strona główna
Pisarz:
Wojsław Brydak

Wydawnictwa zwarte
Scenariusze, utwory sceniczne, słuchowiska
Publikacje w antologiach i pracach zbiorowych
Publikacje w czasopismach
Przekłady
Adaptacje
Wstępy, prace redakcyjne

Wywiady i wypowiedzi

Bibliografie, słowniki, historie literatury
Opracowania ogólne
Pomniejsze materiały biograficzne
Opracowania poszczególnych utworów

Utwory poświęcone pisarzowi
Informacje inne



 (c)2002 InfoServe.pl
 
Wojsław Brydak

Ur. 1942

Pseudonimy i kryptonimy: Joanna Wojnarowska, w.b., w.br.
Dramaturg, prozaik, tłumacz, eseista, felietonista, dziennikarz, redaktor, radiowy redaktor muzyczny, reżyser teatralny, fotografik, pianista

Urodził się 19 stycznia 1942 r. w Krakowie. Rodzina ojca, technika mleczarskiego i działacza spółdzielczości mleczarskiej, wywodziła się z rzeszowskiego. Matka przed II wojną światową pracowała jako sekretarka w Krakowie.
Rodzina do 1942 mieszkała w Krakowie, po opuszczeniu Krakowa wielokrotnie się przeprowadzała, głównie ze względu na zmianę miejsca pracy ojca. Mieszkali m.in. w Poroninie, Katowicach, Zakopanem, a od 1955 w Rzeszowie.
Maturę zdał w 1959 w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie, szkole założonej w połowie XVI w.
Na Wybrzeże Gdańskie przyjechał w 1961. W tym roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie (PWSM), którą ukończył w 1966 (klasa fortepianu doc. Zbigniewa Śliwińskiego). Występował podczas koncertów organizowanych przez PWSM, wygłaszał też prelekcje i prowadził spotkania poświęcone muzyce. Artykuły o muzyce publikował w Kamenie i Widnokręgach
W czasie studiów pełnił funkcję sekretarza komisji uczelnianej Związku Młodzieży Socjalistycznej. Utrzymywał kontakt z Gdańskim Towarzystwem Fotograficznym i dzięki namowom Krzysztofa Kamińskiego zdecydował się publicznie zaprezentować swoje fotografie. W l. 1964-1968 brał udział w wystawach zbiorowych fotografii artystycznej w kraju i za granicą. Jego zdjęcia trafiły m.in. na wystawy w Australii, Brazylii, a także na Wystawę Olimpijską w Grenoble.
W 1966 został zatrudniony w redakcji muzycznej Polskiego Radia Gdańsk.
W 1967 w Literach ukazywał się cykl jego felietonów pt. „Dysonanse”. W 1969 został członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (do 1975).
W 1970 Teatr Wybrzeże wystawił jego sztukę pt. „Gra” w reż. Piotra Paradowskiego. Spektakl ten stał się wydarzeniem i zapoczątkował związek W.B. z teatrem. „Grę” pokazano w Teatrze Telewizji w 1973, a w 1975 odbyła się premiera w Teatrze Współczesnym w Warszawie w reż. Macieja Englerta.
W 1974 zakończył pracę w Radiu Gdańsk.
Prestiżowy miesięcznik poświęcony dramaturgii Dialog wydrukował następną sztukę pt. „Daniel” (1976), a sam autor wyreżyserował w Toruniu inny swój utwór „Szansa” (1977). W l. siedemdziesiątych incydentalnie przygotowywał dla teatrów opracowania muzyczne, był też asystentem reżysera - Erwina Axera przy inscenizacji „Rzeczy listopadowej” Ernesta Brylla w Teatrze Współczesnym w Warszawie; samodzielnie reżyserował w teatrach w Szczecinie, Płocku i Gdyni, m.in. „Czworokąt” Redlińskiego, „Rozmowy z katem” Moczarskiego. Dokonał kilku adaptacji dla Teatru Polskiego Radia.
W 1974 został przyjęty do Związku Literatów Polskich (był członkiem do rozwiązania związku w 1983, w l.1984-1985 należał do nowego ZLP).
W 1978 objął kierownictwo artystyczne zespołu estradowego Marynarki Wojennej, a w roku następnym związał się na kilka lat (do 1983) z Teatrem Muzycznym w Gdyni, w którym pracował na stanowisku kierownika literackiego, redagował też czasopismo wydawane przez teatr - Teatr Muzyczny. W 1980 ukończył reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Po odejściu z Teatru Muzycznego został zaangażowany jako kierownik literacki i reżyser w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. W l. 1983-1987 reżyserował m.in. „Pod akacjami” Iwaszkiewicza i „Świętoszka” Moliera.
W 1987 zmienił branżę i przez dwa lata pracował w spółce Cetos zajmującej się reklamami. W 1988 został sekretarzem redakcji gdańskiego czasopisma literacko-artystycznego Autograf (do 1990). W l. osiemdziesiątych częściej publikował w czasopismach, zwłaszcza od 1985. W tym roku ukazał się w Twórczości jego obszerny szkic „Gdańsk – próbne ujęcia”. Artykuły, recenzje i felietony zamieszczał regularnie w tygodniku Wybrzeże (m.in. cykl „Małe i duże”). W następnej dekadzie kontynuował współpracę z czasopismami, publikował m.in. w Dialogu, Wiadomościach Kulturalnych, Przeglądzie Tygodniowym. Ogłosił kilka większych tekstów „Babie lato : o teatrze Danuty Baduszkowej” (Gdański Rocznik Kulturalny), „Kopernik, Faust i inni” (Dialog). o dramacie Jerzego Broszkiewicza „Koniec księgi VI”. Prozę publikował w Toposie i Autografie, a także w antologiach wydawanych przez Klub Pisarzy i Miłośników Książki Brodwino, którego był członkiem.
Przez wszystkie te lata, od 1980, pracował także jako nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku.
Po okresach: muzycznym, radiowym, dramatopisarskim, teatralno-reżyserskim, publicystycznym - l. dziewięćdziesiąte to przede wszystkim okres translatorski - początek i rozwój nowej działalności zawodowej i twórczej W.B. jako tłumacza literatury z jęz. angielskiego. Debiutował przekładami brytyjskich powieści kryminalnych (Collin Dexter, Josephine Tey), później przekładał dla wydawnictwa Rebis m.in. prozę Kena Keseya, Johna Updike a, Salmana Rushidego, Williama Whartona, Nicholasa Shakespeare, a już w XXI wieku - Malcoma Lowry ego, Gao Xingjiana, Paula Austera, Woody Allena, Fitzgeralda Francisa Scotta, Hustvedt Siri. W ciągu 20 lat przetłumaczył ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań. Przełożył też eseje Ericha Fromma. Za tłumaczenia Updike a otrzymał nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w 1994.
Dzięki jego staraniom Towarzystwo Przyjaciół Sopotu wznowiło w 1995, po kilku latach przerwy, wydawanie Rocznika Sopockiego. Prowadził Rocznik jako redaktor do 2012, chociaż, na początku XXI w., opuścił Sopot po 40 latach i zamieszkał w Kartuzach. W. l. 1996-1998 kierował działem kulturalnym Głosu Wybrzeża. W II połowie l. dziewięćdziesiątych współpracował z programem telewizyjnym "Kamerton", poświęconym muzyce klasycznej. Felietony publikował także w Gazecie Gdańskiej (2000-2009)i nowym Autografie. Prowadził zajęcia na gdańskich uczelniach: w l. 2000-2010 w Akademii Sztuk Pięknych nt. teatru i muzyki, a l. 2003-2013 na Uniwersytecie Gdańskim zajęcia dot. dziennikarstwa oraz przekładu literatury.
W l. 2010-2014 był redaktorem Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Prace fotograficzne poświęcone krajobrazowi kaszubskiemu prezentował na wystawach indywidualnych: "12 jezior plus (Sopot, 2011) i "Pierścionek Damroki" (Gdańsk 2011, Kartuzy 2012). W 2016 wydał album fotograficzny kaszubskich pejzaży (z tekstem).
Dwa lata później zadebiutował jako powieściopisarz – autobiograficzną powieścią „Poste Restante”, którą wydawca (Rebis) polecał: „Nadzwyczajna powieść przesiąknięta klimatem trzech zupełnie różnych miast: Rzeszowa, Krakowa i Sopotu. Idealna dla czytelników kochających twórczość Pilcha i Myśliwskiego”. Powieść była nominowana do Pomorskiej Nagrody Literackiej w 2019.
W 2022 wszedł w skład redakcji utworzonego "na bazie" Autografu nowego kwartalnika pt. Pomorski Magazyn Artystyczny Słowo.


