieniu złośnicy" faceci się nie obmacują [wywiad] / rozm. przepr. Przemysław Gulda // Gazeta Wyborcza. - 2014, nr 225, dod. Trójmiasto, s. 5
    * Dot. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.


  1. Profesor Jerzy Limon: - Cóż poradzimy na to, że Szekspir leży tam bez głowy? [wywiad] / rozm. Gabriela Pewińska // Dziennik Bałtycki. - 2016, nr 94, s. 26-27
    * Dot. obchodów 400-lecia śmierci Szekspira.


  1. Koncertowy Szekspir [wywiad] / rozm. Michał Stankiewicz. -   // Rzeczpospolita. - 2016, nr 38, dod. Życie Pomorza, nr 2, s. J2
    * Dot. m.in. Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.


  1. Prof. Jerzy Limon in conversation with Rivka Jacobson [wywiad] // Plays To See : International Theatre Reviews. - 2016, nr z 20.06, https://playstosee.com/prof-jerzy-limon-conversation-rivka-jacobson/
    * Dot. głównie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Także o rozmowie J.L. z królową Wielkiej Brytanii, Elżbietą II w 1996 r.


  1. Prof.Jerzy Limon in conversation with Rivka Jacobson [wywiad] // Plays To See : International Theatre Reviews. - 2016, nr z 20.06, https://playstosee.com/prof-jerzy-limon-conversation-rivka-jacobson/
    * Dot. głównie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Także o rozmowie J.L. z królową Wielkiej Brytanii, Elżbietą II w 1996 r.


  1. W tym roku świat Szekspirem stoi! [wywiad] / rozm. Gabriela Pewińska // Polska Dziennik Bałtycki. - 2016, nr 9, s. 9
    * Dot. obchodów 400. rocznicy śmierci Szekspira.


  1. Obsceniczność na renesansowej scenie : z Jerzym Limonem rozmawia Tomasz Dobrogoszcz // Nowe Książki . - 2018, nr 10, s. 4-8

  1. Szekspir po polsku wciąż jest ugrzeczniony [wywiad] / rozm. Grażyna Antoniewicz // Polska (Metropolia Warszawska, wyd. zasadnicze). - 2018, nr 63 (6.08),  s. 22

  1. Sztuka nie jest tym, co podoba się wszystkim [wywiad] / rozm. Paulina Siegień // Gazeta Wyborcza. - 2018, nr 48, dod. Trójmiasto, s. 5
    * Dot. m.in. Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.


  1. Dzisiejszy Gdańsk jest Jego pomnikiem : i ten pomnik jest nieusuwalny [wywiad] / rozm. Grażyna Antoniewicz // Dziennik Bałtycki. - 2019, nr 15, s. 38-39
    * Dot. Pawła Adamowicza, po śmierci prezydenta.


  1. Erotyczne gry Szekspira [wywiad] / rozm. Jacek Cieślak // Rzeczpospolita (Wyd. zasadnicze). - 2019, nr 174 (27-28.07), s. 34-35

  1. Pan zakazałby grzebania w Szekspirze? [wywiad] / rozm. Gabriela Pewińska. -   // Dziennik Bałtycki. - 2019, nr 169, s. 21
    * Dot. m.in. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.


  1. [Jerzy Limon] [wywiad] // W: Pośród nas : twórcy pomorscy i gdańscy : rozmowy niedokończone / red. naukowa Grażyna i Feliks Tomaszewscy oraz Mirosława i Stanisław Modrzewscy. 2. - Gdańsk ; Sopot : Wydaw. Uniwersytetu Gdańskiego
    ISBN 9788378656975

  1. Festiwal Szekspirowski online [wywiad] / rozm. Przemysław Gulda // Gazeta Wyborcza . - 2020, nr 271 (19.11), dod. Gdańsk, s. 2

  1. Na tę myśl aż mi ciarki w światłowodach przechodzą [wywiad] / rozm. Gabriela Pewińska. -   // Dziennik Bałtycki. - 2020, nr 272, s. 18-19
    * Dot. m.in. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku w 2020 r., w czasie epidemii.





OPRACOWANIA



Bibliografie, słowniki, historie literatury



  1. Limon Jerzy [hasło osobowe] // W: Kto jest kim w regionie gdańskim / kierownik zespołu red. Jarosław Mykowski. - Gdańsk : Gdańska Grupa Promocyjna S.A., 1993. - S. 149-150

  1. Bartelski Lesław M..  Limon Jerzy [hasło] // W: Bartelski Lesław M..  Polscy pisarze wspłółcześni. - Warszawa : PWN, 1995. - S. 233
    ISBN 83-01-11593-9

  1. Limon Jerzy [hasło] // W: Współcześni uczeni polscy / red. nauk. Janusz Kapuścik . T. 2, H - Ł / red. tomu Marek Halawa; oprac. i red. haseł Piotr Cyra [i in.] . - Warszawa : Ośrodek Przetwarzania Informacji, 1999. - S. 665 : fot.
    ISBN 83-905295-6-4 (t.2)

  1. Limon Jerzy [hasło osobowe] // W: Kto jest kim w województwie pomorskim / przew. kom. red. Jarosław Mykowski ; oprac. ankiet Marek Klat [i in.]. - Gdańsk : Oficyna Pomorska, 2000. - S. 132-133
    ISBN 83-86527-90-0

  1. Limon Jerzy [hasło osobowe] // W: Kto jest kim w Polsce / zespół redakcyjny: Beata Cynkier [i in.]. - Warszawa : Wydaw. Polskiej Agencji Informacyjnej, 2001. - S. 512-513
    ISBN 83-223-2691-2

  1. Bibliografia prac Jerzego Limona [bibliografia osobowa] // W: This treasure of theatre / ed. by Marta Gibińska, Małgorzata Grzegorzewska, Jacek Fabiszak, Agnieszka Żukowska. - Gdańsk : Wydaw. Słowo/Obraz Terytoria : Fundacja Terytoria Książki, 2020. - S. 15-27
    ISBN 9788374537421 ; 9788379082001

Opracowania ogólne



  1. Bugajski Leszek. Strategia ślimaka (proza młodych 1978-1982) - próba bilansu [artykuł] // Pismo Literacko-Artystyczne. - 1984, nr 1, s. 45-63
    * M.in. o prozie J.L.; także o twórczości Janusza Andermana, Juliana Kornhausera, Dariusza Bittnera, Józefa Łozińskiego, Grzegorza Musiała, Piotra Müldner-Nieckowskiego, Stanisława Rogali, Ryszarda Schuberta, Tadeusza Siejaka, Marka Słyka, Marka Sołtysika


  1. Błażejewski TadeuszW poszukiwaniu inkluza // W: Błażejewski Tadeusz. Rysopis : esej o młodej prozie. - Łódź : KAW, 1987. - (Współczesna Krytyka Polska)
    * Rozdz. "W poszukiwaniu inkluza" dot. twórczości autorów: Zbigniew Bela, Zbigniew Brzozowski, Krystyna Kofta, Zdzisław Krupa, J.L, Mieczysław Machnicki, Janusz Olczak.