Oprac. Leszek Rybicki
(c) Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku


Indeks Tytułów




TWÓRCZOŚĆ



Wydawnictwa zwarte



  1. Za siódmym jeziorem : Kaszuby [album fotograficzny z tekstem] / projekt graficzny Tomasz Bogusławski. - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2016. - 102 s. : il. ; 21x32 cm
    ISBN 978-83-8062-071-1
        Zawartość: [Fot.:] Jezioro Zamkowisko w pobliżu śladów grodziska Pirsna, maj 2015 ; [Tekst:] Krajobraz i torba ze sprzętem ; [Fot.:] Stara droga w pobliżu Nawcza, kwiecień 2016 ; [Tekst:] Nawcz i stare trakty ; [Fot.:] Jezioro Białe, październik 2013 ; [Tekst:] Jezioro Białe i cyganeria ; [Fot.:] Jezioro Białe, lipiec 2010 ; [Fot.:] Las w sąsiedztwie Kosów, grudzień 2014 ; [Tekst:] Las Kartuski i zielony likier ; [Fot.:] Jezioro Mielonko na skraju kartuskiego lasu, listopad 2010 ; [Tekst:] Wdzydze i przyczajone pustkowie ; [Fot.:] Jezioro Wdzydze, sierpień 2011 ; [Fot.:] Jezioro Wdzydze, marzec 2012 ; [Tekst:] Flagi i urok generała Lee ; [Fot.:] Jezioro Sianowskie, listopad 2011 ; [Fot.:] Jezioro Patulskie, maj 2010 ; [Fot.:] Przy brzegu Jeziora Raduńskiego Dolnego, lipiec 2014 ; [Tekst:] Ciche i pływacy ; [Fot.:} Jezioro Ciche, wrzesień 2009 ; [Tekst:] Odry i mroczne początki ; [Fot.:] Uroczysko w Odrach, czerwiec 2016 ; [Fot.:] Uroczysko w Odrach, czerwiec 2014 ; [Tekst:] Wieżyca i kresy ; [Fot:] Widok z Wieżycy, lipiec 2011 ; [Fot.:] Widok z Wieżycy, marzec 2013 ; [Tekst:] Gołubie i sztreka ; [Fot.:] Okolice Gołubia, sierpień 2011 ; [Fot.:] Jezioro Raduńskie Górne, wrzesień 2011 ; [Tekst:] Radunia i inne bajki ; [Fot.:] Radunia w okolicy Goręczyna, grudzień 2014 ; [Tekst:] Lubygość i utopce ; [Fot.:] Jezioro Lubygość, maj 2011 ; [Fot.:] Widok ze Szczeliny Lechickiej na jeziora Kłączyno i Potęgowskie, kwiecień 2016 ; [Fot.:] Okolice Garcza, sierpień 2012 ; [Fot.:] Przesmyk między jeziorami Kłodno i Białym, w pobliżu resztek grodziska w Chmielnie, czerwiec 2013 ; [Tekst: Kraina Pirsna i czerwcowe ognie ; [Fot.:] Przesmyk między jeziorami Kłodno i Rekowo, kwiecień 2012 ; [Fot.:] Ręboszewo, sąsiedztwo jeziora Brodno Wielkie, czerwiec 2011 ; [Tekst:] Muzyka i krajobraz ; [Fot.:} Staw w Lesie Kartuskim, maj 2013 ; [Fot.:] Okolice Gostomka, październik 2015 ; [Fot.:] Znad Jeziora Dąbrowskiego, maj 2015 ; [Fot.:] Las w Uniradzach, marzec 2015 ; [Tekst:] Uniradze i leśny pergamin ; [Fot.:] Kamienie w Odrach, czerwiec 2016 ; [Tekst:] Sorka i zieleń ; [Fot.:] Jezioro Lubygość, maj 2013 ; [Fot.:] Jezioro Ciche, wrzesień 2013 ; [Fot.:] Mokre Łąki, lipiec 2014 ; [Fot.:] Jezioro Brodno Wielkie, luty 2011 ; [Tekst:] Po lodzie i euforia ; [Fot.:] Jezioro Ostrzyckie, marzec 2011 ; [Fot.: Radunia między jeziorami Kłodno i Brodno Małe, luty 2011 ; [Tekst:] Zima i scenografia ; [Fot.:] Jezioro Trzebno, grudzień 2014 ; [Fot.:] Jezioro Ostrzyckie, listopad 2010 ; [Tekst:] Koszałkowo i rossignole ; [Fot.:] Jezioro Ostrzyckie, grudzień 2014 ; [Fot.:] Jezioro Patulskie, luty 2014 ; [Tekst:] Dolina Łeby i dawna ciemność ; [Fot.:] Dolina Łeby koło Mirachowa, marzec 2014 ; [Fot.:] Dolina Łeby koło Mirachowa, czerwiec 2012 ; Krajobraz i ślepia [wiersz] ; [Fot.:] Borzestowska Huta, sierpień 2014 ; [Fot.:] Brodnica Górna, październik 2010 ; [Fot.:] Las na Półwyspie Ostrzyckim, grudzień 2015. - S. 91-92, 96: Tego nigdzie indziej nie zobaczysz : rozmowa z prof. Andrzejem Ceynową. - [Fot.:] Jezioro Białe, lipiec 2010 ; [Fot.:] Sąsiedztwo półwyspu Pask nad Jeziorem Dolnym Raduńskim, czerwiec 2012 ; [Fot.:] Stara droga w pobliżu Nawcza, wrzesień 2010 ; Przy drodze z Potęgowa do Miłoszewa, sierpień 2014 ; [Fot.:] Las Kartuski, grudzień 2011. - S. 100, 102: Zofia Watrak: Światło i pory roku. - [Fot.:] Jezioro Mielnonko, lipiec 2009 ; [Fot.:] Las Kartuski, grudzień 2015.
    * Dofinansowanie: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Starostwo Powiatowe w Kartuzach, Urząd Miasta w Kartuzach, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego
    * Teksty w formie felietonów literackich, impresji snutych wokół konkretnych miejsc, czasem prozatorskich miniatur, nie pozbawione rzeczowych rekomendacji dla turystów, zwłaszcza rowerowych.
    Kaszuby - w literaturze ; Kaszuby - ikonografia ;

  1. Poste restante [powieść] / projekt i oprac. graficzne okładki Urszula Gireń. - Poznań : Dom Wydawniczy REBIS, 2018. - 316 s. ; 20 cm
    ISBN 978-83-8062-410-8
    * Na skrzydełku fot. i nota o Autorze.
    * N a g r o d y: Nominacja do nagrody Pomorska Nagroda Literacka (2019, za 2018).

Scenariusze, utwory sceniczne, słuchowiska



  1. Ostatnia wieczerza / reż. Wojsław Brydak. - Gdańsk : Rudy Kot, 1971
    * Premiera: maj 1971.
    * Obsada: Andrzej Piszczatowski, Florian Staniewski.

  1. Festiwal : (fragment dramatu) // Litery. - 1972, dod. Delta. Zeszyt Literacki Koła Młodych przy Gdańskim Oddziale Literatów Polskich, lipiec, s. 10-12, 14
    * Pełny tekst sztuki został opublikowany pt. "Daniel".