  1. Michalak Jerzy Marian: Nowe spojrzenie na teatr "elżbietański" w Gdańsku i jego budowniczego [artykuł] // Gdański Rocznik Kulturalny. - T. 19 (2000), s. 107-112
    * Nt. działalności Fundacji "Theatrum Gedanense" i jej prezesa J.L.


  1. J.B-S.: [Sylwetka] // Rzeczpospolita. - 2003, nr 181, s. A2

  1. Komendant Tadeusz: Księgi, sny, anegdoty [artykuł] // Twórczość. - 2003, nr 6, s. 72-85
    * M.in. o twórczości J.L.


  1. Pielechaty Aleksandra: Fiut a sprawa polska [artykuł] // Trybuna. - 2003, nr 204,s. 13
    * Dot. udziału Jerzego Limona w akcji w obronie wolności artystycznej. [Adnotacja wg PBL]


  1. Szczepuła Barbara: Marzenie Jerzego Limona [artykuł] // Dziennik Bałtycki. - 2003, nr 178, s. 11

  1. Chomiuk Aleksandra: Kłopoty z przeszłością : polska proza historyczna wobec wyzwań historiografii [artykuł] // Ruch Literacki. - 2006, z. 4/5, s. 473-490

  1. Antoniewicz Grażyna: Przekuć słowa na sztylety // Polska Dziennik Bałtycki. - 2007, nr 290, s. 27

  1. Antoniewicz Grażyna ; Pewińska Gabriela: Wakacje? Dziękuję, popracuję [artykuł] // Polska Dziennik Bałtycki. - 2008, nr 51, dod. Rejsy, nr 20, s. 12-13

  1. Bajer Magdalena: Limonowie. Cz. 2, Brat najmłodszy [artykuł]. - Cykl: Serie Rody uczone ; [cz.] 170 // Forum Akademickie : dwutygodnik ogólnopolski. - 2012, nr 4, s. 64-65

  1. Pisera Ksenia: Z każdą porą roku zmienia się ich ulubione miejsce w domu [artykuł] // Polska Dziennik Bałtycki. - 2012, nr 11, dod. Magazyn Rodzinny, s. VIII-IX

  1. Zalesiński Jarosław: Profesor Jerzy Limon : gdańskie potwierdzenie tezy, że wiara może góry przenosić [artykuł] // Polska Dziennik Bałtycki. - 2015, nr 114, dod. Człowiek 70-lecia i Roku 2014 Dziennika Bałtyckiego, s. 10-11

  1. Cioffi Kathleen: Shakespeare Theater Like No Other Cioffi, Kathleen // Theater [New Haven, Conn.]. - 2016, Vol.46, [nr] ), p.79-90

  1. Konończuk Elżbieta. Figury prze-pisywania historii : teoria narracji historycznej Jerzego Limona [artykuł] // W: Literatura prze-pisana. 2, Od zapomnianych teorii do kryminału / pod red. Agnieszki Izdebskiej, Agnieszki Przybyszewskiej i Danuty Szajnert. - Łódź : Wydaw. Uniwersytetu Łódzkiego, 2016. - S. 41-52
    * Materiały z II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Literatura prze-pisana", Łódź, 2015.


  1. Fac Andrzej Mestwin. Niemcy w Sopocie, czyli między wyobraźnią a rzeczywistością : rozważania wokół pewnych motywów w twórczości Jerzego Limona i Marka Idczaka [artykuł] // W: Sopot w literaturze literatura w Sopocie / pod red. Janusza Mosakowskiego [i in.]. - Gdańsk ; Sopot : Wydaw. Uniwersytetu Gdańskiego, 2019. - S. 179-190. - ISBN 9788378658924

  1. Gdańskie ślady Szekspira : Chodowiecki & Limon = Echoes of Shakespeare in Gdańsk : Chodowiecki & Limon / redakcja = edited by Piotr Stepnowski & Joanna Kamień ; [tłumaczenie tekstów na język angielski David Malcolm] [katalog wystawy]. - Gdańsk ; Sopot : Wydaw. Uniwersytetu Gdańskiego, 2022. - 266 s. : faksymilia, ilustracje, portrety ; 28 cm. - ISBN 9788382064148
    * Katalog wystawy: Uniwersytet Gdański, Gdańsk, 25 maja - 31 lipca 2022 r.
    * Tekst równolegle w języku polskim i w przekładzie angielskim.


  1. Antoniewicz Grażyna: Mówił, że nie jest otulony Szekspirem. Ale był. - Fot. // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 53, s. 12-13
    * Zawiera wypowiedzi J.L.


  1. Antoniewicz Grażyna: Zmarł prof. Jerzy Limon, wybitny gdańszczanin, twórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 52, s. 2

  1. Augustyniak Piotr // Przegląd Polityczny (Gdańsk). - Nr 165 (2021), s. 15-18

  1. Borzyszkowski JózefJerzy Limon (1950-2021) - profesor UG, anglista, literaturoznawca, teatrolog, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, a także tłumacz i pisarz, m.in. autor powieści "Madonna Kaszubska" // Acta Cassubiana. - T. 23 (2021), s. 348-351

  1. Canowiecki Zbigniew ; Florczak Robert ; Dulkiewicz Aleksandra ; Michalski Igor: Śpij spokojnie snem nocy letniej... : odszedł profesor Jerzy Limon / [oprac.] Ryszarda Wojciechowska. - Fot. // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 53 (5.03), s. 10
    * Fot. także na s. 1. Na s. 10 fot. m.in. osób wpisujących się do księgi kondolencyjnej wyłożonej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim


  1. Czermińska Małgorzata: Moje długi wdzięczności // Bliza : gdyński kwartalnik artystyczny. - 2021, nr 2, s. 62-70

  1. Dudkowska-Kafar, Sylwia: Wspomnienie o profesorze Jerzym Limonie (ur. 24 maja 1950, zm. 3 marca 2021) // Rocznik Gdański. - T. 81 (2021), s. 364-370

  1. Fabiszak Jacek: Profesor Jerzy Limon - człowiek Renesansu // Nauka (Wrocław). - 2021, [nr] 2, s. 191-194

  1. Fabiszak Jacek, Grzegorzewska Małgorzata: Magia teatru : wspomnienie o Profesorze Jerzym Limonie (1950-1921) [artykuł]. - Fot. // Pamiętnik Teatralny. - 2021, z. 2, s. 171-180

  1. Gulda Przemysław: Przez opór wybrnął z morza nędzy [artykuł] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 53 (5.03), dod. Gdańsk, s. 11

  1. Gulda Przemysław, Muraszko Małgorzata: "Szekspir zyskał w niebie druha" [artykuł] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), dod. Gdańsk), s. 1

  1. Kopciński Jacek: W paszczy wieloryba [artykuł] // Teatr. - 2021, nr 5, s. 42-47
    * Wspomnienie po śmierci J.L.


  1. Muraszko Małgorzata: Jedyny w swoim rodzaju : odszedł Jerzy Limon [artykuł] // Gazeta Wyborcza (Wyd. zasadnicze). - 2021 (25.03), nr 70, s. 19