  1. Gra [utwór dramatyczny] // Teatr Polskiej Telewizji. - 1973, s. 5-31
    * Inscenizacje: reż. Piotr Paradowski ; scenogr. Kazimierz Wiśniacz. - Gdańsk ; Sopot : Teatr Wybrzeże. Scena Kameralna, prem. 27.06 1970;
    reż. Piotr Paradowski. - Teatr Telewizji (Gdańsk) : TVP I, 9.03.1973. - 55 min;
    reż. Maciej Englert. - Warszawa : Teatr Współczesny, 1975.

  1. Daniel : (Komedia) [utwór dramatyczny] // Dialog. - 1976, s. 23-45
  1. Szansa [utwór dramatyczny] / reż. Wojsław Brydak. - Toruń : Teatr im. W. Horzycy. Duża Scena, 1977
    * Sztuka była wcześniej wystawiona w Klubie Studentów Wybrzeża ŻAK przez aktorów Teatru Wybrzeże pod szyldem okazjonalnie utworzonego Teatru "Pospołu" (28-30.06.1972). Reż. Zbigniew Bogdański; scenogr. Jerzy Krechowicz; wystąpili: Teresa Kaczyńska, Stanisław Michalski, Jan Sieradziński, Jerzy Łapiński, Florian Staniewski, Henryk Sakowicz.

  1. Wrzawa [słuchowisko] // Dialog. - 1982, s. 5-22
Publikacje w antologiach i pracach zbiorowych



  1. [Proza] // W: Miejsce obecności : Jednodniówka Literacka Sopockiego Klubu Pisarzy i Przyjaciół Książki "Brodwino" / [Wstęp] Jerzy Tomaszkiewicz. - Sopot : Sopocki Klub Pisarzy i Przyjaciół Książki "Brodwino", 1993
  1. [Proza] // W: Miejsce obecności : antologia pisarzy Sopotu / wybór i oprac. Jerzy Tomaszkiewicz. - Sopot : Sopocki Klub Pisarzy i Przyjaciół Książki Brodwino, 1996
    * Zawiera także notę o Autorze.

  1. Miasteczko i zasłony  [artykuł] // W: Stanisława Fleszarowa-Muskat i jej współcześni / red. Janusz Mosakowski, Artur Nowaczewski. - Gdańsk : Wydaw. Uniwersytetu Gdańskiego, 2021. - S. 275-286
Publikacje w czasopismach



  1. Pół wieku teatru : za dwa lata w Gdańsku- Miedzynarodowy Kongres Krytyki :  [wywiad]. - 0
  1. Do hagiografii jazzu :  [artykuł]. - Cykl: Dysonanse // Litery. - 1967, nr 2, s. 16
    * O jazzie.

  1. Suchecki Roman: O muzyce kameralnej :  [wywiad] / not. Wojsław Brydak. - Cykl: Dysonanse // Litery. - 1967, nr 3, s. 13
  1. Patronuje Szymanowski... :  [artykuł]. - Cykl: Dysonanse // Litery. - 1967, nr 6, s. 13
    * Dot. Karola Szymanowskiego.
    Szymanowski Karol ;

  1. Pradziadkowie tracili głowy :  [felieton]. - Cykl: Dysonanse // Litery. - 1967, nr 4, s. 24
    * O trudach zawodu tancerza w balecie.
    * Zawiera też fot. wykonaną przez W.B. z przedstawienia "Pan Twardowski".

  1. Sprawy wyższej szkoły muzycznej :  [artykuł]. - Cykl: Dysonanse // Litery. - 1967, nr 5, s. 3
    * O problemach wyższych szkół muzycznych, przy okazji przeniesienia Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej z Sopotu do Gdańska.

  1. Wycieczka w przeszłość i przyszłość :  [artykuł]. - Cykl: Dysonanse // Litery. - 1967, nr 1, s. 15
    * O prapremierze opery "Płomienie" (libretto Janina Cygańska, muz. Stefan Poradowski, reż. Bolesław Jankowski) w Operze i Filharmonii Bałtyckiej oraz o II Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku.
    * Zawiera także fot. W.B. przedstawiającą jednego z laureatów festiwalu - Macieja Szymańskiego.
    Cygańska Janina - twórczość - opracowania - Płomienie - inscenizacje ; Szymański Maciej ; Poradowski Stefan ; Jankowski Bolesław ;

  1. Festiwal : (fragment dramatu) // Litery. - 1972, nr 7, dod. Delta. Zeszyt Literacki Koła Młodych przy Gdańskim Oddziale Literatów Polskich, lipiec, s. 10-12, 14
    * Pełny tekst sztuki został opublikowany pt. "Daniel".

  1. Król Roger :  [recenzja] // Litery. - 1974, nr 9, s. 32
    * Dot. opery "Król Roger" (libretto Jarosław Iwaszkiewicz, muzyka Karol Szymanowski) wystawionej w reż. Stanisława Hebanowskiego w Operze i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

  1. O muzyczności :  [artykuł] // Dialog. - 1978, nr 1, s. 86-95
  1. O znużeniu :  [szkic] // Dialog. - 1979, nr 7, s. 119-124
  1. [Krakowiacy i górale] :  [felieton przedpremierowy] // Głos Wybrzeża. - 1979, nr 274, s. 5
    * Dot. premiery Krakowiaków i górali" Wojciecha Bogusławskiego" w Teatrze Muzycznym w Gdyni".

  1. Musikabaret :  [felieton przedpremierowy] // Głos Wybrzeża. - 1980, nr 69, s. 6
    * Dot. spektaklu Jana Pietrzaka wystawianego w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
    Pietrzak Jan - twórczość - opracowania - Musikabaret - inscenizacje, Gdynia ;

  1. Poza zasięgiem cenzury // Naprzeciw. - 1980, nr 3 (październik), s. 43-45
    * Pismo Naprzeciw ukazywało się poza zasięgiem cenzury.
    * Artykuł nt. niesformalizowanych mechanizmów cenzurowania w sferze kultury, m.in. ograniczania dostępu do informacji, organizowania krytyki. [za PBL]

  1. [Kolęda nocka] :  [felieton przedpremierowy] // Głos Wybrzeża. - 1980, nr 277, s. 4
    * Dot. "Kolędy nocki" Ernesta Brylla wystawianej w Teatrze Muzycznym w Gdyni w reż. Krzysztofa Bukowskiego.
    Bryll Ernest - twórczość - opracowania - Kolęda nocka - inscenizacje - Gdynia ; Bukowski Krzysztof ;

  1. Pies kolędników :  [artykuł] // Dialog. - 1982, nr 5, s. 132-137
    * Nawiązanie do: Nyczek Tadeusz // Dialog. - 1981, nr 10.
    ot. "Kolędy nocki" Ernesta Brylla.
    Nyczek Tadeusz ; Bryll Ernest - twórczość - opracowania - Kolęda nocka - inscenizacje, Gdynia

  1. [Kolęda nocka] :  [artykuł] // Wiadomości Polskie [Szwecja]. - 1982, nr 1-2, s. 8-9
  1. [Artykuł przedpremierowy] :  [artykuł przedpremierowy] // Głos Pomorza. - 1983, nr 92, s. 7
    * Dot. sztuki "Pigmalion" Bernarda Shawa, wystawianej w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.
    Shaw Bernard George - twórczość - opracowania - Pigmalion - inscenizacje, Koszalin ;

  1. [Artykuł przedpremierowy] :  [artykuł przedpremierowy] // Głos Pomorza. - 1983, nr 213, s. 4
    * Dot. sztuki Andrzeja Strzeleckiego "Kazanie", wystawianej w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.
    Strzelecki Andrzej - twórczość - opracowania - Kazanie - inscenizacje, Koszalin ;

  1. [Janosik czyli na szkle malowane] :  [felieton przedpremierowy] // Głos Wybrzeża. - 1983, nr 22, s. 5
    * Dot. spektaklu "Janosik czyli na szkle malowane" Ernesta Brylla w Teatrze Dramatycznym w Gdyni.
    Bryll Ernest - twórczość - opracowania -Janosik czyli na szkle malowane - inscenizacje, Gdynia ;

  1. [Recenzja} :  [recenzja] // Głos Pomorza. - 1983, nr 299, s. 7
    * Dot sztuki "Czarodziej ze szmaragdowego grodu" Franka L. Bauma wystawianej w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.
    Baum Frank Lyman+ - twórczość - opracowania - Czarodziej ze szmaragdowego grodu - inscenizacje, Koszalin ;

  1. [Recenzja} :  [recenzja] // Głos Pomorza. - 1983, nr 299, s. 7
    * Dot. sztuki "Czarodziej ze szmaragdowego grodu" wg. Franka Bauma, wystawianej w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.
    Baum Frank Lyman+ - twórczość - opracowania - Czarodziej ze szmaragdowego grodu - inscenizacje, Koszalin ;

  1. [Artykuł] :  [artykuł] // Wybrzeże. - 1984, nr 7, s. 47
    * Dot. George a Orwella.
    Orwell George ;

  1. [Artykuł] :  [artykuł] // Wybrzeże. - 1984, nr 29, s. 47
    * Dot. Piotra Wojciechowskiego.
    Wojciechowski Piotr ;

  1. [Książka roku - plebiscyt] :  [artykuł] // Wybrzeże. - 1984, nr 21, s. 47
  1. [Recenzja} :  [recenzja] // Głos Pomorza. - 1984, nr 98, s. 4
    * Dot. sztuki Iři Hubača "Dom na niebiosach" wystawianej w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.
    Hubač Iři - twórczość - opracowaniw - Dom na niebiosach - inscenizacje, Koszlinie ;

  1. [Wkrótce nadejdą bracia] // Pobrzeże. - 1984, nr 2, okł,
    * Dot. dramatu Janusza Krasińskiego "Wkrótce nadejdą bracia".
    Krasiński Janusz - twórczość - opracowania - Wkrótce nadejdą bracia ;

  1. Gdańsk - próbne ujęcie (1) :  [szkic] // Twórczość. - 1985, nr 10, s. 69-84
    Gdańsk ;

  1. Gdańsk - próbne ujęcie (2) :  [szkic] // Twórczość. - 1985, nr 11, s. 52-61
    Gdańsk ;

  1. [Artykul] :  [artykuł] // Wybrzeże. - 1985, nr 17, s. 47
    * Dot. powieści "Blaszany bębenek" Gūentera Grassa.
    Grass Gūenter - twórczość - opracowania - Blaszany bębenek ;

  1. Strach :  [recenzja]. - Rec. pracy: Dejczer Stanisław. Strach [powieść]. - Gdańsk : Wydaw. Morskie,1985 // Wybrzeże. - 1986, nr 13, s. 47
    Dejczer Stanisław - twórczość - opracowania - Strach ;

  1. Zapaść :  [artykuł] // Wybrzeże. - 1986, nr 3, s. 47
    * Dot. ruchu wydawniczego.

  1. [Artykuł] :  [felieton] // Wybrzeże. - 1986, nr 42, s. 47
    * Dot. współczesnego teatru.

  1. [Artykuł] :  [felieton] // Wybrzeże. - 1986, nr 7, s. 47
    * Dot. konfliktu z Teatrem Muzycznym w Gdyni.

  1. [Artykuł] :  [recenzja] // Wybrzeże. - 1986, nr 21, s. 47
    * Rec. przedstawienia w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu "Dom, który zbudował Jonathan Swift" Grigorija Gorina.
    Gorin Grigorij - twórczość - opracowania - Dom, który zbudował Jonathan Swift - inscenizacje, Opole ;

  1. [Recenzja] :  [recenzja] // Wybrzeże. - 1986, nr 44, s. 47
    * Dot. sztuki "Śmierć komandora" Tomasza Łubieńskiego wystawionej w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.
    Łubieński Tomasz - twórczość - opracowania - Śmierć komandora" - inscenizacje, Warszawa

  1. Domy pod lwami :  [szkic] // Głos Wybrzeża. - 1987, nr 152, dod. Delta, nr 49, s. 1-2
    Gdańsk ;

  1. Zapaść :  [artykuł] // Wybrzeże. - 1987, nr 3, s. 47
    * Dot. ruchu wydawniczego.

  1. [Artykuł] :  [artykuł] // Wybrzeże. - 1987, nr 17, s. 47
    * Dot. cenzury.

  1. [Artykuł] :  [artykuł] // Dialog. - 1987, nr 4, s. 90-93
    * Dot. dramatu Józefa Narkowicza "Tyle wiatru wokoło".
    Narkowicz Józef - twórczość - opracowania - Tyle wiatru wokoło ;

  1. [Artykuł] :  [artykuł] // Wybrzeże. - 1987, nr 16, s. 47
    * Dot. Teatru Wybrzeże.

  1. [Artykuł] :  [artykuł] // Wybrzeże. - 1987, nr 41, s. 47
    * Dot. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1986.

  1. Kuśniewicz Andrzej: [Wywiad] :  [wywiad] / rozm. Wojsław Brydak // Wybrzeże. - 1987, nr 26, s. 47
    Kuśniewicz Andrzej ;

  1. Fantom :  [artykuł] // Gdański Rocznik Kulturalny. - R. 12 (1988), s. 123-140.
    * O Teatrze Muzycznym w Gdyni.

  1. [Artykuł] :  [artykuł] // Wybrzeże. - 1988, nr 23, s. 47
    Polem: Radzio Bogumiła // Wybrzeże. - 1988, nr 32, s. 41 [z odp. W.B.]
    Dot. twórczości Jerzego Kosińskiego.
    Kosiński Jerzy - twórczość - opracowania ;

  1. [Artykuł] :  [felieton] // Wybrzeże. - 1988, nr 48, s. 47
    * Dot. utworu Dušana Kowačewica "Bałkański szpieg".
    Kowačewic Dušan - twórczość - opracowania - Bałkański szpieg ;

  1. [Artykuł] :  [felieton] // Wybrzeże. - 1988, nr 5, s. 47
    * Dot. filmu "Magnat" w reż. Filipa Bajona.
    Bajon Filip - twórczość - opracowania - Magnat ;

  1. Fotel Stańczyka :  [felieton] // Wybrzeże. - 1989, nr 50, s. 47
    * Dot. kondycji współczesnego teatru. [Adnotacja PBL]

  1. Krasnoludek w dżungli :  [felieton] // Wybrzeże. - 1989, nr 6, s. 47
    * Dot. sytuacji finansowej wydawnictw.

  1. Małe i duże :  [felietony] // Wybrzeże. - 1989, nr 1-5, 7, 8, 11-17, 20-39, 41-45, 47-52/53
    * Cykl felietonów.

  1. Rozstrój? // Wybrzeże. - 1989, nr 12, s. 47
    * Dot. współczesnego teatru. Sprostowanie autora w: Dialog. - 1989, nr 15, s. 47)

  1. [Artykuł] // Wybrzeże . - 1989,  nr 17, s. 47
    * Dot. sytuacji współczesnego teatru.

  1. [Recenzja] // Wybrzeże. - 1989, nr 21,  s. 47
    * Dot. przedstawienia: Goethe Johann Wolfgang. Faust / reż. Roman Cybulski. - Warszawa : Teatr Nowy, 1989
    Goethe Johann Wolfgang ; Cybulski Roman ;

  1. [Recenzja] // Wybrzeże. - 1989, nr 21,  s. 47
    * Dot. przedstawienia: Goethe Johann Wolfgang. Faust / reż. Roman Cybulski. - Warszawa : Teatr Nowy, 1989.
    *Sprostowanie autora: Wybrzeże. - 1989, nr 24, s. 47.
    Goethe Johann Wolfgang ; Cybulski Roman ;

  1. Łeb w łeb :  [referat] // Dialog. - 1989, nr 5, s. 70-79
    * Referat wygłoszony na kolokwium "Teatr - Dramat - Polityka" w Łodzi, w 1988 r.