  1. Pg.: Jedyny w swoim rodzaju // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 70, s. 19

  1. Szmidka Mariusz: Pięknym uhonorowaniem śp. Jerzego Limona byłoby nadanie Teatrowi Szekspirowskiemu jego imienia // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 53, s. 2

  1. Wilczyński Marek: Jurek : pamięci Jerzego Limona [artykuł] // 30 Dni. - 2021, nr 1-2, s. 20-25

  1. Kopciński Jacek: Zabawa na krze : czas w badaniach i twórczości Jerzego Limona // Tekstualia : palimpsesty literackie, artystyczne, naukowe. - 2022, nr 3, s. 179-194

  1. Miłkowski Tomaszzy Limon - zatrzymany w locie [artykuł] // Dziennik Trybuna. - 2022, nr 50 (11-13.03), s. 13

  1. Miłkowski Tomasz: Jerzy Limon - zatrzymany w locie : refleksje po roku [artykuł] // Słowo [Gdańsk. - 2022, nr 1, s. 37-38

Pomniejsze materiały biograficzne



  1. Wykaz (...) zawierający nazwiska osób, którym nadano stopień naukowy doktora habilitowanego // Dziennik Urzędowy Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. - 1985, nr 4 [nr 2 za 22.06.1982 - 20.12.1984], s. 3-9
    * W spisie doktorów, którzy uzyskali habilitacje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu m.in. Jerzy Limon.


  1. [Pozycja w wykazie] // Życie Szkoły Wyższej. - 1987, nr 1
    * W wykazie nauczycieli akademickich nagrodzonych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za szczególnie ważne i twórcze osiągnięcia - wśród naukowców, którzy otrzymali nagrodę III stopnia - J.L.


  1. Bar-Hillel Mira: Good fortune for Gdansk [artykuł] // History Today [London]. - Vol.41 (1991), [nr] 2, p.3

  1. Nagrody artystyczne Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki [nota] // Pomerania. - 1992, nr 2, s. 39
    * Inf. o nagrodzie w dziedzinie prozy dla J.L. za powieść "Kaszubska Madonna".
    * Noty także w czasopismach: Tytuł. - 1992, nr 1, s. 210 ; pt. Jubileusz Profesora // Gazeta Uniwersytecka [Gdańsk]. - 1992, nr 2, s. 2.


  1. DSG: "Kaszubska Madonna" - laureatką [nota] // Głos Wybrzeża. - 1992, nr 247, s. 1-2
    * Dot. przyznania J.L. nagrody Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku "Pro Libro Legendo" za powieść "Kaszubska Madonna".


  1. Jęsiak Anna: "Pro Libro Legendo" : dla Jerzego Limona [nota] // Dziennik Bałtycki. - 1992, nr 247, s. 2
    * Podpisane: (aj).
    * Dot. przyznania J.L. nagrody Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku "Pro Libro Legendo" za powieść "Kaszubska Madonna".


  1. Skomro Marian: Nagroda literacka "Pro libro legendo" // Poradnik Bibliotekarza. - 1992, nr 11/12, s. 33-34
    * M.in. inf. o nagrodzie dla J.L. za powieść "Kaszubska Madonna".


  1. Nominacje profesorskie [wykaz]// Sprawy Nauki. - 1993, nr 1, s. 18-22
    * Na liście nominowanych m.in. J.L.


  1. Nagrody Literackie Wojewody Gdańskiego za rok 1994 [nota] // Autograf. - 1995, nr 4, s. 30
    * M.in. inf. o nagrodzie dla J.L. za przekład dramatu Toma Stopparda pt. "Aurkadia".
    * Inf. także w czasopismach: Szyłak Aneta: Kronika życia kulturalnego Wybrzeża Gdańskiego 1994-1995 // Gdański Rocznik Kulturalny. - T. 17 (1997), s. 230 ; Tytuł. - 1995, nr 3/4 b, s. 431.


  1. Laureaci Nagrody Literackiej Wojewody Gdańskiego za 1995 rok // Autograf. - 1997, nr 4, s. 14
    * Inf. o nagrodzie dla J.L. i Władysława Zawistowskiego za przekład dramatów Szekspira: "Antoniusz i Kleopatra", "Troilus i Kresyda".
    * Inf. także w czasopiśmie Topos. - 1997, nr 3, s. 100.


  1. Najlepsi [nota] // Tytuł. - 1998, nr 2, okł.
    * M.in. inf. o Nagrodzie Prezydenta Miasta Gdańska przyznanej J.L. za powieść "Wieloryb" (za r. 1997).


  1. Nagrody artystyczne GTPS [nota] // Autograf, 2000 nr, 1 s. 12
    * Inf. o nagrodzie honorowej Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za 1999 r. w kategorii literackiej dla J.L., szczególnie za powieść "Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy" i przekład scenariusza "Zakochany Szekspir".
    * Inf. o nagrodzie także pt. Nagrody dla artystów // Pomerania. - 2000, nr 4, s. 66.


  1. Korczak Katarzyna: Prof. Jerzy Limon - laureatem [nota] // Głos Wybrzeża. - 2003, nr 220, s. 5
    * Podpisane: K.K.
    * Inf. o przyznaniu J.L. Nagrody im. Wojciecha Bogusławskiego za książkę "Między niebem a sceną. Przestrzeń i czas w teatrze".


  1. Baran Mirosław: Mister Limon - przyjaciel walijskiego księcia // Gazeta Wyborcza. - 2005, nr 174, dod. Trójmiasto, s. 10, fot.

  1. Gulda Przemysław: Jeden złoty i trzy srebrne medale dla pomorskich twórców : wręczenie nagród "Gloria Artis" [nota] // Gazeta Wyborcza. - 2006, nr 31 (6.02), dod. Gdańsk s. 6

  1. Skutnik Tadeusz: Czterej w Glorii // Dziennik Bałtycki. - 2006, nr 31, s. 2
    * Inf. o odznaczeniu m.in. J.L. medalem (srebrnym) "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


  1. Antoniewicz Grażyna.: Profesorze, jest pan mój! // Polska Dziennik Bałtycki. - 2008, nr 44, s. 25 Adnotacja =
    * Dot. utworzenia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i mianowania dyrektorem instytucji profesora Jerzego Limona.


  1. Antoniewicz Grażyna: Teatr dla rozrywki i natchnienia // Polska Dziennik Bałtycki. - 2010, nr 75, s. 17
    * Inf. o laureatach nagród teatralnych Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego za 2009 r., przyznanych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Wśród nagrodzonych - J.L.


  1. Baran Mirosław: Najlepsi w pomorskich teatrach // Gazeta Wyborcza - 2010, nr 74 (29.03), dod. Gdańsk, s. 7
    * Dot. m.in. J.L.


  1. Rozwadowski Tomasz: Aktorzy do niego przyjechali // Polska Dziennik Bałtycki. - 2010, nr 135, dod. Człowiek Roku 2009, s. 8

  1. Fryc KatarzynaFryc, Katarzyna (1970- ). : Z ziemi angielskiej do Polski [artykuł] // Gazeta Wyborcza. - 2017, nr 162, dod. Trójmiasto, s. 4-5
    * O wizycie księcia Filipa, księcia Walii Karola i księżniczki Anny w Gdańsku i Sopocie. M.in. o J.L.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 55 (8.03), s. 18
    * Podpisane: Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), s. 8
    * Podpisane: Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska, Agnieszka Owczarzak przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 52 (4.03), s. 14
    * Podpisane: Przedstawiciele Grupy Kapitałowej LOTOS.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 52 (4.03), s. 4
    * Podpisane: Zarząd i Pracownicy Firmy Ziaja.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 52 (4.03), s. 14
    * Podpisane: Zarząd i Pracownicy Grupy NDI.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 52 (4.03), s. 14
    * Podpisane: Prezydium i Członkowie Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 52 (4.03), s. 14
    * Podpisane: Dyrekcja i Zespół Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 52 (4.03), s. 14
    * Podpisane: Rektor, Senat i społeczność Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 52 (4.03), s. 14
    * Podpisane: Iwona i Zbyszek Canowieccy.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 52 (4.03), s. 13
    * Podpisane: Jan Kozłowski były Marszałek Województwa Pomorskiego. Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego. Pracownicy Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 52 (4.03), s. 15
    * Podpisane: Właściciele, Zarząd, oraz Pracownicy Firmy Sprint S.A.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 52 (4.03), s. 13
    * Podpisane: Agnieszka Owczarzak przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska.
    * Także w: Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), s. 8


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 52 (4.03), s. 13
    * Podpisane: Pracownicy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 52 (4.03), s. 13
    * Podpisane: Joanna Zielińska Przewodnicząca Rady Miasta. Wojciech Szczurek Prezydent Gdyni.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 52 (4.03), s. 13
    * Podpisane: Przewodniczący Rady Fundacji Theatrum Gedanense Zbigniew Canowiecki. Prezes Zarządu Fundacji Theatrum Gedanense Jacek Walczykowski wraz z pracownikami.


  1. [Nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), dod. Trójmiasto, s. 2
    * Podpisane: Rektor, Senat i Społeczność Akademicka Uniwersytetu Gdańskiego.


  1. [Nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), dod. Trójmiasto, s. 2
    * Podpisane: Ekipa Klubu Żak.


  1. [Nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), dod. Trójmiasto, s. 2
    * Podpisane: Austriackie Forum Kultury.


  1. [Nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), dod. Trójmiasto, s. 2
    * Podpisane: Małgorzata Kidawa-Błońska Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.


  1. [Nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), dod. Trójmiasto, s. 2 * Podpisane:
    * Podpisane: Zarząd i Pracownicy Międzynarodowych Targów Gdańskich SA.


  1. [Nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), dod. Trójmiasto, s. 2
    * Podpisane: Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego. Jan Kleiszmidt Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 53 (5.03), s. 2
    * Podpisane: Mariusz Szmidtka, redaktor naczelny Dziennika Bałtyckiego i Wiktor Pilarczyk, prezes oddziału Polska Press w Gdańsku


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 53 (5.03), s. 12
    * Podpisane: Zbigniew Canowiecki - przewodniczący Rady wraz z pracownikami Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.


  1. [Nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), dod. Trójmiasto, s. 4
    * Podpisane: Dziekan i społeczność akademicka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.


  1. [Nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), dod. Trójmiasto, s. 4
    * Podpisane: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.


  1. [Nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), dod. Trójmiasto, s. 4
    * Podpisane: Zarząd i Pracownicy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.


  1. [Nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), dod. Trójmiasto, s. 4
    * Podpisane: Dyrektor Lawrence Ugwu z zespołem Nadbałtyckiego Centrum Kultury.


  1. [Nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), dod. Trójmiasto, s. 4
    * Podpisane: Lidka i Janusz Lewandowscy.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 53 (5.03), s. 30
    * Podpisane: Właściciele firmy Base Group.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Dzennik Bałtycki. - 2021, nr 55 (8.03), s. 19
    * Podpisane: Właściciele, Zarząd i Pracownicy DORACO.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 55 (8.03), s. 18
    * Podpisane: Zarząd i Pracownicy Termika Sp. z o.o.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 53 (5.03), s. 30
    * Podpisane: Rada, Zarząd oraz Alumni Leopolis for Future.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 53 (5.03), s. 30
    * Podpisane: Jacek Karnowski Prezydent Miasta Sopotu. Wieczesław Augustyniak Przewodniczący Rady Miasta Sopotu.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 53 (5.03), s. 30
    * Podpisane: dyrekcja i pracownicy Muzeum II Wojny Światowej.


  1. [Nekrolog] // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 53 (5.03), s. 30
    * Podpisane: Jarosław Sellin Wiceminister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


  1. [Nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr (11.03), dod. Trójmiasto, s. 2
    * Podpisane: Rektor i Senat wraz z całą społecznością Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.


  1. [Nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 56 (9.03), dod. Trójmiasto, s. 2
    * Podpisane: Koleżanki i Koledzy z poznańskiej anglistyki (1968-1973).


  1. [Nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), dod. Trójmiasto, s. 10
    * Podpisane: Przyjaciele z Gdańskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Dzennik Bałtycki. - 2021, nr 55 (8.03), s. 19
    * Podpisane: Polska Akademia Umiejętności oraz Przyjaciele ze Stacji PAU w Gdańsku.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Dzennik Bałtycki. - 2021, nr 56 (9.03), s. 15
    * Podpisane: Rajmunda Plata - romanista.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Dzennik Bałtycki. - 2021, nr 57 (10.03), s. 14
    * Podpisane: Marek Głuchowski Konsul Honorowy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Dzennik Bałtycki. - 2021, nr 57 (10.03), s. 14
    * Podpisane: Marek Głuchowski Konsul Honorowy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Dzennik Bałtycki. - 2021, nr 57 (10.03), s. 14
    * Podpisane: Teresa i Marek Głuchowscy ; Karolina i Andrzej Zwara ;


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), s. 10
    * Przyjaciele z Europejskiego Centrum Solidarności.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), s. 10
    * Podpisane: Pracownicy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 52 (4.03), s. 10
    * Podpisane: Przewodniczący Rady FTG Zbigniew Canowiecki, Prezes Zarządu FTG Jacek Walczykowski wraz z pracownikami.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 53 (5.03), s. 18
    * Podpisane: Joanna i Piotr Śliwiccy