  1. Spotkanie z bohaterem :  [proza] // Autograf. - 1990, nr 4-5, s. 39-49
    * Fragm. utworu pt. Retro.

  1. Belcanto park // Dialog. - 1994, nr 11, s. 165-174
    * Porównanie sytuacji współczesnej muzyki z sytuacją teatru. [Adnotacja PBL]

  1. Biedactwo :  [artykuł] // Dialog. - 1994, nr 7, s. 112-117
    * Dot. współczesnej dramaturgii.
    * Sprostowanie Autora w liście do redakcji: Dialog, 1994 nr 9, s. 158

  1. Kopernik, Faust i inni :  [artykuł] // Dialog. - 1994, nr 1, s. 105-113
    * Dot. dramatu Jerzego Broszkiewicza pt. Koniec księgi VI.
    Broszkiewicz Jerzy - twórczość - opracowania - Koniec księgi VI ;

  1. In crudo :  [proza] // Topos. - 1995, nr 1-2, s. 2
    * Z notą.

  1. Teatr jednego widza // Przegląd Tygodniowy. - 1995, nr 16, s. 18
    * Dot. problemów finansowych teatrów Trójmiasta. [Adnotacja PBL]

  1. Fotografika :  [artykuł] // Autograf-post. - 1996, s. 30
    * Dot. wystawy w Leonarda Szmaglika w Nadbałtyckim Centrum kultury
    Szmaglik Leonard ;

  1. Klasyk :  [artykuł] // Głos Wybrzeża. - 1996, nr 242, s. 4
    * Dot. koncertu Adama Makowicza w Teatrze Miejskim w Gdyni.
    Makowicz Adam ;

  1. Żurowski Andrzej: Pół wieku teatru : za dwa lata w Gdańsku - Miedzynarodowy Kongres Krytyki / rozm. Wojsław Brydak :  [wywiad] // Głos Wybrzeża. - 1996, nr 228, s. 5
  1. Obniska Wanda, Brydak Wojsław: W romantycznym kręgu :  [artykuł] // Głos Wybrzeża. - 1996, nr 260, s. 4
    * Dot. życia muzycznego w Trójmieście.

  1. Obniska Wanda, Brydak Wojsław: Wirtuozeria, także na bis :  [artykuł] // Głos Wybrzeża. - 1996, nr 254, s. 4
  1. [Felieton] :  [felieton] // Wybrzeże. - 1996, nr 10, s. 47
    * Nt. przyczyn przewagi klasyki teatralnej w repertuarze. [Adnot. PBL]

  1. Babie lato : o teatrze Danuty Baduszkowej :  [artykuł] // Gdański Rocznik Kulturalny. - Nr 17 (1997), s. 106-118
    Baduszkowa Danuta ;

  1. Dotacja dla odbiorcy :  [artykuł] // Wiadomości Kulturalne. - 1997, nr 10, s. 5
    * Dot. Karty Kultury Polskiej.

  1. Frankfurtczycy i Brahms :  [artykuł] // Głos Wybrzeża. - 1997, nr 102, s.6
    * Występ Staatsorchester z Frankfurtu nad Odrą w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

  1. Gorące serce. – Fot. // Głos Wyb. – 1998 nr 127 s. 8 :  [artykuł] // Głos Wybrzeża. - 1997, nr 127, s. 8
    * Dot. Wandy Obniskiej.
    Obniska Wanda.

  1. Kameralne muzykowanie :  [artykuł] / Jadwiga Lewczuk, Wojsław Brydak // Wiadomości Kulturalne. - 1997, nr 18, s. 17
    * Dot. I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku.

  1. Magia miejsca i brzmienia : smyczkowcy Rajskiego // Głos Wybrzeża. - 1997, nr 281, s.12
    * Koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie.

  1. Olczak Krzysztof: Zmienić specjalność? :  [wywiad] / rozm. Wojsław Brydak // Głos Wybrzeża. - 1997, nr 1, s. 4
  1. Dom i Dal :  [proza] // Autograf. - 1999, nr 4-5, s. 20-21
  1. Odlot żurawi :  [artykuł] // Głos Wybrzeża. - 1999, nr 64, s. 10
    * Dot. Władysława Walentynowicza (1902-1999).
    Walentynowicz Władysław ;

  1. Aachen :  [artykuł]. - Cykl: Szum wielkiej płyty //  Autograf . - 2002,  nr 4, s. 20
  1. Emigrant spod skarpy // Autograf . - 2002, nr 5,  s. 35
    * Wspomnienie o zmarłym 15.07.2002 reżyserze teatralnym Marcelu Kochańczyku.
    Kochańczyk Marcel ;

  1. Sierpień. - Cykl: Zgrzyt wielkich płyt // Autograf . - 2002, nr 5, s. 30
  1. Rozmowa z łabędziem. - Cykl: Zgrzyt wielkich płyt // Autograf. - 2003, nr 4,  s. 28
  1. Ad astra. - Cykl: Zgrzyt wielkich płyt // Autograf . - 2003, nr 5, s. 28
  1. Bankiet z Bismarckiem. - Cykl: Zgrzyt wielkich płyt // Autograf . - 2003,  nr 3, s. 36
  1. Czarno-białe i w kolorze :  [artykuł] // Autograf. - 2003, nr 1, s. 28
    * Dot. wystawy "Tuwa" Oleny Waśkiewicz.
    Waśkiewicz Olena ;

  1. Impreza. - Cykl: Zgrzyt wielkich płyt // Autograf . - 2003, nr 1, s. 29
  1. Na Chlebnickiej, za Ałtajem :  [artykuł] // Autograf. - 2003,  nr 1, s. 28
    * Dot. wystawy "Tuwa" Oleny Waśkiewicz.
    Waśkiewicz Olena ;

  1. Procesja. - Cykl: Zgrzyt wielkich płyt // Autograf. - 2003, nr 2,  s. 33
  1. Test. - Cykl: Zgrzyt wielkich płyt // Autograf. - 2003, nr 6, s. 32
  1. Klasyk :  [artykuł] // Autograf. - 2004, nr 1, s. 31
    * Dot. Zbigniewa Śliwińskiego (1924-2003).
    Śliwiński Zbigniew ;

  1. Kurski i Kusy :  [artykuł] // Autograf. - 2005, nr 6, s. 37
    * Dot. m.in. Jacka Kurskiego.
    Kurski Jacek ;

  1. Somonino :  [opowiadanie] // Autograf. - 2005,  nr 5, s. 29
  1. Z ligi mistrzów :  [artykuł] // Autograf. - 2006, nr 4, s. 21
  1. Granice wypowiedzi teatru muzycznego :  [artykuł] // Autograf. - 2009, nr 6, s. 22-24
    * Dot. Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

  1. Janusz Hajdun : portret z pamięci / oprac. Wojsław Brydak, Magdalena Leman, Małgorzata Żerwe // Rocznik Sopocki. - R. 22 (2010), s. 149-164
    *Fragm. audycji radiowej. Dot. Janusza Hajduna (1935-2008).
    Hajdun Janusz ;

  1. Kurs mistrzowski :  [proza] // Migotania : gazeta literacka. - 2013, nr 2, s. 32-33
  1. Kurs mistrzowski. 2 :  [proza] // Migotania : gazeta literacka. - 2013, nr 3, s. 25
  1. Rewia piosenek :  [proza] // Migotania. - 2014, nr 3, s. 12
  1. Krajobraz i torba ze sprzętem ; Odry i mroczne początki ; Flagi i urok generała Lee ; Zima i scenografia ; Muzyka i krajobraz ; Sroka i zieleń :  [proza] // Migotania : gazeta literacka. - 2015, nr 1, s. 5,20,24,27,31,34
  1. Krajobraz i ślepota // Migotania : gazeta literacka. - 2015, nr 1, s. 1
  1. Hokus-pokus :  [artykuł] // Migotania : gazeta literacka. - 2017, nr 1, s. 4-7
  1. Osiemnaste wzmożenie romantyczne :  [artykuł] // Migotania : gazeta literacka. - 2021, nr 4, s. 59
    * Dot. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (18.10.2021, Warszawa).