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 53 (5.03), s. 10
    * Podpisane: Zarząd Grupy Ergo Hestia.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 53 (5.03), s. 10
    * Podpisane: Joanna Zielińska Przewodnicząca Rady Miasta Gdynia, Wojciech Szczurek Prezydent Miasta Gdynia.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 53 (5.03), s. 10
    * Podpisane: Joanna Zielińska Przewodnicząca Rady Miasta Gdynia, Wojciech Szczurek Prezydent Miasta Gdynia.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 53 (5.03), s. 12
    Podpisane: Prezes Polskiej Akademii Nauk, Prezydium Polskiej Akademii Nauk, Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 53 (5.03), dod. Tygodnik Trójmiasto, s. 10
    * Podpisane: Społeczność Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki UG.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 53 (5.03),dod. Tygodnik Trójmiasto, s. 10
    * Podpisane: Zespół Muzeum Sopotu.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 53 (5.03),dod. Tygodnik Trójmiasto, s. 10
    * Podpisane: Krystyna Piotrowska, Grzegorz Gauden, Anda Rottenberg, Dorota Roqueplo, Cezary Łasiczka.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 53 (5.03),dod. Tygodnik Trójmiasto, s. 10
    * Podpisane: Jacek Walczykowski z Rodziną.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 54 (6-7.03), s. 5
    * Podpisane: Instytut Anglistyki UW.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 55 (8.03), s. 12
    * Podpisane: Prezes, Rada, Zarząd i Dyrekcja Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 55 (8.03), s. 12
    * Podpisane: Stefan, Maria i Mateusz Kaszyńscy.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 55 (8.03), dod. Trójmiasto, s. 2
    * Podpisano: Przyjaciele z Częstochowy Mariola Kołodziejska z córkami i Anna Słabikowska z synem.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 55 (8.03), dod. Trójmiasto, s. 2
    * Podpisane: Członkowie LC Gdynia.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 55 (8.03), dod. Trójmiasto, s. 2
    * Podpisane: Justyna i Mirek Brańka.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 55 (8.03), dod. Trójmiasto, s. 2
    * Podpisane: Członkowie Lions Club Gdańsk - 1.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 55 (8.03), dod. Trójmiasto s. 2
    * Podpisane: Zespół Oxford Uniwersity Press Polska.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 55 (8.03), dod. Trójmiasto, s. 2
    * Podpisane: Zarząd i Pracownicy EQUES Investment TFI SA.


  1. [Nekrolog] [nekrolog] // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 55 (8.03), dod. Trójmiasto, s. 2
    Podpisane: Malina Sobiech, Piotr Stefaniuk, Teresa i Maciej Łaszczuk.


  1. [Nekrolog] // Rzeczpospolita. - 2021, nr 55 (8.03), s. A4
    * Podpisane: Zarząd Banku Pekao S.A.


  1. (NG): Pożegnanie prof. Limona 27 marca. - Fot. // Dziennik Bałtycki. - 2021, nr 59 (12.03), s. 6

  1. Cieślak Jacek: Trzecia fala może się okazać dla instytucji najgorsza [artykuł]. - Fot. // Rzeczpospolita. - 2021, nr 55(8.03), s. R4
    * Dot. wpływu pandemii na funkcjonowanie instytucji kultury; fragm. o spowodowanej covidem śmierci J.L.


  1. Muraszko Małgorzata: "Do zobaczenia za kurtyną" // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 73 (29.03), dod. Gdańsk, s. 3

  1. Muraszko Małgorzata: Ostatnie pożegnanie profesora Jerzego Limona // Gazeta Wyborcza. - 2021, nr 58, dod. Trójmiasto, s. 1

Opracowania poszczególnych utworów



  1. Chemistry of the Theatre
    Anderson Thomas P.: [Recenzja] [recenzja] // Medieval & Renaissance Drama in England [Cranbury: Fairleigh Dickinson University Press]. - Vol.26 (2013), p.279-281

  1. Dangerous Matter : English Drama and Politics 1623-24
    Rabey David Ian: [Recenzja] [recenzja] // Theatre Research International [London : Oxford University Press].- Vol.12 (1987), nr [3], p. 265-267

  1. Dangerous Matter : English Drama and Politics 1623/4
    Schlatter Richard: [Recenzja] [recenzja] // Albion [Appalachian State University]. - Vol. 19 (1987), [nr] 2, pp. 240-241

  1. Dangerous Matter : English Drama and Politics in 1623/24
    Howard-Hill T.H.: [Recenzja] [recenzja] // Shakespeare Quarterly. - Vol.39 (1988), [nr] 1, p.128

  1. Dangerous Matter : English Drama and Politics in 1623/24
    Thompson Ann: [Recenzja] [Recenzja] // The Modern Language Review [Cambridge]. - Vol.84 (1989), [nr] 3, p.713

  1. Dangerous Matter : English Drama and Politics in 1623/24
    Long William B.: [Recenzja] [recenzja] // Medieval and Renaissance Drama in England [New York: AMS Press]. - Vol.5 (1991), p.389

  1. Dangerous matter : English drama and politics, 1623/24
    Garrett Martin: [Recenzja] [ecenzja] // Review of English Studies. - Vol.39 (1988), [nr]155, p. 429

  1. Dangerous Matter. English Drama and Politics 1623/4
    Dow Frances D.: [Recenzja] [recenzja] // History of European Ideas [Oxford: Pergamon]. - Vol.9 (1988), [nr] 6, p.729

  1. Dangerous Matter: English Drama and Politics in 1623/24
    Charney Maurice[Recenzja] [recenzja] // Comparative Drama [Kalamazoo, Mich: Western Michigan University]. - Vol.22 (1989),[nr] 4, p.370

  1. Dangerous Matter: English Drama and Politics in 1623/24
    Roebuck Graham: [Recenzja] [recenzja] // Renaissance and Reformation/Renaissance et Réforme [Toronto: Canadian Society for Renaissance Studies]. - Vol.14 (1990), [nr 2], p.171

  1. Gentelmen of a Company
    Bradbrook M.C.: [Recenzja] [recenzja] // Shakespeare Quarterly. - Vol.38 (1987), [nr] 2, p.261

  1. Gentelmen of a Company
    Komorowski Jarosław: [Recenzja] [recenzja] // Pamiętnik Teatralny. - 1988, nr 3-4 , s. 531-534

  1. Gentlemen of a Company
    Lawless Donald S.: [Recenzja] [recenzja] // Notes and Queries. - Vol.34 (1987), NR [4], p.384

  1. Gentlemen of a Company
    Schrickx Willem: [Recenzja] [recenzja] // Theatre Research International [London: Oxford University Press]. - Vol.12 (1987), [nr] 1, p.74-76

  1. Gentlemen of a Company
    Shapiro Michael: [Recenzja] [recenzja] // Comparative Drama [Kalamazoo, Western Michigan University]. - 1987, Vol.21, [nr] 1, p.93-94

  1. Gentlemen of a Company
    Kobialka Michal: [Recenzja] [recenzja] // The Slavic and East European Journal [American Association of Teachers of Slavic and East European Languages]. - Vol.32 (1988), Vol.32, [nr] 2, p.338-340

  1. Gentlemen of a Company
    Segel Harold B.: [Recenzja] [recenzja] // Renaissance Quarterly. - Vol. 41 (1988), [nr] 1, s. 153-155

  1. Gentlemen of a Company : English Players in Central and Eastern Europe, 1590-1660
    Proudfoot R.: [Recenzja] [recenzja] // Slavonic and East European Review. - Vol.65 (1987), [nr] 2, p. 281

  1. Kaszubska Madonna
    Samp Jerzy: Dzieje zmyślonej Madonny [recenzja] // Tytuł. - 1991, nr 4, s. 220-223

  1. Kaszubska Madonna
    (var): Czytać [nota] // Gazeta Wyborcza. - 1992, nr 103, s. 19

  1. Kaszubska Madonna
    Jamroziak Wojciech: Wiatr od morza [recenzja] // Europa [Poznań]. - 1992, nr 2, s. 73-74

  1. Kaszubska Madonna
    Linkner Tadeusz: O kaszubskiej Madonnie, Rozewiu i portrecie markiza [recenzja] // Pomerania. - 1992, nr 11, s. 39-40

  1. Kaszubska Madonna
    Zawistowski Władysław: Więcej niż powieść [recenzja] // Życie Warszawy. - 1991, nr 266, s. 7

  1. Kaszubska Madonna
    Malcolm David: Kashubians, madonnas, and marquises [recenzja] // [Dwa] 2 B = Two B : Polish-American academic quarterly [Chicago]. - 1994, nr 3/4, s. 78

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Gołębiewski Łukasz: [Recenzja] [recenzja] // Magazyn Literacki. - 1999, nr 12, s. 68

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Gołębiewski Łukasz: [Recenzja] [recenzja] // Rzeczpospolita. - 1999, nr 268, s. 10

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Świąder Barbara: Sopot według Limona [recenzja] // Gazeta Wyborcza. - 1999, nr 258, dod. Gazeta Morska, s. 6

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Chojecki Andrzej: "Koncert..." Limona // Topos, 2000, nr 1, s. 180-181

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Gondowicz Jan: Dialogi pod Wielką Niedźwiedzicą według Anatola France a w pociągu Warszawa-Gdańsk // Nowe Książki. - 2000, nr 2, s. 37-38

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Halikowska-Smith Teresa: Wielka Niedźwiedzica... a sprawa polska, czyli spór o historię [recenzja] // Kultura (Paryż). - 2000, nr 5, s. 149-151

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Lektor: Dom, ulica, świat [recenzja] // Tygodnik Powszechny. - 2000, nr 9, s. 13

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Leociak Jacek: Bierut i gwiazdy [recenzja] // Res Publica Nowa. - 2000, nr 10, s. 87-89

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Nowak Marcin: Korowód masek [nota] // Polityka. - 2000, nr 7, s. 58

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Orliński Wojciech: Aleja stałego odniesienia [recenzja] // Gazeta Wyborcza. - 2000, nr 4, s. 11

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Orliński Wojciech: Archeologia ulicy [recenzja] // Gazeta Wyborcza. - 2000, nr 4, s. 11

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Rosiek Stanisław: Koncert pamięci i historii [recenzja] // Życie. - 2000, dod. Życie z Książkami, nr z 18 V s. 1, 4-5

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Uniłowski Krzysztof: Konstruowanie pamięci : wokół nowych książek Jerzego Limona i Stefana Chwina // Fa-Art. - 2000, nr 1, s. 32-43

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Zatorska Anna: [Recenzja] [recenzja] // Wprost. - 2000, nr 2, s. 86

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Zychowicz Jacek: Gdańsk magiczny // Trybuna. - 2000, nr 101, s. 12

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Uniłowski Krzysztof. Konstruowanie pamięci [recenzja - szkic] // W: Uniłowski Krzysztof. Koloniści i koczownicy : o najnowszej prozie i krytyce literackiej. - Kraków : Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, 2002
    * Dot. powieści J.L. pt. "Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy : kantata na jedną ulicę, siedem gwiazd i dwa głosy" oraz powieści Stefana Chwina pt. "Esther".


  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Konończuk Elżbieta: Powieść geohistoryczna : międzydyskursywna przestrzeń "Koncertu Wielkiej Niedźwiedzicy" Jerzego Limona [artykuł] // Zagadnienia Rodzajów Literackich. - T. 57, z. 2 (2014), s. 177-186

  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Konończuk Elżbieta. Geograficzno-historyczny aspekt procesu literackiego [artykuł] // W: Kulturowa historia literatury / pod red. Anny Łebkowskiej, Włodzimierza Boleckiego. - Warszawa : Fundacja "Centrum Międzynarodowych Badań Polonistycznych" : Instytut Badań Literackich PAN. Wydawnictwo, 2015. - S. 181-194. – (Z Dziejów Form Artystycznych w Literaturze Polskiej, 0084-4411 ; t. 94). - ISBN 9788393870219
    * M.in. o "Koncercie".


  1. Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy
    Konończuk Elżbieta. Geopoetyka sopockiej ulicy w powieści Jerzego Limona "Koncert wielkiej niedźwiedzicy" : kantata na jedną ulicę, siedem gwiazd i dwa głosy / pod red. Janusza Mosakowskiego [i in.]. - Gdańsk ; Sopot : Wydaw. Uniwersytetu Gdańskiego, 2019. - S. 205-221. - ISBN 9788378658924

  1. Masque of Stuart Culture
    Evans Robert C.: [Recenzja] [recenzja] // The Sixteenth Century Journal. - Vol.22 (1991) [nr] 4, p.900-901

  1. Masque of Stuart Culture
    Smuts R. Malcolm: [Recenzja] [recenzja] // Albion [Boone, N.C: Appalachian State University]. - Vol.23 (1991), nr [4], p.737

  1. Masque of Stuart Culture
    Halpern Richard: [Recenzja] [recenzja] // English Language Notes [Boulder, Colo: University of Colorado]. - Vol.30 (1992), [nr] 2, p.78;

  1. Masque of Stuart Culture
    Jorgens Elise Bickford: [Recenzja] [recenzja] // Comparative Drama [Kalamazoo: Western Michigan University]. - Vol.26, 1992, [nr] 4, p.364

  1. Masque of Stuart Culture
    Lindley David: [Recenzja] [recenzja] // The Review of English Studies [Oxford University Press]. - Vol.44 (1993), [nr] 175, p.421-422

  1. Między niebem a sceną
    Grabowski Artur: [Recenzja] [recenzja] // Teatr. - 2002, nr 9, s. 65-69

  1. Między niebem a sceną
    Romski Artur: [Recenzja] [recenzja] // Więź. - 2004, nr 2, s. 129-133

  1. Münchhauseniada
    Ratajczak Józef: [Nota] // Głos Wielkopolski. - 1980, nr 252, s. 4

  1. Münchhauseniada
    Kraskowska-Lange Ewa: [Recenzja] // Nurt. - 1981, nr 8, s. 42-43

  1. Münchhauseniada
    Michniak Czesław: [Recenzja] // Gazeta Zachodnia. - 1981, nr 36, s. 5
    * Podpisane: Cz.M.


  1. Münchhauseniada
    Urbański Andrzej: [Recenzja] // Nowe Książki. - 1981, nr 12, s. 36-37

  1. Münchhauseniada
    Bugajski Leszek: Strategia ślimaka [recenzja] // Życie Literackie. - 1982, nr 20, s. 10
    * W artykule autor omawia kilka nowych książek prozatorskich, m.in. J.L.


  1. Münchhauseniada
    Ogrodowczyk Andrzej: [Recenzja] [recenzja] // Integracje. - Nr 15 (1983), s. 92-93

  1. Münchhauseniada
    Fornalczyk Feliks. Powieść. Opowiadanie [artykuł, fragment] // Rocznik Literacki 1980. - 1985, s. 79
    * W artykule omawiającym polskie książki prozatorskie polskich opublikowane w 1980 r. - fragment dot. powieści J.L.