  1. Barłóg biesa : (na marginesie książki Romana Warszewskiego, żeby miało ręce i nogi) :  [artykuł] // Migotania : gazeta literacka. - 2021, nr 3, s. 78
    Warszewski Roman - twórczość = opracowania ;

  1. Bicie piany :  [felieton] // Słowo [Gdańsk]. - 2022, nr 1, s. 36
Przekłady



  1. Dexter Colin.  Ta dziewczyna jest martwa  [powieść] /  przeł. [z ang.] Wojsław Brydak. - Gdańsk : Phantom Press International, 1991. - 221 s.
    ISBN 8385432434
    * Tyt. oryg.: Wench is dead.


  1. Tey Josephine.  Zaginęła Betty Kane [powieść] / przeł. [z ang.] Wojsław Brydak. - Gdańsk : Wydaw. Marpress, 1992
    ISBN 8390010674
    * Tyt. oryg.: Franchise affair.


  1. Seamus Deane: Brian Friel: Zagadać katastrofę / tł. [z ang.] Wojsław Brydak // Dialog. - 1993, nr 4,  s. 104-110

  1. Maxwell D.E.S.: Dramat polityczny w Północnej Irlandii [artykuł] / tł. [z ang.] Wojsław Brydak // Dialog. - 1993, nr 4, s. 115-123

  1. Updike John.  Przypomnij się, Króliku [powieść] / przeł. [z ameryk.] Wojsław Brydak.. - Gdańsk : Phantom Press International, 1993. - 456 s,. - (Biblioteka Mistrzów)
    ISBN 8370755429
    * Tyt. oryg.: Rabbit redux.


  1. Fromm Erich.  Kryzys psychoanalizy [eseje] / przekł. [z ang.] Wojsław Brydak. - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 1995. - 238 s. - (Psychologia - Rebis)
    ISBN 83-7120-175-3
    Wyd. 2 popr. - Kryzys psychoanalizy : szkice o Freudzie, Marksie i psychologii społecznej, 2000. - 216 s. - Biblioteka Nowej Myśli "Wodnik". - ISBN 83-7120-870-7 ; Wyd. 2 popr. - 2012. - 978-83-7120-870-6 [na książce błędne imię tłumacza: Wojciech].
    * Tyt. oryg.: The Crisis of psychoanalysis : essays on Freud, Marx and social psychology.


  1. Kesey Ken.  Pieśń żeglarzy / przeł. [z ameryk.] Wojsław Brydak / posł. Andrzej Ceynowa. - Poznań :  Dom Wydawniczy REBIS, 1996. - 516 s. - (Salamandra)
    ISBN 83-7120-241-5
    Wyd. 2 popr. - 2003. - 516 s. - (Mistrzowie Literatury). - ISBN 83-7301-054-8
    * Tyt. oryg.: Sailor song.


  1. Rushdie Salman.  Ostatnie westchnienie Maura [powieść] / przeł. [z ang.] Wojsław Brydak. - Poznań :  Dom Wydawniczy REBIS, 1997. - 409 s.
    ISBN 83-7120-445-0
    Wyd. 1 dodr. - 2001 ; Wyd. 2 popr. - 2014. - 493 s. - ISBN 978-83-7818-504-8
    * Tyt. oryg.: Moors last sigh.


  1. Rushdie Salman: Ostatnie westchnienie Maura [fragm. powieści] / tł. Wojsław Brydak // Przekrój. - 1997, s. 30-31

  1. Wharton William.  Historie rodzinne [powieść] / przeł. [z ameryk.] Wojsław Brydak. - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 1998. - 229 s.. - ((Salamandra))
    * Tyt. oryg. Saying uncle.


  1. Wharton William.  Historie rodzinne [powieść] / przeł. [z ameryk.] Wojsław Brydak. - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 1998. - 229 s.. - ((Salamandra))
    Wyd. 1 dodruk. - 1999 ; 2000
    * Tyt. oryg. Saying uncle.


  1. Shakespeare Nicholas.  Tancerz [powieść] / przeł. [z ang.] Wojsław Brydak. - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 1999. - 292 s. - (Salamandra)
    ISBN 83-7120-747-6
    * Tyt. oryg.: Dancer upstairs.


  1. Shakespeare Nicholas: Tancerz [fragm. powieści] / tł. Wojsław Brydak // Przekrój. - 1999, nr 29, s. 30-31

  1. Rushdie Salman.  Ziemia pod jej stopami [powieść] / przeł. [z ang.] Wojsław Brydak. - Poznań : Dom Wydawniczy REBIS, 2001. - 627 s. - (Mistrzowie Literatury)
    ISBN 83-7120-717-4
    Wyd. 1 dodr. - 2003 ; Wyd. 2 popr. - 2013, - 669 s. - ISBN 978-83-7510-899-6
    * Tyt. oryg.: Ground beneath her feet.


  1. Lowry Malcolm.  Usłysz nas, Panie, z niebios, miejsca Twego [nowele] / przeł. [z ang.] Wojsław Brydak. - Poznań : Dom Wydawniczy REBIS, 2003. - 287 s. - (Mistrzowie Literatury)
    ISBN 83-7120-638-0
    * Tyt. oryg.: Hear us o Lord from heaven thy dwelling place.


  1. Gao Xingjian.  Góra duszy [powieść] / przeł. [z ang.] Wojsław Brydak. - Poznań : Dom Wydawniczy REBIS, 2004. - 532 s. - (Mistrzowie Literatury)
    ISBN 83-7301-359-8
    * Tyt. oryg. chińskiego: Ling shan. Podstawa przekładu: Soul mountain.


  1. Fowler Karen Joy.  Klub miłośników Jane Austen [powieść] / przekł. [z ameryk.] Wojsław Brydak /  . - Poznań :  Dom Wydawniczy REBIS, 2005. - 335 s.
    ISBN 83-7301-669-4 [brosz.] ; ISBN 83-7301-789-5 [opr.]
    * Tyt. oryg.: The Jane Austen Book Club.


  1. Auster Paul.  Noc wyroczni [powieść] / przekł. [z ameryk.] Wojsław Brydak. - Poznań : Dom Wydawniczy REBIS, 2005. - 207 s.
    * Tyt. oryg.: Oracle night.


  1. Updike John.  Miasteczka / przeł. Wojsław Brydak. - Poznań : Dom Wydawniczy REBIS, 2006. - 338 s. - (Mistrzowie Literatury)
    ISBN 83-7301-715-1
    * Tyt. oryg.: Villages.


  1. King Ross.  Ekslibris [powieść] / przeł. [z ang.] Wojsław Brydak. - Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2007. - 412 s.
    ISBN 978-83-7510-023-5
    * Tyt. oryg.: Ex libris.


  1. Allen Woody.  Czysta anarchia [nowele] / przekł. [z ameryk.] Wojsław Brydak. - Poznań : Rebis, 2008. - 182 s. - (Salamandra)
    ISBN 978-83-7510-089-1
    Wyd. 1 (dodr). - 2008; 2009; 2010; 2011; 2012; 2015; 2017
    * Tyt. oryg.: Mere anarchy.


  1. Biyi Bandele-Thomas.  Chłopak z Birmy [powieść] / przeł. [z ang.] Wojsław Brydak. - Poznań : Dom Wydawniczy REBIS, 2009. - 190 s. - (Salamandra)
    ISBN 978-83-7510-180-5
    * Tyt. oryg.: Burma boy.


  1. Updike John: Zasnąć na północy / tł. Wojsław Brydak // Dziennik : Polska, Europa, świat. - 2009, nr 166, dod. Kultura, s. 18-19

  1. Fitzgerald Francis Scot .  Czuła jest noc [powieść] / przeł. [z ameryk.] Wojsław Brydak. - Poznań : Dom Wydawniczy REBIS, 2010. - 383 s. - (Mistrzowie Literatury)
    ISBN 978-83-7301-884-6
    * Tyt. oryg.: Tender is the night.


  1. Hustvedt Siri.  Amerykańskie smutki [powieść] / przeł. [z ameryk.] Wojsław Brydak. - Poznań : Dom Wydawniczy REBIS, 2011. - 347 s. - (Salamandra)
    ISBN 978-83-7510-313-7
    * Tyt. oryg.: Sorrows of an American.