  1. Münchhauseniada
    Limon Jerzy. Münchhauseniada [nota] // Literatura Piękna 1980. - 1985, s. 60

  1. Młot na poetów albo Kronika ściętych głów
    Madej Marta: Chimera [recenzja] // Elewator : kwartalnik literacko-kulturalny. - 2015, nr 4, s. 164-167

  1. Młot na poetów albo Kronika ściętych głów
    Tronowicz Henryk: Historia w powieści [recenzja] // Polska Dziennik Bałtycki. - 2015, nr 16, s. 14

  1. Młot na poetów albo Kronika ściętych głów
    Wilczyński Marek: O królu, poetach, paszkwilantach, szpiegach i teorii historiografii [recenzja] // Przegląd Polityczny. - Nr 130 (2015), s. 177-180

  1. Młot na poetów albo Kronika ściętych głów
    Wróbel Łukasz: W stylu Arcimbolda [recenzja] // Nowe Książki. - 2015, nr 11, s. 40-41

  1. Młot na poetów albo Kronika ściętych głów
    Galant Justyna"Młot na poetów albo Kronika ściętych głów" Jerzego Limona : chronotop interaktywnej historii powieściowej [artykuł] // W: Literaturoznawca literatem czyli Rzecz o akademii i kreatywnym pisaniu / pod red. Ludmiły Gruszewskiej-Blaim. - Gdańsk ; Sopot : Wydaw. Uniwersytetu Gdańskiego, 2018. - S. 131-140. - ISBN 9788378657217

  1. Obroty przestrzeni
    Baltyn Hanna: Poza przestrzenią komunikatywności [recenzja] // Nowe Książki. - 2008, nr 11, s. 26-27

  1. Obroty przestrzeni
    Kłossowicz Jan: Nobilitacja ulotnej sztuki [recenzja] // Przegląd Powszechny. - 2008, nr 10, s. 138-140

  1. Obroty przestrzeni
    Cymerman Jarosław: Obroty przestrzeni w telewizyjnym pudle [recenzja] // Akcent. - 2009, nr 2, s. 120-122

  1. Piąty wymiar teatru
    Baltyn Hanna: Teatr = 3D2T [recenzja] // Nowe Książki. - 2006, nr 12, s. 44-45

  1. Piąty wymiar teatru
    Dobrowolski Paweł: System teatru [recenzja] // Teatr. - 2007, nr 3, s. 81-82

  1. Piąty wymiar teatru
    Piechówka Anna M.: [Recenzja][recenzja] // Ethos. - 2007, nr 1/2, s. 358-364

  1. Piąty wymiar teatru
    Łarionow Dominika: Wymiary teatru [recenzja] // Tygiel Kultury. - 2007, nr 1/3, s. 169-172

  1. Szekspir : siedem grzechów głównych
    Grzegorzewska Małgorzata: Siedem, czyli wszystko to, do czego jesteśmy zdolni [recenzja] // Teatr. - 2022, nr 6, s. 73-76

  1. Szekspir bez cenzury
    Cieślak Magdalena: Szekspir dozwolony od lat osiemnastu [recenzja] // Nowe Książki. - 2018, nr 10, s. 10-11

  1. Szekspir bez cenzury
    Felberg-Sendecka, Karolina : Żarty żartami [recenzja] // Teatr. - 2018, nr 11, s. 86-87

  1. Szekspir bez cenzury
    Miłkowski Tomasz: Niecenzuralny Szekspir [recenzja] // Dziennik Trybuna. - 2018, nr 168 (24-26.08), s. 13

  1. Szekspir bez cenzury
    Majchrowski Zbigniew: Limon bez cenzury [artykuł] // Teatr. - 2022, nr 11, s. 56-60

  1. Szekspir bez cenzury
    Ratajczakowa Dobrochna: Erotyczny żart jako klucz kulturowy [recenzja] // Teatr. - 2022, nr 11, s. 61-62

  1. Wieloryb
    Chojecki Andrzej: [Recenzja] [recenzja] // Tytuł. - 1998, nr 2, s. 170-173

  1. Wieloryb
    Cyranowicz Maria: Historia alternatywna [recenzja] // Życie. - 1998, dod. Życie z Książkami, nr z 17.04, s. 5

  1. Wieloryb
    Dzianisz Paweł: Subiektywna interpretacja [recenzja] // Pomerania. - 1998, nr 9, s. 62

  1. Wieloryb
    Gołębiewski Łukasz: Tajemniczy wieloryb [recenzja] // Magazyn Literacki. - 1998 nr 1, s. 19-20

  1. Wieloryb
    Gołębiewski Łukasz: Wielka mistyfikacja [recenzja] // Rzeczpospolita. - 1998, nr 60, s. 30

  1. Wieloryb
    Halikowska-Smith Teresa: Wieloryb na bałtyckich piaskach [recenzja] // Kultura [Paryż]. - 1999, nr 3, s. 149-152

  1. Wieloryb
    Komendant Tadeusz: Dywanik historii [recenzja] // Gazeta Wyborcza. - 1998, dod. Książki. Gazeta, nr 3, s. 12

  1. Wieloryb
    Komendant Tadeusz: Niestworzona historia // Tytuł. - 1998, nr 2, s. 174-180

  1. Wieloryb
    Koźmiński Jarosław: Wypisy bez instrukcji [recenzja] // Nowe Książki. - 1998, nr 8, s. 47

  1. Wieloryb
    Orliński Wojciech: Apokryf [recenzja] // Gazeta Wyborcza. - 1998, nr 60, s. 13

  1. Wieloryb
    Wilczyński Marek: Klucz do "Wieloryba" [recenzja] // Czas Kultury. - 1998, nr 5, s. 121-122

  1. Wieloryb
    Browarny Wojciech: [Recenzja] [recenzja] // Odra. - 1999, nr 9, s. 129-130

  1. Wieloryb
    Uniłowski Krzysztof: Legenda Pomorza [recenzja] // Twórczość. - 1999, nr 1, s. 100-105

  1. Wieloryb
    Uniłowski Krzysztof. Legenda Pomorza [recenzja - szkic] // W: Uniłowski Krzysztof. Koloniści i koczownicy : o najnowszej prozie i krytyce literackiej. - Kraków : Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, 2002

  1. Wieloryb
    Konończuk Elżbieta. Historiograficzna powieść warsztatowa Jerzego Limona / W: O Gdańsku literackim 1945-2015 : archeologie miejsca, palimpsesty historii / red. Janusz Mosakowski [i in.]. - Gdańsk: Fundacja Terytoria Książki, 2018. - S. 221-229. - ISBN 978-83-7908-095-3

  1. Wieloryb - inscenizacje
    Antoniewicz Grażyna: Piłem z diabłami, piłem z aniołami, ale nie jestem Bogiem [recenzja teatralna] // Dziennik Bałtycki. - 2018, nr 217, s. 7
    * Dot. przedstawienia: Limon Jerzy. Wieloryb / adaptacja Romuald Wicza-Pokojski ; reż. Jacek Głomb ; Teatr Miniatura, Gdańsk.