Adaptacje



  1. Kapitan Blood [powieść] / autor Rafael Sabatini ; tł. Jerzy Pański ; adapt. Wojsław Brydak ; reż. Zbigniew Bogdański. - Polskie Radio III, 1970
    * W cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym", emisja 11.12.1970-12.01.1971 [14 odc.].
    Powtórka: 20.06-21.07.1973.


  1. London Jack [powieść] / adapt. Wojsław Brydak. - Warszawa : Polskie Radio III, 1970

  1. Głownictwo, moglitwa i praktykarze / autor Michał Choromański; adapt. Wojsław Brydak ; reż Jan Bołgaty . - Polskie Radio III, 1974
    * W cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym"; emisja 11-28.09.1974 [8 odc.]


  1. Effi Briest / autor Theodore Fontane ; tł. Izabella Czermakowa ; adapt. Wojsław Brydak ; reż. Juliusz Owidzki. - Polskie Radio III, 1976
    * W cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym". Emisja 31.03-19.04.1976 [9 odc.].


  1. Alchemik [dramat] / autor Ben Jonson ; adapt. Wojsław Brydak ; reż Florian Staniewski. - Gdańsk, 2009
    * Spektakl wystawiany 8-10.08.2009 w Teatrze w Oknie, funkcjonującym w biurze Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku przy ul. DLugiej 50-51.


Wstępy, prace redakcyjne



  1. Iři Hubač. Dom na niebiosach [program teatralny] / [oprac.] Wojsław Brydak. - Koszalin : Bałtycki Teatr Dramatyczny, 1984. - 7 s.
    * Program teatralny sztuki Iři Hubača "Dom na niebiosach" wystawianej w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.


  1. Waśkiewicz Andrzej K..  Widmowe światło wspólnoty  : (wiersze 1962-2001) [wiersze] / wybrał i wstępem opatrzył Andrzej K. Waśkiewicz ; fot. Wojsław Brydak . - Warszawa : Anagram, 2001. - 220 s. - (Poeci Hybryd)
    ISBN 8386086599

  1. Album dla Gdańska 2008  : I Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny : katalog wystawy pokonkursowej  [katalog wystawy] / tekst Wojsław Brydak ; red. Grażyna Goszczyńska, Stefan Figlarowicz . - Gdańsk : Gdańska Galeria Fotografii MNG, 2008
    ISBN 978-83-886669-83-5

  1. Polish music for clarinet and piano / music by Krzysztof Penderecki, Antoni Szałowski, Karol Rathaus, Piotr Perkowski, Piotr Moss, Witold Lutosławski  / tekst komentarza w jęz. ang. w booklecie Wojsław Brydak. - London : : Clarinet Classics, 2013
    1 CD (74 min 6 s) : zapis cyfrowy, stereo ; 12 cm + 1 booklet.


  1. Stefania Toczyska : doktor honoris causa Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku / red. Wojsław Brydak. - Gdańsk : Wydaw. Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, 2014. - 39 s. + płyta CD
    ISBN 978-83-936400-9-6




WYWIADY I WYPOWIEDZI



  1. [Wywiad] [wywiad] / rozm. Ewa Moskalówna // Głos Wybrzeża. - 1980, nr 41, s. 5

  1. [Wywiad] [wywiad] / z kierownikiem literackim Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie rozm. W. Trzcińska // Głos Pomorza. - 1984, nr 119, s. 9

  1. [Wypoowiedź] [wypowiedź] // Teatr. - 1986, nr 12, s. 20-22
    * Wypowiedź w ankiecie Teatru nt. polskiej dramaturgii współczesnej i jej wykorzystaniu przez teatry oraz o własnej współpracy z teatrami. Wypow. m.in. Izabella Cywińska, Bohdan Drozdowski, Joanna Szczepkowska, Władysław Zawistowski, Krystyna Jan


  1. Rozpierducha? Dyskusja o stanie teatru [wypowiedź w dyskusji] // Autograf. - 1988, nr 4, s. 6-21
    * Wypowiedzi: Krzysztof Babicki, Wojciech Bonisławski, Wojsław Brydak, Jan Frycz, Jerzy Goliński, Mikołaj Grabowski, Maciej Prus, Tadeusz Słobodzianek, Władysław Zawistowski





OPRACOWANIA



Bibliografie, słowniki, historie literatury



  1. Bożychowski Jan.  Wojsław Brydak [hasło] // W: Pisarze Pomorza Gdańskiego / oprac. Jan Bożychowski [pseud.]. - Gdańsk : Wojewódzka Biblioteka Publiczna : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Zarząd Okręgu, 1975
    * Właśc. nazwisko autora: Edmund Puzdrowski. * Uzupełnienie do informatora: Chilla Jolanta, Woźniak Anna. Twórczość pisarzy Wybrzeża w latach 1975-1978. - Gdańsk : Wojewódzka Biblioteka Publiczna, 1978. - S. 36: Wojsław Brydak.


  1. Wojsław Brydak [hasło] // W: Dorobek twórczy pisarzy Wybrzeża Gdańskiego / oprac. Jolanta Chilla, Teresa Radziszewska, Anna Woźniak. - Gdańsk : Wojewódzka Biblioteka Publiczna, 1981. - S. 36

  1. Brydak Wojsław [hasło słownikowe] // W: Słownik dziennikarzy i publicystów Pomorza 1945-2005 / [zespół red. Grażyna Bral i in.]. - Gdańsk : Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Oddział Morski, 2008. - S. 22-23

Opracowania ogólne



  1. Błaszkiewicz Anna: Antyhappeningi Wojsława Brydaka [artykuł] // Dialog.- 1979, nr 2, s. 149-153

  1. Nawrocka Ewa: Problemy gdańskiej twórczości dramaturgicznej [artykuł] // Rocznik Kulturalny Zimi Gdańskiej. - 1973, s. 80-82

  1. [Nota biograficzna] // Głos Wybrzeża. - 1988, nr 123, s. 4

  1. Czechowska-Derkacz Beata : Żałuję, że nie tłumaczyłem "Szatańskich wersetów" // Przegląd. - 2003, nr 14, s. 40-42

Pomniejsze materiały biograficzne



  1. O tym warto wiedzieć : dzisiejsze odczyty i imprezy [nota] // Dziennik Bałtycki. - 1964, nr 42 (19.02), s. 4
    * Nota zapowiadająca imprezę w klubie GTPS w Gdańsku przy ul. Długiej 57 z okazji 154 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina: odczyt doc. Romana Heisinga i część muzyczną z udziałem Krystyny Ingersleben (śpiew), Wojsława Brydaka (fortepian) i Karola Baryły (akompaniament).


  1. Muzyka brazylijska [nota] // Dziennik Bałtycki. - 1965, nr 295 (12=13.12), s. 4
    * Nota zapowiadająca koncert utworów Hetoira Villa-Lobosy w wykonaniu pianisty Jerzego Sulikowskiego, poprzedzony prelekcją Wojsława Brydaka.


  1. : Program sesji bartokowskiej [nota] // Dziennik Bałtycki. - 1965, nr 269 (12.11), s. 4
    * W programie sesji naukowej poświęconej węgierskiemu kompozytorowi i pianiście Béli Bartókowi wśród referentów wymieniony mgr Wojsław Brydak; 12.11, sala koncertowa Grand Hotelu w Sopocie, organizator - Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Sopocie.


  1. Krassowski Janusz: Koncerty Wyższej Szkoły Muzycznej [artykuł] // Dziennik Bałtycki. - 1965, nr111 (12.05), s. 4
    * O koncertach organizowanych przez Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Sopocie. M.in.: "W czasie tych koncertów przez estradę przewinęło się wiele uzdolnionej młodzieży artystycznej, w szczególności pianistów, jak Izolda Susiak, Wojsław Brydak, Maciej Szymański, Barbara Stefaniuk i inni".


  1. O tym warto wiedzieć : dziś w Trójmieście [nota] // Dziennik Bałtycki. - 1968, nr 300 (18.12), s. 4
    * Zapowiedź koncertu Teatrzyku Bemol pt. "Spotkanie z Lisztem" 18.12 w siedzibie GTPS w Gdańsku przy ul. Długiej 57. "Prowadzi: mgr Wojsław Brydak".