  1. Wieloryb - inscenizacje
    Głomb Jacek: Gramy z widzem / rozm. Przemysław Gulda // Gazeta Wyborcza. - 2018, nr 212, dod. Trójmiasto, s. 4
    * Wywiad z reż. przedstawienia "Wieloryb", wg powieści J.L., zrealizowanego w Teatrze Miniatura w Gdańsku.


  1. Wieloryb - inscenizacje
    Zalesiński Jarosław: Chodzenie na skróty [recenzja] // Teatr. - 2018, nr 11, s. 54-56
    * Zawiera m.in. recenzję przedstawienia pt. "Wieloryb", wg powieści J.L; reż. Jacek Głomb; Teatr Miniatura w Gdańsku.





UTWORY POŒWIĘCONE PISARZOWI



  1. This treasure of theatre : Shakespeare and the arts from the early modern period to the twenty-first century : essays in honour of Professor Jerzy Limon [księga pamiątkowa]. - Gdańsk : Wydaw. Słowo/Obraz Terytoria ; Fundacja Terytoria Książki, 2020. - 321 s., faksymilia, fot., il. ; 25 cm.- ISBN 9788374537421 ; 9788379082001
    Zawiera: S. 15-27: Bibliografia prac Jerzego Limona ; s. 33-51: Wells Stanley. Shylocks ; s. 53-68: Halio Jay L. Contrasting productions of "The Merchant of Venice" ; s. 69-85: Sokolova Bojka. Speak[ing] what we feel" : Shakespeare performances in London during the Brexit Years 2016-2018 ; s. 87-102: Cinpoes Nicoleta. "So our virtues / Lie in the interpretation of the time" : the Royal Shakespeare Company Rome Season (2017) ; s. 103-116: Shevtsova Maria. Eimuntas Nekrošius and Luk Perceval stage Macbeth in black ; s. 117-136: Gibińska Marta. Jan Klata looks at William Shakespeare ; s. 137-142: Pavis Patrice. After Shakespeare ; s. 143-156: Carlson Marvin A. "What light through yonder window speaks?" ; s. 157-165: Fabiszak Jacek Television theatre : a hybrid par excellence : the case of "Julius Caesar" (2005) ; s. 167-203: Pfister Manfred. Looking at Shakespeare s sonnets from the outside : book-covers as dress, frame, threshold, and filte ; s. 205-230: Żukowska Agnieszka. My most painted word" : contemporary art installations using Skakespearean and Shakespeare-inspired quotations ; s. 231-252: Sławek Tadeusz. If : Measure of humanity ; s. 253-273: Grzegorzewska Małgorzata. The Younger sister : a portrait of Teresa of Jesus (Frances Ward, 1590-1649) in a contemporary play by a polish carmelite, based on the seventeenth-century convent chronicles ; s. 275-298: Szőnyi György Endre. Frances Yates anf the theatre of the world.


Informacje inne



O twórczości Jerzego Limona

Münchhauseniada

● Narrator powieści Jerzego Limona »Münchhauseniada« spostrzega, że pamięć może dowolnie przekręcać obrazy, wydarzenia, że to, co składa się na treść pamięci, wcale nie jest w pełni realistycznym obrazem wydarzeń, których był świadkiem czy uczestnikiem. Pamięć ubarwia, zwłaszcza pamięć dziecka, bez żadnych zahamowani dodając podsunięte przez wyobraźnię obrazy fantastyczne, ingerując w prawdę obiektywną i czyniąc z niej prawdę własną, prawdę indywidualnych przeżyć
Wcale nie jest ważne jak to czy owo odbywało się w rzeczywistości, jak wyglądał na przykład festiwal jazzowy w Sopocie i czy można było przebiegając z kry na krę wybiegać daleko w morze - poddanie tego próbie obiektywizacji nie jest celem narratora. To, co zapamiętał, co dodała jego wyobraźnia, jest jego własną prawdą o tamtych wydarzeniach, o jego dzieciństwie i to jest prawda, do której zawsze będzie się odwoływać, która będzie stanowić trwały składnik jego samoświadomości.
Dziwna podróż w przeszłość odbywa się przy pomocy uratowanego z wojennej zawieruchy albumu zdjęć stomatologicznych gdańskiego dentysty (przypomina ten album, jego rola, markownik z prozy Schulza) ożywia przed oczyma narratora postaci ze wspomnień i również z opowieści dziadka fantasty i blagiera, który nauczył narratora stwarzać swój własny świat, tworzyć wydarzenia, nadawać im pozory prawdopodobieństwa. To ratunek w świecie skłębionych zależności, w chaosie wydarzeń szczególnie dramatycznych, tam gdzie upływa dzieciństwo narratora, w Gdańsku, miejscu ścierania się rozmaitych kultur i dążeń. We wspomnieniach dziadka pojawia się Hitler jako pokazowy krasomówca z wędrownego panoptikum, który później robi niespodziewaną karierę, wykorzystując umiejętność szalonego przemawiania bez ładu i składu. We wspomnieniach narratora pojawiają się obrazy ruin i zabaw wśród nich, pojawia się festiwal jazzowy, jaki odbywał się w Sopocie w połowie lat pięćdziesiątych, zmieniając wszystkie zwyczaje nadmorskiej miejscowości, pojawiają się sceny kręcenia jakiegoś filmu...
Ale to wszystko odchodzi w przeszłość. Dosłownie, na oczach narratora muzycy i dziewczyny pogrążają się w morzu, zanurzają się w nim postaci przywołane przez dziadka i szewca gadułę, osoby, których zęby zostały kiedyś prześwietlone i uwiecznione w albumie dentysty. Dzieciństwo przemija, słabnie stopniowo pamięć o minionych latach. najmocniej odcisnęły się w świadomości narratora nie wydarzenia prawdziwe, ale - paradoksalnie - to wszystko co nadbudowała nad nimi wyobraźnia, co było dla pamięci najatrakcyjniejsze, najbarwniejsze. Tak więc pamięć minionego nie jest wspólna z kimkolwiek, jest własnością indywidualnego człowieka, który sam ja dla siebie kształtuje, dokonuje mimowolnej selekcji wśród tego, co mógłby zapamiętać.
Dla bohatera »Münchhauseniady« wspomnienie dzieciństwa jest właściwie zabawą, jest grą z samym sobą tymi obrazami, które utrwaliły się w jego świadomości. Wyraźnie widać w tym co pisze, jak wzorem dziadka ubarwia wspomnienia, koloryzuje rzeczywistość, stwarzając obrazy jakby wzięte z filmów Felliniego czy prozy Schulza. Ale nie uzewnętrznia się w tym dramat, raczej nostalgia, półuśmiech, w końcu przyjemnie oddać się od czasu do czasu wspomnieniom, przeżyć coś minionego i to przeżyć barwniej, weselej, mądrzej niż za pierwszym razem".
[Leszek Bugajski: Strategia ślimaka // Życie Literackie. - 1982, nr 20, s. 10]

Do góry | Powrót do wyboru pisarza