  1. Powstała Gdańska Scena Eksperymentalna [nota] // Głos Wybrzeża. - 1972, nr 35 (11.02), s. 1
    * Inf. o powołaniu w KSW Żak w Gdańsku teatralnej sceny eksperymentalnej; w zebraniu organizacyjnym uczestniczyli, m.in. Stanisław Hebanowski, Jerzy Afanasjew i W.B.


  1. : Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki [nota] // Gazeta Uniwersytecka [Gdańsk],1994, nr 3, s. 2
    * Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1993), m.in. Wojsław Brydak.


  1. [Nota] // Gazeta Wyborcza. - 1994, dod. Gazeta Morska, nr 41, s. 5
    * Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1993) za przekład powieści Johna Updike a "Przypomnij się, Króliku".
    * Także w; Dziennik Bałtycki. - 1994, nr 39.


  1. Kara Ewa: [Nota] // Przegląd Polski = Polish Review. - 2001, nr z 2.03 s. 3
    * Nota o spotkaniu w Warszawie. [Adnotacja PBL]


Opracowania poszczególnych utworów



  1. GraWojsław Brydak "Gra" [program teatralny]. - Sopot : Teatr Wybrzeże, 1970, - 7 s.
    * Zawiera posłowie Michała Misiornego.


  1. Gra
    Greń Zygmunt: Felieton o dramacie [felieton] // Życie literackie. - 1970, nr 47, s. 5
    * M.in. o "Grze" W. Brydaka.


  1. Gra
    Misiorny Michał: [Gra] Program Teatru Wybrzeże. - 1970, nr z 27.06, s. 6-7

  1. Gra - inscenizacje - Gdańsk
    Hebanowski Stanisław: Debiut sceniczny Wojsława Brydaka [felieton przedpremierowy] // Głos Wybrzeża. - 1970, nr 150 (26.06), s. 3

  1. Gra - inscenizacje - Gdańsk
    Kiszkis Andrzej: Zagrajmy w teatr [recenzja] // Dziennik Bałtycki. - 1970, nr 154, s. 3
    * Podpisane: LAIK.


  1. Gra - inscenizacje - Gdańsk
    Moskalówna Ewa: [Recenzja] [Recenzja] // Litery. - 1970, nr 9, s. 20-21

  1. Gra - inscenizacje - Gdańsk
    Rafałowski Tadeusz: "Gra" - Wojsława Brydaka [recenzja]. Rubryka: Nasza recenzja. - Fot. // Głos Wybrzeża. - 1970, nr 153 (20.06), s. 3

  1. Gra - inscenizacje - Gdańsk
    Sierecki Sławomir: [Recenzja] [recenzja] // Wieczór Wybrzeża. - 1970, nr 151, s. 3

  1. Gra - inscenizacje - Gdańsk
    X: Fot. z przedstawienia w Teatrze Wybrzeże // Teatr. - 1970, nr 19

  1. Gra - inscenizacje - Gdańsk
    Żurowski Andrzej: [Recenzja] [recenzja] // Teatr. - 1970, nr 20, s. 18-19

  1. Gra - inscenizacje - TVP
    Augustyn Adam: [Recenzja] // Wieści. - 1973, nr 11, s. 10

  1. Gra - inscenizacje - TVP
    Bołtuć Irena: [Recenzja] [recenzja] // Tygodnik Kulturalny. - 1973, nr 8, s. 10

  1. Gra - inscenizacje - TVP
    Choiński Krzysztof: [Recenzja] [recenzja] // Scena. - 1973, nr 5, s. 35

  1. Gra - inscenizacje - TVP
    Kofta Mieczysław: [Recenzja] [recenzja] // Radio i Telewizja. - 1973, nr 13, s. 8

  1. Gra - inscenizacje - TVP
    X: Fotografie z przedstawienia // Teatr. - 1973, nr 7, s. 27

  1. Gra - inscenizacje - Warszawa
    Balicki Stanisław Witold: [Recenzja] [recenzja] // Polnische Wochenscha [Warszawa]. - 1975, nr 37, s. 14-15

  1. Gra - inscenizacje - Warszawa
    Balicki Stanisław Witold: [Recenzja] [recenzja] // Życie Warszawy. - 1975, nr 157, s. 7 [uzup. nr 158, s. 7]

  1. Gra - inscenizacje - Warszawa
    Bury Stanisław Edward: [Recenzja] [recenzja] // Słowo Powszechne. - 1975, nr 159, s. 4
    * Podpisane: Stefan Polanica.


  1. Gra - inscenizacje - Warszawa
    Filler Witold: [Recenzja] [recenzja] // Express Wieczorny. - 1975, nr 160, s. 4

  1. Gra - inscenizacje - Warszawa
    Groński Ryszard Marek: [Recenzja] [recenzja] // Szpilki. - 1975, nr 33, s.18
    * Podpisane: F.Z.K.


  1. Gra - inscenizacje - Warszawa
    Głogowski Krzysztof: [Recenzja] [recenzja] // Kierunki. - 1975, nr 45, s. 10

  1. Gra - inscenizacje - Warszawa
    Karpiński Maciej: [Recenzja] [recenzja] // Literatura. - 1975, nr 30, s. 14

  1. Gra - inscenizacje - Warszawa
    Markiewicz Andrzej: [Recenzja] [recenzja] // Nowa Trybuna. - 1975, nr 164, s. 6

  1. Gra - inscenizacje - Warszawa
    Natanson Wojciech: [Recenzja] [recenzja] // Teatr. - 1975, nr 15, s. 16-18

  1. Gra - inscenizacje - Warszawa
    Ost Jan: [Recenzja] [recenzja] // Barwy. - 1975, nr 9, s. 14

  1. Gra - inscenizacje - Warszawa
    Szydłowski Roman: [Recenzja] [recenzja] // Trybuna Ludu. - 1975, nr 163, s. 8

  1. Ostatnia wieczerza
    E.O.: [Nota] // Nowości Teatralne
    * Nota inf. o tekście dramatu.

  1. Poste restante
    Pieniążek Przemysław: Długość dźwięku tęsknoty [recenzja] // Nowe Książki. - 2019, nr 2, s. 66-67

  1. Postr restante
    Pieniążek PrzemysławDługość dźwięku tęsknoty [recenzja] // Nowe Książki. - 2019, nr 2, s. 66-67

  1. Rushdie Salman. Ziemia pod jej stopami [The Ground Beneath her Feet] / tłum. W.B.
    Szpila Grzegorz: Who cooks Rushdies phraseological geese? // Stylistyka, 2003 [nr] 12 s. 149-161
    * Dot. frazeologizmów w powieści i tłumaczenia Wojsława Brydaka; ze streszczeniem w jęz. polskim. [Adnotacja PBL]


  1. Szansa - inscenizacje - Gdańsk
    zas: Dobry start teatry "Pospołu" [recenzja] // Dziennik Bałtycki. - 1972, nr 155 (1.07), s. 4
    * Recenzja sztuki wystawionej w Klubie Studentów Wybrzeża ŻAK przez aktorów Teatru Wybrzeże.


  1. Szansa - inscenizacje - Toruń
    Frankowska Bożena: [Program teatralny] // Program Teatru im. W. Horzycy w Toruniu . - 1978, nr z dn. 22.12

  1. Szansa - inscenizacje - Toruń
    Oleradzka Jadwiga: [Recenzja] [recenzja] // Nowości. - 1978, nr 1, s. 4

  1. Szansa - inscenizacje - Toruń
    Starczak-Kozłowska Krystyna: [Recenzja] [recenzja] // Gazeta Pomorska. - 1978, nr 59, s. 4

  1. Szansa - inscenizacje - Toruń
    X: [Nota]. - Fot. / Teatr. - 1978, nr 5, s. 25




UTWORY POŒWIĘCONE PISARZOWI



Informacje inne




Do góry | Powrót do wyboru pisarza